-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Souhrn
RG503 je nejnovější retro herní handheld od společnosti Anbernic Rozbalíme ho, vyzkoušíme jeho funkce a pak vyzkoušíme několik her s emulátory, abychom zjistili, jak dobře funguje.
Overall
4.5User Review
( votes)Pros
- Skvěle vypadající 4,95″ displej s rozlišením 960 × 544, stejným, jaké používá Sony Vita!
- Dobrý výběr emulátorů připravených k použití
- Na výběr máte ze tří barev
- TV výstup přes HDMI
- Podpora rychlé 5GHz Wifi
- Dobrá výdrž baterie
Cons
- Stále používá starší procesor Cortex-A55
V naší recenzi se podíváme na nejnovější retro herní handheld RG503 od společnosti Anbernic. Rozbalíme ji, vyzkoušíme její funkce a pak vyzkoušíme několik her pomocí emulátorů, abychom zjistili, jak dobře tato herní konzole funguje.
RG503 Review Video
Vybalení RG503
Začněme rozbalováním. Jako první tu máme retro kapesní počítač RG503, na který se brzy podíváme blíže.
Pod obalem se nachází uživatelská příručka, která je kompletně v angličtině a čínštině. Zahrnuje vše od spuštění systému, přes navigaci v nabídkách, online multiplayer až po správné vypnutí handheldu.
Dále je zde kabel USB typu C. Doporučujeme ji použít k nabíjení zařízení RG503. Připojuje se k pravému portu USB typu C, na levém se nenabíjí. Součástí balení je 64GB karta Micro SD, která slouží pro ukládání her.
A v neposlední řadě jsou k dispozici ubrousky a ochranný kryt obrazovky, které můžete na RG503 v případě potřeby nasadit.
Přehled RG503
Herní retro handheld RG503 je k dispozici ve třech barvách: černé, modré a bronzově šedé.
Měří přibližně 7,4 x 3,3 x 0,8 palce (19 x 8,4 x 2,1 cm) a váží 235 gramů. Displej je 4,95″ OLED s rozlišením 960 × 544 bodů. Jedná se vlastně o stejný displej, jaký se používá na handheldu Vita.
Na přední straně máme obvyklé dvě analogové páčky, které jsou klikací. K dispozici je D-Pad a čtyři herní tlačítka spolu s tlačítky SELECT a START.
Na levé straně je tlačítko napájení a na pravé straně kolébka hlasitosti. Na horní straně najdete levé a pravé ramenní tlačítko a tlačítko spouště.
K dispozici jsou dva porty USB typu C, jak bylo zmíněno, ten vpravo slouží k nabíjení kapesního počítače.
K dispozici je 3,5mm konektor pro sluchátka a port Mini HDMI, který můžete použít k připojení k televizoru nebo monitoru pro hraní retro her na velké obrazovce.
Na spodní straně najdete dva sloty pro karty Micro SD. Levá část je určena pro operační systém a pravá pro úložiště.
K dispozici je tlačítko pro reset zařízení a užitečné funkční tlačítko, které se používá v kombinaci s dalšími tlačítky. Například pro přístup do nabídky RetroArch, ukončení emulátorů, načítání a ukládání stavů atd.
Technické specifikace RG503
CPU | Čtyřjádrový 64bitový procesor Cortex-A55. Maximální frekvence 1,8 GHz |
RAM | LPDDR4 1GB |
SKLADOVÁNÍ | 16GB operační systém (slot pro kartu Micro SD 1) Úložiště až 512 GB (slot pro kartu Micro SD 2) |
KOMUNIKACE | 2,4/5G Wi-Fi 802.11 a/b/g/n Bluetooth 4.2 |
OS | Linux |
BATERIE | Li-polymer 3500 mAh. Baterie vydrží až šest hodin v závislosti na způsobu používání. |
Přehled operačních systémů
Frontend použitý na retro konzoli R503 je známý frontend ve stylu Emulation Station, který je k vidění na mnoha kapesních počítačích a velmi snadno se používá.
Stisknutím tlačítek nahoru a dolů můžete procházet různé herní systémy a emulátory. Patří mezi ně Arcade, MAME WonderSwan, Capcom Play System 1, 2 a 3. MSX, PC Engine, OpenBOR, Master System, Mega Drive, Game Gear, Dreamcast, Neo Geo, Neo Geo Pocket, PlayStation a PlayStation Portable.
Výběrem herního systému se dostanete do prohlížeče her, kde můžete procházet seznam her na kartě SD, jednoduše si jednu vyberete a hra se načte.
Stisknutím tlačítka START se zobrazí hlavní nabídka, ve které můžete měnit různá nastavení včetně rozložení ovladače a nastavení uživatelského rozhraní. Zde můžete nastavit a připojit se k přístupovému bodu WiFi pro shromažďování herních dat a také pro online multiplayer v podporovaných emulátorech.
Z této nabídky můžete také bezpečně vypnout emulátor retro handheldu, což doporučujeme, jinak můžete poškodit operační systém.
RG503 TV výstup
RG503 má port mini HDMI, který můžete použít k připojení k televizoru nebo monitoru a proměnit jej v retro herní konzoli. Chcete-li ji aktivovat, vypněte RG503, připojte k němu kabel HDMI a zapněte jej. Obrazovka RG503 zůstane vypnutá a výstup bude na televizoru nebo monitoru. Kvalita video výstupu je 720P a je kvalitní. A nezapomeňte, že v mnoha systémech můžete použít filtrování, abyste grafiku vyhladili, pokud si to přejete.
