Anbernic RG ARC-S & ARC-D recenze
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Souhrn
Retro herní handheld Anbernic RG ARC-S a ARC-D přináší možnost jednoho spuštění systému Linux a duálního spuštění s operačním systémem Android a skvěle vypadající design inspirovaný ovladačem SEGA Saturn.
Overall
4.6User Review
( votes)Pros
- Skvěle vypadající design inspirovaný ovladačem SEGA Saturn
- Volba systému Linux nebo duálního spouštění se systémem Android
- Zatím nejlepší D-Pad od Anbernics!
- 4″ displej se plně vejde na přední stranu kapesního počítače
Cons
- Procesor RK3566 už vypadá velmi staře
Modely Anbernic RG ARC-S a Anbernic RG ARC-D se vracejí k možnostem single Linux a dual boot s Androidem, které jsme poprvé viděli u modelů Anbernic RG353V a VS. Zlepšilo se něco, kvůli čemu se vyplatí připlatit si za ARC-D s dual-bootem? Čtěte dále naši recenzi Anbernic RG ARC-S & ARC-D a my vám dáme vědět.
Anbernic RG ARC-S & ARC-D recenze video
Rozbalení zařízení Anbernic RG ARC-S a ARC-D
Naši recenzi zařízení Anbernic RG ARC-S a ARC-D začínáme rozbalením. Obsah krabice obou retro herních handheldů je až na barvy stejný. Nejprve tu máme samotný Anbernic ARC, který si za chvíli podrobněji prověříme.
K dispozici je nabíjecí kabel USB typu C. Dále tu máme 128GB nebo 256GB kartu micro SD, která se vkládá do druhého slotu v zařízení. V 1. slotu je 16GB karta pro operační systém Linux. Na druhé straně je uživatelská příručka v angličtině a čínštině. A v neposlední řadě je k dispozici ochrana displeje a ubrousky pro její použití.
Anbernic RG ARC přehled
V dalším díle naší recenze Anbernic RG ARC-S a ARC-D se na oba modely podíváme podrobněji. Anbernic RG ARC měří přibližně 7,5 x 3,14 x 2,2 palce (19,1 x 8 x 2,2 cm) a váží 242 g. Klasický herní handheld Anbernic RG ARC-S je k dispozici v průhledné černé a modré barvě a Anbernic RG ARC-D v černé a šedé barvě.
Design ovladače je inspirován klasickým ovladačem SEGA Saturn s D-Padem a šesti tlačítky na přední straně. Tlačítko Start a tlačítko Select se nacházejí v horní části na obou stranách displeje.
Displej je 4,0″ IPS s rozlišením 640 × 480 pixelů, které se skvěle hodí pro hraní retro her. Přenosná retro herní konzole ARC-D má dotykovou obrazovku, protože používá operační systém Android.
Podél horní části jsou obvyklá tlačítka na levém a pravém rameni. K dispozici jsou dva porty USB typu C, jeden pro data a druhý pro nabíjení. K dispozici je port Mini HDMI pro výstup na televizor nebo monitor. Dále máme funkční tlačítko pro vyvolání nabídek, kolébku hlasitosti a tlačítko napájení.
Na spodní straně jsou dva sloty pro karty micro SD. V prvním slotu je již vložena 16GB karta pro operační systém Linux a druhý slot je určen pro 128GB nebo 256GB kartu pro ukládání her.
Technické specifikace Anbernic RG ARC
V pokračování recenze přenosného herního handheldu Anbernic RG ARC-S a ARC-D porovnáme specifikace a provedeme několik benchmarků na přenosném herním handheldu Anbernic RG ARC-D s operačním systémem Android.
Anbernic RG ARC-S | Anbernic RG ARC-D | |
CPU | RK3566 Quad-Core 64 bit Cortex-A55, hlavní frekvence 1,8GHz | RK3566 Quad-Core 64 bit Cortex-A55, hlavní frekvence 1,8GHz |
GPU | Mali-G52 MP2 | Mali-G52 MP2 |
RAM | 1 GB LPDDR4 | 2 GB LPDDR4 |
SKLADOVÁNÍ | 16 GB (Linux) 128 GB nebo 256 GB (úložiště) | 16 GB (Linux) 128 GB nebo 256 GB (úložiště) 32GB eMMC (Android) |
DISPLAY | 4,0″ IPS, plný pozorovací úhel, nulová vzdálenost OCA full fit/ 640*480 | 4,0″ IPS s dotykovým displejem, plný pozorovací úhel, nulová vzdálenost OCA full fit/ 640*480 |
WIFI | 2.4/5G WIFI 802.11a/b/g/n/ac, | 2.4/5G WIFI 802.11a/b/g/n/ac, |
BLUETOOTH | Bluetooth 4.2 | Bluetooth 4.2 |
OS | Linux | Linux Android 11 |
SPEAKER | Vysoce kvalitní stereofonní reproduktor s dvojitým rohem | Vysoce kvalitní stereofonní reproduktor s dvojitým rohem |
BATERIE | Li-polymer 3500 mAh, výdrž až 6 hodin, podporuje nabíječku C2C | Li-polymer 3500 mAh, výdrž až 6 hodin, podporuje nabíječku C2C |
Srovnávací testy operačního systému Android
ARC-D, jak již bylo zmíněno, používá operační systém Android. Provedli jsme několik srovnávacích testů, abychom zjistili výkon ve srovnání s jinými podobnými zařízeními se systémem Android, včetně modelů RG353V a RG353M.
V testu 3DMark Slingshot jsme zaznamenali znatelný rozdíl ve výkonu ve srovnání s jinými zařízeními používajícími stejný procesor.
V benchmarku Geekbench bylo skóre pro jedno a více jader u stejných modelů s čipovou sadou také o něco vyšší.
A u Antutu jsme opět zaznamenali znatelný nárůst výkonu oproti stejným čipovým sadám.
V porovnání s kapesními počítači RG353V a RG353M používajícími čipovou sadu RK3566 vidíme u modelu Anbernic RG ARC-D celkově vyšší výkon. V našich srovnávacích testech se však jedná o nejméně výkonný čip s velkými rozdíly oproti jiným, i když dražším kapesním počítačům, jako je například AYN Odin 2, který je zdaleka nejvýkonnější.
Přehled systému Linux
Přehled nabídek
V dalším díle naší recenze Anbernic RG ARC-S a ARC-D se blíže podíváme na operační systém Linux. Oba modely Anbernic RG ARC-S a ARC-D mají k dispozici operační systém Linux. Jedná se o předkonfigurované nastavení s uživatelským rozhraním ve stylu emulační stanice. Rozložení je trochu odlišné kvůli výběru tématu, ale v nastavení můžete změnit na vizuálnější.
Nabídka emulátorů je určena pro emulátory nezávislé na aplikaci RetroArch, mezi které patří SEGA Naomi Arcade, Dreamcast, Saturn a PlayStation Portable.
A v nabídce RetroArch je úplnější seznam kompatibilních emulátorových jader, který zahrnuje různé handheldy, jako je Game Gear a WonderSwan, 8bitové konzole včetně Master Systemu, mezi nimiž je i PC Engine, a 16bitové systémy, jako je Genesis / Mega Drive. Najdete zde také arkádové systémy a emulátory včetně CPS, MAME, Neo Geo atd.
Pomocí tlačítka D-Pad můžete procházet dostupné systémy, vybrat jeden z nich, vstoupit do seznamu her daného systému a vybrat hru, kterou chcete hrát.
Při spuštění hry z nabídky RetroArch a některých jednotlivých emulátorů můžete klepnutím na tlačítko Function vyvolat nabídku. Konkrétně v případě RetroArch máte přístup ke všem obvyklým funkcím, jako je ukládání a načítání stavů, pořizování snímků obrazovky, restartování hry, změna ovládání atd.
Také jsme si všimli, že mnoho emulátorů má nyní rámeček. V závislosti na systému můžete mít velmi malý design podobný televizoru a u kapesních počítačů větší, který vyplní prázdné místo. Od společnosti Anbernic je to pěkná věc a myslím, že je to poprvé, co to udělali ve výchozím nastavení u svých historických herních kapesních počítačů.
Nedostatek analogových páček
Poznámka k ovládání: vzhledem k tomu, že oba modely nemají analogovou páčku, mohou ji některé hry vyžadovat, aby byla hra hratelná.
V některých případech můžete jednoduše přejít do nastavení emulátoru a předefinovat analogy pro použití D-Padu. Pokud však hry používají pro funkce oddělené digitální a analogové ovládání, způsobí to konflikt a nebude to fungovat. To samozřejmě platí jak pro Linux, tak pro operační systém Android.
Výkon emulátoru
Celkově všechny emulátory fungují velmi dobře. Se systémy 8 a 16 nebudete mít žádné problémy. Na konzolích PlayStation 1 a Dreamcast můžete občas zaznamenat pokles snímků, ale nejedná se o nic zásadního. A u Dreamcastu vidíme smíšený výkon, některé hry fungují skvěle a některé běží zhruba poloviční rychlostí.
A přechod na novější systémy. U emulátoru Drastic jsme dosáhli slušného celkového výkonu. Mějte na paměti, že model Anbernic RG ARC-S nepodporuje dotykovou obrazovku, takže můžete mít problémy s hrami, které ji vyžadují.
U systému PSP jsme opět zjistili velmi rozdílný výkon v závislosti na hře. V naší hře God of War máme nízkou snímkovou frekvenci pod 30 snímků, díky přeskakování snímků bude hra hratelnější. Méně náročné hry poběží lépe, ale pokud je PSP vaší hlavní volbou pro hraní her, nekupoval bych si ho.
Přehled operačního systému Android
Po přehledu operačního systému Linux se v rámci recenze Anbernic RG ARC-S a ARC-D podíváme na operační systém Android.
Přehled operačních systémů
Anbernic RG ARC-D je vybaven funkcí duálního spuštění operačního systému Android, ke kterému se přistupuje vyjmutím karty ze slotu 1. Po prvním spuštění se zobrazí uvítací obrazovka, na které se několik minut nastavují všechny aplikace atd.
