beCreatus DP1310 recenze
-
Design
-
Build Quality
-
Features
Souhrn
Pokud chcete naplno využít výhod sestavy tří monitorů s více zařízeními, je beCreatus DP1310 vynikající volbou hybridního doku.
Overall
4.7User Review
( votes)Pros
- Snadné nastavení a instalace
- Podpora až tří monitorů
- Rozlišení až 8K 60Hz/4K 120Hz v závislosti na nastavení
- Snadné přepínání mezi dvěma vstupními zdroji
- Snadný dosah pro připojení periferních zařízení
- Prémiový vzhled a pocit
Cons
- Může to vyžadovat trochu správy kabelů, aby váš stůl vypadal uklizeně.
- Žádná čtečka karet SD
BeCreatus DP1310 je dokovací stanice se dvěma vstupy a podporou výstupu až na tři monitory se snadným přepínáním mezi nimi. V kombinaci s celkem 5 porty USB poskytuje DP1310 dostatek možností připojení, ale stojí za to cena 299 dolarů?
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Společnost BenQ nám laskavě poskytla dokovací stanici beCreatus DP1310 zdarma k recenzi. Za napsání této recenze nám nebyly vyplaceny žádné poplatky. Všechny názory vyjádřené v této recenzi jsou naše vlastní a nebyly společností vyzvány k použití.
BenQ beCreatus DP1310 Přehledové video
Rozbalení zařízení beCreatus DP1310
Uvnitř krabice je nejprve rychlý průvodce, který ukazuje kroky instalace.
Pak tu máme samotný hybridní dok beCreatus DP1310. Brzy se jí budeme věnovat podrobněji.
K dispozici je bezplatná karta prodloužené záruky a informace.
Pod obalem se nachází napájecí cihla a kabel se zástrčkou pro vaši zemi.
Dále je zde kabel HDMI 2.1 8K s certifikací.
A v neposlední řadě je tu kabel USB-C 3.2, který je kompatibilní s rozlišením 4K.
Přehled zařízení beCreatus DP1310
Dokovací stanice beCreatus DP1310 měří přibližně 156 x 103 x 40 mm a váží 550 g. Skříň je vyrobena z hliníkové slitiny a poskytuje skvělé pasivní chlazení.
Dokovací stanici lze používat ve svislé i vodorovné poloze, na dně a jedné straně jsou protiskluzové podložky, které eliminují poškrábání pracovní plochy.
Na přední straně hybridního doku jsou zleva doprava dva porty USB A, které podporují nabíjení až do výkonu 7,5 W a přenos dat rychlostí až 10 Gb/s. Vedle nich se nachází port USB-C s přenosovou rychlostí 10 Gb/s a výkonem až 36 W. Porty jsou ideální pro připojení dalších zařízení, jako je mobilní telefon, který lze nabíjet, a také vysokorychlostního úložiště, jako je přenosný disk NVMe.
K dispozici je 3,5mm audio port, ke kterému můžete připojit sluchátka. Je to velmi užitečné, protože zvuk z jakéhokoli používaného zařízení bude přenášen přes toto zařízení. Není třeba měnit zvukové výstupy.
Možná se ptáte, co je to velké zelené tlačítko? Toto tlačítko slouží zároveň jako tlačítko napájení a jeho podržením po dobu tří sekund se vypne a zapne. Jediným stisknutím přepnete mezi dvěma vstupními zdroji HDMI.
Na zadní straně zleva doprava jsou další tři porty USB-A, dva s rychlostí 480 Mb/s a třetí s rychlostí 10 Gb/s. K dispozici je velmi užitečný gigabitový ethernetový port, který je ideální, pokud používáte notebook bez něj.
Dále tu máme porty videa. Začínáme s rozhraním HDMI 2.0 a DisplayPortem 1.2 pro výstup videa. Následuje vstup HDMI 2.1 a výstup HDMI 2.1.
Dále tu máme port USB-C, který můžete připojit k notebooku nebo podobnému zařízení. Podporuje také 100W nabíjení PD, takže udrží vaše zařízení plně nabité.
Cena | $299 |
Připojení k hostiteli | USB-C IN x 1, HDMI 2.1 IN x 1 |
Celkový výstup displejů | 3 |
Maximální výstupní rozlišení videa a obnovovací frekvence | 4K 60Hz (USB-C IN), 8K 60Hz (HDMI 2.1 IN) |
Maximální přenosová rychlost USB | 10 Gb/s |
Maximální příkon pro nabíjení zařízení USB | USB-C PD 36W (pro podložku, mobilní telefon) |
Vytváření sítí | Gigabitový ethernet RJ-45 (10/100/1000M) |
Audio | 3,5mm audio konektor (IN/OUT) |
Řešení pro odvod tepla | Slitina hliníku |
Kompatibilita s operačním systémem | Windows, macOS (Intel/M1/M2), Ubuntu, Android, ChromeOS |
Instalace a nastavení zařízení beCreatus DP1310
Prvním a nejdůležitějším krokem nastavení a instalace je nejprve nainstalovat ovladače DisplayLink pro vaše zařízení. To vám umožní používat se zařízením až tři monitory. Stáhnout si je můžete zde. Kompatibilní operační systémy jsou Windows, macOS, Ubuntu, Android a ChromeOS.
Poté můžete připojit hlavní zařízení. Pokud vaše zařízení, například počítač nebo notebook, podporuje přenos videa a dat přes USB-C, připojte je k portu USB-C In na zadní straně. V opačném případě můžete použít vstup HDMI 2.1, ale ztratíte funkci dvojitého vstupu HDMI.
Poté můžete připojit druhé zařízení. Obvykle se jedná o herní konzoli, jako je Xbox, PlayStation 5 nebo dokonce kompatibilní herní handheld. Ten je připojen k portu HDMI 2.1, který podporuje až 8K 60Hz / 4K 120Hz.
Volitelně můžete připojit ethernet a libovolné periferie USB, jako je myš a klávesnice, až po náročnější vysokorychlostní disky atd.
Připojte napájení a můžete začít. Stiskněte a podržte zelené tlačítko po dobu tří sekund a vaše nastavení tří monitorů ožije!
Použití přístroje beCreatus DP1310
Pro účely recenze tohoto výrobku jsem používal přístroj beCreatus DP1310 doma i v práci, abych si mohl vyzkoušet celou škálu jeho využití.
Moje každodenní práce zahrnuje recenzování a testování produktů, což může znamenat, že používám mnoho různých zařízení i během několika hodin. Na stole mám tři monitory, na dvou pracuji a třetí používám s jinými zařízeními. Třetí monitor jsem chtěl už nějakou dobu používat jako další pracovní monitor, ale můj počítač měl pouze dva videovýstupy.
U zařízení beCreatus DP1310 mohu jednoduše připojit kabel USB-C z počítače k dokovací stanici, použít kombinaci dvou HDMI a jednoho DisplayPortu k monitorům. Stejně snadno lze na všech třech monitorech zobrazit plochy systému Windows.
Druhý vstup HDMI jsem vyzkoušel s různými zařízeními, od notebooků po kapesní herní počítače, jako je GPD WIN Mini, a dokonce i s retro herními kapesními počítači se systémem Android, jako je zbrusu nový AYN Odin 2. Stisknutím zeleného tlačítka se třetí monitor bez námahy přepnul na druhý zdroj HDMI a zobrazil se na třetím monitoru. Funguje přesně tak, jak si přejete.
Doma to mám trochu jinak. Mám dva hlavní monitory a přenosný monitor, který občas používám. Během několika okamžiků jsem měl opět všechny tři monitory se stolním počítačem a herní konzolí Xbox na druhém portu. Jako herní dokovací stanice funguje skvěle, stačilo jedno stisknutí tlačítka a můj Xbox se bezchybně zobrazoval v rozlišení 4K 120 Hz.
