Recenzja
-
Performance
-
Design
-
Display and Battery
-
Keyboard
-
OS
Podsumowanie
Mini laptop dla profesjonalistów z doskonałą przenośnością, mnóstwem portów i funkcji
Overall
4.5User Review
( votes)Pros
- Bardzo dogodny stosunek ceny do wydajności dla tych, którzy szukają UMPC i mają jasne wyobrażenie o tym, jak i gdzie go używać.
- Bardzo przenośny.
- Szeroki wybór portów (RJ45 Gigabit, 3 porty USB 3.0, USB Type-C, COMM, HDMI)
- Dysk SSD można wymienić.
- Podświetlana klawiatura, przyjemna w dotyku
- Wielofunkcyjny panel dotykowy.
- Przyciski myszy.
- Otwory do montażu akcesoriów stworzonych przez użytkownika.
Cons
- Ekran nie jest ekranem dotykowym.
- Bardzo podstawowy i płaski dźwięk.
- Klawiatura nie ma klawisza ALT-GR.
Witamy w naszej recenzji komputera GPD Micro PC. Zainteresowany zakupem tego mini laptopa? GPD Micro PC można kupić tutaj.
Wprowadzenie i prezentacja
Producent GPD (GamePad Digital) wysłał mi jednostkę produktu GPD-MicroPC w celu napisania tego artykułu informacyjnego i w ten sposób zwiększenia świadomości na temat tego produktu.
GPD-MicroPC to, jak sama nazwa wskazuje, MicroPC (ultra-mały komputer) zorientowany na techniczny sektor przemysłowy, ponieważ został zaprojektowany do obsługi wielu portów połączeniowych dla różnych środowisk pracy.
Koncepcja urządzenia różni się nieco od tego, do czego przyzwyczaiło nas GPD lub istniejące na rynku produkty, ponieważ zostało ono zaprojektowane z myślą o środowiskach technicznych lub profesjonalnych, w których małe urządzenie z wieloma możliwościami łączności może być bardzo wszechstronnym narzędziem, a wszystko to w rozmiarze urządzenia mieszczącego się w kieszeni.
Należy zauważyć, że ten produkt NIE jest skierowany do standardowego profilu użytkownika, który szuka czegoś, co jest już wygodne do gier (jak konsole GPD-WIN lub GPD-WIN2) lub produktu zastępującego laptopa, który jest bardziej odpowiedni do zadań innych niż gry (jak GPD-Pocketo GPD-Pocket2). W obu przypadkach, mimo że urządzenia są wystarczająco wydajne, aby mogły być używane w większości profesjonalnych środowisk technicznych, brak portów i / lub konieczność korzystania z zewnętrznych adapterów w celu rozszerzenia możliwości połączeń z urządzeniami peryferyjnymi sprawiają, że są one mniej odpowiednie do bardziej profesjonalnych zastosowań, dlatego GPD pomyślało o alternatywie, która dokładnie stara się objąć ten segment bardziej technicznych użytkowników.
Na ich stronie internetowej lub w oficjalnych mediach znajdziemy następujące istotne informacje o urządzeniu, które zamieszczam tutaj w celach informacyjnych.
Zgodnie z opisem produktu na stronie kampanii Indiegogo:
(Tłumaczenie własne na podstawie ich prezentacji).
„GPD-MicroPC to mini komputer przenośny/laptop, opracowany i zaprojektowany przez firmę GPD dla profesjonalistów w przemyśle i różnych scenariuszy mobilnych.
Waży zaledwie 440 g i posiada wiele interfejsów połączeniowych, dzięki czemu może doskonale zastąpić konwencjonalne laptopy.
Jest skierowany do osób pracujących w środowiskach związanych z energią elektryczną, eksploracją, górnictwem, archeologią, szkoleniami edukacyjnymi, produkcją, łańcuchem usług, centrami telefonicznymi, usługami komercyjnymi, instytucjami publicznymi, rządem wojskowym i wieloma innymi dziedzinami”.
Nota recenzenta: Choć projekt może wydawać się bardzo ambitny, ponieważ chce dotrzeć do tak wielu i tak różnorodnych dziedzin pracy, prawda jest taka, że dzięki możliwości zastąpienia funkcji konwencjonalnego laptopa, funkcje urządzenia można rozszerzyć na korzystanie z tych laptopów i ich dziedzin pracy.
Główne cechy GPD-MicroPC
Poniższe funkcje są wymienione przez producenta i można je znaleźć na jego stronie IGG.
