Nejlepší emulátory pro kapesní počítače v roce 2022
Nostalgie je mocná věc. V určitém okamžiku si skoro každý řekne: „Chtěl bych zkusit tu věc, kterou jsem dělal kdysi dávno.“ Pro ty, kteří vyrostli jako hráči a chtějí si zahrát hry svého dětství, není praktičtější volby než. emulátory pro retro kapesní počítače .
Co je to emulátor pro retro handheldy?
To je dobrá otázka! Pojďme se do toho trochu ponořit…
Po celou dobu herní historie se významná (až donedávna) část herního průmyslu soustředila na myšlenku „handheldového hraní“. Další přehled o kapesních počítačích najdete v našem článku o historii herních kapesních počítačů.
Abychom však shrnuli výše uvedený článek, kapesní herní zařízení byla malá elektronika, která vám umožnila vychutnat si na cestách výrazné herní zážitky.
S technologickým pokrokem začala na území různých gadgetů a vychytávek zasahovat vše pohlcující platforma známá jako „mobilní telefon“. Nahrazuje touhu běžných uživatelů po fotoaparátech, přehrávačích MP3 a dalších zařízeních.
T ejdoucí technologická singularita nakonec zasáhne i oblast her. Mobilní hry funkčně eliminují tento segment a tvoří přibližně 51 % příjmů herního průmyslu.
Vzestup retro emulátorů pro kapesní počítače
Myšlenka retro emulátorů pro kapesní počítače rostla současně s popularitou „emulace“ jako média. I když je těžké přesně říct, kdy jejich popularita skutečně vzrostla, většina lidí se domnívá, že to bylo někdy v roce 2019, kdy byl uveden na trh emulátor retro handheldu RG350 od společnosti ANBERNIC.
Toto zařízení umožňovalo přehrávat hry z různých platforem. Od titulů pro NES, MAME (arkády) a dokonce i Playstation 1 s velmi malými obtížemi.
Díky kombinaci vysoké kvality provedení, přijatelné ceny, (relativně) snadného použití a překvapivě slušného výkonu začala scéna retro kapesních emulátorů skutečně vzkvétat.
S od té doby se na trhu objevilo mnoho dalších zařízení. Stejně jako na každém trhu i zde existují zařízení, která jsou dobrá, a některá, která tak dobrá nejsou. Proto jsme v DroiXu sestavili malý seznam těch nejlepších emulátorů pro retro handheldy, které jsou dnes na trhu.
Nejlepší emulátory pro retro handheldy 2022
Nejlepší emulátor pro retro kapesní počítače – Retroid Pocket 3
Retroid Pocket 3 představuje skvělý poměr mezi výkonem a cenou a právem si zaslouží náš hlas pro nejlepší emulátor pro retro handheldy.
Přestože je procesor stejný jako u předchozího modelu Retroid Pocket 2+, došlo k řadě vylepšení. Patří mezi ně větší 4,7″ dotykový displej s poměrem stran 16:9 a vyšším rozlišením 750 × 1334 bodů. Má 3 GB místo 2 GB RAM a Android 11 místo Androidu 9. Všechny změny jsou ku prospěchu věci a oproti modelu Pocket 2 Plus se stále daří mírně zvyšovat výkon.
Konstrukce je velmi pohodlná při delším hraní. Umístění tlačítek SELECT a START nám však přišlo velmi zvláštní. Nacházejí se v horní části emulátoru retro handheldu, takže pro stisknutí obou tlačítek musíte pohnout rukou.
Frontend pro přidávání a spouštění her se snadno používá, funguje velmi dobře a nabízí podporu desítek konzolí. K dispozici je také posuvná nabídka, která umožňuje rychlý přístup k běžně používaným nastavením a také mapování tlačítek na obrazovce.
Naši podrobnou recenzi Retroid Pocket 3 si můžete přečíst zde.
Co se nám líbí!
- Větší 4,7″ displej
- Android 11
- 3 GB RAM
- Snadno použitelný frontend
- Vestavěné mapování obrazovky
Co se nám nelíbí!
