V našem článku Retro / Současnost se podíváme na mocný SEGA Dreamcast a retro herní handheld RG552. Podíváme se na retro konzole a hry a pak prozkoumáme modernější způsoby jejich hraní, pokud žádnou nemáte.
Retro / Současnost – Dreamcast a RG552 Video
Úvod
V roce 1998, kdy byla hra SEGA Dreamcast poprvé vydána, jsem ji nevlastnil. Měl jsem PlayStation a čekal jsem na vydání PlayStation 2 v následujícím roce. Před několika lety jsem si tento Dreamcast vyzvedl, trochu jsem ho retrozlepšil a nainstaloval jsem do něj nějaké modifikace.
Technické specifikace SEGA Dreamcast
Dreamcast byl navržen tak, aby využíval především hotové součástky, což snížilo náklady na konzoli. V porovnání s PS1 a PS2 s vlastními čipy byl Dreamcast o dost levnější než obě tyto konzole.
CPU | Hitachi SH-4 32bitový RISC @ 200 MHz |
GPU | PowerVR2 @ 100 MHz |
SOUND | Yamaha AICA @ 67 MHz |
PAMĚŤ | 16 MB RAM, 8 MB video RAM, 2 MB audio RAM |
SKLADOVÁNÍ | 128 KB VMU, jednotka CD-ROM |
Mezi významné vlastnosti Dreamcastu patřila možnost výstupu do VGA, který poskytoval kvalitnější obraz až do rozlišení 480p. Běžné A/V kabely by měly výstup 480i nebo v některých případech 240p, které vypadají dobře na CRT displeji, ale ne tak dobře na displejích s vyšším rozlišením. Poznámka: tento Dreamcast provozujeme přes VGA prostřednictvím upscaleru OSSC, který přes HDMI vystupuje do rozlišení 1080p.
A nesmíme zapomenout ani na VMU, což je částečně paměťová karta, částečně PDA a částečně herní miniaturní jednotka. Spolupracuje s různými hrami a poskytuje informace nebo odměny během hry. Nebo jej můžete odpojit a hrát minihry, které jsou na něm stažené. Například ve hrách Sonic Adventure 1 a 2 jsou k dispozici různé jednoduché minihry a možnost připojit se k jiným VMU a bojovat proti ostatním.
Byla to také první konzole s vestavěným modulárním modemem pro přístup k internetu a hraní online her. Pro prohlížení webu byla k dispozici klávesnice a myš.
Nejlepší hry pro Dreamcast
Žádná konzole by nebyla kompletní bez her. Vzhledem k tomu, že SEGA je herním vydavatelem, znamenalo to, že se v jejím katalogu objeví několik skvělých first party titulů. Ve stejné době jako Dreamcast byla vydána arkádová deska NAOMI od společnosti SEGA. Používal podobnou technologii jako Dreamcast, takže bylo snadné přenést mnoho populárních arkádových her. Mezi tituly patřily arkádové hity Marvel vs. Capcom, Crazy Taxi a House of the Dead, které obsahovaly i příslušenství lightgun.
Je jich příliš mnoho na to, abychom je vyjmenovali, ale mezi další význačné hry patří Quake 3 Arena, která byla online kompatibilní s hráči na PC, Samba de Amigo s maracas, které se při hudbě třásly, a SEGA Bass Fishing s příslušenstvím v podobě rybářského prutu., Dále jsou tu klasiky jako Dead or Alive, Sonic Adventure, Ikaruga, Jet Set Radio a Soulcalibur. A samozřejmě Shenmue, osobně mě série Shenmue nikdy nebavila, ale každému, co jeho jest :).
Pád (a vzestup) konzole Dreamcast
SEGA Dreamcast měl bohužel krátkou životnost a jeho výroba byla oficiálně ukončena jen o několik let později, v roce 2001. Po jednadvaceti letech je Dreamcast stále v provozu, hry se vyvíjejí a vydávají. A komunita modderů vytvořila několik vynikajících produktů, včetně náhradních napájecích zdrojů, sad výstupů HDMI a dokonce emulátorů optických mechanik, které umožňují spouštět hry z karet SD.
Kolik nyní stojí Dreamcast a hry?
