Chat with us, powered by LiveChat

Jak přeinstalovat systém Windows v zařízení MinisForum UM250 / DMAF5 / UM700

Last updated: 18 října 2023
  • Home
Estimated reading time: 3 min

Vítejte v našem stručném průvodci přeinstalací systému Windows 10 na počítačích MinisForum UM250, MinisForum DMAF5 a MinisForum UM700.

Před zahájením práce budete potřebovat následující nástroje:

Příprava instalačního média

Chcete-li přeinstalovat systém Windows do jakéhokoli zařízení, musíte si připravit instalační médium. Jedná se o USB flash disk o velikosti alespoň 8 GB.

Jednotku USB je třeba naformátovat. To lze provést pomocí integrovaného nástroje pro formátování operačního systému nebo si můžete stáhnout nástroj pro správu diskových oddílů od třetí strany, například Průvodce vytvořením diskového oddílu od společnosti MiniTool.

Při formátování jednotky je třeba dbát na dvě věci:

  • Že se oddíl nazývá WINPE
  • že oddíl je ve formátu NTFS.

Pokud jednotka nesplňuje tato dvě pravidla, nebude fungovat jako zaváděcí jednotka.

Práce s komprimovanými soubory (.zip, .rar atd.)

Jedním ze způsobů distribuce souborů firmwaru je formát komprimovaného souboru. Jedná se o jeden nebo více souborů končících příponou, jako je .zip, .rar nebo dokonce .7z.

Chcete-li získat přístup k obsahu těchto komprimovaných souborů, musíte je rozbalit. Můžete použít buď nástroj operačního systému, nebo nástroj třetí strany, například 7zip (doporučujeme!) nebo WinRAR.

V systému Windows 10 můžete soubory .zip otevřít kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor a výběrem možnosti „rozbalit“ z kontextové nabídky. Pro jiné typy souborů, jako jsou .rar a .7z, budete potřebovat software třetí strany (opět doporučujeme 7zip!).

Existuje více komprimovaných souborů? Jak rozbalím více souborů zip/rar/atd. soubory?

Občas se může stát, že velké stahované soubory budou rozděleny na více částí. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že usnadňuje stahování velkých souborů, protože namísto stahování obrovského kusu je můžete stahovat v několika „lépe stravitelných“ balíčcích (takže pokud během stahování ztratíte připojení, neztratíte tolik času).

To s sebou však nese i své vlastní problémy, například více potenciálních míst, kde může dojít k poškození stahování/odesílání.

Vícedílné komprimované soubory mají často přípony jako .001, .002 atd. Označuje, o jakou část zipu se jedná.

Chcete-li „spojit“ více částí, stačí všechny části umístit do stejné složky v počítači a poté první část rozbalit jako jakýkoli jiný běžný soubor.

Práce s obsahem

Uvnitř komprimovaného souboru, za předpokladu, že se nejedná o soubor .img (v takovém případě přejděte k části Práce s obrázky v této příručce), se nachází několik souborů a složek, například.

explorer_MvHH4wc36.jpg

Všechny tyto soubory a složky zkopírujte do kořene připraveného disku USB. Pod pojmem „root“ rozumíme přímé umístění souborů. Nevkládejte je všechny do jedné složky a tu pak neumisťujte na jednotku USB.

Přejmenujte jednotku USB na „WINPE“ a můžete začít pracovat!

Práce s obrazovými soubory (.img)

Někdy může být firmware distribuován jako soubor .img. Soubor .img je v podstatě snímek již připraveného USB, k jehož vytvoření je třeba použít nástroj, jako je Win32 Disk Imager nebo ApplePi Baker (pro uživatele Macintoshe).

Některé z obrazových souborů, které najdete v průvodci, jsme připravili my ve společnosti DroiX. V podstatě jsme pouze postupovali podle části tohoto průvodce, která se týká komprimovaných souborů, a převedli jsme je do formátu .img, který můžete použít!

Každopádně pokračujme…

Použití nástroje Win32 Disk Imager

Win32 Disk Imager je lehký, výkonný a snadno použitelný nástroj pro čtení i zápis obrazových souborů.

1.jpg

Ujistěte se, že máte vložený disk USB a stažený soubor s obrazem.

V části „Zařízení“ vyberte písmeno jednotky odpovídající jednotce USB. Pokud je v počítači pouze jeden pevný disk, bude USB pravděpodobně automaticky přiřazeno písmeno jednotky D:\ , ale nezapomeňte to zkontrolovat!

V části „Image File“ přejděte na obrázek, který jste si předtím stáhli. Nezáleží na tom, kde je uložena, pokud ji najdete (a během tohoto procesu se nepřesune).

Poté klikněte na tlačítko „Write“ a proces bude zahájen. To bude pravděpodobně trvat přibližně 30 až 60 minut v závislosti na rychlosti počítače a připojených portech USB (počítač můžete mezitím používat k jiným činnostem, jen se ujistěte, že jste neodpojili jednotku USB, nepřidali/neodstranili žádné soubory na jednotku USB ani nezavřeli aplikaci!).

Jakmile je lišta zaplněna a zobrazí se vyskakovací okno s informací, že je zobrazování dokončeno, můžete jednotku USB bezpečně vyjmout.

Zavedení systému USB

Nyní je USB úspěšně připraveno a je čas jej skutečně použít k přeinstalaci.

Za tímto účelem vložte USB do počítače nebo notebooku. Pak během spouštění USB nebo notebooku stiskněte určitou kombinaci kláves:

  • Chcete-li vstoupit do systému BIOS na většině zařízení, musíte stisknout jednu z následujících možností: ESC, F1, F2, F12.
    • Pokud vstoupíte do systému BIOS, musíte na připojené klávesnici stisknout tlačítko vlevo/vpravo, dokud se nedostanete do nabídky „Save & Exit“.
  • Chcete-li vstoupit do spouštěcí nabídky, musíte na většině zařízení stisknout klávesu F7.

Nyní se zobrazí seznam zaváděcích zařízení. Vyberte ten, který odpovídá vašemu paměťovému zařízení USB – například paměťové zařízení USB Kingston se může v seznamu spouštěcích zařízení objevit jako „Kingston DataTraveller“. Vyberte ji.

Samotná instalace nyní proběhne automaticky. Upozorňujeme však, že některá zařízení vyžadují zadání uživatelem (jednoduché ano/ne pro potvrzení, zda chcete pokračovat), takže si dávejte pozor (abyste nečekali déle, než je nutné!).

Was this article helpful?
Dislike 0