Chat with us, powered by LiveChat

Najlepsze przenośne konsole retro z wideo

Best Handheld Retro Consoles
Best Handheld Retro Consoles

Najlepsza przenośna konsola retro

1. Retroid Pocket 2 Plus

Retroid Pocket 2 był dość popularną przenośną konsolą retro w okresie, w którym został wydany. Retroid Pocket 2 Plus to iteracja tego modelu, która charakteryzuje się zwiększoną wydajnością. Naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych przenośnych konsol retro dostępnych obecnie na rynku.

Wyposażony w ulepszony SoC Unisoc Tiger T310, Retroid Pocket 2 Plus przynosi ze sobą szereg ulepszeń wydajności, które pozwalają mu wygodnie grać w jeszcze szerszą gamę gier retro. W tym na platformach, które wcześniej były zbyt trudne do naśladowania.

Oprócz poprawy wydajności, Retroid Pocket 2 Plus posiada również ulepszone przyciski o większym skoku, zapewniające bardziej komfortowe wrażenia.

Aby dowiedzieć się więcej o Retroid Pocket 2 Plus, zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją Retroid Pocket 2 Plus!

To, co lubimy!

  • Emuluje szybciej
  • Więcej wbudowanych schowków
  • Obsługiwane WiFi 5G
  • Nowy, szybszy procesor

Czego nie lubimy…

  • Skonfigurowanie wszystkiego zajmuje trochę czasu
  • Mało przyjazny dla początkujących użytkowników

2. Miyoo Mini

Miyoo Mini to względny nowicjusz na scenie retro konsol przenośnych. To, co od razu rzuca się w oczy, to fakt, że jest on bardzo poręczny, mierzy 2,55 x 3,68 x 0,70 cala (6,5 x 9,35 x 1,8 cm) i waży 110 gramów.

Miyoo Mini napędzany jest dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex-A7 o częstotliwości do 1,2 GHz. Pamięć RAM wynosi 128 MB, co jest wystarczające dla systemu operacyjnego i obsługiwanych emulatorów konsoli. Niesamowicie wyglądający wyświetlacz to 2,8-calowy ekran IPS o rozdzielczości 640×480, idealny do gier retro!

Domyślny system operacyjny działa wystarczająco dobrze, ale ma pewne trudności z emulacją PlayStation. Jednak Onion OS CFW (Custom Firmware) jest doskonałym zamiennikiem i pozwala na emulację PlayStation z pełną prędkością. A cena jest o połowę niższa niż w przypadku innych handheldów, to prawdziwa okazja i bardzo przenośna!

Aby dowiedzieć się więcej o Miyoo Mini, możesz przeczytać naszą pełną recenzję Miyoo Mini lub kupić Miyoo Mini tutaj.

To, co lubimy!

  • Idealny do codziennych dojazdów do pracy
  • Niska cena
  • 2,8-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 640×480 wygląda niesamowicie
  • Łatwy w użyciu system operacyjny
  • Łatwa wymiana baterii

Czego nie lubimy…

  • Należy zainstalować CFW, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości urządzenia.

3. RG552

Na czele czwartej generacji przenośnych konsol retro znajduje się ANBERNIC RG552. Najnowsza opcja od ANBERNIC, producenta wielu popularnych handheldów.

RG552, będący nową generacją handhelda, posiada bardziej wydajne specyfikacje niż jego poprzednicy z serii 351. Z układem Rockchip RK3399 System-on-a-Chip. SoC ten wyposażony jest w sześciordzeniowy procesor o maksymalnej częstotliwości 1,80 GHz, a także 4 GB pamięci RAM LPDDR4 (to cztery razy więcej pamięci RAM niż w serii 351).

Ten wzrost wydajności pozwala RG552 obsługiwać wiele platform, z którymi poprzednia generacja nie mogła sobie poradzić (Sega Saturn, Sega Dreamcast, DS itp.), a także stać się lepszym na platformach, które były bardziej niestabilne (N64, PSP itp.).

Prawdziwą atrakcją RG552 jest jego duży wyświetlacz. Przekątna ekranu wynosi około 5,36 cala, a jego rozdzielczość to 1920 x 1152. Ten wyświetlacz obsługuje dotyk. A proporcje 5:3 nie pasują idealnie do gier szerokoekranowych (16:9) lub standardowych (4:3/3:2), ale zamiast tego znajdują przyzwoity kompromis między nimi.