- Špatně umístěná tlačítka SELECT a START
Nejlepší emulátor pro kapesní počítače – GPD XP+
GPD XP Plus je nejlepší emulátor pro kapesní počítače, pokud chcete nejvyšší výkon. V našem žebříčku nejlepších kapesních herních konzolí se systémem Android pro rok 2022 obsadil příjemné první místo a vynikal ve všech systémových a emulačních srovnávacích testech.
GPD XP Plus je vybaven procesorem MediaTek Dimensity 1200 s grafickým procesorem ARM Mali-G77 MP9 a skvěle se hodí pro hraní her se systémem Android i pro emulaci retro her. K dispozici je 6 GB RAM a 128GB UFS úložiště se slotem na micro SD kartu a 4G LTE sim karta pro mobilní data.
Pokud toužíte po vyšším výkonu retro emulátoru, jako je stabilní PSP a novější konzole a handheldy, pak je GPD XP+ nejlepším emulátorem pro handheldy. Některé hry si můžete zahrát na PlayStation 2 pomocí emulátoru AetherSX2 a emulátorů Dolphin a Citra retro.
Naši podrobnou recenzi GPD XP+ si můžete přečíst zde.
Co se nám líbí!
- Velmi výkonný procesor Dimensity 1200
- 6 GB RAM
- Velký ultraširokoúhlý 6,81″ displej
- Vynikající pro hraní a emulaci pro Android
Co se nám nelíbí!
- Trochu nesmyslný modulární design ovladače
Nejlepší kapesní počítač pro emulaci – Anbernic RG353V
RG353V a RG353VS jsou dva nejnovější modely kapesních počítačů pro emulaci od společnosti Anbernic. Model V je dual boot s operačním systémem Android 11 i Linux, zatímco model VS je pouze s Linuxem.
V naší podrobné recenzi modelů RG353V a RG353VS jsme vysvětlili rozdíly mezi oběma modely. Zmínili jsme, že jsme měli pocit, že strana operačního systému Android je trochu slabá, ale s trochou času a trpělivosti s některými nastaveními máte skvělou kapesní herní konzoli s Androidem.
Oba modely jsou vybaveny čtyřjádrovým 64bitovým procesorem RK3566 Cortex-A55 s frekvencí až 1,8 GHz a 2 GB nebo 1 GB RAM s 16GB úložištěm Linux a u modelu V s 32GB úložištěm eMMC. Model V má také dotykový displej, protože na něm běží systém Android. Výkon je u obou modelů téměř totožný, takže můžete ušetřit nějaké peníze tím, že se rozhodnete pro model VS.
Líbí se nám, že je podporován vlastní firmware, například ArkOS. Instalace je velmi snadná, postupujte podle našeho průvodce instalací systému ArkOS krok za krokem. Z průměrného kapesního počítače udělá jeden z nejlepších kapesních počítačů pro emulaci.
Co se nám líbí!
- Svislá orientace
- Výběr operačního systému Linux nebo dual boot Android/Linux
- Podpora vlastního firmwaru
- Velmi pohodlné hraní
Co se nám nelíbí!
- Operační systém Android vyžaduje určité nastavení, aby byl použitelný
Retroid Pocket 2 Plus
Retroid Pocket 2 Plus, který navazuje na oblíbený kapesní počítač Retroid Pocket 2, přináší řadu vylepšení a upevňuje svou pozici jednoho z nejlepších retro kapesních počítačů na trhu.
Díky vylepšenému SoC Unisoc T310 a většímu množství paměti RAM zvládne RP2+ větší množství emulovaných her než jeho předchůdce. Včetně různých titulů pro Segu Saturn a Dreamcast.
Tento retro kapesní počítač je také vybaven novější verzí systému Android – Android 9.0 oproti předchozímu modelu s Androidem 6 (který bylo možné aktualizovat na Android 8.1).
