Zjistili jste, že výchozí firmware pro váš RG552 není zcela vyhovující? Možná by vás mohl zajímat vlastní firmware RG552. My v DroiXu budeme katalogizovat veškerý firmware, který se k nám dostane, v tomto praktickém průvodci!
Co je to vlastní firmware?
Pokud zjistíte, že funkce a výkon výchozího firmwaru zařízení nejsou zcela vyhovující, můžete obvykle udělat jednu ze dvou věcí.
První z nich je vzdát se. Zablokování zařízení nebo dokonce jeho odeslání zpět prodejci.
Druhou metodou je instalace jiného (tj. vlastního) firmwaru do zařízení.
Vlastní firmware je v podstatě alternativní operační systém vyvinutý komunitou pro komunitu. Mnoho talentovaných vývojářů, amatérů a dalších se spojilo, aby vytvořili distribuci firmwaru s různými úpravami, opravami a optimalizacemi.
Podle našeho názoru splňuje „dobrý“ firmware pro retro herní handheldy následující vlastnosti:
- Je ZDARMA.
- Placený firmware pro emulaci handheldu je přinejlepším morálně pochybný. Pokud jsou funkce někdy zadržovány za nějakým druhem paywallu, doporučujeme se jim vyhnout.
- Je to open-source
- Existují pádné důvody, proč zajistit, aby zdrojový kód nebyl přístupný široké veřejnosti. Pokud je však distribuce firmwaru pouze úpravou stávajícího softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, nemyslíme si, že je to důvodem pro skrytí zdrojového kódu, protože to může bránit dalšímu přispívání do projektu.
Jak nainstalovat vlastní firmware do zařízení RG552?
V době psaní tohoto článku byly k dispozici pouze vlastní sestavení firmwaru pro systém Linux, které fungují na externích kartách microSD. Postup aktualizace je stejný jako v našem dřívějším průvodci aktualizací firmwaru RG552.
Pokud nemáte rádi balenaEtcher, můžete k flashování karty microSD použít i jiné nástroje. Včetně programů Rufus a Win32 Disk Imager.
Důrazně doporučujeme, abyste se o instalaci firmwaru pokoušeli na samostatné kartě microSD namísto té, která je součástí dodávky. Pokud nevíte, co děláte.
Problém s firmwarem RG552
V porovnání s řadou RG351 naráží RG552 na jedinečný problém, pokud jde o emulaci. Jednoduše řečeno, systém Android už má ke stažení celou řadu vyspělých a optimalizovaných emulátorů.
V této rané fázi životního cyklu zařízení je proto nepravděpodobné, že by se výkonnostní nárůst díky operačnímu systému Linux oproti Androidu nějak výrazně zvýšil. V některých případech může u pokročilejších platforem (N64, PSP atd.) dojít k mírnému poklesu výkonu.
Jakmile firmware dozraje a vývojáři najdou způsoby, jak emulátory optimalizovat, v budoucnu se to jistě změní. Osobně bychom však před uvedením na trh ještě chvíli počkali, než se rozhodneme pro nějaký konkrétní firmware.
Vlastní firmware RG552, který je třeba sledovat
Jakmile bude firmware pro toto zařízení vyvíjen/aktualizován, budeme se k tomuto článku jednou za čas vracet a přidávat další informace/aktualizovat stávající informace.
Některé z těchto verzí firmwaru mohou být v současné době ve stavu BETA nebo dokonce ALPHA. To znamená, že nejsou stabilní. Ačkoli u jakéhokoli softwaru vždy hrozí riziko výskytu chyb, riziko kritických chyb v nestabilních verzích je výrazně vyšší. Používejte je na vlastní nebezpečí.
351ELEC
Typ: Externí/Linux
Pokud jste obeznámeni se scénou vlastního firmwaru RG351, je pravděpodobné, že již znáte 351ELEC.
351ELEC je vlastní firmware, který se zaměřuje na co nejbohatší a nejjednodušší uživatelské prostředí, aniž by bylo obětováno snadné používání nebo funkčnost. Pokud bude tento firmware následovat verzi 351, můžete očekávat nespočet vylepšení, jako jsou předoptimalizované hry, další funkce (například PortMaster), zvýšení výkonu a další!
V současné době je 351ELEC pro RG552 ve stavu beta a lze jej stáhnout ze stránky 351ELEC na githubu.
Více informací o 351ELEC najdete na oficiálních stránkách týmu.
