Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja ONE Netbook A1 Pro z wideo – Ultrabook i tablet z niespodzianką

ONE Netbook A1 Pro Review
ONE Netbook A1 Pro Review
Recenzja ONE Netbook A1 Pro
  • Design
    (4.5)
  • Build Quality
    (4.5)
  • Display
    (4.5)
  • Performance
    (4)

Podsumowanie

ONE Netbook A1 Pro łączy w sobie przenośność i wszechstronność w 7-calowej hybrydzie ultrabooka/tabletu z ekranem dotykowym IPS 1200P

Overall
4.4
Sending
User Review
3 (2 votes)

Pros

  • Kompaktowa i lekka konstrukcja
    Wszechstronne opcje łączności, w tym port RS232
    Innowacyjna konstrukcja do podwójnego zastosowania
    Ekran dotykowy IPS o wysokiej rozdzielczości

Cons

  • Wolniejsza wydajność wielordzeniowa niż w GPD Pocket 3

 

ONE Netbook A1 Pro to ultrabook, który działa jak tradycyjny laptop, a po szybkim przekręceniu i odwróceniu przekształca się w urządzenie podobne do tabletu. W naszej recenzji ONE Netbook A1 Pro sprawdzimy go bardziej szczegółowo, przeprowadzimy kilka testów porównawczych, porównamy z podobnym GPD Pocket 3, a także wypróbujemy go ze stacją dokującą ONEXGPU eGPU do gier.

Recenzja wideo One Netbook A1 Pro

One Netbook A1 Pro Unboxing

Pierwszy po wyjęciu z pudełka mamy sam ultrabook A1 Pro. Za chwilę sprawdzimy to bardziej szczegółowo.

Recenzja ONE Netbook A1 Pro
ONE Netbook A1 Pro Unboxed

Wewnątrz koperty znajduje się instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim. W pudełku znajduje się ładowarka i kabel USB typu C. Dołączymy odpowiedni adapter dla danego kraju.

ONE Netbook A1 Pro Unboxing
ONE Netbook A1 Pro Unboxing

One Netbook A1 Pro Przegląd

A1 Pro mierzy 6,8 x 5,35 x 0,74 cala (17,3 x 13,6 x 1,9 cm) i waży 550 g. Wyświetlacz to 7-calowy ekran dotykowy IPS o rozdzielczości 1200P. Ogólna jakość obrazu jest dobra, z wysoką jasnością i kolorami.

ONE Netbook A1 Pro Wymiary
ONE Netbook A1 Pro Wymiary

Na dolnej połowie A1 Pro mamy przycisk zasilania ze zintegrowanym skanerem linii papilarnych do logowania. Poniżej znajduje się podświetlana klawiatura QWERTY, pomimo niewielkich rozmiarów ultrabooka, główne klawisze są dość duże i łatwe do pisania. Pozostałe klawisze są mniejsze, ale jest to dobry kompromis między użytecznością a jej brakiem.

Klawiatura ONE Netbook A1 Pro
Klawiatura ONE Netbook A1 Pro

Po lewej stronie znajduje się port USB 4 Type-C, który można wykorzystać do podłączenia urządzeń o wysokiej wydajności, takich jak stacja dokująca eGPU.

ONE Netbook A1 Pro Widok z lewej strony
ONE Netbook A1 Pro Widok z lewej strony

Po prawej stronie znajduje się port audio 3,5 mm i gniazdo kart micro SD.

ONE Netbook A1 Pro Widok z prawej strony
ONE Netbook A1 Pro Widok z prawej strony

Z tyłu znajduje się port szeregowy RS232, micro HDMI i dwa porty USB 3. I kończymy portem ethernetowym RJ45.

ONE Netbook A1 Pro Widok z tyłu
ONE Netbook A1 Pro Widok z tyłu

Górną połowę można złożyć jak zwykły laptop, gdy nie jest używany, dzięki czemu ekran i klawiatura są chronione.

ONE Netbook A1 Pro Tryb tabletu
ONE Netbook A1 Pro Tryb tabletu

A jeśli wolisz urządzenie przypominające tablet, możesz obrócić ekran i złożyć go z powrotem. Ekran może być teraz używany jak tablet, co szczególnie mi się podobało, to część zawiasowa na dole. Można bezpiecznie trzymać urządzenie bez naciskania lub przypadkowego dotknięcia ekranu. Obrót ekranu jest płynny i pozostaje bezpiecznie na swoim miejscu zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu.

Specyfikacja techniczna One Netbook A1 Pro

CPUIntel i3-1110G4, 2 rdzenie 4 wątki do 3,90 GHz, TDP 15 W
GPUUkład graficzny Intel UHD Graphics, 48 EU, 1,10 GHz
RAM16GB LPDDR4x 4267Mhz
PRZECHOWYWANIEDYSK SSD O POJEMNOŚCI 512 GB
KOMUNIKACJAWiFi 5
Bluetooth 4.2
BATERIAAkumulator o pojemności 6000 mAh
PORTYNatywny port RS-232, port RJ45, port audio 3,5 mm, USB 3.0 x2, Micro HDMI x1, Type C x1, czytnik Micro SD

W naszych testach podczas uruchamiania wielordzeniowego benchmarku Cinebench, aby naprawdę go obciążyć, uzyskaliśmy 1 godzinę 45 minut.

Termopady ONE Netbook A1 Pro
Termopady ONE Netbook A1 Pro

Jeśli chodzi o hałas wentylatora i temperaturę, uzyskaliśmy najwyższy hałas wentylatora na poziomie 58 db i najwyższą temperaturę około 45°C.

Porównanie z GPD Pocket 3

Bezpośrednim konkurentem A1 Pro jest popularny GPD Pocket 3, który istnieje już od jakiegoś czasu. Przyjrzyjmy się mu pokrótce i porównajmy go z A1 Pro.

ONE Netbook A1 Pro i GPD Pocket 3
ONE Netbook A1 Pro i GPD Pocket 3

Pocket 3 jest większy przy wymiarach 7,7 x 5,3 x 0,7 cala (19,8×13,7×2,0 cm) i cięższy przy wadze 725 g. Ale z tym dodatkowym rozmiarem wiąże się większy 8-calowy ekran dotykowy H-IPS. Pocket 3 ma większą klawiaturę, na której pisze się nieco łatwiej niż na A1 Pro.

Główną różnicą jest touchpad myszy w Pocket 3 i czujnik optyczny palca w A1 Pro. Zawsze wybiorę touchpad zamiast czujnika optycznego, są łatwiejsze w użyciu, ale położenie pada w prawym górnym rogu nie jest idealne, ale działa dobrze.

Klawiatura GPD Pocket 3
Klawiatura GPD Pocket 3

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, Pocket 3 posiada procesor Intel N6000, który ma cztery rdzenie i cztery wątki działające z częstotliwością do 3,3 GHz. Do dyspozycji jest 8 GB pamięci RAM LPDDR4x i dysk SSD NVMe o pojemności 512 GB. A1 Pro pozostaje w tyle pod względem rdzeni procesora, ale prowadzi z 16 GB pamięci RAM i taką samą ilością pamięci masowej.

Tryby ONE Netbook A1 Pro i GPD Pocket 3 Tablet
Tryby ONE Netbook A1 Pro i GPD Pocket 3 Tablet

Uruchamiając ten sam wielordzeniowy test porównawczy Cinebench, uzyskaliśmy czas pracy na baterii wynoszący 2 godziny i 30 minut. I prawie taki sam najwyższy hałas wentylatora na poziomie 59 db i najwyższa temperatura 45°C.

Testy porównawcze systemu

Przeprowadzimy kilka testów systemowych i porównamy ONE Netbook A1 Pro z ultrabookami GPD Pocket 3.

PassMark

PassMark przeprowadza serię testów CPU, GPU, pamięci RAM i pamięci masowej pod kątem ich szczytowej wydajności. Uzyskaliśmy wynik 4,116 na A1 Pro i 4,393 na Pocket 3. Dość podobne wyniki tutaj.

ONE NETBOOK A1 PRO PASSMARK Porównanie benchmarków
ONE NETBOOK A1 PRO PASSMARK Porównanie benchmarków

PCMark

PCMark przeprowadza serię testów dla bardziej rzeczywistych scenariuszy, takich jak przeglądanie stron internetowych, edycja dużych dokumentów biurowych, wideokonferencje, lekka edycja obrazu i inne.

ONE NETBOOK A1 PRO PCMARK Porównanie benchmarków
ONE NETBOOK A1 PRO PCMARK Porównanie benchmarków

W przypadku A1 Pro uzyskaliśmy wynik 3,453 w porównaniu do 2,821 na GPD Pocket 3. Widzimy, że w ogólnym codziennym użytkowaniu A1 Pro przejmuje tutaj prowadzenie.

Cinebench

Cinebench sprawdza wydajność procesorów jedno- i wielordzeniowych. Na A1 Pro uzyskujemy wyniki odpowiednio 809 i 1,181, a dla GPD Pocket 3 uzyskujemy 696 i 2,235.

ONE NETBOOK A1 PRO Porównanie benchmarków Cinebench
ONE NETBOOK A1 PRO Porównanie benchmarków Cinebench

To właśnie tutaj widzimy dużą różnicę, dwa dodatkowe rdzenie procesora w GPD Pocket 3 zapewniają prawie dwukrotnie wyższą wydajność w trybie wielordzeniowym.

3DMark

W naszym ostatnim benchmarku uruchamiamy 3DMark TimeSpy, który testuje CPU i GPU współpracujące ze sobą pod kątem wydajności w oprogramowaniu takim jak gry, kodowanie i dekodowanie wideo.

