-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Souhrn
GPD XP Plus je skvělou revizí původního modelu s rychlejším procesorem.
Overall
4.8User Review
( votes)Pros
- Nový rychlejší MediaTek Dimensity 1200
- 6 GB RAM
- 128GB interní úložiště + podpora karet Micro SD
- Podpora dvou karet SIM pro data
- Skvělý výkon pro retro hry a hry pro systém Android
- Vestavěné mapování obrazovky
Cons
- Modulární ovládací prvky se zdají být trochu zbytečné
Dnes se podíváme na nový přepracovaný model GPD XP, který byl uveden na trh v loňském roce, a to GPD XP Plus. V naší recenzi GPD XP Plus jej vybalíme z krabice, provedeme několik systémových benchmarků a poté spustíme celou řadu emulátorů, od Mega Drive po PlayStation 2 a další! A pokud vám to nestačí, vyzkoušíme některé nativní hry pro Android, abychom zjistili, jak dobře běží na tomto retro herním kapesním počítači. Vezměte si šálek čaje, je to dlouhé!
GPD XP Plus Review Video
Vybalení GPD XP Plus
Recenzi GPD XP Plus začínáme jako vždy rozbalením. Po zvednutí první části balení se dostáváme přímo k samotnému kapesnímu počítači GPD XP Plus s operačním systémem Android. Brzy si ji ukážeme podrobněji.
Pod druhou částí balení se nachází obálka obsahující ochranný kryt obrazovky a uživatelskou příručku v angličtině a čínštině. Součástí balení je nabíjecí kabel USB typu C a také napájecí zdroj pro vaši zemi.
A máme dva modulární konektory joysticku, které lze připojit k pravé straně GPD XP Plus. Ty si také brzy ukážeme.
Přehled systému GPD XP Plus
Po vizuální stránce je GPD XP Plus stejný jako originál. V největší tloušťce včetně rukojeti měří 9,17 x 3,2 x 1,6 palce (23,3 cm 8,3 cm 4,1 cm). S modulárním ovladačem ve stylu Xboxu váží 370 gramů.
Má 6,81″ displej s podporou 10bodového dotyku. V orientaci na šířku má maximální rozlišení 2400×1080. V rohu displeje se nachází malé kolečko. Jedná se o přední 5megapixelový fotoaparát s jedním objektivem. Na focení selfie je to fajn 🙂
Na levé straně retro herní konzole GPD XP Plus se nachází klikatelný levý analogový joystick a klasický D-Pad. Mezi nimi se nachází tlačítko pro mapování obrazovky, které předvedu později ve videu. Níže jsou tři tlačítka, která se používají pro operace zpět, domů a úkoly.
Na pravé straně je modulární ovladač se čtyřmi herními tlačítky a klikatelným pravým analogovým joystickem. Na spodní straně jsou tlačítka SELECT a START.
Na horní straně GPD XP+ najdete levé a pravé ramenní tlačítko a tlačítko spouště. K dispozici je také kolébka hlasitosti a tlačítko napájení.
Na spodní straně se nachází 3,5mm port pro sluchátka, slot pro SIM kartu a kartu SD. K dispozici je nabíjecí port USB typu C. To lze také použít s převodníkem Type-C na HDMI pro připojení k televizoru nebo monitoru, který si ukážeme o něco později.
Přehled ovladačů
Modulární ovladače lze v případě potřeby vyjmout a vyměnit. Na GPD XP+ jsou připevněny pomocí magnetů a jsou poměrně silné. Můžete si být jisti, že se při hraní neodpojí a k jejich vyjmutí je třeba použít trochu síly.
Většinu času budete používat standardní ovladač pro Xbox. Je zde jedno s pěti tlačítky, které lze použít pro tlačítka ve stylu klávesových zkratek ve hrách. Pokud si nepřejete použít žádný z modulů, je k dispozici koncový uzávěr.
