Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja RG353P – Anbernic Retro Gaming Handheld

RG353P Review - Android & Linux Retro Gaming Handheld with RK3566 CPU
Recenzja RG353P
  • Design
    (5)
  • Build Quality
    (5)
  • Display
    (4.5)
  • Performance
    (4.5)
  • Features
    (4.5)
  • Software
    (4)

Podsumowanie

Oparty na procesorze RK3566 handheld do gier retro oferuje podwójny system operacyjny (Android i Linux) z obsługą dziesiątek klasycznych konsol do gier z lat 1970-2000. Jest wyposażony w WiFi do gier wieloosobowych i wyjście HDMI do grania na dużym ekranie.

Overall
4.6
Sending
User Review
0 (0 votes)

Pros

  • Ładny design oparty na kontrolerach konsoli retro
  • Dobrej jakości 3,5-calowy ekran dotykowy
  • Obsługiwane systemy Android i Linux Dual OS
  • Obsługa Wi-Fi dla trybu wieloosobowego i Android online
  • Wyjście HDMI do dużego ekranu lub monitora

Cons

  • Brak sklepu Google Play, ale można zainstalować alternatywy
  • Procesor nie jest wystarczająco szybki dla wszystkich nowszych konsol

W naszej recenzji RG353P zajmiemy się rozpakowaniem tej przenośnej konsoli do gier z systemem Android, sprawdzeniem jej funkcji oraz wypróbowaniem kilku emulatorów i gier. Niektóre z nich zostały zasugerowane przez naszych obserwatorów w mediach społecznościowych. Sprawdzaj, czy wybraliśmy twoją grę do wypróbowania na RG353P!

Recenzja wideo RG353P

Rozpakowywanie RG353P

Jak zawsze zaczynamy od unboxingu. Nowością w tym modelu jest nowe opakowanie, które wygląda bardziej profesjonalnie niż zwykłe białe opakowanie, które widzieliśmy w poprzednich modelach. To miły akcent!

Podnosząc górną część, przechodzimy bezpośrednio do samego emulatora retro handhelda RG353P , który pokażemy bardziej szczegółowo za chwilę.

Recenzja RG353P - RG353P Unboxed
Recenzja RG353P – RG353P Unboxed

Pod opakowaniem znajduje się nowo zaprojektowana instrukcja obsługi w języku angielskim. Zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby wiedzieć, jak korzystać z handhelda. Następnie mamy kabel do ładowania USB typu C. Zalecamy korzystanie z tego kabla, który podłącza się do portu USB po prawej stronie urządzenia.

Recenzja RG353P - Unboxing
Recenzja RG353P – Unboxing

Do przechowywania gier służy karta micro SD o pojemności 64 GB. I na koniec mamy ochronę ekranu i kilka chusteczek do jej nakładania.

Przegląd RG353P

Konsola do gier retro RG353P jest dostępna w dwóch kolorach, opartych na kolorach japońskich i europejskich oraz kolorach Ameryki Północnej. Daj nam znać w komentarzach, który motyw jest Twoim ulubionym.

Recenzja RG353P - kolory
Recenzja RG353P – kolory

Mierzy około 6,8 x 3,1 x 0,7 cala (17,4 x 8 x 1,8 cm) i waży 209 gramów. Wyświetlacz to 3,5-calowy ekran dotykowy IPS o rozdzielczości 640×480, który idealnie nadaje się do gier retro.

Z przodu znajduje się standardowy D-Pad, dwa drążki analogowe i przyciski do gier. Po obu stronach ekranu znajdują się dwa małe przyciski, lewy to przycisk funkcyjny, a prawy to przycisk zasilania.

Recenzja RG353P - widok z góry
Recenzja RG353P – widok z góry

Wzdłuż górnej części znajdują się przyciski lewego i prawego ramienia oraz spustu. Jest też port USB typu C do podłączania urządzeń peryferyjnych i przycisk resetowania. Pośrodku znajduje się port mini HDMI do podłączenia do telewizora lub monitora, który pokażemy później. Jest też przełącznik głośności i drugi port USB typu C, który służy do ładowania.

Recenzja RG353P - widok z dołu
Recenzja RG353P – widok z dołu

Na spodzie znajdują się dwa gniazda kart Micro SD. Lewa jest przeznaczona dla systemu operacyjnego Linux. Po wyjęciu karty urządzenie uruchomi się z systemem operacyjnym Android. Po prawej stronie znajduje się miejsce na kartę pamięci o pojemności 64 GB. Wreszcie, pośrodku znajduje się gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Recenzja RG353P - tył
Recenzja RG353P – tył

Z tyłu znajdują się dwa okrągłe uchwyty, których można używać ze środkowymi palcami, aby zapewnić pewniejszy chwyt.

Specyfikacja techniczna RG353P

EKRAN3,5-calowy wyświetlacz wielodotykowy IPS. Rozdzielczość 640×480
CPURK3566 Czterordzeniowy 64-bitowy procesor Corex-A55 do 1,8 GHz
RAM2 GB LPDDR4
PRZECHOWYWANIEAndroid – 32 GB eMMC 5.1 (pamięć wewnętrzna)
Linux – karta Micro SD 16 GB
KOMUNIKACJAWiFi 2.4/5G
Bluetooth 4.2
SYSTEM OPERACYJNYAndroid 11 i Linux
BATERIABateria litowo-polimerowa o pojemności 2500 mAh. Trwałość do 6 godzin w zależności od użytkowania
INNEWyjście HDMI
Specyfikacja techniczna RG353P

Przegląd podwójnego systemu operacyjnego

Na emulatorze retro handhelda RG353P dostępne są dwa systemy operacyjne, Android i Linux. Można przełączać się między nimi, wyjmując kartę Micro SD z lewej strony.

System operacyjny Linux

Linux używa interfejsu w stylu Emulation Station do głównej nawigacji. Użyj lewej i prawej strony, aby przeglądać dostępne systemy gier. W zestawie znajdują się gry Final Burn, MAME, Vertical Arcade, WonderSwan Colour, Capcom Play System 1, 2 i 3, MSX, PC Engine, Master System, Mega Drive, Game Gear, Dreamcast i PSP.

System operacyjny Linux na RG353P
System operacyjny Linux na RG353P

Po wybraniu systemu pojawia się lista gier na karcie pamięci wraz z miniaturą obrazu i kilkoma informacjami o grze. Wybierz grę, a zostanie ona uruchomiona.

W menu głównym dostępnych jest wiele opcji, które można skonfigurować. Jeśli dodasz nowe gry, możesz połączyć się z Wi-Fi w celu pobrania danych z gier, a także grać w trybie wieloosobowym na kompatybilnych emulatorach. Z tego miejsca można również bezpiecznie zamknąć system, co zalecamy zrobić.

System operacyjny Android

System operacyjny Android daje nieco większą swobodę w zakresie tego, co można zrobić, ale odbywa się to kosztem konieczności skonfigurowania wszystkiego. Preinstalowanych jest wiele emulatorów, w tym emulator PlayStation 2 AetherSX2, Dolphin, emulator PlayStation DuckStation, FBNeo, Mupen64Plus, emulator Mega Drive i emulator Saturn Yabasanshiro. Będziesz musiał ustawić lokalizacje folderów gry i być może skonfigurować sterowanie i dostosować ustawienia.

System operacyjny Android na RG3553P
System operacyjny Android na RG3553P

Istnieje również RetroArch, z którego można pobrać dziesiątki różnych emulatorów, począwszy od serii Amstrad CPC, Commodore, Fairchild i Vectrex, aż po erę PSP. Nie wszystko będzie działać w 100%, ale jest to świetne miejsce do rozpoczęcia wypróbowywania różnych klasycznych konsol i komputerów. Będziesz musiał pobrać rdzenie systemowe i przeskanować kartę SD w poszukiwaniu gier.

Warto zauważyć, że aplikacja Sklep Google Play nie jest zainstalowana. Być może uda się ją zainstalować, ale my tego nie próbowaliśmy. Możesz jednak zainstalować dowolny plik APK. Lub zainstalować Aurora Store, który jest alternatywą dla Sklepu Play i działa świetnie.

Wyjście HDMI

Zarówno Android, jak i Linux OS obsługują wyjście z RG353P do telewizora lub monitora. W przypadku systemu Android wystarczy podłączyć kabel Mini HDMI, aby automatycznie wyświetlić obraz. W systemie Linux należy podłączyć złącze HDMI, gdy system jest wyłączony, a następnie włączyć go i uruchomić system Linux, aby wyświetlić obraz.

Wyjście HDMI do telewizora lub monitora
Wyjście HDMI do telewizora lub monitora

Jakość obu systemów operacyjnych jest doskonała. Nie mieliśmy żadnych problemów z korzystaniem z żadnego z nich, chociaż woleliśmy mieć możliwość włączenia Androida bez konieczności ponownego uruchamiania komputera.

Tryb wieloosobowy online

Oba systemy operacyjne obsługują RetroArch, więc bardzo łatwo jest grać w gry wieloosobowe przez Internet, pod warunkiem, że używasz tego samego systemu operacyjnego, rdzenia RetroArch i plików ROM. Następnie możesz przejść do menu RetroArch Netplay, a następnie hostować lub znaleźć grę.

Nie każdy system jest kompatybilny z trybem online multiplayer, na przykład Mega Drive działa świetnie. Nie wymaga ogromnych ilości danych, więc powinieneś być w stanie korzystać z niego z dowolnego WiFi.

Testy porównawcze systemu

Geekbench

Szybki test porównawczy systemu z Geekbench, który wykonuje serię testów operacji jedno- i wielordzeniowych.

URZĄDZENIESINGLE-COREMULTI-CORE
RG353P119359
RG503266714
GPD XP5011601
GPD XP PLUS9522765
Porównanie wyników Geekbench

Uzyskaliśmy wynik 119 dla pojedynczego rdzenia i 359 dla wielu rdzeni. Dla porównania otrzymaliśmy 952 i 2765 dla niedawno recenzowanego GPD XP Plus i 266 / 714 dla szybszego procesora w Anbernic RG552. Są to znacznie wyższe wyniki, ale należy pamiętać, że oba urządzenia są również znacznie droższe.

Wydajność emulatora

Kontynuujemy naszą recenzję RG353P, przyglądając się systemowi operacyjnemu. Ponieważ mamy dwa systemy operacyjne, omówienie obu zestawów emulatorów i gier retro dla każdego systemu sprawi, że film będzie bardzo długi. Pokażemy więc kilka emulatorów i wspomnimy, czy wystąpiły jakiekolwiek problemy z systemami operacyjnymi Android lub Linux.

Final Burn – Joe & Mac Returns

Zaczynamy od emulatora Final Burn uruchamiającego retro grę zręcznościową Joe & Max Returns. Łatwiej było mi uruchomić to na Linuksie, ale oba systemy operacyjne będą dobrze uruchamiać gry Arcade na emulatorze retro handhelda.

MAME – Afterburner II

Trzymając się tematu Arcade, gramy w Afterburner II na MAME. Ponownie, nie ma żadnych problemów z emulacją Arcade na przenośnej konsoli do gier RG353P, wszystkie gry, które wypróbowaliśmy, działały świetnie!

Zręcznościówka pionowa

Pionowa gra zręcznościowa obsługiwana w systemie operacyjnym Linux
Pionowa gra zręcznościowa obsługiwana w systemie operacyjnym Linux

Miłym dodatkiem do systemu operacyjnego Linux są gry Vertical Arcade. Jest skonfigurowany do grania w gry w orientacji pionowej, a elementy sterujące są skonfigurowane tak, abyś mógł od razu wskoczyć do akcji. Można to zrobić na Androidzie, ale trzeba wszystko skonfigurować samodzielnie.

Master System

Przechodząc teraz na konsolę i klasyczny Master System grając w Strider. Jest to konsola z dość wczesnej epoki i RG353P nie będzie miał żadnych problemów z graniem w te gry.

Capcom Play System III

CPS-III uruchamiający Street Fighter III
CPS-III uruchamiający Street Fighter III

Capcom Play System 1 i 2 działają świetnie na obu systemach operacyjnych, a tutaj gramy w Street Fighter 3rd strike na CPS-3. Działa również świetnie i nie mieliśmy żadnych problemów z kilkoma testowanymi grami.

SNES9X

Testujemy Animaniacs, który został zasugerowany przez lithiumproject na Twitterze. Nie będzie żadnych problemów z grami na obu systemach operacyjnych, wszystko działa świetnie. Możesz dostosować ustawienia, aby nieco zwiększyć skalowanie, aby wyglądało ładniej.

Mega Drive

Kolejną grą, którą zasugerowano nam do wypróbowania, był Snow Bros. Zdecydowaliśmy się na wersję na konsolę Mega Drive i zgodnie z oczekiwaniami działa ona świetnie. Podziękowania dla cyb3rn0id na Instagramie za sugestię.

PC Engine

Wprowadziliśmy Splatterhouse do naszego testu silnika PC. Podobnie jak wszystkie inne 8- i 16-bitowe konsole, te grają doskonale, więc nie spędzimy zbyt wiele czasu na baseballowych potworach, choć jest to zabawne 🙂

Neo Geo

Neo Geo z Panic Bomber
Neo Geo z Panic Bomber

Uwielbiane Neo Geo jest następne i gramy w coś nieco innego, jest to Panic Bomber, którego nigdy wcześniej nie próbowałem. Działa dobrze, podobnie jak wszystkie inne świetne gry na ten system zręcznościowy i konsolę domową.

VBA-M

RG353P z systemem VBA-M
RG353P z systemem VBA-M

W pierwszym z naszych testów handhelda wypróbowujemy Sonic Advance 3 na emulatorze VBA-M. Wypróbowaliśmy na nim kilka różnych gier i wszystkie działały z pełną prędkością. Świetnie wyglądają również na wyświetlaczu RG353P!

Mupen64Plus

Mupen64plus działający z Rampage 64
Recenzja RG353P – RG353P z systemem VBA-M

Wypróbowaliśmy kilka różnych gier własnych i zewnętrznych. Okazało się, że wiele z nich jest całkowicie grywalnych, ale kilka nie działało z pełną prędkością. Możesz zmienić kilka ustawień, aby uzyskać dodatkową wydajność, ale warto o tym pamiętać.

Drastyczny

Emulator Drastic Dual Screen
Emulator Drastic Dual Screen

Ogólnie rzecz biorąc, emulator Drastic radzi sobie lepiej niż oczekiwano na RG353P. Wypróbowaliśmy kilka różnych gier i zdecydowanie było kilka bardzo grywalnych. Jest jednak więcej takich, które działają boleśnie wolno niż na pełnych obrotach. Więc jeśli nie jest to dość prosta gra, nie spodziewaj się, że będzie działać dobrze.

PlayStation

PlayStation i Gran Turismo
PlayStation i Gran Turismo

Wiemy z handhelda RG503, że emulacja konsoli PlayStation jest znacznie lepsza na tym procesorze. Wypróbowaliśmy kilka gier, na szczęście tym razem bez Drivera, i wszystkie działały dobrze, bez spowolnień. Może się zdarzyć, że tu czy tam spadnie jakaś drobna klatka, ale nic poważnego.

Dreamcast

Emulacja Dreamcast jest również znacznie ulepszona dzięki temu procesorowi. Możesz cieszyć się znacznie większą liczbą gier, jeśli pochodzisz ze starszego handhelda. Wiele gier działa z pełną lub zbliżoną do pełnej prędkością, ale nadal można znaleźć kilka, które działają wolno lub mają opóźnienia w dźwięku.

Sonic Adventure 2 na Dreamcast
Sonic Adventure 2 na Dreamcast

Otrzymaliśmy propozycję wypróbowania Grand Theft Auto 2 na Dreamcast i działa świetnie, ponieważ jest to dość podstawowa gra. Podziękowania dla @RitzLazyArtist na Twitterze za sugestię.

