Anbernic RG556 recenze
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Souhrn
Anbernic RG556 je přenosný herní handheld, který září živým 5,48palcovým displejem AMOLED a poskytuje výjimečný obraz pro hráče na cestách. Jeho procesor T820 ve spojení s grafickým procesorem Mali-G57 zajišťuje plynulé hraní široké škály her a emulátorů pro systém Android.
Overall
4.5User Review
( votes)Pros
- Vynikající 5,84″ displej AMOLED 1080P vypadá křišťálově čistě
- Dobrá kvalita provedení
- Systém Android 13 a přiložený spouštěcí software běží velmi dobře
- Tichý chod ventilátoru a nízké teploty
Cons
- Není tak výkonný jako kapesní počítače s podobnou cenou
Anbernic RG556 je nejnovější kapesní počítač se systémem Android od společnosti Anbernic určený pro vyšší segment trhu. Bude nový procesor T820 stačit na to, aby držel krok s procesory Dimensity a Snapdragon, které se nacházejí v novějších kapesních počítačích se systémem Android? To se dozvíte v naší recenzi Anbernic RG556, kde si handheld vybalíme z krabice, prohlédneme si ho zblízka, provedeme několik srovnávacích testů a poté vyzkoušíme celou řadu her z hlediska jejich výkonu.
Anbernic RG556 recenze video
Rozbalení zařízení Anbernic RG556
Naši recenzi modelu Anbernic RG556 začínáme krátkým rozbalením. První z krabice je samotný Anbernic RG556, na který se brzy podíváme blíže.
Pod obalem se nachází uživatelská příručka v angličtině a čínštině. V krabici je kabel USB typu C pro nabíjení. A v neposlední řadě je to ochrana obrazovky a ubrousky na obrazovku pro její použití.
Anbernic RG556 přehled
Další v naší recenzi Anbernic RG556, Anbernic RG556 měří přibližně 8,7 x 3,5 x 0,5 palce (22,3 x 9 x 1,5 cm) a váží 331 g.
Herní zařízení se systémem Android je k dispozici ve dvou barvách – černé a průhledné modré. Materiál se mírně liší, černé pouzdro má matnější povrch, zatímco modré pouzdro vypadá a v rukou působí leskle.
Displej je 5,48″ dotykový displej AMOLED s rozlišením 1080P. Díky tomu, že je displej OLED, vypadá skvěle, má pěkné barvy a jas. Na levé straně jsou analogy hall efektu a D-Pad, pod nimi tlačítka Function a Return. Na pravé straně jsou herní tlačítka SELECT a START pod pravou analogovou páčkou.
Na horní straně jsou tlačítka pro spouštění ramenního a halového efektu, dále pak tlačítka napájení a hlasitosti.
Na spodní straně je 3,5mm port pro sluchátka, port USB typu C a krytý slot pro kartu micro SD.
Technické specifikace Anbernic RG556
Dále se v naší recenzi Anbernic RG556 podíváme na technické specifikace a následně na testy výdrže baterie, hlučnosti ventilátoru a teploty. Anbernic RG556 je vybaven procesorem Unisoc T820, což je poprvé, co se s tímto procesorem setkáváme, takže bude zajímavé sledovat, jak si povede ve srovnání s procesory Retroid Pocket 4 PRO a AYN Odin 2.
CPU | Procesor Unisoc T820, 6nm EUV 5G SOC čip. Osmijádro 1x A76 @2,7 GHz, 3x A76 @2,3 GHz, 4x [email protected] |
GPU | Čtyřjádrový procesor Mali G57 @850MHz |
RAM | 8 GB LPDDR4X |
SKLADOVÁNÍ | 128G UFS 2.2 |
DISPLAY | 5,48palcový displej AMOLED, OCA full fit 1080*1920 |
KOMUNIKACE | Wi-Fi 6 Bluetooth 5.0 |
BATERIE | Polymerní lithiová baterie 5500 mAh |
OS | Android 13 |
DALŠÍ FUNKCE | Vestavěný Hallův joystick, šestiosý gyroskopický snímač, Hallova spoušť, vysokorychlostní ventilátor + aktivní odvod tepla z tepelné trubice, podpora bezdrátového upgradu FOTA, netplay, streamování, bezdrátové vysílání, USB typu C podporuje výstup 1080p Display Port, vibrační motor, 3,5mm stereo sluchátka, nastavení úspory energie, ovládání světla joysticku, jasu displeje atd. |
RG556 je napájen dobíjecí baterií s kapacitou 5500 mAh. V našich testech s Antutu ve smyčce jsme se dostali těsně nad čtyři hodiny.
Při běhu Antutu jsme také testovali hlučnost ventilátoru a teploty. Dosáhli jsme hlučnosti ventilátoru 60 dB a nejvyšší teploty kolem 39 °C. Poznamenejme, že ventilátor obecně není často aktivní, pokud není opravdu namáhán, takže jsme jej museli nastavit na nejvyšší rychlost ručně, abychom dosáhli nejvyšší hlučnosti.
Přehled operačního systému Android
Pokračujeme v recenzi modelu Anbernic RG556 a podíváme se na operační systém, jeho funkce a software. Anbernic RG556 používá systém Android 13, který je poměrně aktuální. Při prvním spuštění se zobrazí krátká obrazovka s nastavením, která vám předinstaluje některé emulátory. Doporučuji však přejít přímo do obchodu Play a aktualizovat je, protože se jednalo o starší verze.
Můžete si vybrat, zda chcete spustit jednotlivé emulátory, nebo zda chcete procházet a hrát hry pomocí spouštěče Anbernic. Pokud máte hry na kartě micro SD, spouštěč je prohledá a přidá. Po naskenování se vám zobrazí několik systémů a her, které si můžete prohlédnout a zahrát. Software je poměrně jednoduchý, ale snadno se nastavuje a používá a funguje velmi dobře.
Případně můžete emulátory spustit samostatně. Bude to vyžadovat trochu více nastavení, ale často, zejména u náročnějších systémů, jsou emulátory optimalizovanější než ty, které se používají například v RetroArchu. Pokud zjistíte, že hry v RetroArchu běží pomalu, podívejte se, zda existuje samostatný emulátor, který pomůže zlepšit výkon, může to být velký rozdíl.
V rozbalovací nabídce máte k dispozici možnosti pro mapování kláves, režim rychlosti procesoru a ovládání ventilátoru. Pokud nejste obeznámeni s mapováním kláves, umožňuje mapovat ovládací prvky na obrazovce na fyzické ovladače zařízení. Umožní vám hrát většinu her s ovladačem, i když ho nepodporují.
Výstup videa přes USB C je podporován. Budete potřebovat vhodnou dokovací stanici s výstupem HDMI, například DroiX SD1, nebo ještě lépe DroiX NH8 USB hub s NVME. A naše řada přenosných monitorů se skvěle hodí k tomuto nastavení!
Po připojení budete mít možnost přepínat mezi zrcadlením obrazovky nebo rozhraním podobným ploše televizoru s dotykovým vstupem na zařízení. Režim zrcadlení obrazovky funguje bezchybně, ale při hraní emulátorů jsme měli drobné problémy se vstupem do nabídek nastavení nebo s ukončením. Celkově však na přenosném monitoru vypadá a hraje se skvěle.
Srovnávací testy systému
Protože se jedná o operační systém Android, můžeme v rámci této recenze Anbernic RG556 spustit několik systémových benchmarků a porovnat výkon s jinými herními kapesními počítači se systémem Android.
3DMARK
Benchmarky začínáme programem 3DMark, který testuje výkon CPU a GPU. Ve výsledcích testu Slingshot jsme u modelu RG556 získali 4 736 bodů, což je průměrné skóre. Modely AYN Odin 2, AYANEO Pocket Air a Retroid Pocket 4 PRO dosáhly maximálního skóre.
V náročnějším benchmarku Wildlife Extreme dosáhl RG556 výsledku 564. Ačkoli se jedná o nejnižší skóre, některé méně výkonné kapesní počítače dokáží benchmark spustit, natož získat skóre.
Antutu
Antutu je souhrnná řada benchmarků, která testuje vše od výkonu uživatelského rozhraní až po rychlost úložiště.
Anbernic RG556 má úctyhodné skóre necelého půl milionu. Zařízení s vyšší cenou a výkonem však mají značný náskok.