Online multiplayer s RG503
S kompatibilními systémy, jako je Mega Drive, můžete hrát online buď lokálně, nebo přes internet s ostatními prostřednictvím přístupového bodu WiFi. Abyste to mohli provést, musíte používat stejný emulátor a stejný soubor ROM. Stačí načíst nabídku RetroArch, přejít na online obrazovku a můžete se připojit nebo založit novou instanci. Ne každý emulátor tuto funkci podporuje, ale ty, které ji podporují, fungují velmi dobře.
Přehled emulátoru RG503
Podívejme se na některé z podporovaných herních systémů a na to, jak dobře fungují na kapesní retro herní konzoli RG503.
Final Burn Alpha
Final Burn Alpha podporuje různé arkádové systémy, například některé hry, které v MAME nenajdete. Zkoušíme Raiden DX a funguje skvěle. Jak vidíte, hra je roztažena na širokoúhlou obrazovku. Pokud chcete, aby hra vypadala jako originál, můžete to v nastavení většiny emulátorů změnit a použít poměr stran 4:3.
MAME
Pro MAME zkoušíme arkádovou hru Asterix, která funguje skvěle. Vyzkoušel jsem několik her a neměl jsem žádné problémy s kompatibilitou nebo zpomalením her.
CPS-III
Capcom Play System I a II fungují bez problémů, takže přejdeme rovnou na CPS-III a Street Fighter 3 3rd strike. Neměli jsme žádné problémy s načítáním her, které bylo rychlé, ani s výkonem.
MSX
Při recenzování retro handheldů často MSX přehlížíme, a tak mu věnujme trochu lásky s hrou Contra. Hra se hraje dobře, je to vlastně trochu divné, ale v pohodě ji hrát obrazovku po obrazovce místo bočního rolování na jiných systémech.
Motor počítače
Další na řadě je skvělý PC Engine, a protože zkoušíme jiné hry než obvykle, zkusíme Aero Blasters. Opět můžete přehrávat roztažené na širokoúhlé obrazovce nebo v původním poměru stran. Vše v PC Engine funguje skvěle, takže nebudete mít žádné problémy.
Master System
Další je často opomíjená, ale jedna z mých nejoblíbenějších konzolí, SEGA Master System. Pokud jste ji ještě nikdy nevyzkoušeli, najdete v ní několik skvělých her. Tady je klasický WonderBoy, se kterým jsme s tátou v 80. letech trávili hodiny hraním. Na systému Master System bude vše fungovat skvěle!
Megadrive
Odolávám touze po obvyklém Ježkovi Sonicovi a vybírám vynikající Shadow Dancer alias Shinobi part 2. Jak se dalo očekávat, vše funguje pro Mega Drive naprosto bez problémů a na obrazovce OLED vypadá skvěle.
Herní zařízení Gear
Na Game Gearu zkoušíme Gunstar Heroes, nevěděl jsem, že existuje verze pro Game Gear a není to tak špatné, abych byl spravedlivý. Ačkoli v rušných částech hry dochází k určitému zpomalení, je to pravděpodobně spíše problém původního hardwaru než výkonu emulátoru.
Dreamcast
Dále tu máme Dreamcast a zkoušíme Soul Calibur. Přehrává se v pořádku, ale u jiných her zjistíte, že máte dobrou rychlost, ale problémy se zpožďováním zvuku nebo je prostě příliš pomalý. Je to nedílná součást čipové sady použité v tomto modelu, takže nečekejte, že vše bude fungovat skvěle.
Neo Geo
Dále tu máme klasický Neo Geo a zkoušíme střílečku Blazing Star. Na Neo Geo vše funguje skvěle a nebudete mít žádné problémy.
PlayStation
Výkon a kompatibilita systému PlayStation je u modelu RG503 dobrá. Zkoušíme Twisted Metal 2 a výkon se zdá být v pořádku, nedochází k žádnému zpomalení. Vyzkoušel jsem několik náhodných her a všechny se hrály bez problémů.
PlayStation Portable
Testování emulátorů jsme uzavřeli testováním konzole PlayStation Portable. Výkon není, jak víme z předchozích modelů, nijak úžasný, takže neočekáváme velký rozdíl, záleží na hře. Ve výchozím nastavení je nastaveno přeskakování snímků na jedničku, což velmi pomáhá u her, které nedosahují 60 FPS, jako je Tekken 6, který běží v průměru kolem 50.
Závěrečné myšlenky
RG503 je dostatečně slušný kapesní počítač s ostrým displejem a 5Ghz WiFi, což jsou příjemné funkce. Procesor použitý v modelu RG503 jsme však již viděli v předchozích kapesních počítačích, takže z hlediska výkonu se nedočkáme žádného zlepšení. Něco s trochu vyšším výkonem by udělalo zázraky s výkonem Dreamcastu a PlayStation Portable.
Pokud se s retro herními handheldy teprve seznamujete a hledáte nějaký, pak je RG503 skvělou volbou pro hraní na všech klasických konzolích a PlayStation. Mimo tyto systémy není ideální a bylo by lepší se poohlédnout po něčem výkonnějším, jako je Retroid Pocket 2+ nebo Retroid Pocket 3.
Kde koupit RG503 od Anbernic?
Více informací o modelu RG503 a jeho koupi najdete zde. Prodáváme také mnoho dalších emulátorů pro retro handheldy, takže pokud vás tento neoslovil, určitě máme nějaký, který vás osloví.