Poznamenejme, že není podporován obchod Google Play, ale můžete si stáhnout a nainstalovat aplikace, nebo pokud chcete, instalovat z karty SD. S aktualizací některých emulátorů jsme neměli žádné problémy.
Úvodní obrazovka je prázdná, ale můžete ji posunout nahoru a zobrazit seznam aplikací a přetáhnout oblíbené aplikace na hlavní obrazovku.
Zde máte dvě možnosti přístupu k emulátorům. Rychlý způsob s frontendem Anbernic nebo delší způsob, který vyžaduje určité nastavení.
Rychlý způsob spočívá v posunutí rozbalovací nabídky a klepnutí na ikonu Herní režim. Tím se načte frontend aplikace Anbernic, přičemž první načtení bude trvat déle, protože se prohledá paměťová karta a vyhledají se hry.
Po načtení se vaše sbírka her roztřídí do příslušných systémů. Poté můžete procházet dotykovou obrazovkou nebo klávesnicí D-Pad a spustit hru. Stejně jako Linux používá kombinaci aplikace RetroArch a jednotlivých emulátorů pro podporované systémy.
Druhá možnost je o něco složitější a obvykle vyžaduje alespoň konfiguraci ovládacích prvků a cesty ke hře pro každý emulátor. To může být užitečné pro emulátory, které frontend Anbernic nepodporuje. Jinak bych ale zvolil frontend Anbernic.
Výkon emulátoru
Výkon je v podstatě stejný pro 8 i 16bitové systémy. Nepoznáte žádný rozdíl ve výkonu. Podobně je tomu i u emulace PlayStation 1, možná se tu a tam objeví pokles snímků, ale nic, co by hru rozbilo. Emulace Dreamcastu je zhruba na stejné výkonnostní úrovni, jakou jsme viděli v Linuxu.
U emulátoru Drastic dosáhneme stejného výkonu v Linuxu, což je velmi dobré. Díky podpoře dotykového displeje na tomto klasickém herním handheldu je možné hrát mnohem více her, což je rozhodně bonus.
U PSP se projeví drobné rozdíly ve výkonu ve srovnání s verzí pro Linux. Některé hry běží o něco plynuleji, ale s tímto procesorem se zázraků nedočkáte.
Existují také emulátory Dolphin a AetherSX2, ale s tímto procesorem opět nerozjedete žádné jiné hry než ty nejzákladnější na hratelné úrovni.
Závěrečné myšlenky
Naše názory jsme shrnuli v naší recenzi Anbernic RG ARC-S a ARC-D. Klasický herní handheld Anbernic RG ARC je příjemnou změnou oproti obvyklým designům ve stylu vertikálních a horizontálních cihel. Design inspirovaný ovladačem Saturn se mi velmi líbí. V rukou se drží příjemně a displej zabírá veškerý volný prostor na přední straně. Ovládání je skvělé, zejména D-Pad je vynikající, je to zatím nejlepší D-Pad od Anbernicu,
Pokud jde o to, který model byste si měli koupit, Anbernic RG ARC-S nebo Anbernic RG ARC-D… Cenový rozdíl je přibližně 10 liber / 10 dolarů, takže to není obrovská částka. Pokud však máte omezený rozpočet, může se vyplatit ušetřit nějaké peníze.
Oba modely mají celkově stejný výkon ve všech emulátorech. Přenosná retro herní konzole Anbernic RG ARC-D má větší paměť RAM a interní úložiště, které však slouží hlavně pro systém Android. Důležitým faktorem může být dotyková obrazovka, pokud dáváte přednost navigaci pomocí ní nebo pro hraní více her s emulátorem Drastic.
Se systémem Android získáte také několik dalších emulátorů. Ty jsou však vyšší třídy a nejsou pro tento procesor tak vhodné. Máte však možnost stáhnout si i jiné emulátory, které nejsou součástí balení, například pro počítače Amstrad CPC nebo Commodore 64.
Pokud máte omezený rozpočet, vyberte si přenosný herní handheld Anbernic RG ARC-S, ušetříte pár dolarů a získáte stejný standardní zážitek. Osobně bych v tomto případě volil Anbernic RG ARC-D, za příplatek získáte mnohem více. Tedy pokud vám nevadí strávit nějaký čas stahováním a konfigurací nových emulátorů, které byste jinak s ARC-S nezískali.
Více informací a možnost objednat si Anbernic RG ARC-S zde a Anbernic RG ARC-D zde. Naši nabídku retro herních kapesních počítačů si můžete prohlédnout zde.
A pokud si plánujete pořídit Anbernic RG ARC, přečtěte si našeho průvodce pro začátek, který se zabývá vším od nastavení, přes přidání dalších her až po mnoho dalšího!
Děkujeme za přečtení naší recenze Anbernic RG ARC-S & ARC-D, doufáme, že pro vás byla užitečná. Pokud máte k tomuto kapesnímu počítači nějaké dotazy, napište nám je do komentářů. Díky!