Retroid Pocket 5 Преглед
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Резюме
Retroid Pocket 5 е джобен компютър за игри с Android, който разполага с процесор Snapdragon 865, графичен процесор Adreno 650, 8 GB LPDDR4x RAM и 128 GB UFS 3.1 памет, предлагайки плавна работа на жив 5,5-инчов AMOLED 1080p дисплей.
Общо
4.8Преглед на потребителя
( votes)Плюсове
- По-голям AMOLED дисплей
- Премиум дизайн
- Висока производителност на емулацията
- Конкурентен баланс между цена и производителност
Против
- Не е налице значително увеличение на производителността в сравнение с модела Retroid Pocket 4 PRO
Измина малко по-малко от година, откакто Retroid Pocket 4 PRO беше пуснат на пазара с голямо одобрение (прочетете нашия преглед тук). Как ще се представи Retroid Pocket 5 за игри с Android? Нека разберем с няколко сравнения, бенчмарк и емулаторни тестове, за да видим дали си струва да се купи или надгради от Pocket 4 в нашето ревю на Retroid Pocket 5.
Видео преглед на Retroid Pocket 5
Преглед на Retroid Pocket 5
Започваме нашия преглед на Retroid Pocket 5 с преглед и сравнение с предишната конзола за игри с Android. Retroid Pocket 5 е с размери около 7,8 x 3,0 x 0,6 инча (19,9 x 7,85 x 1,56 cm) и тежи около 280 г.
В сравнение с Retroid Pocket 4 PRO с размери 7,2 x 3,2 x 1,5 инча (18,4 x 8,2 x 1,58 см) и тегло 261 г (0,57 кг) новият модел е малко по-голям и по-тежък.
Но с това малко увеличение на размера и теглото получаваме по-голям 5,5-инчов AMOLED дисплей с резолюция 1080P в сравнение с 4,7-инчовия дисплей с по-ниска резолюция на Pocket 4.
Разполагате с типичната подредба с D-Pad, два аналогови стика с 3D Hall ефект и игрови бутони, които са доста удобни за използване, а всичко е на една ръка разстояние.
В горната част са разположени бутоните за рамото и аналоговият спусък, а от дясната страна - бутоните за сила на звука и за включване. В долната част има покрит слот за Micro SD карта за повече място за съхранение. А в средата е портът USB-C за зареждане и свързване на външен монитор или телевизор. На задния панел има по-голяма зона на решетката на вентилатора за допълнителен въздушен поток и някои неравности, за да се осигури по-голям захват за ръцете, те определено помагат!
Визуалните разлики между двата модела са доста контрастни. Pocket 5 има изцяло стъклена предна част, която изглежда много по-премиум от Retroid Pocket 4 PRO. По-извитите ръбове го правят да изглежда по-привлекателен визуално. По отношение на удобството и двата са добри, като Pocket 5 има предимство благодарение на дръжките на гърба.
Технически спецификации на Retroid Pocket 5
След това в нашия преглед на Retroid Pocket 5 разглеждаме техническите спецификации и ги сравняваме с Retroid Pocket 4 Pro.
Retroid Pocket 4/PRO | Retroid Pocket 5 | |
CPU | Dimensity 1100 - 4xA78@2.6GHz ядра и 4xA55@2.0 GHz ядра | Qualcomm Snapdragon 865 - 1*A77 @2,8G, 3*A77 @2,4G, 4*A55 @1,8G |
GPU | Mali G77 MC9 @836MHz | Adreno 650 |
RAM | 8GB LPDDR4x | 8GB LPDDR4x @2133MHz |
СЪХРАНЕНИЕ | 128GB UFS 3.1 Слот за карта Micro SD | 128GB UFS 3.1 Слот за микро карта |
ДИСПЛЕЙ | 4,7-инчов сензорен екран, 750×1334 @60Hz, 500nits | 5,5-инчов, AMOLED, 1080p @60Hz, 500nits |
OS | Android 11 | Android 13 |
КОМУНИКАЦИИ | Wi-Fi 6 BT 5.1 | Wi-Fi 6 BT 5.1 |
БАТЕРИЯ | 5000 mAh | 5000 mAh |
При нашите тестове за висока производителност на батерията, докато изпълнявахме Antutu в цикъл на настройката за висока производителност на процесора, получихме живот на батерията от около 4 часа и 15 минути. Средното използване, разбира се, ще продължи по-дълго, в диапазона от няколко часа няма проблем.