Inne podstawowe elementy poprzedniej generacji również pozostają na swoim miejscu, takie jak konstrukcja z dwoma kartami microSD. Kluczową różnicą jest jednak włączenie wewnętrznej pamięci eMMC. Wstępnie zainstalowany system Android 7. Zgadza się, RG552 działa z systemem Android!

Fani EmulationStation nie muszą się jednak martwić, ponieważ nadal możliwe jest łatwe uruchamianie alternatywnych systemów operacyjnych (być może będziesz nawet zainteresowany wypróbowaniem niestandardowego oprogramowania układowego RG552)!

Powracają również dawno nieużywane funkcje, w tym port mini-HDMI na dachu urządzenia.

Możesz dowiedzieć się więcej o RG552 i jego zaletach w naszej recenzji RG552.

To, co lubimy!

  • Wysokiej jakości wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości.
  • Działa z systemami operacyjnymi Android i Linux
  • Port HDMI powraca!
  • Współczynnik proporcji 5:3 to dobry punkt pośredni między 16:9, 4:3 i 3:2.
  • Wygodne przyciski.

Czego nie lubimy…

  • Stosunek ceny do wydajności nie jest najlepszy.
  • Ergonomia zaczyna się pogarszać przy większych rozmiarach
  • Emulacja GBA nie jest już doskonała pod względem pikseli (kompromis wynikający z posiadania wyświetlacza 4:3).

4. RG351MP

ANBERNIC RG351MP zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście przenośnych konsol retro. Jest to najnowsza pozycja w długiej linii urządzeń i logiczne zakończenie trzeciej generacji handheldów.

Centralnym elementem RG351MP nie jest jeden pojedynczy aspekt, ale raczej mnogość aspektów, które zawiera. Posiada wyświetlacz IPS 4:3, 640x480p z modelu RG351V, połączony z metalową obudową modelu RG351M. Zachowuje również konstrukcję z dwoma gniazdami microSD z RG351V, ułatwiając oddzielne zarządzanie oprogramowaniem układowym i grami.

Dla wielu był to „ten” handheld trzeciej generacji, na który czekali. A jeśli rozważasz zakup swojej pierwszej przenośnej konsoli retro, trudno byłoby znaleźć coś lepszego niż RG351MP na rynku.

Jedyne punkty, które naprawdę musimy dokupić do RG351MP, to brak wbudowanego Wi-Fi. Oznacza to, że do wykonywania zadań związanych z siecią wymagany będzie zewnętrzny klucz sprzętowy.

Przechodząc do aspektu wydajności RG351MP – RG351MP wykorzystuje SoC RK3326 (System-on-a-Chip) z 1 GB pamięci RAM. Pozwala to systemowi obsługiwać zdecydowaną większość gier Playstation 1, a także wszystko starsze, z niemal idealną wydajnością. Jednak gdy wyjdziesz poza PS1 (tj. N64 i PSP), zaczyna to być doświadczenie typu „gra po grze”. Niektóre działają świetnie, a inne nie za bardzo.

To, co lubimy!

  • Kontrola jakości ANBERNIC jest w pełni widoczna. Z przyciskami, które mają odpowiednią miękkość i retro handheld z czystym wykończeniem.
  • Dwa gniazda kart microSD ułatwiają zarządzanie grami i systemem operacyjnym.
  • Wyświetlacz 480p, 4:3 zapewnia obraz bez rozciągnięć na wielu platformach.

Czego nie lubimy…

  • Brak wewnętrznego Wi-Fi to pech…
  • Brak rzeczywistej poprawy wydajności w stosunku do poprzednich modeli.
  • Emulacja GBA nie jest już doskonała pod względem pikseli (kompromis wynikający z posiadania wyświetlacza 4:3).

Więcej informacji na temat tego niesamowitego handhelda można znaleźć w naszej recenzji RG351MP. Możesz również zakupić RG351MP od DroiX już dziś!


5. Retroid Pocket 2

Retroid Pocket 2 zajmuje drugie miejsce na naszej liście. Jako przenośna konsola retro, jest z pewnością jedną z najlepszych, jakie można obecnie znaleźć na rynku. Ma jednak swoje zastrzeżenia, których należy być świadomym.

