Anbernic RG Nano Review
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Zhrnutie
Tento malý retro herný handheld má svoje čaro. Mnohé klasické handheldy a konzoly sú veľmi dobre hrateľné, ale v kratších intervaloch, než sa dostaví únava.
Celkovo
4.3Recenzia používateľa
( votes)Klady
- Extrémne prenosné
- Kovové puzdro
- Slušný výber emulovaných systémov
Nevýhody
- Nižšia výdrž batérie v porovnaní s vreckovými počítačmi väčších rozmerov
- Kvôli veľkosti obrazovky nie je pohodlné pre vaše oči pri dlhších herných reláciách
Hovorí sa, že dobré veci prichádzajú v malých baleniach, a tak si to vyskúšajme s doteraz najmenším vreckovým zariadením RG Nano od spoločnosti Anbernic. Pridajte sa k našej recenzii RG Nano, keď ho vybalíme, prezrieme, otestujeme výkon emulátorov a zistíme, ako vyzerajú hry na tomto malom retro handhelde.
Anbernic RG Nano Review Video
Rozbalenie zariadenia RG Nano
Začnime túto recenziu RG Nano rozbalením. Ako prvý je z krabice vytiahnutý návod na použitie, ktorý je v angličtine a čínštine. Ďalej tu máme emulátor retro hier Anbernic RG Nano, ktorý si o chvíľu ukážeme podrobnejšie.
K dispozícii je prívesok na kľúče, ktorý môžete použiť spolu so zariadením RG Nano, aby ste ho mohli mať na zipse, popruhu alebo prívesku na kľúče. Ďalej je tu nabíjací kábel USB typu C. A v neposlednom rade je tu konvertorový kábel Type-C na 3,5 mm audio, ktorý môžete použiť na pripojenie k slúchadlám alebo reproduktorom.
RG Nano Prehľad
Pokračujeme v našej recenzii RG Nano s prehľadom emulátora vreckových hier. Anbernic RG Nano je k dispozícii v troch farbách: modrej, fialovej a červenej. Ich rozmery sú 2,79 x 1,69 x 0,66 palca (7,1 x 4,3 x 1,7 cm) a vážia len 75 gramov. Nízka hmotnosť je pôsobivá, keďže ide o puzdro z hliníkovej zliatiny, nie je oveľa ťažšie ako priemerne veľké vajce alebo 2 krajce chleba či 4 kompaktné disky, aby sme to uviedli do kontextu.
Displej je 1,54-palcový IPS s rozlíšením 240 × 240. Napriek nízkemu rozlíšeniu existovali vreckové počítače s nižším rozlíšením vrátane série Gameboy až po model Advance, ktorý mal 240×160.
Na prednej strane je klasický D-Pad, štyri herné tlačidlá a tlačidlá Select a Start.
Na hornej strane sú dve ramenné tlačidlá a uprostred je port USB typu C. Port slúži na nabíjanie a okolo neho je pekný LED indikátor nabíjania. Na pripojenie k 3,5 mm konektoru na externý zvuk môžete použiť priložený konvertorový kábel. To bohužiaľ znamená, že nemôžete nabíjať a zároveň počúvať hudbu z externých zdrojov. Ak je to pre vás prekážkou, existujú samostatne dostupné rozdeľovacie káble, ktoré majú obe pripojenia.
Na pravej strane je tlačidlo napájania, ktoré po ťuknutí slúži ako tlačidlo ponuky. A je tu aj slot na kartu micro SD.
D-Pad sa používa prekvapivo pohodlne, hoci v zápale hry je trochu nepresný. Herné tlačidlá sú pomerne malé, ale po chvíli používania nie sú až také zlé a reagujú. Prenosný herný emulátor RG Nano nemôžete uchopiť a namiesto toho si ho môžete oprieť o prsty, čo je na krátky čas celkom pohodlné.
RG Nano Technické špecifikácie
CPU | Dvojjadrový procesor Allwinner V3s ARM Cortex-A7 s frekvenciou až 1,2 GHz |
RAM | 64 MB DDR2 |
SKLADOVANIE | 64GB karta micro SD, možno použiť až 512GB kartu |
DISPLAY | 1,54″ 60 Hz displej IPS s rozlíšením 240 × 240 |
OS | Linux |
BATÉRIA | Polymérová lítium-iónová batéria 1050 mAh s výdržou 2,5 hodiny |
V rámci našej recenzie RG Nano sme otestovali batériu a môžeme potvrdiť, že pri priemernom používaní so zmesou rôznych emulátorov sa používa približne 2,5 batérie.