Jsem uživatelem pouze systému Windows, a tak jsem požádal kolegu z práce, aby vyzkoušel dokovací stanici pro kompatibilitu s Macbookem M1/M2. Po instalaci ovladačů byl ohromen snadným zobrazením na třech monitorech a tím, jak snadné bylo nastavení a používání. Pro jistotu jsem vyzkoušel i svůj Chromebook, který obvykle používám doma na pohovce. K tomu jsem nepotřeboval instalovat žádné ovladače, protože ChromeOS to podporuje od sestavení R51 (2016) nebo novějšího.
K dokovací stanici jsem připojil disk NVMe, který v mých testech dosáhl vynikajícího přenosu dat 600+ Mb/s, což je přibližně tolik, kolik podporuje skutečný SSD. Zdá se tedy, že s výkonem přenosu dat nejsou žádné problémy. Mám také připojenou webovou kameru, myš, klávesnici a 3,5mm sluchátka, protože můj počítač je trochu dál než dokovací stanice. Vysokorychlostní port USB-C je pro mě asi druhou největší předností dokovací stanice. Dříve jsem musel vstát ze židle a naklonit se, abych připojil periferní zařízení k počítači, nyní je mám na dosah.
Jednou z funkcí, která hybridnímu doku chybí, je čtečka karet SD. Na předním panelu (nebo i na boku) je dostatek místa pro čtečku karet SD i micro SD. Jako člověk, který pravidelně přenáší data na karty SD a z nich pro použití s jinými zařízeními, bych tuto dokovací stanici považoval za třešničku na dortu.
Hybridní dokovací stanici používám už týden a nemám žádné větší problémy. Jednou se mi displeje na několik sekund krátce vypnuly a zapnuly, ale nejsem si jistý, zda to způsobila dokovací stanice nebo můj počítač. Nechal jsem DP1310 zapnutý přes noc, druhý den jsem se vrátil a teplota povrchu byla na dotek mírně teplá. Rozhodně se nejedná o nic znepokojivého a kryt z hliníkové slitiny plnil svou funkci dokonale.
Závěrečné myšlenky
Dokovací stanice beCreatus DP1310 HDMI 2.1 rozhodně změnila můj pracovní prostor a způsob jeho používání. Nyní mohu používat své tři monitory se systémem Windows a jakékoli další připojené zařízení. Při přepínání vstupních zdrojů se nemusíte hrabat v zadní části monitoru. Dokonce i kabely HDMI, pokud přepínáte mezi micro, mini a plnou velikostí HDMI, jsou snadno dostupné. Stačí stisknout tlačítko a okamžitě se přepne. Pro mě je to úžasná úspora času, protože to dělám často během dne.
Všechny kabely vedou do doku na jednom místě na stole. Může to znamenat, že se kolem vás táhne několik kabelů, a váš stůl tak může vypadat nevzhledně. Určitě budu muset udělat nějakou správu kabelů, aby to vypadalo hezčí. To je jedna z nevýhod dokovacích stanic, pokud nepoužíváte bezdrátové periferie.
Za cenu 299 dolarů se dokovací stanice beCreatus DP1310 řadí do vyšší třídy. I když je možné použít standardní dokovací stanici za 50 dolarů a přepínač HDMI, jde především o pohodlí. Nabídne levnější řešení obrazový výstup až 8K 60Hz, má až 100W PD nabíjení, je k dispozici dostatečný počet USB-A a USB-C pro periferie? Funguje jednoduše po vybalení z krabice bez jakýchkoli problémů?
Klady rozhodně převažují nad zápory notebooku beCreatus DP1310, a proto se stane trvalou součástí mého pracovního stolu. Více informací o hybridní dokovací stanici beCreatus DP1310 najdete na webových stránkách společnosti BenQ zde.