Witamy w naszym krótkim przewodniku na temat ponownej instalacji systemu Windows 10 na MinisForum UM250, MinisForum DMAF5 i MinisForum UM700.
Przed kontynuowaniem potrzebne będą następujące narzędzia:
- Oprogramowanie sprzętowe MinisForum UM250, DMAF5 i UM700.
- Pamięć USB o pojemności co najmniej 8 GB.
- Oprogramowanie do obrazowania. Ten przewodnik wykorzystuje Win32 Disk Imager, ale alternatywy są również dopuszczalne.
Przygotowanie nośnika instalacyjnego
Aby ponownie zainstalować system Windows na dowolnym urządzeniu, należy przygotować nośnik instalacyjny. Będzie to pamięć flash USB o rozmiarze co najmniej 8 GB.
Konieczne będzie sformatowanie dysku USB. Można to zrobić za pomocą wbudowanego narzędzia do formatowania systemu operacyjnego lub pobrać narzędzie do zarządzania partycjami innej firmy, takie jak Kreator partycji MiniTool.
Podczas formatowania dysku należy upewnić się co do dwóch rzeczy:
- Że partycja nazywa się WINPE
- Partycja jest w formacie NTFS
Jeśli dysk nie spełnia tych dwóch zasad, nie będzie działał jako dysk rozruchowy.
Praca z plikami skompresowanymi (.zip, .rar itp.)
Jednym ze sposobów dystrybucji plików oprogramowania układowego jest format pliku skompresowanego. Będzie to jeden lub więcej plików kończących się rozszerzeniem takim jak .zip, .rar lub nawet .7z.
Aby uzyskać dostęp do zawartości tych skompresowanych plików, należy je rozpakować. Możesz użyć narzędzia systemu operacyjnego lub narzędzia innej firmy, takiego jak 7zip (zalecane!) lub WinRAR.
W systemie Windows 10, aby otworzyć pliki .zip, można kliknąć plik prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „rozpakuj” z menu kontekstowego. W przypadku innych typów plików, takich jak .rar i .7z, będziesz potrzebować oprogramowania innej firmy (ponownie sugerujemy 7zip!).
Istnieje wiele skompresowanych plików? Jak rozpakować wiele plików zip/rar/etc. pliki?
Czasami duże pliki do pobrania mogą zostać podzielone na wiele części. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że ułatwia pobieranie dużych plików, ponieważ zamiast pobierać ogromny fragment, można pobrać go w wielu „łatwiejszych do strawienia” pakietach (więc jeśli stracisz połączenie podczas pobierania, nie stracisz tak dużego postępu).
Wiąże się to jednak z własnymi problemami, takimi jak więcej potencjalnych miejsc, w których pobieranie / wysyłanie może zostać uszkodzone.
Wieloczęściowe skompresowane pliki często mają przyrostki takie jak .001, .002 itd. Wskazuje to, jaka jest to część zip.
Aby „połączyć” wiele części, wystarczy umieścić wszystkie części w tym samym folderze na komputerze, a następnie wyodrębnić pierwszą z nich tak, jak każdy normalny plik.
Praca z zawartością
Wewnątrz skompresowanego pliku, zakładając, że nie jest to .img (w takim przypadku przejdź do części Praca z obrazami w tym przewodniku), znajduje się wiele plików i folderów, jak poniżej.
Skopiuj wszystkie te pliki i foldery do katalogu ROOT przygotowanego dysku USB. Przez „root” rozumiemy bezpośrednie umieszczenie plików. Nie należy umieszczać ich wszystkich w jednym folderze, a następnie umieszczać tego folderu na dysku USB.
Zmień nazwę dysku USB na „WINPE” i gotowe!
Praca z plikami obrazów (.img)
Czasami oprogramowanie sprzętowe może być dystrybuowane jako plik .img. Plik .img jest w zasadzie migawką już przygotowanego USB, do którego należy użyć narzędzia takiego jak Win32 Disk Imager lub ApplePi Baker (dla użytkowników komputerów Macintosh).
Niektóre z plików graficznych, które znajdziesz w przewodniku, zostały przygotowane przez nas w DroiX. Zasadniczo wszystko, co zrobiliśmy, to postępowaliśmy zgodnie z częścią tego przewodnika dotyczącą skompresowanych plików i przekształciliśmy je w .img, abyś mógł z nich korzystać!
Tak czy inaczej, kontynuujmy…
Korzystanie z programu Win32 Disk Imager
Win32 Disk Imager to lekkie, wydajne i łatwe w użyciu narzędzie do odczytu i zapisu plików graficznych.
Upewnij się, że dysk USB jest włożony i masz pobrany plik obrazu.
W sekcji „Urządzenie” wybierz literę dysku odpowiadającą napędowi USB. Jeśli w komputerze jest tylko jeden dysk twardy/dysk SSD, USB prawdopodobnie zostanie automatycznie przypisany do litery dysku D:\ , ale należy to sprawdzić!
W sekcji „Plik obrazu” przejdź do pobranego wcześniej obrazu. Tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie jest zapisany, o ile można go znaleźć (i nie zostanie przeniesiony podczas tego procesu)
Następnie kliknij „Write”, aby rozpocząć proces. Prawdopodobnie zajmie to około 30 do 60 minut, w zależności od szybkości komputera i podłączonych portów USB (w międzyczasie możesz używać komputera do innych rzeczy, po prostu upewnij się, że nie odłączasz dysku USB, nie dodajesz/usuwasz żadnych plików na dysku USB ani nie zamykasz aplikacji!)
Po zapełnieniu paska i wyświetleniu wyskakującego okienka informującego o zakończeniu obrazowania można bezpiecznie odłączyć napęd USB.
Uruchamianie z USB
Teraz, gdy USB zostało pomyślnie przygotowane, nadszedł czas, aby użyć go do przeprowadzenia ponownej instalacji.
Aby to zrobić, podłącz USB do komputera PC lub laptopa. Następnie, podczas uruchamiania USB lub laptopa, naciśnij określoną kombinację klawiszy:
- Aby wejść do BIOS-u na większości urządzeń, należy nacisnąć jeden z poniższych przycisków: ESC, F1, F2, F12
- Jeśli wejdziesz do BIOS-u, będziesz musiał naciskać lewo/prawo na podłączonej klawiaturze, aż znajdziesz się w menu „Save & Exit”.
- Aby wejść do menu startowego, na większości urządzeń należy nacisnąć klawisz F7.
Zostanie wyświetlona lista urządzeń startowych. Wybierz tę, która odpowiada posiadanej pamięci USB – na przykład pamięć USB firmy Kingston może pojawić się na liście rozruchowej jako „Kingston DataTraveller”. Wybierz ją.
Instalacja rozpocznie się automatycznie. Należy jednak pamiętać, że istnieją urządzenia, których ponowna instalacja wymaga wprowadzenia danych przez użytkownika (proste tak / nie w celu potwierdzenia, czy chcesz kontynuować), więc miej oko (aby nie czekać dłużej niż to konieczne!).