Prehľad operačného systému
V našej recenzii RG Nano vychádzame z najnovšej verzie 1.0.1 firmvéru, ktorá má oproti dodanému firmvéru niekoľko vylepšení. Obsahuje niektoré jadrá emulátora retroarch, ako aj portované hry. Návod na aktualizáciu firmvéru RG Nano nájdete tu.
Frontend
Najprv spustíte frontend gmenu2x, ktorý obsahuje zoznam všetkých emulátorov od Atari Lynx až po PlayStation 1. Výberom systému sa zobrazí zoznam vašich hier, vyberte jednu z nich a spustí sa príslušný emulátor a načíta hra. K dispozícii je aj karta Retroarch, ktorá obsahuje niekoľko jadier emulátorov vrátane arkád, PC Engine, Mega Drive a SNES.
Funkcia hodín v reálnom čase
Na retro emulátore je aj funkcia Hodiny, ktorá si pamätá čas aj po vypnutí. Je to príjemný doplnok, aj keď možno neustále zapnutá obrazovka nie je pre výdrž batérie najlepšia, ale ak chcete, môžete ju úplne vypnúť.
Okrem gmenu2x existuje aj druhý frontend s názvom RetroFE. Je to vizuálnejší frontend a namiesto textových zoznamov môžete mať napríklad boxart hry. Existuje niekoľko tém, ktoré môžete použiť. Celkovo funguje dobre, aj keď som mal pocit, že v niektorých témach mierne zaostáva.
Funkcie emulátora
Emulátory majú príjemnú funkciu, ktorá vás v prípade, že ste už vybranú hru hrali, vyzve, aby ste pokračovali tam, kde ste naposledy skončili, alebo aby ste hru spustili, ako keby ste ju hrali prvýkrát. Za zahrnutie tejto funkcie dostávate najvyššie hodnotenie!
Do ponuky v emulátore sa dostanete rýchlym ťuknutím na tlačidlo napájania. Tu môžete meniť hlasitosť a jas, ako aj ukladať a načítavať stavy. Môžete tiež zmeniť pomer strán, čo za normálnych okolností nie je dôležité, ale na tomto displeji s rozlíšením 240 × 240 je, pretože niektoré majú vyššie rozlíšenie.
Dobrým príkladom je Crash Bandicoot 2 na GBA. Vidíme, že zmena pomeru strán medzi Scaled, najpresnejšia k originálu, zobrazuje celú obrazovku hry, ale má horné a dolné okraje. Zatiaľ čo Zoomed využíva väčšiu časť displeja, ale vynecháva boky, Stretched využíva celý displej a vynecháva niektoré boky. A orezané vynecháva veľa strán. Toto sa líši v závislosti od pôvodného rozlíšenia displeja konzoly, takže zistite, čo vám vyhovuje najlepšie, napríklad v závislosti od typu hry.
Vlastný firmvér operačného systému Garlic OS?
Stojí za zmienku, že spoločnosť Black Seraph naznačila, že vlastný firmvér Garlic OS môže prísť do emulátora vintage hier RG Nano. Žiadne ďalšie podrobnosti zatiaľ neboli oznámené. Z jeho predchádzajúcich vydaní na iných vreckových počítačoch však vieme, že by mal fungovať veľmi dobre a po vydaní sa určite oplatí nainštalovať. Keď bude k dispozícii, v našej znalostnej databáze vytvoríme sprievodcu inštaláciou.
Výkonnosť emulátora
V rámci našej recenzie RG Nano sa pozrieme na výkon emulátorov. Procesor bol použitý v niekoľkých klasických herných simulátoroch konzoly, takže jeho výkon už poznáme. Dokážeme spustiť až éru PS1, ale niektoré hry na ňom nemusia fungovať veľmi dobre. Chvíľu sa budeme venovať testovaniu niektorých vreckových a konzolových systémov, aby sme zistili, ako vyzerajú a ako sa hrajú na tomto malom retro vreckovom počítači.
Gameboy, Gameboy Colour a Game Gear
Game Gear, pôvodný Gameboy a Gameboy Colour majú rovnaké rozlíšenie 160 × 144 pixelov. Môžete si vybrať medzi možnosťami Scaled pre pôvodnú veľkosť a Stretched pre zobrazenie na celú obrazovku. Všetky hry samozrejme bežia bez problémov.
Neo Geo Pocket
Hra Neo Geo Pocket beží veľmi dobre pri zmenšenom pomere strán a nestojí za to ju rozťahovať, zväčšovať alebo orezávať pre pár pixelov navyše. Ako sa dalo očakávať, všetky hry bežia skvele a bez akýchkoľvek problémov.
Farba WonderSwan
WonderSwan Color má širšie rozlíšenie, takže škálovanie znamená určité horné a dolné okraje. Záleží na hre, aký pomer strán sa použije. V prípade tejto hry môžeme vidieť, že zväčšenie funguje dobre, pretože ide o pretekársku hru a strany trate nie sú také dôležité.