Technické specifikace GPD XP Plus
CPU | MediaTek Dimensity 1200, 8jádrový |
GPU | ARM Mali-G77 MP9 @900MHz |
RAM | 6GB LPDDR4x @4266Mbps |
ROM | 128GB UFS 3.1 |
KOMUNIKACE | Dvoupásmové Wi-Fi 2,4 G / 5 G 6, dvoupásmové Wi-Fi 2,4 G / 5 G 6 |
PAMĚŤOVÁ KARTA | microSDXC, microSDHC, microSD (není součástí dodávky) |
BATERIE | 7000 mAh Volnoběh: 9+ hodin testováno při zavírací době kanceláře, hlášeno 13+ hodin Plná zátěž: 4,5 hodiny běhu benchmarku ve smyčce |
Výstup na televizor/monitor XP Plus
Pomocí vhodného adaptéru USB typu C na HDMI můžete retro herní handheld GPD XP Plus vyvést na televizor nebo monitor a proměnit jej v retro handheldovou konzoli. Není třeba přecházet do žádného nastavení, stačí připojit adaptér a zobrazí se automaticky. Můžete také připojit bezdrátový gamepad a používat ho místo vestavěných ovládacích prvků, abyste nebyli omezeni délkou kabelu.
Srovnávací testy systému
GeekBench
V rámci naší recenze GPD XP Plus jsme provedli několik systémových testů, abychom zjistili výkon a pokud možno jej porovnali s jinými podobnými zařízeními. Systémové benchmarky začínáme programem GeekBench, který provádí řadu testů pro jednojádrové i vícejádrové operace.
Získali jsme skóre 952 pro jedno jádro a 2765 pro více jader. V porovnání s původním GPD XP jsme získali skóre 501, resp. 1601. U modelu Anbernic RG552 jsme získali 266 a 714. U retro konzole GPD XP Plus tedy došlo k velmi dobrému nárůstu výkonu při zpracování jednoho i více jader.
3DMark
Dále spustíme 3DMark. Stejně jako jeho obdoba na PC provádí benchmark CPU a GPU, aby zjistil jejich vzájemnou spolupráci.
Ve srovnávacím testu Wild Life jsme získali skóre 4 147 bodů. Srovnání výsledků s ostatními mobilními zařízeními ukazuje nadprůměrný výkon a je srovnatelný s výkonem, který dosahují mobilní zařízení vyšší třídy.
Antutu
A v našem posledním systémovém benchmarku používáme Antutu. Antutu porovnává výkon CPU, GPU a RAM v řadě testů.
Celkové skóre je 660 134 bodů.
Testování emulátoru
Dále v této recenzi GPD XP Plus testujeme výkon mnoha různých emulátorů na GPD XP Plus. 8 a 16bitové systémy, jako je například Mega Drive, poběží naprosto bez problémů. Nebudeme se jim tedy věnovat příliš podrobně. K dispozici jsou některé předinstalované emulátory a také aplikace RetroArch s emulačními jádry pro mnoho retro herních konzolí.
Emulátor VBA-M
Emulátor VBA-M na RetroArchu běží bez problémů a zpomalení. Zkoušíme zde Contra Advance a ta se pěkně škáluje na rozlišení displeje, i když ne na ultraširoké rozlišení. Kdybyste chtěli, mohli byste ji natáhnout, ale nevypadalo by to hezky.
Emulátor Yabasanshiro – Saturn
Dále je na řadě emulátor SEGA Saturn Yabasanshiro. Vyzkoušeli jsme několik různých her a výkon je velmi dobrý. Při přehrávání závodu máme 60 snímků za sekundu bez viditelného zpomalení. Velmi zřídka jsme zaznamenali pokles snímků na zlomek sekundy na řekněme 58, ale toho byste si nevšimli, pokud byste neměli zobrazené FPS.
Emulátor Mupen64Plus
Na řadu přichází Mupen64Plus se spuštěným programem Body Harvest. Vyzkoušeli jsme různé hry první i třetí strany a neměli jsme vůbec žádné problémy s poklesem snímků nebo výkonem obecně. Vše by mělo fungovat skvěle!
DeSmuME- Castlevania Portrait of Ruin
Nyní je čas na akci na dvou obrazovkách s DeSmuME, kde běží Castlevania Portrait of Ruin. Všimli jsme si jednoho nebo dvou drobných poklesů ve hrách, ale rozhodně nešlo o nic, co by ovlivnilo hraní hry.