Wysoka wydajność przy bardzo niskim zużyciu energii: Procesor Intel N4100, czterordzeniowy, czterowątkowy i konstrukcja termiczna 10 W
128 GB M.2 o dużej pojemności Dysk SSD zapewniający szybki odczyt i zapis (odczyt: 576 MB/s, zapis: 465 MB/s), możliwość wymiany i nieskończonej rozbudowy pojemności;
Interfejs RJ45 do przewodowego dostępu do sieci (port Gigabit),
Dwuzakresowe Wi-Fi 2.4G / 5G
Bluetooth 4.2
Wbudowany interfejs szeregowy RS-232, szeroko stosowany w kontroli przemysłowej i automatyce;
Trzy interfejsy USB 3.0 dla maksymalnego rozszerzenia możliwości urządzeń USB;
W pełni funkcjonalny interfejs ładowania typu C do transmisji audio, wideo i danych;
Gniazdo microSDXC do ręcznego tworzenia kopii zapasowych lub migracji danych w środowisku niesieciowym;
Touchpad (z pełną funkcjonalnością touchpada), a także wszystkie lewe, środkowe i prawe przyciski myszy po lewej stronie urządzenia (dla osób leworęcznych), w konstrukcji, która umożliwia wygodne korzystanie z urządzenia za pomocą samego touchpada lub w połączeniu z tymi przyciskami.
Klawiatura QWERTY z podświetleniem, aby sprostać potrzebom w sytuacjach awaryjnych w nocy, przy słabym lub zerowym oświetleniu;
Aktywna konstrukcja chłodzenia i rozwiązanie chłodzenia na poziomie PC;
Dwie miedziane nakrętki osadzone z tyłu do mocowania w różnych złożonych środowiskach;
Wskaźnik zasilania, wskaźnik bezczynności i wskaźnik RJ45 do śledzenia urządzenia w dowolnym momencie;
Otwór do montażu bransoletki zabezpieczającej przed upadkiem.
W ramach kampanii przeprowadzono testy porównawcze urządzenia Microsoft Surface Go, a wiele odniesień dotyczy porównania z tym urządzeniem.
Mając te informacje jako podstawę, przetestowałem urządzenie i wygenerowałem niniejszy artykuł przeglądowy, który mam nadzieję będzie interesujący i pouczający, zarówno dla osób poszukujących konkretnych informacji na temat tego produktu, jak i jako prezentacja dla tych, którzy o nim nie wiedzieli.
Dane techniczne GPD Micro
W tej sekcji umieszczę publicznie dostępne informacje o produkcie, które można uzyskać na oficjalnej stronie producenta, sprzedawcy, a nawet na samym opakowaniu produktu.
CPU | Procesor Intel® Celeron® N4100 Gemini Lake |
CORES | 4 |
WĄTKI | 4 |
MAKSYMALNA CZĘSTOTLIWOŚĆ | 2,40 GHz |
GPU | lntel UHD Graphics 600 |
JEDNOSTKI WYKONAWCZE | 12 |
MAKSYMALNA CZĘSTOTLIWOŚĆ | 700,00 MHz |
RAM | 8 GB LPDDR4 |
PRZECHOWYWANIE | 128 GB SSD M.2 2242 (22×42 mm) SATA NGFF/M.2 Gniazdo 2 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dwuzakresowe Wi-Fi 2.4G/5G, maksymalna szybkość transmisji 433 Mb/s |
LAN | Ethernet 10/100/1000 Mb/s |
Bluetooth | 4.2 |
I/O | 3 × porty USB 3.0, 1 × port USB 3.0 (ładowanie PD, transfer danych, wyjście HDMI), 1 × RS-232 |
BATERIA | Li-polimer 2 × 3100 mAh, szeregowo |
Pierwsze wrażenia i ogólne uwagi
Mając doświadczenie z innymi produktami GPD, miałem już pojęcie, czego mogę się spodziewać po jakości wykonania i materiałach.
MicroPC ma konstrukcję, która w dotyku wydaje się jeszcze twardsza i solidniejsza niż WIN2, urządzenie, które ogólnie jest bardzo dobrze zbudowane.
W tym przypadku pierwszą rzeczą, którą zauważyłem, jest to, że zawias wyświetlacza jest znacznie twardszy, mocniejszy niż w poprzednich urządzeniach.
Otwór ekranu nie jest pełny, ale jest ustawiony pod odpowiednim kątem, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne.
