RG353P recenze
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Souhrn
Kapesní počítač RK3566 s procesorem pro retro hry je vybaven dvěma operačními systémy (Android a Linux) a podporuje desítky klasických herních konzolí od 70. let až po rok 2000. Je vybaven Wi-Fi pro hraní ve více hráčích a výstupem HDMI pro hraní na velké obrazovce.
Overall
4.6User Review
( votes)Pros
- Pěkný design podle ovladačů retro konzolí
- Kvalitní 3,5″ dotykový displej
- Podpora duálních operačních systémů Android a Linux
- Podpora WiFi pro multiplayer a Android online
- Výstup HDMI na velkou obrazovku nebo monitor
Cons
- Žádný obchod Google Play, ale můžete si nainstalovat alternativy
- Procesor není dostatečně rychlý pro všechny novější konzole.
V naší recenzi RG353P tuto kapesní herní konzoli se systémem Android rozbalíme, vyzkoušíme její funkce a vyzkoušíme několik emulátorů a her. Některé z nich navrhli naši příznivci na sociálních sítích. Sledujte, zda jsme vybrali vaši hru k vyzkoušení na RG353P!
RG353P Review Video
Vybalení RG353P
Jako vždy začínáme rozbalováním. Něco jiného u tohoto modelu je nová značka obalu, která vypadá profesionálněji než obyčejný bílý obal, který jsme viděli u minulých modelů. Je to pěkný doplněk!
Po odklopení horní části se dostáváme přímo k samotnému emulátoru retro handheldu RG353P , který si za chvíli ukážeme podrobněji.
Pod obalem se nachází nově navržená uživatelská příručka, která je na jedné straně kompletně v angličtině. Najdete v ní vše, co potřebujete k používání kapesního počítače. Dále tu máme nabíjecí kabel USB typu C. Doporučujeme používat tento konektor, který se připojuje do portu USB na pravé straně kapesního počítače.
Pro ukládání her slouží 64GB karta micro SD. A v neposlední řadě máme ochranný kryt obrazovky a ubrousky pro jeho aplikaci.
RG353P Přehled
Retro herní konzole RG353P se dodává ve dvou barvách podle japonského a evropského vzoru a v barvách pro Severní Ameriku. Napište nám do komentářů, které téma je vaše nejoblíbenější.
Rozměry jsou přibližně 17,4 x 8 x 1,8 cm (6,8 x 3,1 x 0,7 palce) a hmotnost 209 gramů. Displej je 3,5″ dotykový displej IPS s rozlišením 640 × 480 bodů, který je ideální pro hraní retro her.
Na přední straně máte standardní D-Pad, dvě analogové páčky a herní tlačítka. Na obou stranách obrazovky jsou dvě malá tlačítka, levé je funkční tlačítko a pravé je tlačítko napájení.
Podél horní části se nachází levé a pravé rameno a tlačítka spouště. K dispozici je port USB typu C pro připojení periferních zařízení a tlačítko reset. Uprostřed je port mini HDMI pro připojení k televizoru nebo monitoru, který si ukážeme později. K dispozici je kolébka hlasitosti a druhý port USB typu C, který slouží k nabíjení.
Na spodní straně jsou dva sloty pro karty Micro SD. Levá je určena pro operační systém Linux. Kartu můžete vyjmout a spustí se operační systém Android. Na pravou stranu vložíte 64GB kartu pro ukládání dat. A konečně uprostřed je 3,5mm konektor pro sluchátka.
Na zadní straně jsou dvě kruhové podložky, které můžete použít prostředníčky pro pevnější úchop.
Technické specifikace RG353P
SCREEN | 3,5″ vícedotykový displej IPS. Rozlišení 640×480 |
CPU | RK3566 Čtyřjádrový 64bitový procesor Corex-A55 až 1,8 GHz |
RAM | 2 GB LPDDR4 |
SKLADOVÁNÍ | Android – 32GB eMMC 5.1 (interní) Linux – 16GB Micro SD karta |
KOMUNIKACE | WiFi 2.4/5G Bluetooth 4.2 |
OPERAČNÍ SYSTÉM | Android 11 a Linux |
BATERIE | Li-polymerová baterie s kapacitou 2 500 mAh. Vydrží až 6 hodin v závislosti na použití |
OSTATNÍ | Výstup HDMI |
Přehled duálních operačních systémů
Na emulátoru retro kapesního počítače RG353P jsou k dispozici dva operační systémy, Android a Linux. Mezi nimi můžete přepínat vyjmutím levé boční karty Micro SD.
Operační systém Linux
Linux používá pro hlavní navigaci frontend ve stylu Emulation Station. Pomocí levého a pravého tlačítka můžete procházet dostupné herní systémy. Obsahuje hry Final Burn, MAME, Vertical Arcade, WonderSwan Colour, Capcom Play System 1, 2 a 3, MSX, PC Engine, Master System, Mega Drive, Game Gear, Dreamcast a PSP.
Po výběru systému se zobrazí seznam her na paměťové kartě spolu s miniaturou a informacemi o hře. Vyberte hru a spustí se.
V hlavní nabídce máte k dispozici spoustu možností, které můžete nastavit. Pokud přidáte nějaké nové hry, můžete se připojit k WiFi pro vyškrabávání herních dat a také hrát multiplayer na kompatibilních emulátorech. Zde můžete systém také bezpečně vypnout, což doporučujeme.
Operační systém Android
Operační systém Android vám dává trochu více svobody v tom, co můžete dělat, ale je to za cenu toho, že musíte vše nastavit. Předinstalována je řada emulátorů, včetně emulátoru PlayStation 2 AetherSX2, Dolphin, emulátoru PlayStation DuckStation, FBNeo, Mupen64Plus, emulátoru Mega Drive a emulátoru Saturn Yabasanshiro. Budete muset nastavit umístění herních složek a možná nastavit ovládací prvky a upravit nastavení.
K dispozici je také služba RetroArch, ze které si můžete stáhnout desítky různých emulátorů, od řady Amstrad CPC, Commodore, Fairchild a Vectrex až po éru PSP. Ne vše bude fungovat na 100 %, ale je to skvělý začátek při zkoušení různých klasických konzolí a počítačů. Je třeba stáhnout systémová jádra a prohledat kartu SD, zda neobsahuje hry.
Za zmínku stojí, že aplikace Obchod Google Play není nainstalována. Možná se vám ji podaří nainstalovat, ale my jsme to nezkoušeli. Můžete si však nainstalovat libovolný soubor APK. Nebo si nainstalujte aplikaci Aurora Store, která je alternativou Obchodu Play a funguje skvěle.
Výstup HDMI
Operační systémy Android i Linux podporují výstup z RG353P na televizor nebo monitor. V případě systému Android stačí připojit kabel Mini HDMI a automaticky se zobrazí. V systému Linux je nutné připojit HDMI, když je vypnutý, a poté jej zapnout a spustit systém Linux, aby se zobrazil.
Kvalita obou operačních systémů je naprosto v pořádku. S oběma jsme neměli žádné problémy, i když jsme dávali přednost možnosti přepnout na Android bez nutnosti restartování.
Online multiplayer
Oba operační systémy podporují RetroArch, takže je velmi snadné hrát hry pro více hráčů přes internet, pokud používáte stejný operační systém, jádro RetroArch a soubory ROM. Poté můžete přejít do nabídky RetroArch Netplay a hostovat nebo najít hru.
Ne každý systém je kompatibilní s online multiplayerem, například Mega Drive funguje skvěle. Nevyžaduje obrovské množství dat, takže byste ji měli v pohodě používat s jakoukoli Wi-Fi.
Srovnávací testy systému
Geekbench
Rychlý benchmark systému pomocí nástroje Geekbench, který nyní provádí řadu testů pro jednojádrové i vícejádrové operace.
ZAŘÍZENÍ | SINGLE-CORE | MULTI-CORE |
RG353P | 119 | 359 |
RG503 | 266 | 714 |
GPD XP | 501 | 1601 |
GPD XP PLUS | 952 | 2765 |
Získali jsme skóre 119 pro jedno jádro a 359 pro více jader. Pro srovnání jsme dostali 952 a 2765 u nedávno recenzovaného GPD XP Plus a 266 / 714 u rychlejšího procesoru Anbernic RG552. Jedná se o mnohem vyšší skóre, ale nezapomeňte, že obě zařízení jsou také mnohem dražší.
Výkon emulátoru
Pokračujeme v naší recenzi RG353P a podíváme se na operační systém. Vzhledem k tomu, že máme dva operační systémy, bylo by video o obou sadách emulátorů a retro hrách pro každý systém velmi dlouhé. Ukážeme si tedy několik emulátorů a zmíníme se, zda se vyskytly nějaké problémy s operačními systémy Android nebo Linux.
Final Burn – Joe & Mac se vrací
Začínáme emulátorem Final Burn, na kterém je spuštěna retro arkádová hra Joe & Max Returns. Zjistil jsem, že je snazší spustit ji v Linuxu, ale oba operační systémy spustí hry Arcade v pohodě na emulátoru retro handheldu.
MAME – Afterburner II
V rámci arkádového tématu hrajeme Afterburner II na MAME. S emulací Arcade na kapesní herní konzoli RG353P opět nejsou žádné problémy, všechny hry, které jsme vyzkoušeli, se hrály skvěle!
Vertikální arkáda
Příjemným doplňkem operačního systému Linux jsou hry Vertical Arcade. Je nastaven na hraní her v orientaci na výšku a ovládání je nastaveno tak, abyste se mohli rovnou vrhnout do akce. V systému Android to lze, ale musíte si vše nastavit sami.
Master System
Nyní přecházím na konzoli a na klasický Master System, kde hraji Stridera. Jedná se o poměrně ranou éru konzole a RG353P nebude mít s hraním těchto her žádné problémy.
Hrací systém Capcom III
Capcom Play System 1 a 2 fungují skvěle na obou operačních systémech a zde hrajeme Street Fighter 3rd strike na CPS-3. Také skvěle běží a s několika testovanými hrami jsme neměli žádné problémy.
SNES9X
Testujeme Animaniacs, které navrhl lithiumproject na twitteru. S hrami v obou operačních systémech nebudete mít žádné problémy, vše funguje skvěle. Nastavení můžete trochu upravit a zvýšit rozlišení, aby vypadalo lépe.
Disk Mega Drive
A další navrženou hrou, kterou jsme měli vyzkoušet, byla hra Snow Bros. Rozhodli jsme se pro konzolovou verzi Mega Drive a ta funguje skvěle, jak se očekávalo. Za návrh děkujeme cyb3rn0id na Instagramu.
Motor počítače
V našem testu PC Engine jsme vstoupili do Splatterhouse. Stejně jako všechny ostatní 8 a 16 bitové konzole se i tyto hrají perfektně, takže nebudeme trávit příliš času nad baseballovými odpalovacími monstry, jakkoli je to zábava 🙂
Neo Geo
Další na řadě je oblíbený Neo Geo a hrajeme něco trochu jiného, Panic Bomber, který jsem nikdy předtím nezkoušel. Běží v pořádku, stejně jako všechny ostatní skvělé hry na tomto arkádovém systému a domácí konzoli.
VBA-M
V prvním z našich kapesních testů zkoušíme Sonic Advance 3 na emulátoru VBA-M. Vyzkoušeli jsme na něm několik různých her a všechny běžely na plný výkon. Skvěle vypadají i na displeji RG353P!
Mupen64Plus
Vyzkoušeli jsme několik různých her první i třetí strany. Mnohé z nich jsme shledali jako dokonale hratelné, ale našlo se i několik, které nejely úplně na plný výkon. Můžete upravit několik nastavení, abyste dosáhli vyššího výkonu, ale je třeba si to uvědomit.
Drastické
Celkově emulátor Drastic odvádí na RG353P lepší práci, než se očekávalo. Vyzkoušeli jsme několik různých her a rozhodně se našlo několik velmi hratelných. Je však více těch, které běží bolestivě pomalu než plnou rychlostí. Pokud se tedy nejedná o poměrně jednoduchou hru, nečekejte, že bude dobře fungovat.