Gameboy Advance
Podobne je to aj na GBA so širšou obrazovkou. Ako sme už videli, pri hraní Scaled sa zobrazí celý pôvodný displej, ale máte k dispozícii okraje. Režim Zväčšené je asi najlepšie použiť, ale môže to závisieť od hry.
A teraz ku konzolám, ktoré majú väčšie natívne rozlíšenie pixelov ako 240×240. To znamená, že hry sa musia zmenšiť, zväčšiť alebo orezať, aby sa zmestili na displej.
Master System
Natívne rozlíšenie Master Systemu a PC Engine nie je ďaleko od rozlíšenia RG Nanos, takže môžete použiť zmenšené, zväčšené alebo orezané rozlíšenie v závislosti od vašich preferencií.
MegaDrive a SNES
Pri prechode na 16-bitové systémy SNES a Mega Drive sa objavujú väčšie podporované rozlíšenia. Zmenšené rozlíšenie má menšie horné a dolné okraje a malo by byť v poriadku pre mnohé hry, roztiahnuté vlastne nie je zlé, orezané a zväčšené sú v poriadku v závislosti od hry, ktorú hráte.
PS1
V prípade systému PlayStation 1 je to zmiešané. Na začiatku nájdete mnoho hier, ktoré nebežia na plný výkon. Myslím si však, že s vlastným firmvérom by ste videli zlepšenie. Čo je väčší problém, je displej, napriek natívnemu rozlíšeniu PS1 320×240, interne ho zvýšil na 480P, čo môže spôsobiť, že text sa na tomto malom displeji číta veľmi ťažko. Povedal by som, že niektoré hry sú v poriadku, ale nekupujte si to špeciálne na hranie PS1 hier.
Záverečné myšlienky
Na záver našej recenzie RG Nano uvádzame naše názory na emulátor vreckových hier. RG Nano je zaujímavé retro emulátorové zariadenie. Keď prišli vzorky na recenziu, všetci v kancelárii stáli v rade, aby si ich mohli vyskúšať. Prvé ohlasy boli „idem ho kúpiť svojmu dieťaťu“ alebo „to je skvelé, keď idete do vlaku“ atď. Takéto ohlasy dostávame aj na iné výrobky, ale nie také, ako na RG Nano.
Mal som presne rovnaké počiatočné pocity, ale po čase strávenom používaním RG Nano sa moje názory trochu zmenili. Možno je to mojím vekom, ale po hodine používania emulátora vreckovej hry ma pri pohľade na taký malý displej začali namáhať oči. Môj zrak je v poriadku, nie je dokonalý, ale pri handheldoch bežnej veľkosti tento problém nemám. Ak máte nejaké problémy so zrakom, treba si to uvedomiť.
RG Nano pre mňa patrí do kategórie noviniek. Je to skôr príležitostné zariadenie s retro emulátorom na rýchle hranie, ktoré je neuveriteľne prenosné a skladné, keď sa nepoužíva. Okamžite upúta pozornosť, stačí ho niekomu ukázať a hneď ho zaujme rozsah hrateľných handheldových a konzolových systémov na takomto malom retro handhelde.
Pre Anbernic RG Nano je váš hlavný sedieť a hrať rozšírené herné relácie handheld, Nemôžem úprimne odporučiť. Namiesto toho by ste si mali kúpiť handheld tradičnej veľkosti. Za podobnú cenu si môžete zaobstarať Miyoo Mini Plus alebo Anbernic RG35XX a užiť si väčšiu obrazovku, dlhšiu výdrž batérie a vyšší výkon.
Napriek niekoľkým sťažnostiam má RG Nano svoje čaro. A hádajte čo, teraz mám jeden vo vrecku, pripravený kedykoľvek hrať!
Kde kúpiť Anbenic RG Nano?
Viac informácií a možnosť zakúpiť si Anbernic RG Nano nájdete tu. Použite kód RGNANO5OFF na získanie 5% zľavy pri pokladni. Alebo si prezrite našu ponuku retro herných vreckových počítačov tu.
Týmto končíme našu recenziu zariadenia RG Nano. Dúfame, že pre vás bola užitočná. Čo si myslíte o zariadení RG Nano? Je príliš malý, je to novinka, alebo ho milujete? Dajte nám vedieť v komentároch!
Príručka na začatie používania zariadenia RG Nano
Ak si plánujete objednať zariadenie RG Nano alebo vám ho práve doručili, tu nájdete praktickú príručku na začatie používania. Podrobne sa venuje témam, ako je zmena prednej časti, prepínanie pomeru strán, aktualizácia firmvéru, pridávanie súborov na kartu SD a mnoho ďalších.