Докато тествахме живота на батерията, проверихме и шума на вентилатора и температурите. Получихме среден шум на вентилатора от 58 dB в спортен режим на вентилатора, а най-висок - 62 dB с потребителски настройки на вентилатора. Можете да го оставите на интелигентен режим, който ще ускори вентилатора при поискване и като цяло ще бъде много по-тих. Най-високата температура е около 42 °C в режим на вентилатор Sport.
Retroid Pocket 5 Бенчмаркове
Както винаги, ние провеждаме няколко бенчмарка като част от нашия преглед на Retroid Pocket 5, за да разберем производителността на устройството за игри с Android и да сравним резултатите с други модели.
Geekbench 5
Започвайки с Geekbench 5 , виждаме увеличение на едноядрената производителност в сравнение с моделите Retroid Pocket 4, но спад в многоядрената производителност в сравнение с модела Pro. Има доста голяма разлика между моделите AYANEO Pocket S и AYN Odin 2 Mini Pro, но те са далеч по-скъпи.
Geekbench 6
В Geekbench 6 отново виждаме малко увеличение на производителността на едно ядро и отново малък спад на многоядрената в сравнение с модела 4 Pro. Това са тестове само за CPU, така че може би ще видим разлика, когато се комбинират с GPU тестове.
Antutu
В Antutu, който тества производителността на процесора и графичния процесор, виждаме прилично увеличение от около 12% в резултатите в сравнение с Pocket 4 Pro и още по-голямо увеличение от 63% в сравнение с оригиналния модел 4.
3DMARK
В 3DMARK стартирахме теста Slingshot по традиционни причини за бенчмарк и не бяхме изненадани от максималния резултат. В по-предизвикателния бенчмарк Wildlife Extreme получихме 1283, което е приятно увеличение спрямо Pocket 4, но почти идентично с резултата на 4 PRO.
Някои интересни резултати от бенчмарковете. Виждаме увеличение на производителността като цяло, но може би не чак толкова голямо, колкото се очакваше в някои резултати, особено при многоядрената производителност на процесора.
Преглед на операционната система
Продължаваме нашия преглед на Retroid Pocket 5 с кратък преглед на операционната система и софтуера. Серията Retroid Pocket продължава да се отличава с доста солидна предна част със собствен софтуер. Имате възможност да избирате между стандартната предна част в стила на Android или собствения лаунчер на Retroids, който изисква малко настройки за добавяне на приложения и ромки за игри.
Определено си заслужава да го настроите, ако имате ROM-и за игри. Задайте му път за сканиране, той ще идентифицира игрите и автоматично ще изтегли съответните картинки от кутията. Възможно е да пропусне някои игри, но ако желаете, можете да добавите свои ръчно. След като го настроите, можете да прегледате игрите и той ще стартира в съответното ядро на RetroArch.
Имате и Retroid наслагване, което съдържа преки пътища към полезни задачи, като например картографиране на екрана на контролера, снимки на екрана и предаване на живо. Всичко това работи чудесно и тук няма оплаквания.
Игри за Android
След това в нашия преглед на Retroid Pocket 5 прекарваме известно време с някои местни игри за Android. Въпреки че повечето хора използват тези джобни устройства за ретро игри, разбира се, има много игри за Android, на които можете да се насладите. Чудесно нещо е картографирането на екрана към контролите, което е много лесно за изпълнение и работи чудесно. Тук го имаме при Call of Duty, което прави играта далеч по-лесна за игра. Можете да използвате това с почти всяка игра с екранни контроли.
А при игри с вградена поддръжка на контролер тя работи още по-добре. Макар да не сме масови фенове на игрите за джобни устройства с Android, изпробвахме няколко игри и нямахме никакви проблеми нито с картографирането на екрана, нито с поддръжката на вграден контролер.
