Chat with us, powered by LiveChat

Архиви

Преглед на beCreatus DP1310 - USB-C хибриден док за тройни монитори

Преглед на beCreatus DP1310
  • Design
    (4.5)
  • Build Quality
    (5)
  • Features
    (4.5)

Резюме

Ако искате да се възползвате пълноценно от тройната си мониторна конфигурация с няколко устройства, beCreatus DP1310 е отличен избор на хибриден док.

Общо
4.7
Изпращане на
Преглед на потребителя
0 (0 votes)

Плюсове

  • Безпроблемна настройка и инсталиране
  • Поддръжка на до три монитора
  • До 8K 60Hz/4K 120Hz резолюции в зависимост от настройките
  • Лесно превключване между два входни източника
  • Лесен достъп за свързване на периферни устройства
  • Премиум изглеждащ и усещащ се продукт

Против

  • Може да се наложи малко управление на кабелите, за да поддържате бюрото си подредено.
  • Няма четец на SD карти

BeCreatus DP1310 е докинг станция с два входа и поддръжка на извеждане на до три монитора с лесно превключване между тях. В комбинация с общо 5 USB порта, DP1310 осигурява много възможности за свързване, но дали цената от 299 USD си заслужава?

Отказ от отговорност: BenQ любезно ни предостави докинг станцията beCreatus DP1310 безплатно за преглед. Не ни бяха платени никакви такси за написването на това ревю. Всички мнения, изразени в това ревю, са наши собствени и не са били подтикнати от компанията да ги използваме.

Видеоклип с преглед на BenQ beCreatus DP1310

Разопаковане на beCreatus DP1310

В кутията първо имаме ръководство за бързо стартиране, което показва стъпките за инсталиране.

Ръководство за бързо стартиране на BenQ beCreatus DP1310
Ръководство за бързо стартиране на BenQ beCreatus DP1310

След това имаме самия хибриден док beCreatus DP1310. Ще я разгледаме по-подробно след малко.

BenQ beCreatus DP1310 докинг станция
BenQ beCreatus DP1310 докинг станция

Има безплатна карта за удължена гаранция и информация.

BenQ beCreatus DP1310 Гаранция
BenQ beCreatus DP1310 Гаранция

Под опаковката има захранваща тухла и кабел с щепсел за вашата страна.

BenQ beCreatus DP1310 Power Brick
BenQ beCreatus DP1310 Power Brick

След това има сертифициран кабел HDMI 2.1 8K.

BenQ beCreatus DP1310 HDMI кабел
BenQ beCreatus DP1310 HDMI кабел

И накрая, но не на последно място, има кабел USB-C 3.2, който е съвместим с 4K.

BenQ beCreatus DP1310 USB-C кабел
BenQ beCreatus DP1310 USB-C кабел

Преглед на beCreatus DP1310

Докинг станцията beCreatus DP1310 е с размери около 156 x 103 x 40 мм и тежи 550 г. Корпусът е от алуминиева сплав и осигурява чудесно пасивно охлаждане.

Докът може да се използва както вертикално, така и хоризонтално, а на дъното и от едната страна има неплъзгащи се подложки, за да се премахнат драскотините по работната повърхност.

Преглед на beCreatus DP1310
Преглед на beCreatus DP1310

В предната част на хибридната докинг станция отляво надясно са разположени два порта USB A, които поддържат зареждане с мощност до 7,5 W и скорост на трансфер на данни до 10 Gbps. До тях е разположен USB-C порт, осигуряващ зареждане до 36 W, също със скорост на трансфер на данни 10 Gbps. Портовете са идеални за свързване на допълнителни устройства, като например мобилен телефон за зареждане, както и за високоскоростно съхранение, като например преносим NVMe диск.

Има 3,5-милиметров аудиопорт, който можете да използвате, за да свържете слушалките си. Това е много полезно, тъй като звукът от всяко използвано устройство ще се предава през него. Не е необходимо да сменяте аудиоизходите.

Може би се чудите какво представлява големият зелен бутон? Той служи едновременно като бутон за захранване, като при задържане на натиснат за три секунди се изключва и включва. А с едно натискане ще превключвате между двата HDMI входни източника.

