ONE Netbook A1 Pro recenze
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
Souhrn
Overall
4.4User Review
( votes)Pros
- Kompaktní a lehká konstrukce
Všestranné možnosti připojení včetně portu RS232
Inovativní design pro dvojí použití
Dotykový displej IPS s vysokým rozlišením
Cons
- Pomalejší vícejádrový výkon než GPD Pocket 3
ONE Netbook A1 Pro je ultrabook, který se chová jako tradiční notebook a rychlým otočením se změní na zařízení podobné tabletu. V naší recenzi ONE Netbook A1 Pro jej prověříme podrobněji, provedeme několik benchmarků, porovnáme s podobným modelem GPD Pocket 3 a také jej vyzkoušíme s dokovací stanicí ONEXGPU eGPU pro hraní her.
One Netbook A1 Pro recenze video
One Netbook A1 Pro Rozbalení
Jako první jsme z krabice vyndali samotný ultrabook A1 Pro. Za chvíli se na to podíváme podrobněji.
Uvnitř obálky je příručka pro začátek v angličtině a čínštině. V krabici je nabíječka a kabel USB typu C. Přiložíme správný adaptér pro vaši zemi.
Přehled One Netbook A1 Pro
A1 Pro má rozměry 6,8 x 5,35 x 0,74 palce (17,3 x 13,6 x 1,9 cm) a váží 550 g. Displej je 7″ dotykový displej IPS s rozlišením 1200P. Celková kvalita obrazu je dobrá a vyznačuje se vysokým jasem a barvami.
Ve spodní polovině modelu A1 Pro se nachází tlačítko napájení s integrovanou čtečkou otisků prstů pro přihlášení. Níže je podsvícená klávesnice QWERTY, navzdory malým rozměrům ultrabooku jsou hlavní klávesy poměrně velké a snadno se na nich píše. Zbývající klávesy jsou menší, ale je to dobrý kompromis mezi použitelností a nepoužitelností.
Na levé straně je port USB 4 typu C, který můžete použít k připojení výkonných zařízení, například dokovací stanice eGPU.
Na pravé straně se nachází 3,5mm audio port a slot pro kartu micro SD.
Zadní strana obsahuje sériový port RS232, micro HDMI a dva porty USB 3. A končíme ethernetovým portem RJ45.
Horní polovina se dá sklopit jako běžný notebook, když se nepoužívá, a chrání obrazovku a klávesnici.
A pokud dáváte přednost zařízení podobnému tabletu, které se snadno drží, můžete obrazovku otočit a sklopit. Obrazovku lze nyní používat jako tablet, obzvláště se mi líbila pantová část ve spodní části. Zařízení můžete bezpečně držet, aniž byste na obrazovku tlačili nebo se jí náhodně dotkli. Otáčení obrazovky je plynulé a zůstává bezpečně na místě v režimu notebooku i tabletu.
Technické specifikace One Netbook A1 Pro
CPU | Intel i3-1110G4, 2 jádra 4 vlákna až 3,90Ghz, 15W TDP |
GPU | Intel UHD Graphics, 48 EU, 1,10 GHz |
RAM | 16GB LPDDR4x 4267Mhz |
SKLADOVÁNÍ | 512GB SSD |
KOMUNIKACE | WiFi 5 Bluetooth 4.2 |
BATERIE | Dobíjecí baterie s kapacitou 6000 mAh |
PORTY | Nativní port RS-232, port RJ45, 3,5mm audio port, USB 3.0 x2, Micro HDMI x1, Type C x1, čtečka Micro SD |
V našich testech jsme při spuštění vícejádrového benchmarku Cinebench, který jej opravdu zatěžuje, dosáhli času 1 hodina 45 minut.
Při měření hlučnosti ventilátoru a teplot jsme dosáhli nejvyšší hlučnosti ventilátoru 58 db a nejvyšší teploty kolem 45 °C.
Srovnání s GPD Pocket 3
Přímým konkurentem modelu A1 Pro je oblíbený model GPD Pocket 3, který je na trhu již nějakou dobu. Podívejme se na něj a porovnejme ho s modelem A1 Pro.
Pocket 3 je větší, má rozměry 7,7 × 5,3 × 0,7 palce (19,8 × 13,7 × 2,0 cm) a je těžší, váží 725 g. S touto větší velikostí však souvisí i větší 8″ dotykový displej H-IPS. Pocket 3 má větší klávesnici, na které se ve srovnání s modelem A1 Pro píše o něco lépe.
Hlavním rozdílem je touchpad myši u modelu Pocket 3 a optický snímač prstu u modelu A1 Pro. Vždycky budu volit touchpad místo optického senzoru, lépe se používají, ale umístění podložky v pravém horním rohu není ideální, ale funguje dobře.
Pokud jde o technické specifikace, Pocket 3 je vybaven procesorem Intel N6000 se čtyřmi jádry a čtyřmi vlákny s frekvencí až 3,3 GHz. K dispozici je 8 GB operační paměti LPDDR4x a 512GB disk SSD NVMe. A1 Pro zaostává v počtu jader procesoru, ale vede díky 16 GB RAM a stejnému objemu úložiště.
Při spuštění stejného vícejádrového benchmarku Cinebench jsme dosáhli výdrže baterie 2 hodiny a 30 minut. A téměř stejná nejvyšší hlučnost ventilátoru 59 db a nejvyšší teplota 45 °C.
