Chat with us, powered by LiveChat

Nejlepší retro herní handheld

Retro gaming on a handheld? It's more likely than you think...

Best Retro Gaming Handheld
Best Retro Gaming Handheld

Nejlepší retro herní handheldy roku 2022

V našem seznamu níže jsme shromáždili 5 nejlepších retro herních handheldů. Podívejte se na ně! První na seznamu je…

1. RG351MP

ANBERNIC RG351MP Mátově zelená barva pohled zepředu

RG351MP je nejnovější (v době vydání článku) retro herní handheld od společnosti ANBERNIC, populárního výrobce různých přenosných herních zařízení.

RG351MP lze považovat za „ultimátní“ podobu rodiny retro herních handheldů RG351 (kterou rádi označujeme jako třetí generaci). Spojuje různé rysy předchozích verzí do jednoho „kompletního“ zařízení.

Je vybaven displejem s rozlišením 640 × 480p a poměrem stran 4:3, takže je ideální pro mnoho starších titulů, které byly navrženy s ohledem na zobrazení 4:3. V 90. letech a na začátku 90. let byl nejběžnějším poměrem stran televizorů formát 4:3.

V zařízení je také druhý slot na kartu microSD. Umožňuje uživateli oddělit operační systém, emulátory a sbírku her na různé karty SD. Jejich správa je tak mnohem snazší (protože se nemusíte zabývat diskovými oddíly).

Chcete-li se dozvědět více o modelu RG351MP, podívejte se na naši recenzi modelu RG351MP. Na tomto odkazu si můžete zakoupit také vlastní model RG351MP.

Co se nám líbí!

  • Ostrý displej s poměrem stran 4:3 umožňuje dokonalé škálování naprosté většiny retro platforem.
  • Prvotřídní kovový plášť s vysokou hmotností.

Co se nám nelíbí!

  • Bez interní Wi-Fi budete potřebovat klíč.
  • Je to trochu pozdě – další „generace“ kapesních počítačů je už za rohem.

2. Miyoo Mini

Miyoo Mini je velmi přenosná kapesní retro konzole s nízkou cenou, ale velkým množstvím funkcí. Má rozměry přibližně 2,55 x 3,68 x 0,70 palce (6,5 x 9,35 x 1,8 cm) a váží pouhých 110 gramů, což z něj činí jeden z nejlehčích retro kapesních počítačů.

Miyoo Mini je vybaven dvoujádrem ARM Cortex-A7 s frekvencí až 1,2 GHz. 128 MB paměti RAM se nemusí zdát mnoho, ale je to dost pro běh operačního systému a emulátorů spolu s podporovanými hrami. Má skvěle vypadající displej IPS s úhlopříčkou 2,8″ a rozlišením 640 × 480 bodů, který se skvěle hodí pro hraní oblíbených retro konzolí!

Dodávaný operační systém plní svou funkci dobře, snadno se používá a ovládá. Chcete-li však z herního handheldu získat co nejlepší výkon a funkce, doporučujeme nainstalovat systém Onion OS CFW (Custom Firmware). Jedná se o skvělý náhradní firmware s vylepšeními, včetně skvělé podpory systému PlayStation a lepšího vizuálního zpracování nabídek. Cena kapesního počítače je zhruba o polovinu nižší než u jiných zařízení, takže představuje vynikající poměr ceny a výkonu.

Pokud vás náš stručný přehled zaujal, můžete se o Miyoo Mini dozvědět více v naší kompletní recenzi Miyoo Mini.

Co se nám líbí!

  • Nízká cena, poloviční než u některých jiných zařízení
  • Velmi přenosné, malé a lehké
  • Pěkný 2,8″ displej
  • Snadno použitelný operační systém
  • Vyměnitelná dobíjecí baterie

Co se nám nelíbí…

  • Oficiální software by mohl být vylepšen. Abyste z Miyoo Mini dostali to nejlepší, je třeba nainstalovat operační systém Onion OS.

3. Gameforce Chi

Gameforce chi zelená barva čelní pohled

Na rozdíl od ostatních zařízení v tomto článku. Gameforce Chi nemá příliš velký rodokmen, vznikl jako dítě startupu Gameforce v polovině roku 2021. Gameforce Chi představuje alternativní pojetí retro herního handheldu.

Stejně jako model RG351MP (a jeho předchůdci) je i Gameforce Chi vybaven stejným SoC Rockchip a 1 GB RAM. Má také vestavěnou Wi-Fi a jedinou kartu SD (což znamená, že operační systém, hry a emulátory jsou na jednom čipu).

Nejvýraznějším aspektem zařízení Gameforce Chi je jeho fyzický design. V současné době je trendem retro herní handheldy je, že mají nějaký horizontální „sloupcový“ tvar“, přičemž jen velmi málo z nich se od této normy nějakým významným způsobem odchyluje. Gameforce Chi se od této normy nejen odchyluje, ale dokonce ji „porušuje“ svým extrémně robustním, hravým tvarem a jasnými barvami (které velmi připomínají Game Boy Advance).

Drobnou výtku však máme k absenci tlačítek L3/R3, kterou však lze snadno obejít použitím klávesy „Home“ uprostřed zařízení.

Neodrazuje vás neobvyklý vzhled? Více informací o Gameforce Chi najdete v naší recenzi Gameforce nebo si Gameforce Chi můžete zakoupit u společnosti DroiX.

Co se nám líbí!

  • Jedinečný, hravý design.
  • Vysoce kvalitní displej IPS.
  • Podsvícená tlačítka!
  • Oficiální podpora EmuELEC

Co se nám nelíbí!

  • Chybí objemové kolo/kolébka.
  • Ne L3/R3
  • Nedělá nic jedinečného.

4. Retroid Pocket 2

Retroid Pocket 2 je nejnovějším retro herním handheldem od společnosti Retroid, dalšího specialisty na herní handheldy. Jedná se o nástupce původního modelu Retroid Pocket, který byl vydán na začátku roku 2020.

Retroid Pocket 2 se od svých současníků liší tím, že na něm běží operační systém Android, a nikoli nějaká distribuce založená na Linuxu. Je to také jeden z mála retro herních kapesních počítačů své doby, který není vybaven SoC Rockchip – místo toho je vybaven procesorem Cortex-A7. Celkový výkon je však velmi podobný SoC Rockchip.

Díky operačnímu systému Android má Retroid 2 okamžitý přístup k množství vyspělých a optimalizovaných emulátorů a můžete dokonce aktualizovat firmware Retroidu Pocket 2 na Android 8.1 pro celkově plynulejší používání. Je dokonce vybaven speciálním operačním systémem „Retroid OS“, který je užitečný pro neznalé emulace.

Chcete se dozvědět více o Retroidu Pocket 2 a jeho schopnostech pro systém Android? Pak se podívejte na naši recenzi Retroid Pocket 2 zde.

Co se nám líbí!

  • Možnost aktualizace na Android 8.1
  • Výstup HDMI
  • Vestavěné rozhraní Bluetooth a Wi-Fi
  • Retroid OS je šikovný nástroj

Co se nám nelíbí!

  • Pomalé uživatelské rozhraní
  • Tlačítka jsou na náš vkus příliš klikavá
  • Posuvná podložka pro levou „páčku“.

5. RG351V

RG351V je pokus společnosti ANBERNIC o „vertikálně“ orientovaný retro herní handheld. Ovládací prvky zařízení jsou umístěny pod obrazovkou, nikoli po jejích stranách.

Jedná se o první neminiaturní vertikální kapesní počítač, který ANBERNIC vydal od původního modelu RG300 z konce roku 2019 a který má celkově podobný vzhled (s tenkou horní polovinou a objemnější spodní polovinou).

Model RG351V byl prvním kapesním počítačem ANBERNIC od modelu RG300, který byl vybaven také displejem 4:3. To znamenalo, že obrazovka se nyní téměř dokonale přizpůsobí retro hrám (protože většina z nich byla navržena s ohledem na poměr stran 4:3).

Z hlediska hrubého výkonu je stejný jako ostatní zařízení RG351. Je vybaven stejným SoC RockChip, který mu poskytuje téměř dokonalý výkon ve hrách pro PS1 a starší, průměrný výkon ve hrách pro N64 a PSP a není schopen pohodlně přehrát nic novějšího.

Máte zájem? Kupte si RG351V od společnosti DroiX nebo se nejprve podívejte na naši recenzi RG351V.

Co se nám líbí!

  • Neobvyklá dřevěná barva
  • Vestavěné připojení Wi-Fi
  • Krásný displej 4:3
  • Dva sloty pro karty microSD

Co se nám nelíbí!

  • Pouze jedna analogová páčka
  • Nevhodně umístěný reproduktor

6. RG351P

ANBERNIC RG351 Purple Colour Pohled zepředu

RG351P je plakátovým dítětem třetí generaceretro herních handheldů ANBERNIC . Opuštění SoC Rockchip ze starých jednotek RG350 a přechod na výkonnější SoC (který byl rovněž od Rockchipu).

Zatímco RG350 dokázal pohodlně přehrát naprostou většinu her pro Playstation 1 a další 8bitové a 16bitové retro platformy, RG351P získal možnost přehrávat o něco pokročilejší platformy, jako je N64 a Playstation Portable. I když se výkon na těchto platformách v jednotlivých hrách liší – některé jsou plně hratelné a jiné prakticky nehratelné).

Model 351P také zavedl do rodiny kapesních počítačů online funkce, které umožňovaly získávat metadata z online databází (obaly krabic, popisy atd.) a účastnit se experimentálního online multiplayeru pro některé platformy prostřednictvím služby RetroArch.

Ačkoli je RG351P nejstarším kapesním počítačem třetí generace, stále má něco, co žádný jiný model nenabízí – a to displej 3:2 v plastovém krytu. Je také cenově nejdostupnější z celé skupiny.

Chcete se dozvědět více? Podívejte se na naši recenzi RG351P nebo si RG351P kupte od společnosti DroiX zde.

Co se nám líbí!

  • Výkonnostní skok oproti předchozí generaci
  • Pohodlný design
  • Vysoká kvalita provedení
  • Snadné použití

Co se nám nelíbí!

  • Potřebuje hardwarový klíč Wi-Fi
  • Pouze jedna karta microSD
  • Displej 3:2 je ideální pouze pro hry pro GBA

Rekapitulace

Níže uvádíme základní přehled 5 zařízení uvedených v seznamu 2022. Na papíře jsou si všechny dost podobné, takže se určitě podívejte na naše recenze, kde najdete další informace!

ModelProcesorZobrazitOperační systémOdkaz na nákup
ANBERNIC RG351MPRockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz640x480p; 4:3; 3,5″EmuELEC (vlastní)Koupit nyní
MIYOO MINIDvoujádrový procesor ARM Cortex-A7 s frekvencí 1,2 GHz640x480p; 4:3; 2,8″Vlastní (na bázi Linuxu)Koupit nyní
Gameforce Chi RockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz 640x480p; 4:3; 3,45″EmuELEC (oficiální)Koupit nyní
Retroid Pocket 2 Cortex A7; čtyřjádrový @ 1,5 GHz 640x480p; 4:3; 3,5″Android 6 (s možností aktualizace na verzi 8.1)Koupit nyní
ANBERNIC RG351V RockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz 640x480p; 4:3; 3,5″ EmuELEC (vlastní) Koupit nyní
ANBERNIC RG351P RockChip RK3326; čtyřjádrový @ 1,5GHz 480×320; 3:2; 3.5″ EmuELEC (vlastní) Koupit nyní
Nejlepší retro herní handheldy – tabulka

Doufáme, že pro vás byl tento průvodce retro herními handheldy užitečný. Jako vždy, do příště!

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.