На гърба отляво надясно има още три порта USB-A, два от които са 480Mbps, а третият е 10Gbps. Има много полезен гигабитов Ethernet порт, който е идеален, ако използвате лаптоп без такъв.

beCreatus DP1310 изглед отзад
beCreatus DP1310 изглед отзад

След това имаме видеопортове. Започваме с HDMI 2.0 и DisplayPort 1.2 за видеоизход. Следват HDMI 2.1 вход и HDMI 2.1 изход.

След това имаме порт USB-C, който можеш да свържеш с лаптопа си или друго подобно устройство. Той поддържа и 100W PD зареждане, така че да поддържа устройството ви напълно заредено.

Цена$299
Свързване с хостаUSB-C IN x 1, HDMI 2.1 IN x 1
Общо извеждане на дисплеи3
Максимална разделителна способност на видеоизхода и честота на опресняване4K 60Hz (USB-C IN), 8K 60Hz (HDMI 2.1 IN)
Максимална скорост на трансфер през USB10 Gbps
Максимална мощност за зареждане на USB устройстваUSB-C PD 36W (за подложка, мобилен телефон)
Работа в мрежаGigabit Ethernet RJ-45 (10/100/1000M)
Аудио 3,5 мм аудио жак (вход/изход)
Решение за разсейване на топлинатаАлуминиева сплав
Съвместимост с операционната системаWindows, macOS (Intel/M1/M2), Ubuntu, Android, ChromeOS

Инсталиране и настройка на beCreatus DP1310

Първата и най-важна стъпка от настройката и инсталацията е първо да инсталирате драйверите на DisplayLink за вашето устройство (устройства). Това ще ви позволи да използвате до три монитора с вашето устройство. Можете да ги изтеглите оттук. Съвместимите операционни системи са Windows, macOS, Ubuntu, Android и ChromeOS.

beCreatus DP1310 хоризонтален (
beCreatus DP1310 хоризонтален изглед

След това можете да свържете основното си устройство. Ако устройството ви, например компютър или лаптоп, поддържа видео и данни през USB-C, свържете го към порта USB-C In на гърба. В противен случай можете да използвате входен порт HDMI 2.1, но ще загубите функцията за двоен HDMI вход.

След това можете да свържете второто си устройство. Обикновено това е нещо като игрова конзола, например Xbox, PlayStation 5, или дори съвместим портативен компютър за игри. Това устройство се включва в порта HDMI 2.1, който поддържа до 8K 60Hz / 4K 120Hz.

По желание можете да свържете Ethernet и всякакви USB периферни устройства, като мишка и клавиатура, до по-взискателни високоскоростни дискове и т.н.

Свържете захранването и можете да започнете работа. Натиснете и задръжте зеления бутон за три секунди и вашата конфигурация с три монитора ще оживее!

Използване на beCreatus DP1310

Използвах beCreatus DP1310 както у дома, така и на работа за прегледа на този продукт, за да мога да изпитам пълния му спектър от приложения.

Работата ми е свързана с преглеждане и тестване на продукти, което може да означава, че използвам много различни устройства дори в рамките на няколко часа. Имам три монитора на бюрото си, два за работа, а третият за използване с други устройства. От известно време искам да използвам третия монитор като допълнителен работен монитор, но моят компютър има само два видеоизхода.

Троен монитор beCreatus DP1310
Троен монитор beCreatus DP1310

С beCreatus DP1310 мога просто да свържа USB-C кабела от компютъра си към докинг станцията, да използвам комбинация от двата HDMI и един DisplayPort към мониторите си. Толкова е лесно и на трите монитора да се показват работни плотове с Windows.

Изпробвах втория HDMI вход с различни устройства - от лаптопи до портативни компютри за игри като GPD WIN Mini и дори базирани на Android портативни устройства за ретро игри като чисто новия AYN Odin 2. С едно натискане на зеления бутон третият монитор без усилие премина към втория HDMI източник и се показа на третия монитор. Работи точно така, както бихте искали.