Geekbench
Třetím a posledním benchmarkem je Geekbench, který testuje výkon jednoho a více jader.
U modelu RG556 vidíme slušné výsledky, opět se umístil na čtvrtém místě za dražšími zařízeními, ale ne s velkými rozdíly.
Shrnutí referenčních hodnot
Anbernic RG556 zůstává na čtvrtém místě za mocnými herními konzolemi AYN Odin 2, AYANEO Pocket Air a Retroid Pocket 4 Pro se systémem Android. Mějte na paměti, že první dva modely jsou nejméně dvakrát dražší než RG556, avšak cenový rozdíl u Retroid Pocket 4 PRO je mnohem menší.
Herní výkon
Doporučujeme podívat se na video s recenzí Anbernic RG556 výše, kde najdete záběry z hraní. Vyzkoušeli jsme několik různých her, včetně Diabla, Dan the Man, Horizon Chase a Magic Rampage.
Všechny hry běží v pořádku, bez zpomalení nebo zpoždění. Jak již bylo zmíněno, je v něm zabudováno mapování obrazovky a my jsme ho mohli bez problémů nastavit.
Výkon emulátoru
Opět doporučujeme podívat se na výše uvedené video s recenzí Anbernic RG556, kde najdete záběry z emulátoru na velkém množství systémů. V podstatě bez problémů budou fungovat všechny 8bitové a 16bitové systémy až po PlayStation 1 a Dreamcast. Budete také moci zvýšit rozlišení interního vykreslování na 1080P, aby 3D grafika vypadala mnohem plynuleji.
U náročnějších systémů od PlayStation 2 se setkáte s různými úspěchy. U systému PlayStation 2 zjistíte, že náročnější hry poběží pomalu, pokud nesnížíte rozlišení vykreslování. U méně náročných her však můžete zvýšit rozlišení vykreslování a zůstat v plném provozu.
U novějších systémů, včetně kapesních počítačů, budete mít opět smíšený úspěch. Například na Vitě bylo velké množství kompatibilních her, které běžely v plném 30 nebo 60 FPS. Hry jako Street Fighter X Tekken však běžely na frekvenci kolem 40 FPS.
Na kapesních počítačích současné generace bude možné hrát pouze méně náročné hry ve 2D stylu. Pokud chcete emulovat na této úrovni, doporučujeme AYN Odin 2 Pro.
Závěrečné myšlenky
Naši recenzi Anbernic RG556 shrneme našimi názory na herní konzoli se systémem Android. Anbernic RG556 je celkově dobrý retro kapesní počítač, ale jeho výkon je nižší než u podobně drahého modelu Retroid Pocket 4 PRO. Za tento cenový rozdíl však získáte větší 5,48″ AMOLED displej s vysokým rozlišením oproti 4,7″ IPS displeji s nižším rozlišením u modelu 4 PRO. V závislosti na vašich preferencích můžete chtít větší nebo menší displej, ale AMOLED předčí IPS v kvalitě každý den v týdnu.
Líbí se nám snadno použitelný spouštěč Anbernic, který jednoduše skenuje kartu micro SD a přidává hry do příslušných systémových nabídek. Funguje skvěle a je vynikající pro rychlé zprovoznění. Mějte však na paměti, že pro náročnější systémy budete chtít používat spíše specializované aplikace než jádra RetroArch. Specializované aplikace vyžadují trochu nastavení, ale zvýšení výkonu za to stojí.
Pokud vás zajímá větší a kvalitní displej s poměrně rychlým nastavením, pak herní zařízení Anbernic RG556 s operačním systémem Android rozhodně stojí za zvážení. Pokud chcete vyšší výkon, vyberte si Retroid Pocket 4 Pro.
Více informací a možnost zakoupení zařízení Anbernic RG556 naleznete zde. Použijte slevový kód „RG5565OFF“ pro 5% slevu, kód vyprší jeden měsíc od zveřejnění této recenze a nelze jej použít během prodeje v obchodě nebo propagačních akcí.
Děkujeme za přečtení (nebo zhlédnutí) naší recenze Anbernic RG556. Dejte nám vědět, co si o tomto herním handheldu s Androidem myslíte v komentářích, stojí za koupi, nebo se poohlížíte po jiném handheldu?