Chat with us, powered by LiveChat

Anbernic RG Nano Review with video – Přicházejí dobré věci v malých retro herních handheldech?

Anbernic RG Nano Review
Anbernic RG Nano recenze
  • Design
    (4.5)
  • Build Quality
    (4.5)
  • Display
    (4)
  • Performance
    (4)
  • Features
    (4.5)
  • Software
    (4)

Souhrn

Tento malý retro herní handheld má své kouzlo. Mnoho klasických handheldů a konzolí je velmi dobře hratelných, ale v kratších intervalech, než se dostaví únava.

Overall
4.3
Sending
User Review
0 (0 votes)

Pros

  • Extrémně přenosné
  • Kovové pouzdro
  • Slušný výběr emulovaných systémů

Cons

  • Nižší výdrž baterie ve srovnání s většími kapesními počítači
  • Kvůli velikosti obrazovky není pohodlné pro oči při delších herních sezeních

Říká se, že dobré věci přicházejí v malých baleních, a tak si to vyzkoušejte s dosud nejmenším kapesním počítačem RG Nano od společnosti Anbernic. Podívejte se s námi na naši recenzi RG Nano, ve které jsme vybalovali z krabice, podívali se na přehled, otestovali výkon emulátorů a zjistili, jak vypadají hry na tomto malém retro herním handheldu.

Anbernic RG Nano Review Video

Vybalení zařízení RG Nano

Začněme tuto recenzi RG Nano rozbalením. První z krabice je uživatelská příručka, která je v angličtině a čínštině. Dále tu máme emulátor retro her Anbernic RG Nano, který si za chvíli ukážeme podrobněji.

Anbernic RG Nano Review - Unboxed
Anbernic RG Nano Unboxed

K dispozici je přívěsek na klíče, který můžete použít s hodinkami RG Nano, abyste je mohli mít na zipu, popruhu nebo kroužku na klíče. Dále je zde nabíjecí kabel USB typu C. V neposlední řadě je k dispozici kabel pro převod zvuku z Type-C na 3,5 mm, který můžete použít k připojení sluchátek nebo reproduktorů.

Anbernic RG Nano Review Unboxing
Anbernic RG Nano Unboxing

Přehled RG Nano

Pokračujeme v recenzi RG Nano a přinášíme přehled emulátoru kapesních her. Anbernic RG Nano je k dispozici ve třech barvách: modré, fialové a červené. Mají rozměry 2,79 x 1,69 x 0,66 palce (7,1 x 4,3 x 1,7 cm) a váží pouze 75 gramů. Nízká hmotnost je působivá, protože se jedná o pouzdro z hliníkové slitiny, které není o moc těžší než průměrně velké vejce nebo 2 krajíce chleba či 4 kompaktní disky, abychom to uvedli na pravou míru.

Anbernic RG Nano Barvy a rozměry
Anbernic RG Nano Review – Barvy a rozměry

Displej má úhlopříčku 1,54″ a rozlišení 240 × 240 bodů. Navzdory nízkému rozlišení existovaly handheldy s nižším rozlišením, včetně řady Gameboy, až po model Advance, který měl rozlišení 240 × 160.

Na přední straně je klasický D-Pad, čtyři herní tlačítka a tlačítka Select a Start.

Anbernic RG Nano Pohled zepředu
Anbernic RG Nano Pohled zepředu

Na horní straně jsou dvě ramenní tlačítka a uprostřed je port USB typu C. Port slouží k nabíjení a má kolem sebe pěkný LED indikátor nabíjení. Pro připojení externího zvuku k 3,5mm konektoru můžete použít přiložený převodní kabel. To bohužel znamená, že nemůžete současně nabíjet a poslouchat hudbu z externích zdrojů. Pokud vám to vadí, existují samostatně dostupné rozbočovací kabely s oběma připojeními.

Anbernic RG Nano Review - pohled shora
Anbernic RG Nano Pohled shora

Na pravé straně je tlačítko napájení, které po klepnutí slouží jako tlačítko nabídky. A je zde slot pro kartu micro SD.

Anbernic RG Nano Boční pohled
Anbernic RG Nano Boční pohled

D-Pad se používá překvapivě pohodlně, i když v zápalu boje je trochu nepřesný. Herní tlačítka jsou poměrně malá, ale po chvíli používání nejsou tak špatná a reagují rychle. Přenosný herní emulátor RG Nano nemůžete uchopit a místo toho si jej můžete položit na prsty, což je na krátkou dobu docela pohodlné.

RG Nano Technické specifikace

CPUDvoujádrový procesor Allwinner V3s ARM Cortex-A7 s frekvencí až 1,2 GHz
RAM64 MB DDR2
SKLADOVÁNÍ64GB karta micro SD, lze použít až 512GB kartu
DISPLAY1,54″ 60Hz IPS displej s rozlišením 240×240 bodů
OSLinux
BATERIEPolymerní lithium-iontová baterie 1050 mAh s výdrží 2,5 hodiny

V rámci naší recenze RG Nano jsme otestovali baterii a můžeme potvrdit průměrné používání kolem 2,5 při spuštění kombinace různých emulátorů.

