Anbernic RG353VS
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Souhrn
Modely RG353V a RG353VS umožňují dobrou volbu operačního systému Linux nebo duálního spouštění s operačním systémem Android. Má dobrý výkon a spoustu možností konfigurace a vlastního firmwaru.
Overall
4.3User Review
( votes)Pros
- Výběr operačního systému Linux nebo Linux/Android
- Operační systém Linux je plug and play
- Ruční zařízení s vertikální orientací
- Podpora vlastního firmwaru
- Podpora WiFi 5 a Bluetooth
- Dva sloty pro karty micro SD
- Podporovaný výstup HDMI
Cons
- Operační systém Android působí nedokončeně a vyžaduje určité nastavení
Podíváme se na nejnovější retro emulátory pro kapesní počítače od společnosti Anbernic, které se dodávají ve dvou modelech: RG353V a o něco levnější RG353VS. V naší recenzi RG353V a RG353VS si projdeme hardwarové a softwarové rozdíly mezi kapesními počítači se systémem Android a Linux a poté na obou otestujeme několik emulátorů, abychom zjistili, který z nich je cenově nejvýhodnější.
RG353V a RG353VS Review Video
Rozbalení modelů RG353V a RG353VS
Recenzi modelů RG353V a RG353VS začínáme rozbalením. Kromě designu krabice je obsah modelů V a VS v podstatě stejný.
Na začátek tu máme samotný herní retro handheld; brzy si je a různé barvy pouzder ukážeme podrobněji.
K dispozici je 64GB karta micro SD. V zařízení je již 16GB karta s operačním systémem Linux, která slouží pro ukládání her. Dále je zde uživatelská příručka, na jedné straně v angličtině a na druhé v čínštině. Má vše, co potřebujete k zahájení provozu. K nabíjení slouží nabíjecí kabel USB typu C, který se připojuje k portu na spodní straně retro kapesního počítače.
A v neposlední řadě je k dispozici ochrana obrazovky a ubrousky pro její aplikaci na obrazovku.
RG353V a RG353VS Přehled
Kapesní herní konzole RG353V je k dispozici ve čtyřech provedeních: bílé, černé průhledné, šedé a fialové průhledné. RG353VS je k dispozici pouze v černé průhledné a šedé barvě.
Modely RG353V a RG353VS jsou vzhledově stejné, měří přibližně 4,9 x 3,2 x 0,8 palce (12,6 x 8,3 x 2,1 cm) a váží 193 g. Kvalita konstrukce je dobrá a není příliš těžká pro prodloužení herních seancí.
Displej je 3,5palcový IPS displej s rozlišením 640 × 480 pixelů, které je vhodné pro hraní retro her. Model V je dotykový, model VS nikoli. Níže najdete standardní herní ovládání s klasickým D-Padem, dvěma klikacími nízkoprofilovými analogovými páčkami a tlačítky. Uprostřed je funkční tlačítko, které vyvolá nabídku nebo návrat na domovskou obrazovku v závislosti na operačním systému, který používáte.
Na horní straně retro herního handheldu je port USB typu C, port mini HDMI pro výstup na televizi nebo monitor a 3,5mm konektor pro sluchátka. Vlevo je kolébka hlasitosti a vpravo jsou dva sloty pro karty micro SD, jeden slouží pro úložiště a druhý pro operační systém Linux. K dispozici je tlačítko resetování a tlačítko napájení.
Na spodní straně kapesní konzole je port USB typu C, který slouží k nabíjení kapesního počítače.
Na zadní straně jsou dvě sady tlačítek na levém a pravém rameni. Dvě krajní tlačítka se při hraní mačkají snadno, ale musel jsem si trochu upravit ruce a zaháknout prst, abych dosáhl na vnitřní tlačítko, aniž bych musel mačkat i to vnější.
Technické specifikace RG353V a RG353VS
RG353V | RG353VS | |
CPU | Čtyřjádrový 64bitový procesor RK3566 Cortex-A55 s frekvencí až 1,8 GHz | Čtyřjádrový 64bitový procesor RK3566 Cortex-A55 s frekvencí až 1,8 GHz |
RAM | 2 GB LPDDR4 RAM | 1 GB LPDDR4 RAM |
SKLADOVÁNÍ | 1x 16GB Micro SD Linux OS 1x 64GB Micro SD pro ukládání her 32GB úložiště eMMC | 1x 16GB Micro SD Linux OS 1x 64GB Micro SD pro ukládání her 32GB úložiště eMMC |
OS | Android 11 a Linux dual boot | Operační systém Linux |
KOMUNIKACE | WiFi 5 Bluetooth 4.2 | WiFi 5 Bluetooth 4.2 |
BATERIE* | Nabíjecí baterie s kapacitou 3 200 mAh Výdrž baterie až 6 hodin v závislosti na způsobu použití. | Nabíjecí baterie s kapacitou 3 200 mAh Výdrž baterie až 6 hodin v závislosti na způsobu použití. |
* Náročnější systémy jako Dreamcast a PlayStation budou samozřejmě méně náročné.
Přehled operačních systémů
V rámci naší recenze RG353V a RG353VS se podíváme na operační systémy. RG353V má systém Android i Linux, zatímco VS má pouze Linux. Po několika testech je výkon obou zařízení v systému Linux stejný.
Operační systém Linux
Operační systém Linux je vybaven frontendem ve stylu emulační stanice a aplikací Retroarch pro emulaci. Vše je nastaveno a připraveno ke hře prakticky ihned. S tímto snadným používáním souvisí i některé věci, které je třeba vzít na vědomí, například výběr emulátorů a systémů je omezen. Výkon také nemusí být tak vysoký jako v systému Android, který má rychlejší podporu vykreslování Vulkan .
Všechny 8bitové a 16bitové emulátory poběží bez problémů. Zkoušeli jsme Master System, Mega Drive, PC Engine, SNES atd. a všechny běžely skvěle.
MAME
Stejně tak s emulátorem Arcade MAME jsme vyzkoušeli řadu her a všechny běžely bez zpomalení nebo problémů. Neočekávali jsme žádné problémy, protože emulátor je dobře zavedený a velmi kompatibilní.
CPS-III
Do emulace vyšší třídy Arcade a CPS-III. Her pro tento systém je málo, ale se Street Fighterem 3 jsme neměli žádné problémy. Vše funguje skvěle.
PlayStation 1
PlayStation 1 funguje bez problémů; vyzkoušeli jsme několik různých her a vše běželo plnou rychlostí bez lagů nebo přeskakování snímků.
Dreamcast
Vyzkoušeli jsme několik různých her a dosáhli jsme smíšených výsledků. Řada her běžela v pořádku a bez problémů, pak hry jako Sonic Adventure 2 běží pomalu a jiné mají problémy se zpožděním zvuku. Dreamcast je hit a miss s tím, co funguje a co ne. Výkon je v systému Android vyšší.
GBA
Nyní přejdeme k handheldům, začneme s GBA a Sonic Advance 3. Vyzkoušeli jsme několik her a všechny běžely naprosto v pořádku, bez problémů nebo poklesů snímků. Hry na tomto displeji vypadají skvěle.
NDS
Přesuneme se k jeho dvouobrazovkovému bratříčkovi a hry opět běží v pořádku. Kvůli poměru stran 4:3 jsou obě obrazovky vtěsnány na malou plochu a je těžké cokoli vidět. Ale můžete přepnout na jednu celou obrazovku a hry jsou na místě.
PSP
V případě systému PSP jsme při testování hry God of War nezaznamenali velký výkon. Neexistence vykreslování Vulkan poškozuje výkon a u této hry máme nehratelné snímkové frekvence. Ostatní hry se však hrají lépe, ale nečekejte dokonalou kompatibilitu. Výkon je v systému Android o něco vyšší, ale ne o moc.
Operační systém Android
Pokračujeme v naší recenzi RG353V a RG353VS a podíváme se na operační systém Android. Exkluzivní součástí kapesní herní konzole RG353V je operační systém Android, který využívá interní úložiště a je vybaven dotykovým displejem.
A právě s Androidem se začínají objevovat mé nepříjemnosti s kapesním počítačem. Viděli jsme několik kapesních počítačů s Androidem od společnosti Anbernic a myslel jsem si, že už se po stránce Androidu zlepší. Předinstalované emulátory jsou pouze předinstalované. Nejsou nastaveny tak, aby hledaly například v konkrétních složkách na paměťové kartě. To znamená, že musíte postupně projít každý emulátor a nastavit jej.
Součástí je jakýsi frontend, který aktivujete v rozevírací nabídce Android. Po naskenování paměťové karty přidá všechny podporované systémy a hry do příslušných nabídek. Je zcela základní, ale funkční pro systémy, které podporuje, což není mnoho. Pokud přidáváte vlastní hry, musíte přidat snímky obrazovky ručně, protože je aplikace nestahuje. Po naskenování karty si můžete vybrat hru a ta se spustí v aplikaci RetroArch.
Výkon emulátorů
RetroArch je jedinou pozitivní vlastností operačního systému Android. Podporuje více emulátorů než operační systém Linux s širokou škálou jader, které dalece přesahují obvyklé konzole. Hry můžete stahovat a hrát na počítačích, jako jsou Commodore 64, Amstrad CPC a Speccy, i na novějších konzolích, jako je PlayStation Portable.
Ne každý emulátor je pro RetroArch optimalizován, takže na konzolích vyšší třídy můžete narazit na zpomalení. V takovém případě můžete použít jednotlivé emulátory, jako je PPSSPP, a získat tak trochu výkonu navíc.
U všech klasických konzolí je výkon stejný nebo lepší než u operačního systému Linux, takže se těmito systémy nebudeme znovu zabývat. Vyhnul jsem se zobrazení emulátorů AetherSX2 a Dolphin, protože upřímně řečeno nemá cenu trávit čas jejich spouštěním. Zjistíte, že některé základní hry budou fungovat, ale nestojí to za námahu. Pokud chcete hrát tuto hru, doporučil bych vám výkonnější kapesní počítač, například GPD XP+.
Chybějící aplikace
Pokud jde o jednotlivé emulátory, není předinstalován ani emulátor Dreamcastu. Dostaneme však zcela zbytečný emulátor AetherSX2 a Dolphin, který spustí hry poloviční rychlostí, protože procesor není dostatečně rychlý. Proč něco přidávat, když hry nejsou hratelné?
Také je třeba poznamenat, že obchod Google Play není nainstalován, takže budete muset buď aplikace načíst bokem, vyzkoušet mnoho způsobů instalace GAPPS nebo použít alternativu, jako je APKMirror nebo Amazon Appstore. Chápeme, že Čína má omezení, ale alespoň zpřístupněte firmware s Obchodem Play, který si mohou ostatní mimo něj nainstalovat a plně využívat Android.
Moje názory na operační systém Android
Celkově na mě operační systém Android na RG353V neudělal příliš velký dojem, připadá mi nedokončený, jako by někdo začal instalovat nějaké aplikace, nudil se a vzdal to. Pokud máte čas a trpělivost, můžete ji udělat pěknou a funkční, ale mám pocit, že by to nemělo být ponecháno na zákazníkovi a místo toho by to měl udělat výrobce. Jedná se o předprodukční recenzní jednotku, ale obecně se mezi verzemi a modely společnosti Anbernic mění jen málo.
Vlastní firmware systému ArkOS
Na lehčí notu a jednu věc, kterou byste měli zvážit, pokud máte náhradní kartu Micro SD, je instalace vlastního firmwaru. Systém ArkOS byl nedávno aktualizován pro kompatibilitu s modely RG353V a RG353VS. Instalace a nastavení je poměrně snadné, máme zde jednoduchého průvodce instalací, protože vřele doporučujeme vyzkoušet!
Systém ArkOS podporuje více než 90 herních systémů a přes 70 portů prostřednictvím nástroje PortMaster. Po instalaci je možné jej aktualizovat online, takže byste se při každé aktualizaci neměli trápit s nastavováním karet.
Po zkopírování her na kartu Micro SD můžete začít. Pokud vám nevadí trocha práce, jedná se o celkově nejlepší zážitek, který s tímto herním handheldem budete mít.
Měli byste si koupit RG353V nebo RG353VS?
Který model je pro vás ten pravý? Emulátor retro handheldu RG353V vám dává trochu větší svobodu v tom, co můžete používat a instalovat za aplikace. A na některých konzolích je o něco vyšší výkon. Pokud jde o emulaci PS2 a do jisté míry i Gamecube, vůbec se nevyplatí mít předinstalované aplikace. A nezapomeňte, že Android vyžaduje ve srovnání s Linuxem poměrně dost nastavení.
Operační systém Linux je naproti tomu plug and play. Nemáte však takovou volnost, pokud jde o přidávání nových systémů. Stačí ji však zapnout a během několika okamžiků jste ve hře. Pokud máte málo času nebo trpělivosti, je Linux jasnou volbou.
Co se týče hardwaru, máte na retro herní konzoli RG353V několik doplňků, jako je interní úložiště, které je použitelné pouze pro systém Android. Podpora dotykového displeje je sice hezká, ale jak často ho budete používat k ovládání her? 2 GB místo 1 GB paměti RAM je užitečné, ale má to velký význam při hraní her, které obecně nevyžadují velké množství paměti RAM?
Závěrečné myšlenky
RG353V | RG353VS |
+ OS Android a Linux | + Nižší cena |
+ dotykový displej | + Okamžité spuštění systému Linux. |
+ 2 GB RAM | ~ Pouze pro Linux |
– Vyšší cena | ~ 1 GB RAM |
– Operační systém Android působí nedokončeně | – Bez dotykové obrazovky |
Pokud se budete řídit výhodami a nevýhodami, říká mi to, abych si koupil RG353V, protože můžete přepínat mezi Androidem a Linuxem, abyste získali to nejlepší z obou světů. Pak ale máte vynikající ArkOS, což je operační systém, který by měly mít oba modely standardně nainstalovaný. Díky tomu nepotřebujete všechny doplňky, které přináší model V.
Pokud chcete ušetřit pár dolarů nebo liber, pak je retro herní handheld RG353VS naprosto rozumný. O mnoho nepřicházíte a stejně tak byste byli spokojeni s tímto modelem s operačním systémem Linux od společnosti Anbernic nebo ArkOS. Nebo si připlaťte a získejte další funkce a možnost výběru ze všech tří operačních systémů.
Osobně bych raději strávil čas krátkým nastavením systému ArkOS a jeho spuštěním pouze na RG353VS. Oba jsou to slušné kapesní počítače, ale model RG353V je zklamán polovičatým operačním systémem Android. Napište nám do komentářů, co si o tom myslíte a který operační systém byste použili vy.
Kde lze koupit RG353V a RG353VS?
Modely RG353V a RG353VS si můžete objednat zde. Nezapomeňte u pokladny použít slevový kód RG3535OFF! Pokud vás tento model nezaujal, podívejte se na naši nabídku kapesních herních konzolí zde.
Tímto končíme tuto recenzi RG353V a RG353VS, doufáme, že pro vás byla užitečná. Dejte nám v komentářích vědět, který model byste si koupili a zda byste použili vlastní firmware ArkOS?