ONE NETBOOK A1 PRO 3DMARK Porównanie benchmarków
ONE NETBOOK A1 PRO 3DMARK Porównanie benchmarków

Uzyskaliśmy wynik 583 dla A1 Pro i 437 dla Pocket 3. Nie są to wysokie wyniki w grach, ale te ultrabooki nie są stworzone do tego celu.

Podsumowanie benchmarku

W testach porównawczych można zaobserwować różnice pomiędzy tymi dwoma modelami. Pocket 3 wygrał w PassMark, a A1 Pro w 3DMark i PCMark. W przypadku Cinebench najlepsza jest wyższa wydajność wielordzeniowa, więc przekazujemy ją GPD Pocket 3.

Kto jest tutaj zwycięzcą? Powiedziałbym, że Pocket 3 jest nieco lepszy pod względem wydajności ze względu na większą liczbę rdzeni. Jeśli korzystasz z wymagających aplikacji, zazwyczaj zobaczysz, że procesy są wykonywane szybciej. Ale wydajność procesora to tylko część, trzeba porównać ogólną wydajność systemu i to tutaj A1 Pro wychodzi na prowadzenie.

Wydajność w grach

Wewnętrzny procesor graficzny

A1 Pro jest zdolny do lekkiej edycji zdjęć, podstawowej edycji wideo i lekkich gier dzięki zintegrowanemu procesorowi graficznemu Intel. Bez problemu można uruchomić sporo mniej wymagających gier przy dobrym poziomie grafiki i rozdzielczości.

Kilka lekkich gier na ONE Netbook A1 Pro
Kilka lekkich gier na ONE Netbook A1 Pro

Możesz nawet być w stanie przesunąć nieco wyżej kosztem obniżenia rozdzielczości i jakości ustawień graficznych. Nie jest to handheld do gier i jest przeznaczony do użytku profesjonalnego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład szybko zagrać w drodze do pracy lub z pracy.

Zewnętrzny procesor graficzny

Jeśli jednak potrzebujesz nieco więcej mocy graficznej do edycji wideo lub gier, możesz przekształcić A1 Pro (lub GPD Pocket 3) w komputer niemal stacjonarny. Dzięki ONEXGPU lub GPD G1 2024 możesz połączyć się z AMD Radeon 7600M XT eGPU i cieszyć się znacznie wyższą jakością rozgrywki zarówno na wewnętrznym wyświetlaczu w rozdzielczości 1080P, jak i na zewnętrznym wyświetlaczu w rozdzielczości do 4K, np. na telewizorze lub monitorze.

ONE Netbook A1 Pro ze stacją dokującą ONEXGPU
ONE Netbook A1 Pro ze stacją dokującą ONEXGPU

Dla przykładu, uzyskaliśmy wynik 4680 punktów z ONEXGPU w 3DMark Time Spy, co oznacza wzrost o 702% w stosunku do wewnętrznego GPU. Sprawdź naszą oddzielną szczegółową recenzję ONEXGPU. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz edytować bardziej wymagające multimedia, takie jak wideo, lub chcesz grać w gry AAA.

Przemyślenia końcowe

A1 Pro jako samodzielny produkt jest dobrym ultrabookiem i zdecydowanie warto go rozważyć. Jest niezwykle przenośny i z łatwością zmieści się w kieszeni kurtki. Jest lekki i może być używany jedną ręką zarówno w trybie ultrabooka, jak i tabletu, co jest przydatne, jeśli pracujesz nad czymś ręcznie i potrzebujesz go jako punktu odniesienia. Ogólna wydajność jest dobra do codziennych zadań, niezależnie od tego, czy chodzi o sprawdzanie wiadomości e-mail, pracę z dokumentami lub przeglądanie stron internetowych podczas codziennych dojazdów do i z pracy, czy też obciążenie pracą po wejściu do biura.

ONE Netbook A1 Pro odtwarzający film
ONE Netbook A1 Pro odtwarzający film

W porównaniu z GPD Pocket 3 ma pewne zalety i wady. Pocket 3 jest fizycznie większy i ma nieco większy wyświetlacz. W naszych testach porównawczych widzieliśmy, że Pocket 3 wyprzedza A1 Pro w wydajności wielordzeniowej, ale ogólna wydajność systemu jest równa lub mniejsza w zależności od sytuacji. Wydajność wielordzeniowa może być decydującym czynnikiem, ale jeśli tak, to warto przyjrzeć się urządzeniom o wyższej specyfikacji, takim jak GPD WIN Mini 2024 lub GPD WIN Max 2 2023, jeśli jest to ważne.

ONE Netbook A1 Pro i GPD Pocket 3
ONE Netbook A1 Pro i GPD Pocket 3

W przeciwnym razie oba ultrabooki są bardzo zdolne do pracy, do której zostały zaprojektowane: Być przenośne, używane jako laptop lub tablet w zależności od sytuacji i idealne do codziennych zadań.

Mamy nadzieję, że nasza recenzja A1 Pro okazała się przydatna, a jeśli masz jakieś pytania, możesz je zadać w komentarzach.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.