Srovnávací testy systému
Provedeme několik systémových benchmarků a porovnáme ultrabooky ONE Netbook A1 Pro a GPD Pocket 3.
PassMark
PassMark provádí řadu testů CPU, GPU, RAM a úložiště, aby zjistil jejich špičkový výkon. U modelu A1 Pro jsme dosáhli skóre 4 116 bodů a u modelu Pocket 3 4 393 bodů. Poměrně podobné skóre.
PCMark
PCMark provádí řadu testů pro reálnější scénáře, jako je prohlížení webu, úprava velkých kancelářských dokumentů, videokonference, lehké úpravy obrázků a další.
U modelu A1 Pro jsme získali skóre 3 453 bodů, zatímco u modelu GPD Pocket 3 to bylo 2 821 bodů. Vidíme, že v celkovém každodenním používání zde A1 Pro vede.
Cinebench
V benchmarku Cinebench se testuje výkon jednojádrových a vícejádrových procesorů. U modelu A1 Pro jsme získali skóre 809, resp. 1 181 bodů, u modelu GPD Pocket 3 696, resp. 2 235 bodů.
Právě zde vidíme velký rozdíl, dvě jádra procesoru navíc v GPD Pocket 3 poskytují téměř dvojnásobný výkon při použití více jader.
3DMark
V posledním benchmarku spustíme 3DMark TimeSpy, který testuje spolupráci CPU a GPU při práci se softwarem, jako jsou hry, kódování a dekódování videa.
U modelu A1 Pro jsme získali skóre 583 bodů a u modelu Pocket 3 437 bodů. Na hraní her to nejsou nijak závratné výsledky, ale tyto ultrabooky nejsou k tomuto účelu určeny.
Shrnutí referenčních hodnot
Mezi oběma modely je v benchmarcích určitý rozdíl. Pocket 3 zvítězil v testu PassMark a A1 Pro zvítězil v testech 3DMark a PCMark. V testu Cinebench je nejlepší vyšší vícejádrový výkon, takže ho přenecháváme GPD Pocket 3.
Kdo je zde vítězem? Řekl bych, že Pocket 3 má mírný náskok v plochém výkonu díky většímu počtu jader. Pokud používáte náročné aplikace, obecně se procesy dokončí rychleji. Výkon procesoru je však jen část, je třeba porovnat celkový výkon systému, a právě zde A1 Pro vede.
Herní výkon
Interní GPU
A1 Pro zvládne díky integrovanému grafickému procesoru Intel nenáročné úpravy obrázků, základní střih videa a nenáročné hraní her. Bez problémů můžete spustit poměrně velké množství méně náročných her s dobrou úrovní grafiky a rozlišením.
Možná se vám podaří dosáhnout i vyššího rozlišení za cenu snížení kvality rozlišení a grafického nastavení. Nejedná se o herní kapesní počítač a je zaměřen na profesionální použití, ale nic vám nebrání zahrát si rychlou hru například cestou do práce nebo z práce.
Externí GPU
Pokud však potřebujete trochu vyšší grafický výkon pro střih videa nebo hraní her, můžete z A1 Pro (nebo GPD Pocket 3) vytvořit počítač téměř jako stolní počítač. S ONEXGPU nebo GPD G1 2024 se můžete připojit k eGPU AMD Radeon 7600M XT a vychutnat si výrazně vyšší kvalitu hraní buď prostřednictvím interního displeje s rozlišením 1080P, nebo externího displeje s rozlišením až 4K, například na televizoru nebo monitoru.
Například v testu 3DMark Time Spy jsme s ONEXGPU dosáhli skóre 4 680 bodů, což je 702% nárůst oproti internímu GPU. Podívejte se na naši samostatnou podrobnou recenzi ONEXGPU. Je ideální, pokud potřebujete upravovat náročnější média, jako je video, nebo chcete hrát hry AAA.
Závěrečné myšlenky
A1 Pro jako samostatný produkt je dobrý ultrabook a rozhodně stojí za zvážení. Je mimořádně přenosný a snadno se vejde do kapsy bundy. Je lehký a lze jej používat jednou rukou v režimu ultrabooku i tabletu, což je užitečné, pokud na něčem ručně pracujete a potřebujete jej jako referenci. Celkový výkon je dobrý pro každodenní úkoly, ať už jde o kontrolu e-mailů, práci s dokumenty nebo prohlížení webu při každodenním dojíždění do práce a z práce a pracovní zátěž po příchodu do kanceláře.
V porovnání s GPD Pocket 3 má některé výhody a nevýhody. Pocket 3 je fyzicky větší a má o něco větší displej. V našich srovnávacích testech jsme zaznamenali náskok Pocket 3 před A1 Pro ve vícejádrovém výkonu, ale celkový výkon systému je v závislosti na situaci stejný nebo nižší. Rozhodujícím faktorem by mohl být vícejádrový výkon, ale pokud ano, možná byste se měli poohlédnout po zařízeních s vyššími specifikacemi, jako jsou GPD WIN Mini 2024 nebo GPD WIN Max 2 2023, pokud je to pro vás důležité.
Jinak oba ultrabooky velmi dobře zvládají práci, pro kterou byly navrženy: V závislosti na situaci je lze používat jako notebook nebo tablet a jsou ideální pro každodenní úkoly.
Doufáme, že pro vás byla naše recenze A1 Pro užitečná, a pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích.