Chat with us, powered by LiveChat

Jak dodać do biblioteki Kodi

Last updated: 20 listopada 2021
Estimated reading time: 4 min

Ten przewodnik wykorzystuje skórkę Confluence do skonfigurowania biblioteki, jeśli nie czujesz się jeszcze komfortowo ze zmianą skórki, możesz poczekać tydzień lub dwa przed podjęciem tej próby. Klikając w menu System, a następnie Wygląd, możesz wybrać skórkę, która ma być używana, klikając ją u góry.

Zakładając, że korzystasz teraz ze skórki Confluence, otwórz Kodi i najedź kursorem na menu Wideo. Wybierz pliki. 
Kliknij pozycję Dodaj wideo, a następnie opcję Przeglądaj. Dalsze kroki zależą od tego, czy dodajesz pliki lokalne (na przykład dysk twardy fizycznie podłączony do urządzenia), czy przez sieć (np. multimedia przechowywane na laptopie).

Jeśli jest to urządzenie lokalne, kliknij ROOT FILE SYSTEM, a następnie przewiń w dół i kliknij STORAGE. Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego potrzebujesz, cofnij się o jeden katalog i kliknij MNT.
Różne urządzenia (i oprogramowania sprzętowe) używają różnych etykiet, ale jeśli masz podłączone urządzenie USB z plikami (w przeciwieństwie do karty pamięci w urządzeniu), poszukaj usb_storage (lub podobnego), a następnie kliknij USB_DISK0 (zakładając, że masz tylko jeden podłączony dysk twardy). Na koniec kliknij nazwę dysku twardego (będzie to etykieta nadana podczas formatowania lub później). Niektóre modele używają SDA1 lub podobnych.

Jeśli używasz karty pamięci, zamiast usb_storage wybierz external_sd, sdcard1 lub podobne.

 

Teraz załóżmy, że masz wszystkie swoje filmy w folderze o nazwie „GreatMovies”. Teraz należy wybrać ten folder i kliknąć przycisk OK.
Pomiń poniższy akapit dotyczący dodawania plików przez sieć, aby zobaczyć, co należy zrobić, aby zakończyć proces importowania elementów do biblioteki…

Jeśli dodajesz filmy/seriale telewizyjne z dysku twardego podłączonego do innego urządzenia (przez sieć domową), kliknij DODAJ LOKALIZACJĘ SIECIOWĄ zamiast głównego systemu plików. Zamiast tego można użyć opcji sieci Windows (SMB), jednak jeśli nie działa ona w sieci domowej, należy przełączyć się na opcję Dodaj lokalizację sieciową.

Musisz wiedzieć co nieco o komputerze/NAS/laptopie, z którego chcesz importować pliki – jego adres IP oraz nazwę użytkownika i hasło używane do logowania (zakładając, że korzystasz z zabezpieczeń).
Pozostaw Protokół na SMB (zakładając, że komputer/laptop jest oparty na systemie Windows), dla nazwy serwera wprowadź adres IP komputera/laptopa/NAS. Obok pozycji Folder udostępniony należy wprowadzić nazwę nadaną udziałowi sieciowemu§.
(Uwaga, zamiast ręcznie wprowadzać adres IP i nazwę folderu, można użyć przycisku Przeglądaj, ale jeśli to nie zadziała, nie zaszkodzi ręcznie poruszać się po sieci domowej. Możesz także pozostawić pole folderu puste i poruszać się po wszystkich folderach udostępnionych w sieci, jednak oznacza to, że wszystko udostępnione na komputerze jest łatwo dostępne na urządzeniu. Jeśli masz multimedia, do których wolałbyś, aby dzieci nie miały dostępu za pomocą dwóch lub trzech kliknięć, podejdź do tego ostrożnie!)
Wprowadź nazwę użytkownika i hasło, za pomocą których logujesz się do komputera (na przykład admin i hasło). Kliknij OK, a następnie wybierz nowy wpis na liście, który będzie zaczynał się od SMB:// Przejdź do folderu zawierającego filmy/seriale telewizyjne/filmy muzyczne itp. i kliknij OK.

