ONEXPLAYER X1 recenze
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
Souhrn
ONEXPLAYER X1 je všestranný herní kapesní počítač 3 v 1, tablet a notebook se špičkovým výkonem.
Overall
4.5User Review
( votes)Pros
- Vysoce výkonné procesory
- Všestranné provedení 3 v 1
- Velký 10,95″ displej
- Komplexní možnosti připojení včetně OcuLink
- Dobrá výdrž baterie
Cons
- Není tak rychlý jako konkurenční kapesní počítače s procesory AMD Ryzen pro hraní her
ONEXPLAYER X1 je označován jako kapesní počítač 3 v 1; tablet, notebook a kapesní herní počítač s odnímatelnými ovladači. V naší recenzi ONEXPLAYER X1 se podíváme na model Intel Ultra 7 a zjistíme, jak si vede v porovnání se svými protějšky AMD Ryzen a také s ONEXGPU.
Přehledové video ONEXPLAYER X1
Rozbalení zařízení ONEXPLAYER X1
Naši recenzi ONEXPLAYER X1 začínáme rozbalením. Nejprve je k dispozici uživatelská příručka v čínštině a angličtině. Dále tu máme samotný přenosný herní počítač ONEXPLAYER X1, který si za chvíli ukážeme podrobněji.
Uvnitř krabice je nabíječka a kabel USB. Přiložíme správný adaptér zástrčky pro vaši zemi.
Mobilní herní počítač ONEXPLAYER X1 má samostatně zakoupené ovladače, které se připojují na každou stranu počítače X1. V době recenzování bohužel nebyly k dispozici, ale jakmile se nám dostanou do rukou, vyzkoušíme je v samostatném videu.
Samostatně je k dispozici také přenosná klávesnice, která promění X1 v notebook.
Přehled zařízení ONEXPLAYER X1
Pokračujeme v recenzi přehrávače ONEXPLAYER X1 přehledem jeho funkcí a příslušenství. ONEXPLAYER X1 má rozměry přibližně 9,9 x 6,4 x 0,52 palce a váží bez ovladačů přibližně 789 g.
10,95″ displej je dotykový LTPS a podporuje rozlišení až 2560 × 1600, poměr stran 16:10 při obnovovací frekvenci 120 Hz. Hned nad displejem je kamera s umělou inteligencí, která podporuje rozpoznávání obličeje pro Windows Hello.
Na levé straně jsou dva porty USB 4 pro připojení napájení a vysokorychlostních periferií. Níže je odnímatelný kryt, který odhaluje konektor na levé straně ovladače.
Na pravé straně se nachází port USB 3.2 a slot pro kartu micro SD a další kryt na pravé straně ovladače.
Na horní straně zleva doprava je tlačítko napájení se snímačem otisků prstů, za ním následují tlačítka hlasitosti. Další kryt odhaluje 3,5mm audio port a port Oculink pro připojení externí grafické karty eGPU. A je zde tlačítko, které vyvolá překrytí a software ONEXPLAYER.
Spodní část je opatřena kolíky pogo s magnety, které můžete použít k připojení a upevnění klávesnice.Součástí balení je zadní kryt, který pomáhá chránit před poškrábáním a má také vestavěný stojan, pokud jej chcete umístit například na pracovní stůl.
Přenosná klávesnice, která je k dispozici samostatně, se připevňuje ke spodní straně modelu X1. Jakmile je jednou připevněn, nemůže se náhodně uvolnit. Jejich klávesy mají příjemnou velikost a velmi nízký profil, takže se na nich snadno a rychle píše. S používáním klávesnice jsem neměl žádný problém, kromě počátečního zvykání si na novou klávesnici. Po krátkém používání jsem zjistil, že se klávesy snadno mačkají a jsou intuitivní. Jednou z drobných nepříjemností bylo, že klávesnice nemá žádné magnety, které by ji udržely zavřenou, když se nepoužívá.
Technické specifikace zařízení ONEXPLAYER X1
Dále se v naší recenzi ONEXPLAYER X1 podíváme blíže na specifikace a otestujeme výdrž baterie, hlučnost ventilátoru a teploty.