PlayStation
Z handheldu RG503 víme, že emulace konzolí PlayStation je na tomto procesoru mnohem lepší. Vyzkoušeli jsme několik her, tentokrát naštěstí žádný Driver, a všechny běžely v pořádku bez zpomalení. Tu a tam se může stát, že vám vypadne menší rámeček, ale nic zásadního.
Dreamcast
S tímto procesorem se také výrazně zlepšila emulace Dreamcastu. Pokud přecházíte ze staršího kapesního počítače, můžete si užít mnohem více her. Mnoho her běží na plný nebo téměř plný výkon, ale i tak se najde pár her, které běží pomalu nebo mají zpožděný zvuk.
Dostali jsme návrh vyzkoušet Grand Theft Auto 2 na Dreamcastu a funguje to skvěle, protože je to poměrně základní hra. Za návrh děkujeme @RitzLazyArtist na Twitteru.
A Richard na Twitteru navrhl Code Veronica, úvod byl tak dlouhý, že mě nudilo čekat. Ale vzhledem k tomu, že intro je v reálném čase a běží v pořádku, měla by být hra v pořádku.
PlayStation 2
Nyní přejděte k náročnější konzoli. Nejprve tu máme PlayStation 2 a AetherSX2. Žádnou hru se nám nepodařilo spustit příjemnou rychlostí, procesor je příliš pomalý na to, aby se stal zázrak a něco se dalo hrát.
PSP
PSP je však o něco příjemnější, pokud jde o hraní her na emulátoru PPSSPP. Pro Linux je výkon celkově nižší, proto doporučujeme používat verzi pro Android. Hry, jako je Tekken 6, se pohybují v rozmezí 40 až 50, takže použití funkce Frame Skip 1 vše vyhladí.
Vyzkoušet hru Retro City Rampage nám doporučil Lee Collins na Facebooku. Běží skvěle a nemusíte přeskakovat snímky, dokonce byste mohli trochu zvýšit vykreslování grafiky, aby hra vypadala hezčí.
Delfín
Posledním testovaným emulátorem jsou obě konzole, které Dolphin podporuje. Začínáme hrou Burnout 2, která je průměrně náročná. Pohybujeme se kolem třicítky, což není špatné. Vyzkoušeli jsme několik různých her, některé jsou velmi dobře hratelné, ale je také mnoho her, které běží příliš pomalu.
Vyzkoušeli jsme také další konzole, které Dolphin podporuje, a hry nejsou příliš hratelné. Možná najdete pár základních her, které běží dobře, ale celkově to není nic, kvůli čemu byste si tento handheld kupovali.
Závěrečné myšlenky
RG353P je příjemným vylepšením předchozího modelu RG503, který používá stejný procesor. Nyní máte přístup k operačním systémům Linux a Android. Pokud se chcete jen vrhnout do hry, Linux je pro to skvělý. Pokud vám nevadí trocha nastavování, je tu pro vás systém Android. Osobně dávám na tomto handheldu přednost Linuxu, který sice není dokonalý, ale je s ním mnohem méně starostí, protože stačí přidat hry a začít hrát. V systému Android trvá mnohem déle, než dosáhnete stejných výsledků.
Pokud používáte předchozí generaci kapesního procesoru nebo hledáte nový pro začátek, pak je RG353P rozhodně kapesní počítač, jehož koupi byste měli zvážit. Líbí se nám 5Ghz WiFi pro hraní ve více hráčích, výstup HDMI pro hraní na televizi nebo monitoru a možnost volby systému Android nebo Linux.
Tímto recenzi RG353 uzavíráme, děkujeme všem, kteří navrhli hru k vyzkoušení na RG353P, snažili jsme se jich zahrnout co nejvíce! Pokud chcete navrhnout hry do dalších videí, připojte se k nám na našich sociálních sítích, na které najdete odkaz v dolní části stránky, a sledujte další žádosti.
Kde koupit RG353P?
Více informací o modelu RG353P a jeho koupi najdete zde. A máme zde skladem mnoho dalších retro herních konzolí pro kapesní počítače, podívejte se k nám!