Přehled operačních systémů

Naše recenze RG Nano vychází z nejnovější verze 1.0.1 firmwaru, která má oproti dodanému firmwaru některá vylepšení. Obsahuje některá jádra emulátoru retroarch a také portované hry. Návod na aktualizaci firmwaru zařízení RG Nano naleznete zde.

Frontend gmenu2x
Frontend gmenu2x

Frontend

Nejprve se spustí frontend gmenu2x, který obsahuje seznam všech emulátorů od Atari Lynx až po PlayStation 1. Výběrem systému se zobrazí seznam her, vyberte jednu z nich a spustí se příslušný emulátor a načte se hra. K dispozici je také karta Retroarch, která obsahuje několik emulátorů včetně arkádových, PC Engine, Mega Drive a SNES.

Funkce hodin reálného času

Na retro emulátoru je také funkce Hodiny, která si pamatuje čas, i když je vypnutý. Je to pěkný doplněk, i když možná, že mít neustále zapnutý displej není zrovna nejlepší pro výdrž baterie, ale pokud chcete, můžete jej úplně vypnout.

Frontend RetroFE
Frontend RetroFE

Kromě gmenu2x existuje i druhý frontend s názvem RetroFE. Jedná se o vizuálnější frontend a místo textových seznamů můžete mít například herní boxart. Existuje několik motivů, které můžete použít. Celkově funguje dobře, i když jsem měl pocit, že u některých témat mírně zaostává.

Funkce emulátoru

Emulátory mají příjemnou funkci, která vás v případě, že jste vybranou hru již hráli, vyzve, abyste pokračovali tam, kde jste naposledy skončili, nebo abyste hru spustili, jako byste ji hráli poprvé. Nejvyšší známky za zahrnutí této funkce!

Emulátor Anbernic RG Nano Menu
Emulátor Anbernic RG Nano Menu

Do nabídky v emulátoru se dostanete rychlým klepnutím na tlačítko napájení. Zde můžete měnit hlasitost a jas a také ukládat a načítat stavy. Můžete také změnit poměr stran, který obvykle není důležitý, ale u tohoto displeje s rozlišením 240 × 240 je důležitý, protože některé mají vyšší rozlišení.

Poměr stran na RG Nano
Poměr stran na RG Nano

Dobrým příkladem je Crash Bandicoot 2 na GBA. Můžeme vidět změnu poměru stran mezi Scaled, který je nejpřesnější vůči originálu, zobrazuje celou herní obrazovku, ale má horní a dolní okraje. Zatímco zvětšený displej využívá větší část displeje, ale chybí mu boční strany, roztažený využívá celý displej a chybí mu některé boční strany. A ořezané vynechává mnoho stran. Toto rozlišení se liší podle původního rozlišení displeje konzole, takže se podívejte, co vám nejlépe vyhovuje, například v závislosti na typu hry.

Vlastní firmware Garlic OS?

Stojí za zmínku, že společnost Black Seraph naznačila, že vlastní firmware Garlic OS se možná objeví i na emulátoru RG Nano. Žádné další podrobnosti zatím nebyly oznámeny. Z jeho předchozích verzí na jiných kapesních počítačích však víme, že by měl fungovat velmi dobře a rozhodně stojí za instalaci, jakmile bude vydán. Jakmile bude k dispozici, vytvoříme průvodce instalací v naší znalostní databázi.

Výkon emulátoru

V rámci naší recenze RG Nano se podíváme na výkon emulátorů. Procesor byl použit v několika klasických herních simulátorech, takže jeho výkon již známe. Můžeme se dostat až do éry PS1, ale některé hry na ní nemusí mít příliš dobrý výkon. Chvíli se budeme věnovat testování některých kapesních a konzolových systémů, abychom zjistili, jak vypadají a jak se hrají na tomto malém retro handheldu.

Gameboy, Gameboy Colour a Game Gear

GB emulátor na RG Nano
GB emulátor na RG Nano

Game Gear, původní Gameboy a Gameboy Colour mají stejné rozlišení 160 × 144 pixelů. Můžete si vybrat mezi možnostmi Zmenšit pro původní velikost a Roztáhnout pro zobrazení na celou obrazovku. Všechny hry samozřejmě běží v pořádku a bez problémů.

Neo Geo Pocket

Emulátor NeoGeo Pocket
Emulátor Neo Geo Pocket

Hra Neo Geo Pocket běží velmi dobře ve zmenšeném poměru stran a nemá cenu ji roztahovat, zvětšovat nebo ořezávat kvůli pár pixelům navíc. Jak se dalo očekávat, všechny hry běží skvěle a bez jakýchkoli problémů.