ULTRA 7 | ULTRA 5 | |
CPU | Intel Core Ultra 7 155H | Intel Core Ultra 5 125H |
CORES/THREADS | 16 jader, 22 vláken | 14 jader, 18 vláken |
GPU | Grafika Intel Arc @ 2,25 GHz | Grafika Intel Arc @ 2,2 GHz |
RAM | 32GB/64GB LPDDR5x 7467MHz | 16GB LPDDR5x 7467MHz |
SKLADOVÁNÍ | 1TB/2TB PCIe 4 m.2 SSD | 1TB PCIe 4 m.2 SSD |
Oba modely mají následující společné specifikace:
DISPLAY | 10,95″ LTPS 10bodový dotykový displej, rozlišení 2560×1600, obnovovací frekvence 120 Hz, jas 540 nitů, 138 % SRGB |
KOMUNIKACE | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 |
BATERIE | 65,02Wh 16890mAh baterie |
KAMERA | Kamera s umělou inteligencí a odemykání pomocí rozpoznávání obličeje pro Windows Hello |
V/V | 2x USB 4 1x USB-A 3.2 1x OcuLink 1x čtečka karet Micro SD 1x 3,5mm audio |
VELIKOST | 9,9 x 6,4 x 0,5 palce (25,2 x 16,3 x 1,3 cm) |
WEIGHT | 789g |
Vše pohání 65,02Wh baterie s kapacitou 16890 mAh. V našich testech jsme při spuštění vícejádrového benchmarku Cinebench ve smyčce dosáhli času 1 hodina a 50 minut. Velmi dobré ve srovnání s kapesními počítači AMD!
V našich testech hlučnosti ventilátoru a teploty při spuštění programu Cinebench jsme dosáhli nejvyšší hlučnosti ventilátoru 61 db a nejvyšší teploty 59 °C.
Srovnávací testy systému
V rámci naší recenze ONEXPLAYER X1 provedeme srovnávací testy a porovnáme výsledky s dalšími zařízeními včetně GPD WIN Mini, GPD WIN MAX 2 a AYANEO Slide.
PCMARK
Naším prvním testem je PCMark, který provádí řadu testů při různých způsobech použití, jako je prohlížení webu, videokonference, práce s velkými kancelářskými dokumenty a vykreslování obrázků.
Získali jsme skóre 6 079, což je celkově docela dobré skóre, které překonaly pouze modely ROG Ally a GPD WIN 4. U ostatních zařízení je rozdíl ve výkonu znatelně nižší.
Cinebench
Benchmark Cinebench testuje výkon jednoho a více jader procesoru.
Získali jsme skóre 1 766 a 11 275 bodů pro výkon jednoho a více jader. ONEXPLAYER X1 je těsně na prvním místě, pokud jde o výkon jednoho jádra, na druhém místě je ROG Ally. V případě vícejádrového výkonu se však tabulky obrátily a na druhém místě odspodu se umístil výkon.
3DMark
Pro 3D Mark používáme obvyklé benchmarky Time Spy, Night Raid a Fire Strike.
V benchmarcích Time Spy vede X1 s 3 790 body. Vidíme, že zařízení AMD 7 tisíc jsou zde zhruba o několik set bodů pozadu. V testech Night Raid a Fire Strike však X1 v obou případech zaostává.
Herní benchmarky
A recenzi ONEXPLAYER X1 bychom nemohli udělat bez herních benchmarků.
Forza Horizon 5
Hra Forza Horizon 5 běží na velmi nízkém nastavení grafiky. Z předchozích testů víme, že procesory AMD v této hře obecně překonávají procesory Intel. Vidíme, že tento vzorec pokračuje a X1 zaostává ve všech benchmarcích. Ačkoli se při 720P 15W a vyšším výkonu dostáváme nad 60 FPS, vidíme, že modely AMD mají výrazně vyšší skóre.
Shadow of the Tomb Raider
V našich srovnávacích testech hry Shadow of the Tomb Raider pracujeme s nejnižším nastavením grafiky. Mezi zařízeními založenými na procesorech Intel X1 a AMD je obecně těsnější rozdíl než dříve, ale náskok opět patří společnosti AMD. Dokonce i Steam Deck byl výkonnější než X1.
Street Fighter VI
V našem benchmarku Street Fighter VI při maximálním nastavení grafiky 1080P vidíme užší rozsah snímků za sekundu. Dokáže se držet poměrně blízko svého konkurenta AMD, ale nic, co by ho stavělo do čela.
Výkonnost systému Oculink
Protože je X1 vybaven technologií OcuLink, můžeme v rámci naší recenze ONEXPLAYER X1 otestovat také výkon s ONEXPLAYER ONEXGPU. Můžete také použít GPD G1 eGPU, mají zhruba stejný výkon.
Kombinace kompaktního herního počítače ONEXPLAYER X1 a ONEXGPU funguje velmi dobře. Z grafů na obrazovce vidíme, že s eGPU se přiblíží výkonnostní úrovni kapesního počítače s eGPU na bázi AMD. Když se nepoužívá integrovaný grafický procesor, není mezi nimi velký rozdíl.
Shrnutí referenčních hodnot
Krátká poznámka v naší recenzi ONEXPLAYER X1 týkající se výsledků benchmarků. Nedostatek výkonu můžeme rozhodně připsat na vrub grafickým ovladačům. Ovladače Intelu jsou pro procesory Ultra 5 a 7 v raném stádiu a ve srovnání s tím, když jsme minulý měsíc zkoušeli X1 se staršími ovladači, jsme zaznamenali určité rozdíly, a to jak dobré, tak špatné.
Stejné počáteční problémy s výkonem jsme zaznamenali i u procesorů AMD 6 a 7 tisíc při jejich prvním uvedení na trh a jejich výkon se postupem času zvyšoval. Nemyslím si však, že by Ultra 7 dosáhla fáze, kdy by porazila řadu AMD 7 tisíc.
Herní výkon
Máme pro vás několik náhodně vybraných her, u kterých si ukážeme hraní včetně zvuku. Podívejte se na záznam ve videu výše.
Závěrečné myšlenky
Na závěr naší recenze ONEXPLAYER X1 si shrneme naše myšlenky. Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení 3 v 1, nemůžeme jej přímo srovnávat se specializovanými herními kapesními počítači, protože se jedná spíše o hybrid, zejména bez ovladačů.
Můžeme však porovnat výkon, který zařízení založená na AMD obecně překonávají ve většině oblastí. Jediným skutečným vítězstvím kapesního herního počítače ONEXPLAYER X1 byla výdrž baterie, kdy jsme v testu Cinebench zaznamenali téměř dvě hodiny ve srovnání s obvyklými 60 až 75 minutami u zařízení založených na platformě AMD.
S eGPU vidíme velmi dobrý výkon, jakmile se odstraní nedostatečný výkon integrovaného GPU. Pokud je eGPU součástí vašich plánů nebo ji již vlastníte, je pro vás X1 mnohem lákavější.
Výhodou kapesního herního počítače ONEXPLAYER X1 je obrovský 10,95″ displej, který vypadá skvěle. Měl jsem připojenou myš a přenosnou klávesnici a můžete ji používat jako miniaturní stolní počítač. Není nutné používat monitor, protože displej je malý jako u kapesních počítačů.
S ovladači ONEXPLAYER nebo dokonce s vlastním ovladačem můžete sedět a hrát například na tomto displeji na stole. Je to prostě o něco pohodlnější než být velmi blízko malému displeji handheldu a používat přitom externí ovladač.
Budeme si muset počkat, jak se bude hrát a jak se bude cítit s připojeným oficiálním ovladačem. X1 bude největší kapesní počítač s ovladači, který jsme vyzkoušeli, a možná bude příliš velký a těžký na to, aby byl pohodlný.
Dejte nám vědět, co si o ONEXPLAYER X1 myslíte, v komentářích. Zvolili byste pro kapesní počítač raději Intel než AMD, dáváte přednost malým nebo velkým kapesním počítačům? Více informací a nákup zařízení ONEXPLAYER X1 najdete zde.
Tímto končí naše recenze zařízení ONEXPLAYER X1, pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích.