Chat with us, powered by LiveChat

Nejlepší kapesní retro konzole s videem

Best Handheld Retro Consoles
Best Handheld Retro Consoles

Nejlepší kapesní retro konzole

1. Retroid Pocket 2 Plus

Retroid Pocket 2 byl v době svého vydání poměrně populární kapesní retro konzolí. Retroid Pocket 2 Plus je iterací tohoto modelu, která se vyznačuje vyšším výkonem ve všech oblastech. Podle našeho názoru se jedná o jednu z nejlepších kapesních retro konzolí na trhu.

Retroid Pocket 2 Plus je vybaven vylepšeným SoC Unisoc Tiger T310 a přináší řadu výkonnostních vylepšení, která umožňují pohodlně hrát ještě širší škálu retro her. Včetně těch na platformách, které bylo dříve příliš obtížné napodobit.

Kromě vylepšeného výkonu je Retroid Pocket 2 Plus vybaven také vylepšenými tlačítky s větším zdvihem, která poskytují pohodlnější ovládání.

Chcete-li se o Retroidu Pocket 2 Plus dozvědět více, doporučujeme vám podívat se na naši recenzi Retroidu Pocket 2 Plus!

Co se nám líbí!

  • Emuluje rychleji
  • Další vestavěný úložný prostor
  • Podporovaná WiFi 5G
  • Nový rychlejší procesor

Co se nám nelíbí…

  • Chvíli trvá, než se vše nastaví
  • Není uživatelsky přívětivé pro začátečníky

2. Miyoo Mini

Miyoo Mini je relativním nováčkem na scéně retro kapesních konzolí. Hned na první pohled vynikne, že je velmi kapesní, měří 2,55 x 3,68 x 0,70 palce (6,5 x 9,35 x 1,8 cm) a váží 110 gramů.

Miyoo Mini pohání dvoujádrový procesor ARM Cortex-A7 s frekvencí až 1,2 GHz. K dispozici je 128 MB paměti RAM, což je dostatečná kapacita pro operační systém a emulátory konzolí, které podporuje. Úžasně vypadající displej je 2,8″ IPS displej s rozlišením 640 × 480 bodů, ideální pro hraní retro her!

Výchozí operační systém běží dostatečně dobře, ale trochu se potýká s emulací systému PlayStation. Nicméně Onion OS CFW (Custom Firmware) je vynikající náhradou a umožňuje plnou rychlost emulace PlayStation. A cena je zhruba o polovinu nižší než u jiných kapesních počítačů, je to opravdu výhodná koupě a je velmi přenosný!

Chcete-li se o Miyoo Mini dozvědět více, můžete si přečíst naši úplnou recenzi Miyoo Mini nebo si Miyoo Mini koupit zde.

Co se nám líbí!

  • Ideální pro každodenní dojíždění
  • Nízká cena
  • 2,8″ displej s rozlišením 640 × 480 bodů vypadá úžasně.
  • Snadno použitelný operační systém
  • Snadná výměna baterie

Co se nám nelíbí…

  • Abyste z kapesního počítače dostali to nejlepší, je třeba nainstalovat CFW.

3. RG552

V čele čtvrté generace kapesních retro konzolí stojí ANBERNIC RG552. Nejnovější možnost od společnosti ANBERNIC, výrobce mnoha populárních kapesních počítačů.

RG552 je novou generací kapesního počítače a má výkonnější specifikace než jeho předchůdci řady 351. Se systémem na čipu Rockchip RK3399. Tento SoC je vybaven šestijádrovým procesorem s maximální frekvencí 1,80 GHz a 4 GB operační paměti LPDDR4 (což je čtyřikrát více než u řady 351).

Tento nárůst výkonu umožňuje RG552 zvládnout mnoho platforem, které předchozí generace nezvládla (Sega Saturn, Sega Dreamcast, DS atd.), a také se zlepšit na platformách, které byly více odfláknuté (N64, PSP atd.).

Skutečným vrcholem modelu RG552 je jeho velký displej. Má velikost přibližně 5,36 palce a velké (ale neobvyklé) rozlišení 1920 x 1152. Tento displej je dotykový. Poměr stran 5:3 navíc dokonale nevyhovuje ani širokoúhlým (16:9), ani standardním (4:3/3:2) hrám, nýbrž představuje slušný kompromis mezi nimi.

Ostatní prvky předchozí generace zůstaly zachovány, například dvojí provedení karet microSD. Klíčovým rozdílem je však zahrnutí interního úložiště eMMC. Předinstalovaný systém Android 7. Přesně tak, RG552 používá systém Android!

Fanoušci aplikace EmulationStation však nemusí zoufat, protože je stále možné snadno spouštět alternativní operační systémy (možná byste dokonce mohli mít zájem vyzkoušet některý z vlastních firmwarů RG552!).

Vrací se také dlouho postrádané funkce, a to port mini-HDMI na střeše zařízení.

Více informací o modelu RG552 a jeho výhodách najdete v naší recenzi modelu RG552.

Co se nám líbí!

  • Kvalitní displej s vysokým rozlišením.
  • Běží na operačních systémech Android i Linux
  • Port HDMI se vrací!
  • Poměr stran 5:3 je dobrým středem mezi poměry 16:9, 4:3 a 3:2.
  • Pohodlná tlačítka.

Co se nám nelíbí…

  • Poměr cena/výkon není nejlepší.
  • Ergonomie se začíná zhoršovat při větších rozměrech
  • Emulace GBA již není pixelově dokonalá (kompromis displeje 4:3).

4. RG351MP

Na prvním místě našeho seznamu kapesních retro konzolí je ANBERNIC RG351MP. Je to nejnovější přírůstek do dlouhé řady zařízení a logické zakončení třetí generace kapesních počítačů.

Hlavním prvkem modelu RG351MP není jeden jediný aspekt, ale spíše množství aspektů, které obsahuje. Je vybaven displejem IPS s poměrem stran 4:3 a rozlišením 640x480p z modelu RG351V v kombinaci s kovovým krytem modelu RG351M. Zachovává si také konstrukci se dvěma sloty microSD jako model RG351V, což usnadňuje oddělenou správu firmwaru a her.

Pro mnohé to byl „ten“ kapesní počítač, na který ve třetí generaci čekali. A pokud uvažujete o koupi své první kapesní retro konzole, těžko byste v současné době na trhu hledali něco lepšího než RG351MP.

Jediným bodem, který musíme u modelu RG351MP opravdu vyzdvihnout, je absence vestavěné Wi-Fi. To znamená, že k provádění síťových úloh budete potřebovat externí klíč.

K výkonnostní stránce RG351MP – RG351MP využívá SoC RK3326 (System-on-a-Chip) s 1 GB RAM. Díky tomu si systém poradí s naprostou většinou her pro Playstation 1 i se všemi staršími hrami s téměř dokonalým výkonem. Jakmile však překročíte hranice PS1 (tj. N64 a PSP), začíná se z toho stávat zážitek typu „hra za hrou“. Některé fungují skvěle, jiné ne.

Co se nám líbí!

  • Kontrola kvality společnosti ANBERNIC se projevuje v plné míře. Tlačítka jsou správně vroubkovaná a retro kapesní počítač má čistou povrchovou úpravu.
  • Díky dvěma slotům na karty microSD je správa her a operačního systému snadná.
  • Displej 480p, 4:3 poskytuje obraz bez roztažení na velkém množství platforem.

Co se nám nelíbí…

  • Žádná interní wi-fi je nepříjemná…
  • Žádné skutečné zlepšení výkonu oproti předchozím modelům.
  • emulace GBA již není pixelově dokonalá (kompromis displeje 4:3).

Další informace o tomto úžasném kapesním počítači najdete v naší recenzi RG351MP. RG351MP si také můžete zakoupit u společnosti DroiX ještě dnes!


5. Retroid Pocket 2

Na druhém místě našeho seznamu je Retroid Pocket 2. Jako kapesní retro konzole patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co lze v současné době na trhu najít. Má to však svá omezení, která je třeba si uvědomit.

Začneme však pozitivy! Retroid Pocket 2 je jedním z mála kapesních počítačů „třetí generace“, na kterém běží systém Android namísto linuxové distribuce. Konkrétně na něm běží operační systém Android 6, ale existuje oficiální aktualizace na Android 8.1.

Díky operačnímu systému Android má Retroid Pocket 2 okamžitý přístup k řadě vyspělých emulátorů s bohatými funkcemi pro mnoho platforem. Kromě počátečního nákupu (legálně získaných) her tedy není třeba nic moc nastavovat.

Jediné, co se nám nelíbí, jsou tlačítka. Všechna tlačítka na Retroidu Pocket 2 jsou digitální. To znamená, že všechny jsou velmi „klikavé“. Víte, že když stisknete tlačítko na většině herních ovladačů, existuje malá vzdálenost, kterou musí tlačítko skutečně zmáčknout, než se zaregistruje vstup? U Retroidu Pocket 2 je tato vzdálenost téměř okamžitá.

V konečném důsledku je to však otázka preferencí. Na druhou stranu digitální tlačítka umožňují rychlé a jisté zadávání příkazů, což je důležité pro rychlejší arkádové a konzolové hry.

Na rozdíl od ostatních kapesních počítačů své „generace“ Retroid Pocket 2 nepoužívá SoC RockChip. Používá čtyřjádrový procesor Cortex-A7 SoC. Výkon je však velmi podobný, bez výrazného rozdílu (sem tam nějaký snímek).

Operační systém Retroid?

Všechna zařízení Retroid Pocket 2 jsou také vybavena jedinečným operačním systémem „Retroid OS“, který běží současně s běžnou instalací systému Android. Retroid OS je zjednodušený operační systém určený výhradně pro hraní her, který má vedle jedné nebo dvou dalších užitečných funkcí.

To je sice užitečné pro ty, kteří nemají čas/námahu na skutečné nastavení sbírky emulátorů, ale my při hraní na Retroidu Pocket 2 stále dáváme přednost běžné instalaci systému Android.

RETROID Pocket 2 SNES Colour - čelní úhlový pohled
Retroid Pocket 2 v americkém zbarvení SNES „Aged/Yellowed Plastic“.

Co se nám líbí!

  • Android poskytuje přístup k mnoha vyspělým emulátorům a dalším zajímavým aplikacím, které na jiných zařízeních nejsou možné.
  • Port micro-HDMI umožňuje hrát hry na větších obrazovkách.
  • Na výběr je spousta skvělých a zábavných barev.

Co se nám nelíbí…

  • Digitální tlačítka jsou na náš vkus trochu klikavá.
  • Rozhraní systému Android může být trochu pomalé.
  • Používá interní úložiště eMMC, takže instalace firmwaru (ať už vlastního nebo ne) je trochu obtížnější.

Další informace o Retroidu Pocket 2 najdete v naší recenzi Retroidu Pocket 2 a nezapomeňte, že Retroid Pocket 2 si můžete zakoupit u společnosti DroiX!


6. RG351V

Na třetím místě v seznamu je další handheld ANBERNICANBERNIC RG351V, nejnovější kapesní retro konzole po RG351MP.

Písmeno „V“ ve slově RG351V znamená jediné. Dokážete při pohledu na samotné zařízení odhadnout, na čem je založeno?

Pokud jste tipovali „vertikální“, máte pravdu! ANBERNIC RG351V je dalším z pokusů společnosti ANBERNIC o výrobu kapesního počítače s vertikálně orientovanou konstrukcí.

To také znamená, že displej již nemůže podporovat původní poměr stran 3:2. Místo toho byl displej vylepšen na 4:3 640x40p. To je ideální pro emulaci naprosté většiny retro konzolí, protože mnohé z nich měly nativní poměr stran 4:3.

Model RG351V se také vrátil k původní podobě a vrátil se k uspořádání dvou karet microSD. Správa firmwaru a her je tak snadnější než kdykoli předtím.

RG351V je vybaven stejným SoC jako ostatní kapesní počítače třetí generace, takže je nejvhodnější pro hraní her pro Playstation 1 a starší. Hrát lze i několik her pro N64 a PSP.

Absence druhé analogové páčky je poněkud nešťastná, ale jen velmi málo her (které systém umí emulovat) mělo nativní kompatibilitu s druhou analogovou páčkou. Toto opomenutí tedy můžeme přehlédnout.

Co se nám líbí!

  • Díky mírně vyšší poloze ruky je o něco pohodlnější pro větší ruce.
  • Displej 4:3 je opravdu ostrý a jasný.
  • ANBERNIC se vyznačuje kvalitním provedením s dobře padnoucími tlačítky, nárazníky a spouštěmi.

Co se nám nelíbí…

  • Pouze jeden reproduktor, který bude zakrytý vaší rukou.
  • Žádná druhá analogová páčka.

Chcete-li se s touto vertikální kapesní retro konzolí seznámit blíže, přečtěte si naši recenzi RG351V. Konzoli RG351V si také můžete zakoupit u společnosti DroiX ještě dnes!


7. Gameforce Chi

GameForce Chi se v našem seznamu kapesních retro konzolí umístil na čtvrtém místě. Jedná se také o vizuálně asi nejvýraznější zařízení v tomto seznamu.

Z estetického hlediska je Gameforce Chi odvážný, protože používá jasné matné barvy (v době psaní tohoto článku byly k dispozici oranžová, zelená a barva „Tan“). Tvar zařízení také zřejmě záměrně připomíná populární handheld Game Boy Advance, neboť má poněkud oválnou siluetu.

To, co Gameforce postrádá na jemnosti, však vynahrazuje praktičností a pocitem z ruky. Díky neobvyklému tvaru zařízení se celé zařízení drží v ruce překvapivě ergonomicky, což umožňuje pohodlnější hraní her.

Ve všech ostatních ohledech je GameForce Chi obecně solidní volbou. Tlačítka jsou slušná, displej (poměr stran 4:3 a rozlišení 640x480p) je kvalitní. Reproduktory jsou také kvalitní.

Jediné, co mu můžeme vytknout, je absence kolečka hlasitosti a tlačítek L3/R3. Nastavení hlasitosti pomocí snapu tedy není až tak intuitivní.

Co se nám líbí!

  • Jedinečný ergonomický design v jasných, poutavých barvách.
  • Vysoce kvalitní displej IPS 4:3.
  • Podsvícená tlačítka jsou užitečná při hraní ve tmě.

Co se nám nelíbí…

  • Žádné vyhrazené kolečko hlasitosti/rocker.
  • Matný povrch působí trochu drsně.
  • Žádná tlačítka L3/R3!

Podívejte se na naši recenzi a zjistěte více o GameForce Chi. GameForce Chi si také můžete zakoupit ještě dnes u DroiX!


Čestné zmínky

V této části si projdeme několik starších kapesních počítačů, které sice nejsou tak čerstvé, aby se daly označit za nejlepší, ale přesto stojí za to si je pořídit, pokud je najdete na skladě.

RG351M

RG351M je pátou a poslední položkou v našem seznamu kapesních retro konzolí. Je druhým členem třetí generace kapesních počítačů ANBERNIC.

Původně byl navržen jako upgrade původního modelu RG351P. Podobně jako tomu bylo u modelu RG350M v předchozí generaci.

Na rozdíl od předchozí generace však RG351M přinesl jen několik málo vylepšení. Jedná se o zavedení kovového pláště a přítomnost funkčního vnitřního čipu Wi-Fi.

I přes menší množství vylepšení však RG351M stále představuje vynikající vstupní bod do světa kapesních retro konzolí díky snadnému ovládání a přijatelné ceně.

Na rozdíl od posledních modelů této generace má RG351M displej s poměrem stran 3:2 (480x320p) a je vybaven pouze jedním slotem pro kartu microSD. To znamená, že operační systém a hry jsou na stejné kartě microSD, ale také na samostatných oddílech.

Stejně jako modely RG351MP a RG351V, i RG351M využívá stejný SoC RockChip RK3326, a tak lze očekávat stejný výkon ve hrách. Poměr stran 3:2 se však lépe hodí pro hry pro Game Boy Advance, ale u všech ostatních her se projeví černými pruhy nebo roztaženým obrazem.

Co se nám líbí!

  • Kovová skořepina podtrhuje celkový robustní „prémiový“ dojem.
  • Funkční vestavěná Wi-Fi!
  • Na výběr je spousta skvělých a zábavných barev.

Co se nám nelíbí…

  • Pokud jste již měli RG351P, není příliš důvodů k upgradu.
  • D-Pad může být poněkud tuhý, dokud se „neosvědčí“.
  • Rozlišení 3:2 znamená, že většina her se musí buď roztáhnout, nebo se v nich objeví černé pruhy.

Podívejte se na naši recenzi RG351M, kde se dozvíte více, nebo se podívejte na DroiX, kde si můžete RG351M koupit právě teď!


Round-Up

ModelProcesorZobrazitOperační systémOdkaz na nákup
Retroid Pocket 2 PlusUnisoc Tiger T310; čtyřjádrový @ 1,8GHz640x480p; 4:3; 3,5″Android 9.0Koupit nyní
MIYOO MINIDvoujádrový procesor ARM Cortex-A7 s frekvencí 1,2 GHz640x480p; 4:3; 2,8″Vlastní (na bázi Linuxu)Koupit nyní
ANBERNIC RG552RockChip RK3399; šestijádro @ 1,8 GHz 1920x1152p; 5:3; 5,36″Android 7.1 + ostatní (na bázi Linuxu)Koupit nyní
ANBERNIC RG351MPRockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz640x480p; 4:3; 3,5″EmuELEC (vlastní)Koupit nyní
Gameforce Chi RockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz 640x480p; 4:3; 3,45″EmuELEC (oficiální)Koupit nyní
Retroid Pocket 2 Cortex-A7; čtyřjádrový @ 1,5GHz 640x480p; 4:3; 3,5″ Android 6.0 + RetroidOSKoupit nyní
ANBERNIC RG351V RockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz 640x480p; 4:3; 3,5″ EmuELEC (vlastní) Koupit nyní
ANBERNIC RG351M RockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz 480×320; 3:2; 3.5″ EmuELEC (vlastní) Koupit nyní
Nejlepší ruční retro konzole – tabulka

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.