WonderSwan Color

Barevný emulátor WonderSwan
Barevný emulátor WonderSwan

WonderSwan Color má širší rozlišení, takže škálování znamená určité horní a dolní okraje. Záleží na hře, jaký poměr stran se použije. U této hry je vidět, že Zoomed funguje dobře, protože se jedná o závodní hru a strany trati nejsou tak důležité.

Gameboy Advance

Emulátor GBA
Emulátor GBA

Podobně je tomu i na GBA s širší obrazovkou. Jak jsme viděli dříve, při přehrávání funkce Scaled se zobrazí celé původní zobrazení, ale máte k dispozici okraje. Režim se zvětšením je asi nejvhodnější, ale může záležet na hře.

A nyní ke konzolím, které mají větší nativní rozlišení pixelů než 240×240. To znamená, že hry je třeba zmenšit, zvětšit nebo oříznout, aby se vešly na displej.

Master System

Emulátor systému Master System
Emulátor systému Master System

Nativní rozlišení Master Systemu a PC Engine není daleko od rozlišení RG Nanos, takže můžete použít zmenšené, zvětšené nebo oříznuté rozlišení v závislosti na vašich preferencích.

MegaDrive a SNES

Emulátor Genesis
Emulátor Genesis

S přechodem na 16bitové systémy SNES a Mega Drive se objevuje podpora větších nativních rozlišení. Zmenšené rozlišení má menší horní a dolní okraje a mělo by být v pořádku pro mnoho her, roztažené vlastně není tak špatné, oříznuté a zvětšené jsou v pořádku v závislosti na hře, kterou hrajete.

PS1

Emulátor systému PS1
Emulátor systému PS1

U systému PlayStation 1 je to smíšené. Pro začátek najdete mnoho her, které neběží na plný výkon. Myslím, že s vlastním firmwarem by došlo ke zlepšení. Větším problémem je displej, který navzdory nativnímu rozlišení systému PS1 320×240 interně přeškáloval rozlišení na 480P, což může způsobit, že text je na tomto malém displeji velmi špatně čitelný. Řekl bych, že některé hry jsou v pořádku, ale nekupujte si to speciálně kvůli hraní na PS1.

Závěrečné myšlenky

Na závěr naší recenze RG Nano uvádíme naše názory na emulátor kapesních her. RG Nano je zajímavé zařízení s retro emulátorem. Když dorazily vzorky k recenzi, všichni v kanceláři stáli ve frontě, aby je mohli vyzkoušet. První ohlasy byly „koupím ho svému dítěti“ nebo „je to skvělé do vlaku“ atd. Tuto zpětnou vazbu dostáváme i u jiných produktů, ale ne v takovém množství jako u RG Nano.

Emulátor GBC na Anbernic RG Nano
Emulátor GBC na Anbernic RG Nano

Zpočátku jsem měl úplně stejné pocity, ale poté, co jsem strávil nějaký čas používáním RG Nano, se můj názor trochu změnil. Možná je to mým věkem, ale po hodině používání emulátoru kapesní hry mě při pohledu na tak malý displej začaly namáhat oči. Můj zrak je v pořádku, ne dokonalý, ale u kapesních počítačů obvyklé velikosti tento problém nemám. Pokud máte nějaké potíže se zrakem, je třeba si to uvědomit.

RG Nano pro mě spadá do kategorie novinek. Jedná se spíše o příležitostné retro emulátor zařízení pro rychlé hraní, které je neuvěřitelně přenosné a skladné, když se nepoužívá. Hra okamžitě upoutá pozornost, stačí ji někomu ukázat a hned ho zaujme nabídka hratelných kapesních a konzolových systémů na tak malém retro kapesním počítači.

Emulátor NES na RG Nano
Emulátor NES na RG Nano

Pokud jde o Anbernic RG Nano, který je vaším hlavním kapesním počítačem pro delší hraní, nemohu ho upřímně doporučit. Místo toho byste si měli koupit kapesní počítač tradiční velikosti. Za podobnou cenu si můžete pořídit Miyoo Mini Plus nebo Anbernic RG35XX, které mají větší obrazovku, delší výdrž baterie a vyšší výkon.

Navzdory několika výtkám má RG Nano své kouzlo. A hádejte co, teď mám jeden v kapse, připravený kdykoli hrát!

Kde koupit Anbenic RG Nano?

Více informací a možnost zakoupení produktu Anbernic RG Nano naleznete zde. Použijte kód RGNANO5OFF pro 5% slevu na pokladně. Nebo si prohlédněte naši nabídku retro herních handheldů zde.

Tímto končí naše recenze modelu RG Nano. Doufáme, že pro vás byla užitečná. Co si myslíte o modelu RG Nano? Je příliš malý, je to novinka, nebo se vám líbí? Dejte nám vědět v komentářích!

Příručka pro začátek používání RG Nano

Pokud si plánujete objednat zařízení RG Nano nebo vám bylo právě doručeno, zde najdete praktického průvodce pro začátek. Podrobně se zabývá tématy, jako je změna přední části, přepínání poměru stran, aktualizace firmwaru, přidávání souborů na kartu SD a mnoho dalšího.

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.