 

W obu przypadkach (lokalny dysk twardy/źródło sieciowe) należy teraz wybrać nazwę dla tego importu. Kliknij więc tekst pod „Wprowadź nazwę tego źródła multimediów”. Wpisz coś, co ułatwi zapamiętanie tego, co importujesz/odtwarzasz w przyszłości i kliknij Gotowe. Teraz kliknij OK i wybierz odpowiednią opcję pod tekstem „Ten katalog zawiera”. Do wyboru są filmy, programy telewizyjne lub teledyski.

W razie potrzeby zmodyfikuj opcje w sekcji Opcje skanowania zawartości, a następnie kliknij przycisk OK. W tym ostatnim kroku zostaniesz zapytany, czy chcesz odświeżyć informacje dla wszystkich elementów w tej ścieżce. Kliknij przycisk Tak. Jeśli dodajesz tylko kilka plików, a twoje łącze internetowe działa poprawnie, to skończysz w ciągu minuty lub dwóch. Jeśli importujesz cały swój katalog multimediów cyfrowych, w tym momencie możesz bezpiecznie napić się herbaty.

Po zakończeniu tego etapu wszystko jest gotowe. Od teraz po kliknięciu na Videos>Files (lub z niektórymi skórkami, Videos>Films lub nawet Kids>Films) powinieneś zobaczyć całą swoją kolekcję (nie zapomnij przesunąć kursora w lewą stronę ekranu, aby przełączać się między różnymi trybami widoku), z plakatami, opisami i innymi informacjami pod ręką.

W zależności od używanej wersji Kodi i skórki, można znaleźć różne wpisy dla zdjęć, muzyki i innych multimediów. Jeśli poniżej znajduje się opcja podmenu plików, możesz powtórzyć powyższy proces, aby zapewnić Kodi łatwy dostęp do utworów i obrazów.

 

Jeśli korzystasz ze skórki Confluence Customizable Mod w Kodi, możesz zamienić jeden ze skrótów menu, aby prowadził do biblioteki:
Otwórz Kodi i kliknij menu System. Przejdź do sekcji Wygląd, a następnie kliknij pozycję Ustawienia tuż pod Skin Confluence Customizable Mod.
Teraz kliknij pozycje podmenu. W jednej z wyświetlonych kategorii (3D, Rodzina, Sport itp.) znajdź skrót, którego nie używasz i kliknij go. Teraz wybierz menu Wideo, a następnie Wideo (Biblioteka). Na koniec kliknij ikonę domu w prawym dolnym rogu ekranu XBMC/Kodi, a powinieneś zobaczyć, że skrót został przełączony do Twojej biblioteki.

***

§ Zakładam, że folder z multimediami został już udostępniony w sieci. Kiedy to zrobisz, będziesz miał szansę nadać mu dogodną nazwę. Jest to wartość wpisywana w polu Folder udostępniony. Jeśli jeszcze nie udostępniłeś w sieci folderu, którego potrzebujesz, odwiedź stronę http://windows.microsoft.com/en-gb/…ver-the-network-from-windows-vista-inside-out i zacznij czytać od akapitu zatytułowanego „Udostępnianie plików i folderów z dowolnego folderu”. Wydaje mi się, że kroki te dotyczą systemów Vista i Windows 7, nie próbowałem ich jeszcze w systemie Windows 8.

***

Możesz nadać importowi dowolną etykietę, ale ja trzymam się czegoś oczywistego, co goście mogą odgadnąć, np. telewizja dla dzieci, filmy dla dzieci, teledyski, filmy, seriale telewizyjne. Wszystkie rzeczy dzieci znajdują się na przenośnym dysku twardym podłączonym bezpośrednio do DroiX®, podczas gdy reszta jest na jednym z przenośnych dysków twardych podłączonych do mojego komputera.

Komputer/laptop/NAS musi być włączony, aby Kodi mogło uzyskać dostęp do przechowywanych na nim plików. Ma to niewielki wpływ na ilość wolnego miejsca na urządzeniu DroiX®. W mojej bibliotece Kodi mam około 1,2 TB plików i choć żaden z nich nie jest faktycznie przechowywany na wewnętrznej pamięci urządzenia, to metadane dla każdego filmu itp. są. Tak więc dla każdego filmu, który ma pobrany plakat, listę aktorów i personelu produkcyjnego, teksty piosenek itp. tracę trochę miejsca na urządzeniu DroiX®. Obecnie te metadane zajmują 770 MB miejsca na moim urządzeniu.

Was this article helpful?
Dislike 0