Chat with us, powered by LiveChat

RG351 Časté dotazy ke scrapování her – co je scraping a jak scrapovat metadata

Jaká je funkce „škrábání“ na nově zakoupeném modelu RG351? V tomto praktickém krátkém průvodci se dozvíš, co, proč a jak se dá na novém retro herním handheldu seškrábat.

Co je scraping herních (metadat)?

Funkce, kterou mají všechny základní modely RG351 – tedy RG351P, RG351M, RG351V a RG351MP – je možnost provádět akci známou jako „scraping“.

Soubory her, ať už se jedná o ROM, BIN, ISO nebo jiné soubory, nejsou opatřeny žádným obalem ani dalšími informacemi. Jsou to čistě jen hry a veškerý obsah v nich.

Pokud jste hru zkopírovali/vložili přímo do zařízení a umístili ji do správné složky, zobrazí se „tak, jak je“, s daným názvem souboru. Mohli byste nahrát ROM Sonic The Hedgehog a nazvat ji „Grand_Theft_Auto_27“, abyste byli věčně zmatení pokaždé, když hru otevřete na svém zařízení za 100 liber a nečeká vás titul AAA Blockbuster z 80 let vzdálené budoucnosti.

Většina operačních systémů to obchází pomocí tzv.metadat. Metadata jsou data, která se používají k popisu toho, co je to jiná část dat. V případě her se obvykle jedná o informace, jako je skutečný název (který z různých důvodů není vždy nejlepší použít jako název souboru), datum vydání a dokonce i vizuální média, jako je obal.

Ne všichni jsme však sběratelé a všichni jsme také zaměstnaní lidé. Je tedy nepravděpodobné, že bychom měli čas na ruční zadávání všech těchto metadat pro naše rozsáhlé sbírky her. Zde přicházejí ke slovu společnosti pro ochranu zvěře a šrotovné.

Škrabání je automatizovaný proces, který umožňuje shromažďovat metadata pro stovky a tisíce her s velmi malým úsilím.

Jak funguje scraping ve hrách?

Ve výchozím nastavení jsou všechna metadata pro daný systém uložena v souboru s názvem „gamelist.xml“. Pro každou složku v systému najdete jednu.

gamelist_xml_example
Drobné změny v souboru .xml lze snadno provést ručně, ale hromadné úpravy by vyžadovaly hodiny, ne-li dny práce.

Tento soubor obsahuje řadu a řadu údajů, které popisují různé aspekty herního souboru, na který odkazují (označeno značkou ), a každá hra může být upravena tak, aby obsahovala tolik nebo tolik informací, kolik chcete.

Systém funguje tak, že po spuštění zařízení se podívá na tyto soubory .xml a použije je k doplnění seznamů her zobrazených systémem. Poté automaticky vyplní uživatelské rozhraní podle definice tématu metadaty z definovaných značek.

Způsob zobrazení těchto metadat zcela závisí na vašem motivu a možnostech, které jste pro něj vybrali (ty lze také libovolně upravit).

Scraping je proces automatického vyplňování těchto souborů metadat stovkami a tisíci záznamů, obvykle na základě názvu souboru s titulem.

Jak získám (meta)data o hrách?

V současné době je největší veřejně dostupnou online databází ScreenScraper. Na této stránce jsou stovky a tisíce her, o které stovky štědrých dobrovolníků ručně nahrály a upravily informace, obaly krabic a dokonce i malá videa z hraní.

Existují také alternativní stránky, jako je TheGamesDB, které poskytují podobné služby.

ScreenScraper je výjimečné komunitní úsilí ve jménu zachování her. Něco, co tento autor rozhodně podporuje.

Ve výchozím nastavení se zařízení RG351s dotazují na ScreenScraper pro stahování metadat.

Pokud je zatížení serveru příliš vysoké, ScreenScraper automaticky zakáže škrábání od neregistrovaných klientů, protože při příliš velkém počtu požadavků by mohlo dojít k pádu serveru.

Pokud je v době publikování tohoto článku scraping pro neregistrované klienty zakázán, můžete to obejít tak, že se zaregistrujete na webu ScreenScraper a poté zadáte své přihlašovací údaje do rozhraní pro scraping v zařízení RG351. Množství dat, které můžete denně nasbírat, je omezeno pevným limitem, který však může být zvýšen pro lidi, kteří webu přispějí.

Chcete-li přejít k funkci škrábání, stiskněte v hlavní nabídce tlačítko Start a vyberte možnost „Scrape“.

Než začnete shromažďovat metadata, je možné přesně definovat, co si přejete stáhnout.

Definování metadat

Vaše obrazovka může vypadat mírně odlišně v závislosti na nainstalovaném motivu a/nebo firmwaru.

Některé významné značky/políčka, které můžete definovat, jsou následující:

  • Zdroj obrázku
    • Jedná se o hlavní obrázek, který bude ve většině motivů reprezentovat hru.
    • Můžete si vybrat z následujících obrázků:
      • Screenshot – náhodný snímek obrazovky ze hry.
      • Title Screenshot – Snímek titulní obrazovky hry.
      • Krabice 2D – Plochý sken obalu hry
      • Box 3D – Obrázek krabice hry z úhlové 3D perspektivy
      • Fan Art – Samozřejmé
      • Mix V1 – Kombinace Box 3D a Screenshot spolu s logem.
      • Mix V2 – Kombinace Box 3D a Screenshotu spolu s logem a maketou fyzického média (CD, cartridge atd.).
  • Box Zdroj
    • Toto pole je určeno pouze pro box-art v případě, že používáte jeden ze smíšených zdrojů obrázků.
  • Zdroj loga
    • Podobně jako u Box Source, ale pro samotné logo.
      • Pokud zvolíte možnost „Wheel“, stáhnete si samostatné logo hry.
      • Volbou možnosti „Marquee“ stáhnete logo ve standardizovaném formátu, takže bude vizuálně konzistentnější.
  • Hodnocení
    • Libovolné hodnocení hry definované komunitou ScreenScraper. Užitečné pro rychlé rozhodování, co hrát.
  • Videa
    • Můžete si stáhnout krátké video ze hry, které se po krátkém zpoždění přehraje ve většině témat. Působí jako určitý druh náhledu.
    • U rozsáhlých sbírek může tato možnost skutečně zužovat dostupný úložný prostor, proto buďte opatrní.

K dispozici jsou také další možnosti stahování fanartu, herních příruček a dalších materiálů. V závislosti na firmwaru a tématu je však možná nebudete moci zobrazit. Často se tedy jedná o plýtvání místem.

Chybějící média?

Před zahájením škrábání budete mít poslední možnost vybrat, pro které konkrétní platformy chcete škrábat a zda chcete škrábat pouze „chybějící média“.

Pokud se rozhodnete vyhledávat pouze chybějící média, nebudou vyhledávány hry, které již mají záznam pro danou značku. To vám ušetří spoustu času, pokud do sbírky her, která již obsahuje mnoho metadat, přidáváte pouze několik titulů.

Po nastavení těchto možností stačí stisknout tlačítko „Scrape Now“. Proces škrábání bude probíhat automaticky na pozadí. V závislosti na počtu her a typech metadat, která shromažďujete, může tento proces trvat několik sekund nebo několik hodin.

Doporučujeme, abyste v tomto období na zařízení nehráli.

Mohu v počítači vyhledávat metadata her?

Můžete! Existuje mnoho nástrojů pro tento účel, ale jedním z nejoblíbenějších je Skraper. Pomocí těchto nástrojů můžete kartu SD před vložením do systému připravit. To vám ušetří čas a zvýší granularitu dostupných přizpůsobení.

Jak používat Skraper konkrétně, je nad rámec tohoto článku. Můžete se však podívat na praktický videonávod od populárního youtubera Retro Game Corps.

Závěr

Díky šrotování je možné si sbírku her opravdu „zkrášlit“. Díky tomu jsou hezčí na pohled a snadněji se prohlížejí jak vám, tak všem, kteří mohou zařízení používat.

Důrazně doporučujeme používat scraping, abyste skutečně vylepšili svůj zážitek. Na servery ScreenScraperu však nechoďte tak zbrkle.

Pokud máte zájem o koupi vlastního zařízení RG351, doporučujeme vám prohlédnout si naši nabídku ručních zařízení ANBERNIC na adrese droix.co.uk. Nebo se podívejte na naše nejlepší retro herní handheldy zde na blogu DroiX.

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.