Pokud máte zesilovač s podporou prostorového zvuku, měli byste po zkontrolování několika nastavení zjistit, že si se zařízením DroiX® můžete vychutnat plně pohlcující zvuk.
Některé z těchto kroků budou záviset na konkrétním hardwaru, softwaru a zvukovém vybavení.
Než začnete, bylo by dobré si uvědomit, jaká je vaše konkrétní konfigurace, proto vám přinášíme stručný kontrolní seznam:
Jak je váš systém prostorového zvuku připojen k zařízení DroiX?
HDMI: Pokud máte AV zesilovač, můžete k němu připojit televizor (kabelem HDMI k výstupu HDMI zesilovače) a poté mít zařízení DroiX připojené ke vstupu HDMI zesilovače.
Optický/TOSLINK: Pokud je kabel připojující váš DroiX k vašemu zvukovému systému opravdu tenký a zástrčky mají uprostřed plast/sklo, používáte HDMI pouze pro přenos videosignálu do televizoru. Pokud takový kabel používáte poprvé a nedaří se vám ho zapojit, zkontrolujte, zda je správně otočený (aby plochá část odpovídala ploché části zásuvky) a zda jste ze zástrčky opatrně odstranili kryt.
Koaxiální: Pokud je připojení k zesilovači digitální, ale pro připojení k DroiXu se používá kovový konektor (buď 3,5mm sluchátkový konektor, nebo jeden konektor RCA/fono), pak se kabel HDMI opět používá JEN pro video. Možná zjistíte, že zásuvka zesilovače je zbarvena oranžově.
Jaká verze systému Android je nainstalována ve vašem zařízení?
Android: Pokud vlastníte T8-S nebo T8, používáte verzi systému Android KitKat.
Pokud se jedná o T8-S Plus v1, T8-S Plus v2, T8 Mini, iMXQpro nebo iMXQpro v2, pak je v zařízení nainstalován systém Android Lollipop nebo Marshmallow.
Pokud si nejste jisti, klikněte na ikonu Nastavení na domovské obrazovce, vyhledejte tlačítko Další nastavení nebo kartu „Upřesnit“ a poté tlačítko Další nastavení. Nyní sjeďte dolů a vyhledejte položku „O telefonu/tabletu/zařízení“, na kterou klikněte. Nyní byste měli vidět odkaz na sestavení 4.4 nebo 5. U zařízení s KitKatem bude uvedena verze 4.4, zatímco u Lollipopu 5.něco.
Pokud používáte OpenELEC nebo LibreELEC místo Kodi/DBMC v operačním systému Android, nastavení jsou popsána také níže na této stránce.
Kterou verzi aplikace Media Centre používáte?
Otevřete aplikaci, kterou obvykle používáte pro online zábavu. Obvykle se jedná o Kodi, DroiX Media Centre (DBMC) nebo XBMC. V aplikaci najděte nabídku SYSTEM a vyhledejte položku System Info, na kterou klikněte. Pokud hlásí, že používáte starší verzi než 16.0 nebo 16.1, aktualizujte ji.
Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je prostřednictvím Obchodu Play společnosti Google. Pokud jste ji ještě nepoužili, navštivte stránku
https://droix.net/first-run-of-googles-play-store
první. Pokud jste si jisti, že máte nainstalovanou verzi Kodi starší než 16.1, můžete vyhledat Kodi, kliknout na tlačítko Odinstalovat a potvrdit, že jste si jisti. Po dokončení procesu můžete pomocí tlačítka Instalovat nainstalovat nejnovější verzi Kodi.
Pokud potřebujete aktualizovat DroiX Media Centre(DBMC), můžete tak učinit pomocí naší aplikace DroiX Market. Tento trh s aplikacemi je předinstalován v nejnovějších firmwarech DroiX, nebo si jej můžete stáhnout a nainstalovat ze stránek
https://droidbox.co.uk/blog/droidbox-market
. Po otevření DroiX Marketu přejděte dolů do sekce Kodi/DBMC/SPMC a otevřete ji kliknutím na ikonu . Nyní můžete nainstalovat DBMC. Pokud aktualizujete z velmi staré verze, možná budete chtít starou verzi odinstalovat. Novější instalace DBMC budou aktualizovány bez nutnosti odinstalovat starou verzi.
Pokud používáte XBMC (ověřte pomocí již zmíněné nabídky Systémové informace, NESPOLÉHEJTE se na označení zástupce na domovské obrazovce), budete chtít aktualizovat buď na Kodi, nebo DBMC.
Co je třeba zkontrolovat:
Optický/TOSLINK
Chcete-li se ujistit, že je tento typ připojení používán správně, podívejte se na následující informace.
https://droix.net/optical-out-on-a-t8-with-kodi
pro nastavení konfigurace.
HDMI
Pokud používáte kabel HDMI a ještě jste nezměnili nastavení, můžete normálně přeskočit na níže uvedenou část Kodi.
Android
Lízátko/Marshmallow
Na domovské obrazovce systému Android klikněte na ikonu dvou ozubených koleček, čímž se dostanete na obrazovku Nastavení.
Zde klikněte na ikonu zvuků a poté na ikonu Digitální zvuky vpravo.
Pokud automatická detekce nevedla k použití správné zásuvky pro Audio, vyberte HDMI, pokud používáte tento typ připojení, a SPDIF, pokud používáte tenký audiokabel TOSLINK. Pokud váš zesilovač není schopen zpracovat odesílaný zvuk, vraťte se k možnosti PCM.