Jak naznačil Gadgetoid na Twitteru, chtěl vidět Might & Magic při vertikálním hraní. Budete muset předefinovat ovládací prvky, aby odpovídaly orientaci, ale funguje a vypadá to dobře. Ale nemám ponětí, jak se hraje 🙂
Emulátor Flycast – Dreamcast
Podle očekávání Dreamcast letí na plné obrátky u každé hry, kterou jsme vyzkoušeli. Na načítacích obrazovkách se objevují drobné propady, ale nic, co by ovlivnilo hratelnost, která je obecně solidních 60 FPS. Pokud v nastavení povolíte širokoúhlá rozlišení, vypadá to na tomto displeji skvěle.
Emulátor DuckStation – PlayStation
Přesuneme se na PlayStation, používáme Duckstation a v současné době hrajeme příšernou hru Driver, kterou nám doporučil Steve-0 na Twitteru. Alespoň jsme to teď ukázali, už to nikdy nebudeme muset hrát! 🙂
PlayStation bude na kapesním počítači GPD XP Plus s retro hrami fungovat bez problémů. Existují různá jádra RetroArch, která můžete použít a která mají nejrůznější filtry a upscaling, jimiž můžete vylepšit vizuální stránku.
Emulátor PPSSPP – PlayStation Portable
Dále tu máme PlayStation Portable a PPSSPP. Standardně zkoušíme God Of War. Dostáváme solidních 60 snímků za sekundu a můžete zvýšit rozlišení a další vylepšení, aby to na obrazovce vypadalo skvěle.
A jak si přál TheBoyDips na Twitteru, máme tu klasické Vice City, které běží perfektně. Pokud dokáže bez problémů spustit hru God of War, bude vše ostatní na PSP hračka.
Emulátor AetherSX2 – PlayStation 2
Nyní přecházíme na výkonnější konzole. Začneme s PlayStation 2 a emulátorem AetherSX2. Mějte na paměti, že na tomto emulátoru se stále pracuje, takže výkon se může mezi jednotlivými verzemi měnit.
Hra Gran Turismo 3 zpočátku trochu zaostává, když je na obrazovce hodně aut, ale jakmile se situace uklidní, hra většinou běží na plné obrátky. S některými úpravami nastavení můžete pravděpodobně dosáhnout toho, že bude celkově fungovat o něco plynuleji.
Na druhou stranu Pro Evo 2010 běží v pohodě a je velmi dobře hratelný. Vyzkoušeli jsme několik dalších her a rozhodně je to směs toho, co funguje a nefunguje. Zčásti je to dáno kompatibilitou a výkonem emulátoru a zčásti tím, že XP Plus není dostatečně výkonný.
Emulátor Citra
S Citrou jsem nedosahoval velkého výkonu. Aktualizovali jsme na nejnovější verzi a v několika hrách jsme si všimli problémů s grafikou, takže aktualizace je možná trochu špatná. Na emulátoru se teprve pracuje, ale GPD XP Plus není dostatečně výkonný na to, aby vše fungovalo na plný výkon.
Emulátor Dolphin
A dále tu máme emulátor Dolphin s hrou Burnout 2. Celkově dosahujeme 60 snímků za sekundu se sotva znatelnými propady, které bez počítadla snímků přehlédnete. Našli jsme tam mnoho her, které jsou velmi dobře hratelné a kompatibilita je dobrá.
Ale díky Dankey Kidovi na YouTube, který nám doporučil vyzkoušet Ultimate Spiderman, můžeme vidět, že tato hra je velmi náročná. Dosahujeme přibližně 19 snímků za sekundu s občasným zamrznutím hry. Takže je tu dobrý výkon, ale pro tento systém není zcela dokonalý!
Na závěr se věnujeme dalším akcím s delfíny a Sonic Colours. Výkon je v podstatě na místě, s několika velmi malými poklesy snímků. To je dobrá hra pro testování, protože můžete nastavit jako hrát s ovladačem GC, a ne Wiimotes emulace, která může být bolest dostat běží dobře. Bohužel ne každá hra funguje tak dobře jako tato, mnohé jsou velmi pomalé a některé nefungují vůbec. Méně náročné tituly jsou však hratelné, takže je nemusíte úplně podceňovat.
Celkově je úroveň emulace na GPD XP+ velmi dobrá. Existuje spousta her pro PlayStation 2, které si můžete užít, a myslím, že v případě Citry může být problém spíše v této verzi emulátoru než ve výkonu GPD XP Plus. Nezapomeňte, že existují alternativní emulátory, z nichž některé mohou pro určité hry fungovat lépe než jiné.
