Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja Geekom GT13 Pro – Jak wypada w porównaniu z Geekom A8?

Geekom GT13 Pro review
Geekom GT13 Pro review
Recenzja Geekom GTI13 Pro
  • Design
    (4.5)
  • Build Quality
    (4.5)
  • Performance
    (3.5)
  • Features
    (4.5)

Podsumowanie

Wysokowydajny mini PC oparty na procesorze Intel, który nie jest w stanie dotrzymać kroku swojemu odpowiednikowi AMD.

Overall
4.3

Pros

  • Wybór procesora Intel i7 lub i9 w zależności od wymagań użytkownika
  • Obsługa do czterech wyświetlaczy 4K lub pojedynczego wyświetlacza 8K
  • Niższe zużycie energii, hałas wentylatora i niższe temperatury niż w przypadku Geekom A8
  • Świetny kształt, łatwy do przenoszenia w małej torbie
  • Dwa porty USB-C 4

Cons

  • Ogólnie niższa wydajność niż Geekom A8 oparty na AMD

Kilka miesięcy temu recenzowaliśmy Geekom A8 AMD Ryzen 7 8845HS, a teraz przyszła kolej na Intela z Geekom GT13 Pro z i9-13900H. Jak te dwa flagowe urządzenia wypadną na tle konkurencji? Przekonajmy się w naszej recenzji Geekom GT13 Pro.

Wewnątrz pudełka

Geekom GT13 Pro jest dostarczany wraz z komputerem Intel mini PC oraz skróconą instrukcją obsługi w wielu językach.

Zawartość pudełka Geekom GT13 Pro
Zawartość pudełka Geekom GT13 Pro

W zestawie znajduje się mały zasilacz i kabel z wtyczką dla danego kraju, w naszym przypadku jest to wtyczka brytyjska. Jest też kabel HDMI i ostatnia, ale nie mniej ważna płyta montażowa VESA i śruby do przymocowania mini PC do biura za telewizorem lub monitorem.

Przegląd Geekom GT13 Pro

Geekom GT13 Pro mierzy około 4,42 x 4,42 x 1,45 cala (11,24 x 11,24 x 3,7 cm) i waży 442g. Podobnie jak model A8, jest wykonany z aluminiowej obudowy z nieco ciemniejszym szarym metalicznym wykończeniem, które świetnie wygląda na biurku.

Geekom GT13 Pro Widok z przodu
Geekom GT13 Pro Widok z przodu

Z przodu znajdują się dwa porty USB 3.2 Gen 2, z których pierwszy obsługuje Power Delivery. Jest też port słuchawkowy 3,5 mm i przycisk zasilania.

Widok z boku Geekom GT13 Pro
Widok z boku Geekom GT13 Pro

Po lewej stronie znajduje się pełnowymiarowy czytnik kart SD, który zawsze doceniam bardziej niż czytnik kart micro SD.

Widok z tyłu Geekom GT13 Pro
Widok z tyłu Geekom GT13 Pro

Z tyłu, od lewej do prawej, znajduje się port USB 4 Gen 3, który obsługuje również dostarczanie energii. Dalej znajduje się pierwszy z dwóch portów HDMI 2.0 i jeden ethernet 2,5 Gb/s. Następnie mamy jeden port USB 2.0, jeden port USB 3.2 Gen i kończymy drugim portem USB 4 i HDMI.

Dzięki dwóm portom HDMI i 2 portom USB Type-C można korzystać z maksymalnie czterech monitorów obsługujących rozdzielczość do 4K lub jednego wyświetlacza 8K.

Geekom GT13 Pro Widok z dołu
Geekom GT13 Pro Widok z dołu

Port USB 4 Gen 3 obsługuje do 40 Gb/s, do 15 W PD 3.0 i urządzenia zewnętrzne, w tym dyski SSD i eGPU, takie jak stacja dokująca GPD G1 eGPU. Stacja dokująca jest doskonałym rozwiązaniem dla minikomputerów Intel, zwłaszcza jeśli potrzebujesz zwiększenia wydajności związanej z grafiką, na przykład podczas grania lub edycji wideo.

Specyfikacja techniczna Geekom GT13 Pro

Istnieją dwa modele Geekom GT13 Pro. Pierwszy, który tutaj recenzujemy, wykorzystuje procesor Intel i9-12900H 13. generacji z 14 rdzeniami i 20 wątkami. Drugi wyposażony jest w procesor Intel i7-13620H 13. generacji z 10 rdzeniami i 16 wątkami.

Za grafikę odpowiada zintegrowany układ Intel Iris Xe w modelu i9 oraz grafika Intel UHD w modelu i7. Grafika Intela nie jest świetna do gier, ale do codziennych zadań domowych i biurowych jest w porządku i właśnie do tego jest skierowany ten mini PC.

Cechy Geekom GT13 Pro
Cechy Geekom GT13 Pro

Oba modele są wyposażone w 32 GB pamięci RAM DDR4-3200 SODIMM i 2 TB M.2 2280 PCIe Gen 4×4 SSD. Do komunikacji służy Wi-Fi 6E zapewniane przez gniazdo M.2 2230. Obsługuje również Bluetooth 5.2 i wspomniany wcześniej Ethernet 2,5 Gb/s.