KitKat
Nejprve klikněte na ikonu Nastavení (dvě ozubená kolečka) a poté klikněte na červenou kartu Upřesnit. Pokud automatická detekce digitálního zvuku nevedla k příjmu signálu z vašeho zesilovače, vypněte ji a vyberte níže uvedený řádek.
Pokud používáte k připojení k zesilovači kabel HDMI, vyberte možnost HDMI passthrough. Podobně v případě použití kabelu TOSLINK vyberte položku SPDIF passthrough.
Stejně jako u zařízení Lollipop, pokud váš zesilovač nedokáže zpracovat surový zvuk, vyberte možnost PCM.
Kodi Jarvis (Android a OpenELEC)
Otevřete Kodi a klikněte na nabídku SYSTEM
Nyní klikněte na spodní položku (opět s názvem SYSTEM).
Klikněte na úroveň nastavení, dokud není vybrána možnost EXPERT.
Vyberte oblast Zvukový výstup
Ujistěte se, že je počet kanálů nastaven na 2,0.
Pokud váš zesilovač zvládá zvukové kodeky používané v multimediálních souborech nativně, můžete povolit passthrough.
Pokud si nejste jisti, ponechte toto nastavení v klidu. Informace o možnostech Dolby Digital, DTS a AC3 naleznete v návodu k obsluze AV zařízení. Obecně platí, že pokud jste si jisti, že to váš hardware podporuje, zapněte funkci Audio Passthrough a poté Transcoding (takže obě mají modré tečky) a totéž platí pro DTS – pokud váš zesilovač tyto formáty zvládá.
DBMC a LibreELEC 7
Otevřete DBMC a klikněte na nabídku SYSTEM
Nyní klikněte na spodní položku (opět s názvem SYSTEM).
Klikněte na úroveň nastavení, dokud není vybrána možnost EXPERT.
Vyberte oblast Zvukový výstup
Ujistěte se, že je počet kanálů nastaven na 2,0.
Pokud váš zesilovač zvládá zvukové kodeky používané mediálními soubory nativně, můžete povolit možnost Passthrough nebo změnit výstupní zařízení na IEC Passthrough. V LibreELEC bude název zařízení jiný.
Pokud si nejste jisti, ponechte obě tato nastavení v klidu. Informace o možnostech Dolby Digital, DTS a AC3 naleznete v návodu k obsluze AV zařízení. Obecně platí, že pokud jste si jisti, že to váš hardware podporuje, zapněte funkci Audio Passthrough a poté Transcoding (takže obě mají modré tečky) a totéž platí pro DTS – pokud váš zesilovač tyto formáty zvládá.
Kodi Krypton v systému Android
Spusťte zařízení se systémem Android a otevřete aplikaci Kodi
Klikněte na ikonu Nastavení/Systém v levém horním rohu.
Klikněte na položku Nastavení systému
Klikněte na spodní položku vlevo, dokud se nezobrazí „Expert“.
Počet kanálů by měl být 2,0
Pokud váš zesilovač dokáže nativně zpracovat zvukové kodeky používané mediálními soubory, můžete povolit možnost Povolit průchod.
Pokud si nejste jisti, ponechte obě tato nastavení v klidu. Informace o možnostech Dolby Digital, DTS a AC3 naleznete v návodu k obsluze AV zařízení. Obecně platí, že pokud jste si jisti, že to váš hardware podporuje, zapněte funkci Audio Passthrough a poté Transcoding (aby byly obě označeny modrými tečkami) a pak totéž s ostatními uvedenými kodeky –
pokud
váš zesilovač tyto formáty zvládá nativně.
Kodi Krypton v LibreELEC 8
Spusťte zařízení do systému LibreELEC
Klikněte na ikonu Nastavení/Systém v levém horním rohu.
Klikněte na položku Nastavení systému
Klikněte na spodní položku vlevo, dokud se nezobrazí „Expert“.
Výstupní zvukové zařízení by mělo začínat slovy „ALSA: Výchozí“
Počet kanálů by měl být 2,0
Pokud váš zesilovač zvládá zvukové kodeky používané mediálními soubory nativně, můžete povolit možnost Allow Passthrough nebo změnit výstupní zařízení na ALSA: AML-M8AUDIO, HDMI.
Pokud si nejste jisti, ponechte obě tato nastavení v klidu. Informace o možnostech Dolby Digital, DTS a AC3 naleznete v návodu k obsluze AV zařízení. Obecně platí, že pokud jste si jisti, že to váš hardware podporuje, zapněte funkci Audio Passthrough a poté Transcoding (aby byly obě označeny modrými tečkami) a pak totéž s ostatními uvedenými kodeky –
pokud
váš zesilovač tyto formáty zvládá nativně.
Umístění reproduktorů
Pro optimální inscenaci/reprodukci prostorového zvuku si můžete zkontrolovat umístění reproduktorů vzhledem k místu, kde budete sedět. Přesné umístění může vyžadovat zohlednění akustiky a skutečných rozměrů místnosti.
Doufáme, že vám tento návod pomohl nakonfigurovat zařízení DroiX pro prostorový zvuk. Upozorňujeme, že společnost DroiX nemůže podporovat hardware třetích stran, například AV vybavení.
Některá videa mohou být nahrána pouze ve dvoukanálovém stereofonním formátu. V těchto situacích můžete zjistit, že váš zesilovač má nastavení pro „vyplnění“ prostorových kanálů zvukem ze stereofonních zvukových informací.
Další informace nebo pomoc při používání prostorového zvuku s aplikací DroiX a Kodi/DBMC naleznete na adrese
https://DroidBOXForums.com
kde naše komunita diskutuje o těchto tématech.