Tento retro handheld je vizuálně podobný staršímu modelu, ale má novou membránu pro tlačítka. Díky tomu působí měkčím a pružnějším dojmem – na rozdíl od dřívějšího pocitu klikání u staršího modelu.
Chcete-li se o Retroidu Pocket 2 Plus dozvědět více, přečtěte si naši recenzi Retroidu Pocket 2 Plus!
Co se nám líbí!
- Nový rychlejší procesor
- Dotyková obrazovka
- Novější verze systému Android
Co se nám nelíbí!
- Není uživatelsky přívětivý pro začátečníky
- Chvíli trvá, než se vše nastaví
Miyoo Mini
Miyoo Mini patří k nejlepším emulátorům retro handheldů a má dvě skvělé přednosti. Prvním je, že je velmi přenosný. Má rozměry 2,55 x 3,68 x 0,70 palce (6,5 x 9,35 x 1,8 cm) a váží 110 gramů, což je ideální, pokud si ho chcete rychle vzít a zahrát si, když jste na cestách. Druhým důležitým bodem je vynikající cena, stojí přibližně polovinu ceny podobných retro handheldů.
Uvnitř Miyoo Mini se nachází dvoujádrový procesor ARM Cortex-A7 s frekvencí až 1,2 GHz. 128 MB RAM se stará o frontend a emulátory, které využívají méně paměti,. Úžasně vypadající displej je 2,8″ IPS displej s rozlišením 640 × 480 bodů, ideální pro hraní retro her!
Miyoo Mini je schopna pracovat až do PS1 a právě zde začíná mít problémy s pomalým výkonem v mnoha hrách. Ne, vše je ztraceno, místo toho můžete aktualizovat firmware na Onion OS, který je vynikající náhradou. Obsahuje řadu vylepšení, včetně emulace plné rychlosti PlayStation, nového tématu menu a mnoho dalšího!
Chcete-li se o Miyoo Mini dozvědět více, přečtěte si naši úplnou recenzi Miyoo Mini.
RG552
RG552 je prvním zástupcem „čtvrté generace“ retro handheldů od společnosti ANBERNIC, zkušeného výrobce mnoha emulátorů retro handheldů.
Na rozdíl od svých předchůdců ANBERNIC RG552 odsouvá firmware založený na Linuxu na vedlejší kolej. A je prvním kapesním počítačem z rodiny ANBERNIC RG, který je vybaven nativním operačním systémem Android (Android 7.1, pro zvědavce).
To se dobře doplňuje se zvýšeným výkonem. RG552 využívá výkonnější SoC RockChip RK3399. Tento šestijádrový procesor ve spojení se 4 GB paměti RAM umožňuje RG552 zvládnout mnohem více systémů než dříve a zároveň potvrzuje vynikající výkon na konzolích, se kterými se jeho předchůdci potýkali (Dreamcast, N64 atd.).
Hlavním prvkem zařízení je velký, barevný displej s vysokým rozlišením. Ve spojení s funkcemi dotykového displeje se přirozeně hodí k operačnímu systému Android.
Tento retro kapesní počítač je oproti svým předchůdcům také bohatě vybaven, včetně přítomnosti výstupu HDMI, možnosti přepínat mezi operačními systémy Android a Linux prostřednictvím karty microSD a dokonce i funkce mapování kláves prostřednictvím volitelné aktualizace.
Celkově je Anbernic RG552 vynikající retro kapesní počítač, který se příliš neodchyluje od známého vzhledu a dojmu z modelu RG351MP a spol. Přitom poskytuje vyšší výkon než ostatní.
Chcete-li se dozvědět více o ANBERNIC RG552, doporučujeme vám podívat se na naši recenzi ANBERNIC RG552! Podívejte se také na našeho startovacího průvodce RG552, který vám pomůže začít s tímto úžasným kapesním počítačem.
Co se nám líbí!
- Extrémně kvalitní displej.
- Bohaté funkce
- Zvládne více her než řada RG351.
Co se nám nelíbí!
- Poměr cena/výkon by mohl být lepší.
- Ergonomie by mohla být lepší.