W ramach naszych recenzji zawsze wykonujemy test zużycia energii, hałasu wentylatora i test termiczny. Jeśli chodzi o zużycie energii, podczas bezczynności na pulpicie uzyskaliśmy średnio około 8W. Przy obciążeniu 3DMark uzyskaliśmy 32,8 W, a pod pełnym obciążeniem (uruchomienie Cinebench i 3DMark) uzyskaliśmy około 55,5 W. Dla porównania, Geekom A8 miał niskie zużycie energii na poziomie 4,6 W i wysokie 78,4 W, więc widzimy niższe zużycie energii w modelu Intela

Podczas testu pełnego obciążenia sprawdziliśmy również hałas wentylatora i termikę mini PC. Uzyskaliśmy najwyższy poziom hałasu wentylatora wynoszący 60 dB i najwyższą temperaturę wewnętrzną wynoszącą około 62 °C. Porównaliśmy to z Geekom A8, który uzyskał odpowiednio 67 dB i 65 °C. Geekom GT13 Pro zdecydowanie wygrywa pod względem zużycia energii, hałasu wentylatora i termiki.

Testy porównawcze systemu

Jak zawsze przeprowadzamy serię testów porównawczych w naszej recenzji Geekom GT13 Pro, aby poznać jego wydajność, a także porównać go z innymi mini PC.

PassMark

Testy porównawcze rozpoczynamy od PassMark, który przeprowadza serię testów CPU, GPU, pamięci RAM i pamięci masowej.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro PASSMARK
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro PASSMARK

Uzyskaliśmy łączny wynik 5727,9, co niestety plasuje GT13 PRO na samym dole naszych porównań najnowszych mini PC.

Zestawienie wyników Geekom GT13 Pro PassMark
Zestawienie wyników Geekom GT13 Pro PassMark

W zestawieniu widzimy bardzo dobre wyniki dla procesora, powyżej średniej dla grafiki 2D, poniżej średniej dla grafiki 3D. Wyniki znacznie się poprawiły dzięki doskonałym wynikom dla pamięci i wydajności dysku w 98. percentylu.

PCMark

PCMark testuje przeciętne codzienne użytkowanie komputera, począwszy od przeglądania stron internetowych, wideokonferencji, pracy z dokumentami biurowymi, aż po edycję i renderowanie obrazów.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro PCMARK10
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro PCMARK10

Uzyskaliśmy wynik 6546 punktów, który jest przyzwoity, bliższy większości innych modeli mini PC, ale wciąż w dolnej części wyników.

Cinebench R23

Kolejnym benchmarkiem jest Cinebench R23, który testuje wydajność procesora w trybie jedno- i wielordzeniowym.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Cinebench R23
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Cinebench R23

Mamy dobre wieści, ponieważ w teście jednordzeniowym uzyskaliśmy najlepszy wynik 1931, ale w testach wielordzeniowych zajmujemy ostatnie miejsce z wynikiem 11 348.

Cinebench R24

Niedawno rozpoczęliśmy testy porównawcze przy użyciu Cinebench R24 i nie mamy jeszcze własnych porównywalnych danych.

Wyniki Geekom GT13 Pro Cinebench R24
Wyniki Geekom GT13 Pro Cinebench R24

Ale wyniki są obiecujące, uzyskaliśmy 115 dla pojedynczego rdzenia, co stawia go tuż przed Apple M1 Max. A dla wydajności wielordzeniowej uzyskał 661 punktów, nieco za Apple M1 Max.

3DMark

Ostatnim benchmarkiem systemowym jest 3DMark, który testuje współpracę CPU i GPU. Nie chodzi tylko o gry, mocny procesor graficzny jest idealny na przykład do edycji zdjęć i wideo.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro 3DMARK
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro 3DMARK

W testach Time Spy, Night Raid i Fire Strike uzyskujemy najniższe wyniki w porównaniu z mini PC AMD, czego się spodziewaliśmy. Wyniki te nie są jednak tak złe, jak się spodziewaliśmy.

Testy porównawcze gier

Chociaż Geekom GT13 Pro nie jest mini PC do gier, zawsze przeprowadzamy kilka testów porównawczych, aby uzyskać wskazanie, w co faktycznie można na nim grać. Zazwyczaj uruchamiamy je w rozdzielczości 720P, 1080P, 1440P i 4K, ale ponieważ nie jest to mini PC do gier, testujemy tylko w 720P

Forza Horizon 5

Forza Horizon 5 jest zoptymalizowana pod procesory AMD i wyniki to odzwierciedlają. Uzyskaliśmy 61 FPS przy bardzo niskich ustawieniach graficznych 720P. Można by zablokować 30 klatek na sekundę i zwiększyć rozdzielczość i/lub ustawienia graficzne, a grało by się dobrze.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Forza Horizon 5
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Forza Horizon 5

Shadow of the Tomb Raider

W Shadow of the Tomb Raider działamy na najniższych ustawieniach graficznych 720P. Uzyskaliśmy 61 klatek na sekundę i ponownie można zablokować to do 30 klatek na sekundę i zmienić kilka elementów graficznych, aby gra działała świetnie.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Shadow of the Tomb Raider
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Shadow of the Tomb Raider

Street Fighter VI

W naszym teście porównawczym Street Fighter VI działamy w rozdzielczości 720 na najwyższych ustawieniach graficznych. Uzyskaliśmy wyniki nieco poniżej 30 FPS, co nie jest zbyt grywalne dla tej gry. Jednak granie na najniższych ustawieniach graficznych przyspieszy wydajność i sprawi, że gra będzie przyjemniejsza.

Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Street Fighter VI
Porównanie benchmarków Geekom GT13 Pro Street Fighter VI

Podsumowanie benchmarku

Nie da się tego uniknąć, procesory Intela w porównaniu z procesorami AMD mają bardzo różne wyniki. W benchmarkach systemowych widzieliśmy głównie ostatnie miejsca w porównaniu z procesorami AMD, tylko raz zajmując pierwsze miejsce w teście wydajności pojedynczego rdzenia Cinebench.

W codziennych zadaniach Geekom GT13 Pro sprawdzi się doskonale. Chociaż nie mamy najwyższych wyników testów porównawczych, z pewnością nie zauważysz żadnego spowolnienia podczas przeglądania stron internetowych, oglądania filmów 4K lub nawet 8K lub pracy z dużymi dokumentami biurowymi. Z tym wszystkim poradzi sobie doskonale.

Gry są grywalne na GT13 Pro, ale musiałbyś ograniczyć liczbę klatek na sekundę do 30 i wprowadzić pewne zmiany, podczas gdy z procesorem AMD mógłbyś działać na wyższych ustawieniach bez żadnych problemów. Oczywiście można też uruchomić mniej wymagające gry. Jesteśmy w stanie cieszyć się grami takimi jak Hades II, TMNT: Shredders Revenge i Dead Cells w wyższych rozdzielczościach i ustawieniach graficznych. No i zawsze pozostaje streaming gier, który działa świetnie!

Alternatywnie, stacja dokująca eGPU, taka jak GPD G1 2024 lub ONEXPLAYER ONEXGPU, zrobi ogromną różnicę w grach i ogólnej wydajności związanej z grafiką. Dedykowany procesor graficzny zastąpi iGPU i będzie działał podobnie jak stacjonarny komputer do gier, zapewniając na przykład wyższe rozdzielczości, ustawienia graficzne i szybsze kodowanie wideo.

Recenzja Geekom GT13 Pro – przemyślenia końcowe

Czas podsumować naszą recenzję Geekom GT13 Pro naszymi końcowymi przemyśleniami. Muszę być szczery i powiedzieć, że trudno mi polecić Geekom GT13 Pro zamiast jego odpowiednika AMD, Geekom A8.

Głównym problemem jest niższa wydajność. Konsekwentnie uzyskuje niższe wyniki niż modele AMD. Chociaż nie potrzebujesz wysokiej wydajności, ceny obu modeli są mniej więcej takie same. Dlaczego więc wybrać GT13 Pro zamiast A8?

Geekom GTI13 Pro (po lewej) i Geekom A8 (po prawej)
Geekom GTI13 Pro (po lewej) i Geekom A8 (po prawej)

Pozytywy, które możemy zabrać z Geekom GT13 Pro to niższe zużycie energii, hałas wentylatora i temperatury. Głośny hałas wentylatora w Geekom A8 był moim głównym minusem, był bardzo głośny i stale na wysokim poziomie prędkości w porównaniu do GT13 Pro, który jest cichszy i spędzał mniej czasu przy wysokich prędkościach wentylatora. Można również potencjalnie zaoszczędzić trochę pieniędzy dzięki ogólnie niższemu zużyciu energii.

Jeśli wyższy poziom hałasu nie jest głównym powodem do niepokoju i chcesz uzyskać najlepszą wydajność za swoje pieniądze, polecam Geekom A8. Geekom A8 to poza tym doskonały, wszechstronny mini PC w bezpośrednim porównaniu z Geekom GT13 Pro. Jeśli wolisz niższy poziom hałasu i niższe temperatury, to Geekom GT13 Pro Intel mini PC jest opcją.

Możesz dowiedzieć się więcej o Geekom GT13 Pro i zamówić swój poniżej. Kody rabatowe 10% wygasają do 30 września 2024 r.

Oficjalne sklepy Geekom
GeekomStore(USA) kod rabatowy „DROGT13”
Geekom Store (UK) kod rabatowy „DXGT13”
Amazon (USA)
Model i9 – kod rabatowy „DROXGT13”
Model i7 – kod rabatowy „DROXGT13”

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Geekom A8, sprawdź naszą pełną recenzję tutaj. Można go również kupić od:

Geekom A8Ryzen98945HS: Amazon US, Geekom Store
Geekom A8 Ryzen 7 8845HS: Amazon US, Geekom Store

Geekom GT13 Pro został nam dostarczony przez Geekom do recenzji. Wszystkie słowa i opinie są moimi własnymi i nie zostały opłacone ani poinstruowane przez Geekom.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.