A Richard na Twitterze zasugerował Code Veronica, wstęp był tak długi, że znudziło mi się czekanie. Ale ponieważ intro działa w czasie rzeczywistym i działa dobrze, właściwa gra powinna działać dobrze.

PlayStation 2

PlayStation 2 próbuje emulować Pro Evo 2021
PlayStation 2 próbuje emulować Pro Evo 2021

Przejdźmy teraz do bardziej wymagającej konsoli. Najpierw mamy PlayStation 2 i AetherSX2. Nie mogliśmy uruchomić żadnej gry z przyjemną prędkością, procesor jest zbyt wolny, aby dokonać cudu i uzyskać coś grywalnego.

PSP

PSP jest jednak nieco przyjemniejsze, jeśli chodzi o granie w gry na emulatorze PPSSPP. W przypadku Linuksa uzyskujemy ogólnie wolniejszą wydajność, dlatego sugerujemy korzystanie z wersji na Androida. Gry takie jak Tekken 6 oscylują w granicach od 40 do 50 klatek na sekundę, więc użycie Frame Skip 1 wygładzi sytuację.

Wersja PPSSPP dla systemu Linux
Wersja PPSSPP dla systemu Linux

Wypróbowanie Retro City Rampage zasugerował nam Lee Collins na Facebooku. Działa świetnie i nie trzeba przeskakiwać klatek, można nawet nieco zwiększyć renderowanie grafiki, aby gra wyglądała ładniej.

Delfin

Naszym ostatnim emulatorem do przetestowania są obie konsole obsługiwane przez Dolphin. Zaczynamy od Burnout 2, który jest średnio wymagającą grą. Osiągamy około połowy lat 30-tych, co nie jest takie złe. Wypróbowaliśmy kilka różnych gier, niektóre są bardzo grywalne, ale jest też wiele, które działają zbyt wolno, aby w nie grać.

Emulator Dolphin z grą Burnout 2
Emulator Dolphin z grą Burnout 2

Wypróbowaliśmy również inne konsole obsługiwane przez Dolphin i gry nie są zbyt grywalne. Możesz znaleźć kilka podstawowych gier, które działają dobrze, ale ogólnie nie jest to coś, co kupiłbyś tego handhelda do emulacji.

Przemyślenia końcowe

RG353P jest miłym ulepszeniem poprzedniego modelu RG503, który wykorzystuje ten sam procesor. Masz teraz dostęp do systemów operacyjnych Linux i Android. Jeśli chcesz po prostu wskoczyć i grać, Linux jest do tego świetny. Jeśli nie przeszkadza ci trochę konfiguracji, to Android jest dla ciebie. Osobiście wolę Linuksa na tym handheldzie, chociaż nie jest idealny, jest znacznie mniej kłopotliwy, ponieważ wystarczy dodać gry i zacząć grać. W przypadku Androida uzyskanie tych samych wyników zajmuje znacznie więcej czasu.

Thrash Rally na Neo Geo
Thrash Rally na Neo Geo

Jeśli korzystasz z poprzedniej generacji procesora ręcznego lub szukasz nowego na początek, to RG353P jest zdecydowanie urządzeniem ręcznym, którego zakup warto rozważyć. Podoba nam się WiFi 5 GHz do gier wieloosobowych, wyjście HDMI do grania na telewizorze lub monitorze oraz wybór systemu Android lub Linux.

Na tym kończy się ta recenzja RG353, dziękujemy wszystkim, którzy zasugerowali grę do wypróbowania na RG353P, staraliśmy się uwzględnić jak najwięcej! Jeśli chcesz zasugerować gry do przyszłych filmów, dołącz do nas na naszych kanałach społecznościowych połączonych na dole strony i miej oko na kolejne prośby.

Gdzie kupić RG353P?

Możesz dowiedzieć się więcej i kupić RG353P tutaj. Mamy też wiele innych przenośnych konsol do gier w stylu retro, sprawdź nas!

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.