Pořídit si dnes SEGA Dreamcast je poměrně levné. S ovladačem se dají pořídit za pouhých 50 liber, pokud nemáte dostatek trpělivosti, je cena zpravidla o něco vyšší. Hry jsou díky snadnému pirátství na konzoli naštěstí poměrně levné. Balíčky her můžete pořídit buď s konzolí, nebo samostatně, a to již od 20-30 liber, pokud vám nevadí rozbité nebo chybějící obaly na CD. Kvalitní stav nebo vzácnější tituly a příslušenství se však mohou prodávat za mnohem vyšší ceny.
Retro herní handheld RG552
Dreamcast jsem porovnal s retro konzolí RG552, která je dual boot OS. Existují i jiné kapesní počítače, na kterých lze Dreamcast spustit, ale můžete na nich narazit na problémy s kompatibilitou nebo výkonem. Pokud nechcete žádné problémy, pak je RG552 skvělou volbou!
Technické specifikace RG552
CPU | RockChip RK3399 @ 1.9Ghz |
GPU | Mali T860 MP4 |
DISPLAY | 5,36″ displej IPS, 1920×1152 |
RAM | 4 GB LPDDR4 |
SKLADOVÁNÍ | 64GB eMMC, 2x slot pro kartu Micro SD |
Celou recenzi modelu RG552 si můžete přečíst nebo prohlédnout zde. Jedná se o zařízení s duálním spouštěním, které nabízí to nejlepší z obou systémů Android a Linux. Podporuje hry AAA pro Android a emuluje všechny největší konzole od Atari až po PSP.
RG552 s duálním spouštěním operačních systémů
Pro emulaci Dreamcastu doporučujeme používat operační systém Android, protože funguje mnohem lépe než v Linuxu. Použitý emulátor je bezplatná verze programu Redream, která je předinstalovaná. Bezplatná verze je plně vybavená, ale přechod na prémiovou verzi odemkne více slotů pro ukládání ve hře a vykreslování ve vyšším rozlišení. Pro kapesní počítač RG552 není potřeba, ale pokud chcete podpořit vývoj emulátoru, stojí jen asi 5 liber.Vztahuje se také na verzi pro PC, pokud ji chcete používat také.
Emulace Dreamcast na RG552
Drtivá většina her je v emulátoru kompatibilní, problémy má pouze 40 z více než 900 titulů. Pokud jde o výkon, vyzkoušel jsem řadu her a všechny běžely na retro kapesní konzoli RG552 velmi dobře při 60 FPS. Někde může docházet k občasným výpadkům při přístupu k datům z obrazu disku, není to nic, co by ovlivnilo hraní.
K dispozici jsou integrované možnosti změny rozlišení videa a poměru stran od 4:3 do 16,9. Pokud při hraní hry přejdete do nabídky a podíváte se do nabídky Cheaty, můžete povolit hack, který hru zobrazí na nativní širokoúhlé obrazovce. Ne všechny hry to však podporují správně.
Další užitečnou funkcí modelu RG552 od společnosti Anbernic jsou stavy uložení, které umožňují uložit aktuální herní pozici a později pokračovat přesně tam, kde jste skončili. Je to velmi praktické, například když cestujete a potřebujete rychle uložit a vypnout.
Připojení RG552 k televizoru/monitoru
RG552 je vybaven portem Mini-HDMI pro připojení k televizoru nebo monitoru a nezůstane vám stranou ani při hraní velkých televizních her. Výstupní rozlišení můžete změnit v nastavení, ale mějte na paměti, že vyšší rozlišení může mít vliv na výkon. Je to jednoduchý plug and play a není třeba si zahrávat s nastavením.
Proč byste si měli koupit retro kapesní počítač RG552?
Kapesní počítač pro retro hry RG552 je pro Dreamcast jako stvořený. Má velký displej, který je ideální pro kvalitní obraz Dreamcastu, a je jen na vás, zda jej roztáhnete na širokoúhlou obrazovku. Ovládání je perfektní, k dispozici je spousta tlačítek, která odpovídají původnímu ovladači. Ačkoli hru House Of The Dead bohužel nemůžete hrát se světelnou pistolí, stále ji můžete hrát s ovladačem. S emulátorem Redream můžete prozkoumat a užít si naprostou většinu titulů Dreamcast, které jsou na RG552 velmi dobře podporovány.
Pokud hledáte kapesní počítač, který je schopen přehrávat Dreamcast, kromě jiných klasických i modernějších konzolí, počítačů a kapesních počítačů, pak je RG552 rozhodně kapesní počítač, který stojí za zvážení!
Kde lze koupit RG552?
Více informací o modelu RG552 a jeho koupi najdete zde. Nebo si prohlédněte naši nabídku retro herních handheldů zde.