Производителност на емулацията
Не можехме да пропуснем и представянето на емулацията в нашия преглед на Retroid Pocket 5. Серията геймърски конзоли за Android на Retroid винаги е осигурявала чудесна поддръжка на емулация за своя ценови диапазон и Pocket 5 продължава тази тенденция. За всички ваши 8 и 16-битови системи, до ерата на PlayStation, препоръчваме RetroArch. Той би трябвало да стартира всички ваши любими класически игри без никакви проблеми и можете да увеличавате мащаба, да добавяте шейдъри и т.н., за да подобрите визуализацията.
За по-взискателните системи препоръчваме специалните емулаторни приложения, тъй като те обикновено работят по-оптимално от RetroArch. Имате възможност да инсталирате предварително някои популярни емулатори при първото зареждане, но не забравяйте да ги актуализирате от Google Play Store или от началните им страници, тъй като някои емулатори са малко остарели.
Емулаторът на PlayStation DuckStation е отличен и с Retroid Pocket 5 можете да увеличите мащаба до 1080P, дори повече, с различни графични подобрения без проблеми. Игрите изглеждат страхотно на екрана!
А с емулаторите на Dreamcast Flycast и Redream също не би трябвало да имате проблеми с производителността. Всяка игра, която изпробвахме, работи чудесно.
С PPSSPP можете да настроите всичко на максимум при резолюция 1080P и изглежда невероятно. Ако искате, можете да използвате по-висока разделителна способност, дори 4K.
Производителността на PlayStation 2 като цяло е много добра. В зависимост от играта можете да увеличите резолюцията на изобразяване и да направите няколко графични настройки, за да подобрите визуализацията. Надяваме се, че ще видим нов емулатор на PS2, по който се работи, тъй като сега можем да видим страхотни неща за него на гейминг устройствата с Android.
Citra работи много добре, както се очакваше. Вероятно ще се получи известно кеширане на шейдъри при първото преминаване през игрите, което може да варира по отношение на степента на забавяне за всяка игра. Но като цяло производителността е много добра, като дори можете да увеличите малко резолюцията на рендиране.
Емулаторът на Vita Vita3K работи доста добре. Изпробвахме няколко игри и всички бяха много удобни за игра. В зависимост от играта можете да увеличите разделителната способност на рендиране за подобряване на визуалните ефекти.
В емулатора Yuzu започваме да наблюдаваме спад в производителността, както се очакваше. По-ниско взискателните игри могат да бъдат възпроизведени, но не очаквайте да играете заглавия от първа ръка. За по-бърза производителност ще трябва да се насочите към по-висок клас и цена джобни устройства.
Заключителни мисли
Retroid Pocket 5 е интересна версия на нов модел от много популярната серия. Визуално виждаме приятно подобрение на дизайна с извитите ръбове и предния панел от еднослойно стъкло, като е взето ясно вдъхновение от премиум дизайна на AYANEO Pocket S. И ако трябва да сме честни, той върши чудесна работа по отношение на външния вид, придавайки му по-висок клас.
Изпълнението е тази област, в която не виждаме огромен скок. Бенчмарк тестовете показват приятно увеличение на производителността спрямо оригиналния Retroid Pocket 4, но не толкова при модела Pro. Но трябва да имаме предвид цената. В сравнение с AYN Odin 2 Mini Pro, който струва с около 50% повече, и AYANEO Pocket S, който е с около 130% по-скъп, се наблюдава чудесен баланс между цена и производителност.
Необходимо ли е да похарчите толкова повече за допълнителната производителност? Реалистично погледнато, увеличаваме производителността с YuZu, която вече не е в процес на разработка. Ще видите известно увеличение на производителността с PlayStation 2, но отново тя вече не е в процес на разработка. Нивото на производителност на Retroid Pocket 5 напълно съответства на това, което реално се изисква, ако искате да играете на по-голямата част от емулаторите.
Ако направо си търсите нов джобен компютър, Retroid Pocket 5 е отличен вариант за тази цена. Ако преминавате от Pocket 4, увеличението на производителността е доста добро и си струва да се обмисли. Надграждането от модела Retroid Pocket 4 Pro е по-трудно, няма огромно увеличение на производителността и бих казал, че то ще се дължи повече на дизайна, както физически, така и визуално с премиум вида и по-големия дисплей.
С това приключва прегледът на Retroid Pocket 5. Споделете с нас в коментарите какво мислите за Retroid Pocket 5. Струва ли си да се надгради или направо да се купи? Винаги ни е интересно да чуем вашите мисли.