JELOS
Typ: Externí/Linux
JELOS (Just Enough Linux Operating System) je malý vlastní projekt firmwaru od původního hlavního vývojáře 351ELEC, Fewtariuse.
Ačkoli se původně jednalo o soukromý projekt, zájem širší komunity je přiměl k tomu, aby firmware vyvíjeli jako distribuci a nenechávali si ho pouze pro sebe.
JelOS, rozvětvený z 351ELEC, bude obsahovat řadu změn v kvalitě služeb, jako je automatické ovládání ventilátorů, ale také bude mít menší rozsah, co se týče funkcí (tj. žádné online aktualizace, některé nepotřebné emulátory odstraněny kvůli nízkému výkonu).
Nejnovější verze systému JELOS si můžete stáhnout z oficiálních webových stránek systému JELOS.
[2022/01/19 Update] Vývojář systému JELOS již nebude z osobních důvodů otevřeně publikovat tento firmware a v rámci tohoto rozhodnutí vypnul své webové stránky.
Poslední veřejnou verzi systému JELOS najdete na tomto zrcadle: https://go.droix.co.uk/RG552-JELOS.
[2022/02/17 Update] JELOS je zpět! Tentokrát si můžete stáhnout nejnovější verzi systému JELOS z veřejně hostovaného repozitáře GitHub.
Zrcadlo sestavení z 15. února 2022 je k dispozici zde: https://go.droix.co.uk/RG552-JELOS.
Batocera
Typ: Externí/Linux
RG552 se ve výchozím nastavení dodává s vlastním sestavením programu Batocera, které bylo upraveno společností ANBERNIC tak, aby fungovalo na RG552. Tým Batocera se však rozhodl vyvinout i vlastní verzi operačního systému.
Batocera je dobře propracovaný vlastní firmware pro RG552 založený na Linuxu. Využívá společně aplikace EmulationStation a RetroArch. Poskytuje přímočarý zážitek z emulace. Oživují je další funkce, jako je RetroAchievements a online hraní přes RetroArch.
V době psaní tohoto článku je stále ve stavu ALPHA. Očekávejte tedy chyby a závady. Pro Alfu je to vlastně obvyklé.
Nejnovější verzi programu Batocera si můžete stáhnout z oficiálních stránek. Nahráli jsme také zrcadlo sestavení z 23. ledna 2022 zde: https://go.droix.co.uk/batocera-rg552.
AOSP
Typ: Interní/Android
Projekt Android Open source je podobný systému LineageOS v tom, že na něm je LineageOS založen. Jedná se o osekanou, vymazlenou verzi operačního systému Android. Přímo od vývojářů systému Android.
Protože je odlehčený, je mnohem lehčí než průměrná sestava a také se dá mnohem lépe přizpůsobit.
Mezi vylepšení v distribuci AOSP patří ovladatelné ventilátory, úpravy ovladače, které umožňují lepší kompatibilitu s hrami, integrované mapování dotykové obrazovky, přístup k rootu a dokonce i lehké přetaktování procesoru. Kromě toho využívá novější verzi systému Android, takže je kompatibilní s mnoha dalšími aplikacemi.
V současné době je beta verze AOSP k dispozici ke stažení pro mecenáše nezávislého vývojáře BlackSeraph prostřednictvím jeho stránky Patreon. V současné době je to jediný způsob, jak k němu získat přístup.
V době psaní tohoto článku je to vedle 351ELEC náš nejoblíbenější vlastní firmware pro RG552. Brzy připravíme trochu rozsáhlejší příspěvek, ve kterém se mu budeme věnovat podrobněji.
Vyřazené
Fámy, pověsti a mrtvé projekty. Všechny tyto položky budou zařazeny do sekce zastaralé.
LineageOS
Typ: ???/Android
LineageOS je svobodná distribuce operačního systému Android s otevřeným zdrojovým kódem, která chce systém „osvobodit“ z pout ekosystému společnosti Google. Včetně odstranění zapečených aplikací v obchodě Google Play a dalších proprietárních aplikací Google.
Na rozdíl od operačního systému 351Droid z modelu RG351 by měl vyšší výkon modelu RG552 umožnit využít sníženou režii systému LineageOS k vyššímu všestrannému výkonu.
Říká se, že nezávislý vývojář BlackSeraph má v plánu vyvinout port systému LineageOS pro RG552 – stejně jako portoval LineageOS i pro další nedávné kapesní počítače, například GPD XP a PowKiddy X18S. V tuto chvíli se jedná pouze o pověsti, ale myslíme si, že rozhodně stojí za to je sledovat!