Porty w urządzeniu nie są stłoczone obok siebie, czego początkowo obawiałem się, gdy zobaczyłem projekt urządzenia, ponieważ myślałem, że nie będzie wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić wszystkie porty, które zostały umieszczone na tym małym komputerze, ale po tym, jak mogłem go przejrzeć, mogę potwierdzić, że nie ma problemów z przestrzenią między różnymi portami.
Kolejną kwestią, która początkowo mnie martwiła, było położenie USB bezpośrednio nad wylotem gorącego powietrza z urządzenia, ale po kilku dniach testowania tego mikroPC mogę potwierdzić, że ciepło nie wpływa znacząco na dyski flash, które można umieścić w wylocie, przynajmniej nie więcej niż WIN2.
Wreszcie, i po wielu prośbach GPD o tę funkcję (ja i przypuszczam, że więcej osób), dołączyli otwór do zainstalowania bransoletki chroniącej przed upadkiem. Osobiście uważam, że w przypadku urządzeń mobilnych, takich jak to, konieczne jest posiadanie tego rodzaju bransoletek, a zwłaszcza w środowiskach, w których rozważano ich użycie i zastosowanie (wykorzystanie w terenie w różnych dziedzinach) i gdzie upadek jest więcej niż częsty.
Przedni port audio
Jest to kolejna nowa funkcja w porównaniu do poprzednich urządzeń GPD. Zdecydowano się na umieszczenie portu audio jack 3,55 mm z przodu urządzenia i myślę, że ta pozycja jest ogólnie bardziej odpowiednia.
Mamy również otwór na mikrofon z przodu, aby uchwycić dźwięk w bardziej bezpośredni, bardziej frontalny sposób.
Przełącznik aktywujący aktywną wentylację (wentylator)
Inną ciekawą funkcją jest to, że sprzęt posiada wentylator, który można włączyć lub wyłączyć, w zależności od potrzeb użytkownika.
Jest to interesujące, ponieważ na przykład, jeśli uruchamiamy aplikacje, które nie wymagają dużej mocy, procesor nie będzie się zbytnio nagrzewał, a dzięki pasywnemu radiatorowi, który posiada urządzenie, może doskonale współpracować z tego typu aplikacjami, które nie wymagają dużej mocy.
Ma to również bezpośredni wpływ na żywotność baterii, ponieważ nie ma strat wynikających z pracy silnika elektrycznego).
Klawiatura
Klawiatura jest ewolucją poprzednich klawiatur GPD.
Klawisze mają bardzo dobre wyczucie, które nie ma nic wspólnego z GPD-WIN2 (jako przykład).
Ponadto zastosowano podświetlenie, które umożliwia korzystanie z urządzenia w warunkach słabego oświetlenia, dzięki czemu klawisze są dobrze widoczne.
Podstawowa klawiatura jest w języku angielskim (i nie ma planów na kolejne wersje).
Windows można skonfigurować tak, aby działał jak klawiatura hiszpańska, ale jest mały problem: oprócz braku klawisza „ñ”, nie mamy również klawisza Alt-Gr, który jest niezbędny dla niektórych popularnych znaków w naszym języku, takich jak „@”, „€”, „\” itp.
Jako że urządzenie jest zorientowane na środowisko techniczne, w którym najczęściej używa się angielskich znaków (nie ma akcentów, ani dodatkowych symboli), znacznie wygodniej będzie korzystać z domyślnej angielskiej klawiatury, która jest dostarczana, a ponadto prawdopodobnie użytkownicy tego typu środowiska będą bardziej przyzwyczajeni do takiej konfiguracji.
Klawiatura nie jest przeznaczona do obsługi obiema rękami, ani do pisania bardzo długich tekstów.
W każdym razie jest to praktyczne w przypadku krótkich tekstów, takich jak polecenia liniowe i tym podobne, do czego urządzenie jest przeznaczone.
W przypadku stacji roboczej zalecam korzystanie z klawiatury, myszy i zewnętrznego monitora, aby wygodnie pracować na komputerze.
Jak w przypadku każdego produktu, mamy do czynienia z urządzeniem, które ma swoje pozytywne strony do podkreślenia, znajdujemy również te punkty lub funkcje, które albo nie są odpowiednio zgodne z tym, czego się od nich wymaga, albo po prostu nie zawierają funkcji, która moim zdaniem powinna być zawarta. Ponadto, i częściowo w oparciu o tę listę punktów przeciwko, gdzie przedstawiam mój punkt widzenia na to, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę w przypadku generowania rozwiniętej lub zaktualizowanej wersji urządzenia.