Вкъщи настройката ми е малко по-различна. Имам два основни монитора и преносим монитор, който използвам от време на време. Отново в рамките на няколко минути и трите монитора показваха настолния ми компютър, а конзолата ми за игри Xbox - втория порт. Като геймърски док той работи чудесно, с едно натискане на бутон и Xbox се показваше безпроблемно на 4K 120Hz.

beCreatus DP1310 handheld
beCreatus DP1310 ръчен гейминг на трети монитор

Аз съм потребител само на Windows, така че помолих колега от работата да изпробва док станцията за съвместимост с Macbook M1/M2. След като инсталира драйверите, той беше изумен от лесния дисплей с три монитора и от това колко лесно се настройва и използва. За добра мярка изпробвах и моя Chromebook, който по принцип използвам, докато съм на дивана вкъщи. За него не се наложи да инсталирам никакви драйвери, тъй като ChromeOS го поддържа от версия build R51 (2016 г.) или по-нова.

Свързан към докинг станцията, имам NVMe устройство, което в моите тестове получи отличен трансфер на данни 600+Mbps, което е около това, което поддържа действителният SSD. Така че изглежда, че няма проблеми с производителността на трансфера на данни. Свързани са също уебкамера, мишка, клавиатура и 3,5-милиметрови слушалки, тъй като компютърът ми е малко по-далеч от докинг станцията. Високоскоростният USB-C порт е може би втората най-голяма характеристика на докинг станцията за мен. Преди ми се налагаше да ставам от стола и да се навеждам, за да свържа периферно устройство към компютъра, а сега то е на една ръка разстояние.

beCreatus DP1310 вертикален
beCreatus DP1310 вертикална ориентация

Една от функциите, които липсват в хибридния док, е четец на SD карти. На предния панел (или дори отстрани) има достатъчно място за четец на карти SD и micro SD. Като човек, който редовно прехвърля данни към и от SD карти за използване с други устройства, това наистина би било черешката на тортата за тази докинг станция.

Използвам хибридния док от една седмица и не съм имал никакви сериозни проблеми. Веднъж дисплеите се изключваха и включваха за няколко секунди, но не съм сигурен дали причината е в докинг станцията или в моя компютър. Оставих DP1310 включен за една нощ, върнах се на следващия ден и температурата на повърхността беше леко топла на допир. Това определено не е нищо обезпокоително и корпусът от алуминиева сплав си вършеше работата перфектно.

Заключителни мисли

BeCreatus DP1310 HDMI 2.1 док определено промени работното ми място и начина, по който го използвам. Сега мога да използвам трите си монитора с Windows и всяко допълнително устройство, което съм свързал. Няма нужда да се размотавате из задната част на монитора, за да превключвате входните източници. Дори HDMI кабелите, ако превключвате между micro, mini и пълноразмерен HDMI, са на една ръка разстояние. Просто натиснете един бутон и той мигновено превключва. За мен това е невероятно средство за спестяване на време, тъй като правя това често през деня.

Кабели beCreatus DP1310
Кабелите на beCreatus DP1310 могат да изглеждат малко разхвърляни без управление на кабелите

Всички кабели се отвеждат в една зона на бюрото до док станцията. Това може да означава, че няколко кабела се влачат наоколо и това може да направи бюрото ви неугледно. Определено ще трябва да направя някакво управление на кабелите, за да изглежда по-хубаво. Това е един от недостатъците на докинг станциите, освен ако не използвате безжични периферни устройства.

На цена от 299 USD beCreatus DP1310 попада в диапазона на докинг станциите от по-висок клас. Макар че е възможно да използвате стандартна докинг станция, струваща 50 USD, и HDMI превключвател, тук става въпрос за удобство. Дали по-евтиното решение ще предложи до 8K 60Hz видеоизход, има ли до 100W PD зареждане, има ли добър брой USB-A и USB-C за периферни устройства? Работи ли просто от кутията без никакво суетене?

Плюсовете определено надделяват над минусите на beCreatus DP1310 и именно поради тази причина той ще бъде постоянна част от работния ми плот. Можете да научите повече за хибридния док beCreatus DP1310 на уебсайта на BenQ тук.

Имейл

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DROIX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern. Contact me at contactus@retrogamingbanter.com