Výkon her pro Android
V recenzi GPD XP Plus pokračujeme nativními aplikacemi a hrami pro Android, abychom zjistili, jak si vedou.
Výkon streamování her
Vyzkoušeli jsme betaverzi služby Xbox Cloud Gaming pro Android a funguje skvěle ve špičkových hrách, jako je Forza Horizon 5. Abyste ji mohli používat, musíte mít předplacenou službu Xbox Game Pass. V podstatě umožňuje streamovat hry ze serverů společnosti Microsoft do herního kapesního počítače GPD XP Plus. Neměli jsme žádné problémy s kvalitou streamování ani s poklesem rychlosti WiFi, zejména když je router vzdálen asi 15 metrů přes celou kancelář. Vše funguje skvěle!
Software pro mapování obrazovky
Dále si vyzkoušíme několik nativních her pro systém Android a začneme tím, že si ukážeme funkci mapování obrazovky. Stisknutím tlačítka mapování obrazovky se zobrazí ikony všech ovládacích prvků. Ikony jednoduše přetáhnete na odpovídající místo na obrazovce, kam byste se normálně dotkli jako vstup. Po dokončení můžete ovládací prvky použít k simulaci stisknutí obrazovky a nemusíte se zabývat špatným ovládáním na obrazovce.
Celkově funguje velmi dobře, v některých hrách se vám může zdát, že citlivost nebo přesnost je trochu vysoká, ale po několika minutách si na to zvyknete. A nyní k některým hrám pro Android.
Call of Duty Mobile
Call of Duty Mobile funguje na GPD XP Plus skvěle a jak jste viděli, můžete si nastavit všechny ovládací prvky pro hraní hry. Stále budete muset používat dotykovou obrazovku pro menu, pistolníka atd. Nezaznamenal jsem žádné problémy s výkonem, žádné propady snímků ani zpoždění. A díky ovládání je hra velmi snadná!
Carmageddon
Carmageddon je další hra, na kterou můžete namapovat herní tlačítka. Hraje se velmi dobře a ovládání je citlivé.
Virtua Tennis
Hra Virtua Tennis má integrovanou podporu gamepadu, takže nemusíte nastavovat mapování obrazovky. Vše funguje skvěle a během hraní nedochází k žádnému zpomalení.
Horizon Chase
Horizon Chase je další hra, která má zabudovanou podporu pro gamepady. Hra běží s velkou snímkovou frekvencí a neměl jsem s ní žádné problémy.
Genshin Impact
Hra Genshin Impact vyžaduje mapování obrazovky pro hraní na gamepadu. Pro hraní je k dispozici spousta tlačítek, ale například pro menu a mapy budete muset používat dotykový displej. Začátek hry je na akci trochu klidný, ale zdá se, že vše běží velmi hladce a na displeji to také vypadá úžasně.
Závěrečné myšlenky
Celkově je GPD XP Plus oproti původnímu modelu výkonově mnohem lepší. Z benchmarků jsme zjistili, že rozdíl ve výkonu jednoho a více jader je přibližně 50-60 %. Díky tomu je celkový zážitek z emulátorů i her pro Android mnohem rychlejší.
Byl bych rád, kdyby se u tohoto modelu upustilo od modulárního systému ovládání a zůstalo jen u tradičního ovládání. Stále mi to připadá jako vychytávka, ale pokud používáte jiný ovladač, dejte nám vědět v komentářích.
Řada GPD XP je pro mě nejlepší dostupný herní handheld se systémem Android. Model Plus má příjemně zvýšený výkon a televizní výstup je skvělý. Pokud jste byli před vydáním originálu na vážkách, rozhodně stojí za to si to nyní rozmyslet.
Více informací o systému GPD XP Plus a jeho zakoupení naleznete zde. Naši nabídku kapesních herních konzolí si můžete prohlédnout zde.
Tímto končí naše recenze GPD XP Plus, doufáme, že pro vás byla užitečná. A děkujeme všem, kteří navrhli hry k vyzkoušení. Nemohli jsme vyzkoušet všechny, protože některé nefungovaly, ale oceňujeme vaše návrhy!