Zaczniemy jednak od pozytywów! Retroid Pocket 2 to jeden z niewielu handheldów „trzeciej generacji”, na którym działa system Android zamiast dystrybucji opartej na Linuksie. Mówiąc konkretnie, działa na nim Android 6 dla standardowego systemu operacyjnego, ale istnieje oficjalna aktualizacja do Androida 8.1.

Uruchomienie systemu Android oznacza, że Retroid Pocket 2 ma natychmiastowy dostęp do szeregu dojrzałych, bogatych w funkcje emulatorów dla wielu platform. Tak więc poza początkowym zakupem (legalnie uzyskanych) gier, nie ma zbyt wiele na drodze konfiguracji

Jedyną rzeczą, za którą nie przepadamy, są przyciski. Wszystkie przyciski obecne na Retroid Pocket 2 są cyfrowe. Oznacza to, że wszystkie są bardzo „klikalne”. Czy wiesz, że kiedy naciskasz przycisk na większości kontrolerów do gier, istnieje niewielka odległość, którą przycisk musi nacisnąć, zanim wejście zostanie zarejestrowane? Odległość ta jest niemal natychmiastowa na Retroid Pocket 2.

Ostatecznie jest to jednak kwestia preferencji. Z drugiej strony, przyciski cyfrowe pozwalają na szybkie i pewne wprowadzanie poleceń, co jest niezbędne w bardziej dynamicznych grach zręcznościowych i konsolowych.

W przeciwieństwie do innych handheldów tej „generacji”, Retroid Pocket 2 nie korzysta z SoC RockChip. Wykorzystuje on raczej czterordzeniowy SoC Cortex-A7. Wydajność jest jednak bardzo podobna, bez zauważalnej różnicy (klatka lub dwie tu i tam).

Retroid OS?

Wszystkie urządzenia Retroid Pocket 2 są również wyposażone w unikalny system operacyjny „Retroid OS”, który działa równolegle z regularną instalacją Androida. Retroid OS to usprawniony system operacyjny przeznaczony wyłącznie do grania w gry, posiadający jedną lub dwie inne przydatne funkcje.

Chociaż jest to przydatne dla tych, którzy nie mają czasu / wysiłku, aby naprawdę skonfigurować kolekcję emulatorów, nadal wolimy korzystać ze zwykłej instalacji Androida podczas grania na Retroid Pocket 2.

RETROID Pocket 2 SNES Colour - widok z przodu pod kątem
Retroid Pocket 2 w amerykańskiej wersji kolorystycznej SNES „Aged/Yellowed Plastic”.

To, co lubimy!

  • Android zapewnia dostęp do wielu dojrzałych emulatorów i innych fajnych aplikacji, które nie są dostępne na innych urządzeniach.
  • Port micro-HDMI umożliwia granie na większych ekranach.
  • Mnóstwo fajnych, zabawnych kolorów do wyboru.

Czego nie lubimy…

  • Przyciski cyfrowe są nieco klikające, jak na nasz gust.
  • Interfejs Androida może być nieco powolny.
  • Wykorzystuje pamięć wewnętrzną eMMC, więc instalacja oprogramowania układowego (niestandardowego lub nie) jest nieco trudniejsza.

Aby dowiedzieć się więcej na temat Retroid Pocket 2, sprawdź naszą recenzję Retroid Pocket 2 i nie zapomnij, że możesz kupić Retroid Pocket 2 od DroiX!


6. RG351V

Na trzecim miejscu listy znajduje się kolejny handheld ANBERNICANBERNIC RG351V, najnowsza konsola retro po RG351MP.

„V” w RG351V oznacza jedną rzecz. Czy możesz zgadnąć, na czym opiera się to urządzenie, patrząc na nie samo?

Jeśli zgadłeś „pionowy”, masz rację! ANBERNIC RG351V to kolejna próba wyprodukowania przez ANBERNIC urządzenia przenośnego o pionowej konstrukcji.

Oznacza to również, że wyświetlacz nie obsługuje już oryginalnych proporcji 3:2. Zamiast tego ekran został ulepszony do 4:3 640x40p. Jest to idealne rozwiązanie do emulacji zdecydowanej większości konsol retro, ponieważ wiele z nich miało natywne proporcje 4:3.

RG351V oznaczał również powrót do formy, z powrotem podwójnego układu kart microSD. Zarządzanie oprogramowaniem sprzętowym i grami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

RG351V posiada ten sam SoC, co inne handheldy trzeciej generacji, więc najlepiej nadaje się do grania w gry na Playstation 1 i wcześniejsze. Z garścią gier na N64 i PSP, które również są grywalne.

Brak drugiego drążka analogowego jest nieco kłopotliwy, ale bardzo, bardzo niewiele gier (które system może emulować) miało nawet natywną kompatybilność z drugim drążkiem analogowym. Możemy więc pominąć to niedopatrzenie.

To, co lubimy!

  • Nieco wyższa pozycja dłoni sprawia, że jest ona nieco wygodniejsza dla większych dłoni.
  • Wyświetlacz 4:3 jest naprawdę ostry i wyraźny.
  • Charakterystyczna dla ANBERNIC jakość wykonania jest prawdziwa, z dobrze wyczuwalnymi przyciskami, zderzakami i spustami.

Czego nie lubimy…

  • Tylko jeden głośnik, który będzie zakryty dłonią.
  • Brak drugiego drążka analogowego.

Aby lepiej poznać tę pionową konsolę retro, zapoznaj się z naszą recenzją RG351V. Możesz również kupić RG351V od DroiX już dziś!


7. Gameforce Chi

GameForce Chi zajmuje miejsce numer cztery na naszej liście przenośnych konsol retro. Jest to również prawdopodobnie najbardziej wyróżniające się wizualnie urządzenie na tej liście.

Jeśli chodzi o estetykę, Gameforce Chi stanowi odważną deklarację, wykorzystując jasne, matowe kolory (w chwili pisania tego tekstu dostępne kolory to pomarańczowy, zielony i „opalony”). Kształt urządzenia wydaje się również celowo nawiązywać do popularnego handhelda Game Boy Advance, z nieco owalną sylwetką.

Jednak to, czego Gameforce brakuje w subtelności, nadrabia praktycznością i wyczuciem dłoni. Nietypowy kształt urządzenia sprawia, że całość zaskakująco ergonomicznie leży w dłoni, pozwalając na bardziej komfortowe sesje gamingowe.

We wszystkich innych aspektach, GameForce Chi jest po prostu solidnym wyborem. Przyciski są przyzwoite, ekran (proporcje 4:3 i 640x480p) jest przyzwoitej jakości. Głośniki są również dobrej jakości.

Jedyną rzeczą, do której możemy się przyczepić, jest brak pokrętła głośności i brak przycisków L3/R3. Regulacja głośności nie jest więc intuicyjna.

To, co lubimy!

  • Unikalna, ergonomiczna konstrukcja w jasnych, przyciągających wzrok kolorach.
  • Wysokiej jakości wyświetlacz IPS 4:3.
  • Podświetlane przyciski są przydatne podczas grania w ciemności.

Czego nie lubimy…

  • Brak dedykowanego koła głośności/kołysek.
  • Matowe wykończenie jest nieco szorstkie.
  • Brak przycisków L3/R3!

Sprawdź naszą recenzję, aby dowiedzieć się więcej o GameForce Chi. Możesz również kupić GameForce Chi już dziś w DroiX!


Wyróżnienia honorowe

W tej sekcji omówimy kilka starszych handheldów, które nie są na tyle aktualne, aby można je było nazwać najlepszymi, ale nadal warto je kupić, jeśli można je znaleźć w magazynie.

RG351M

RG351M to piąta i ostatnia pozycja na naszej liście przenośnych konsol retro. Jest drugim członkiem trzeciej generacji handheldów ANBERNIC.

Początkowo była to aktualizacja oryginalnego RG351P. Podobnie jak RG350M był dla RG350 w poprzedniej generacji.

Jednak w przeciwieństwie do poprzedniej generacji, RG351M wprowadził tylko niewielką garść ulepszeń. Są to wprowadzenie metalowej obudowy i obecność funkcjonalnego wewnętrznego układu Wi-Fi.

Pomimo mniejszej liczby ulepszeń, RG351M nadal stanowił doskonały punkt wejścia do świata przenośnych konsol retro dzięki łatwości obsługi i przystępnej cenie

W przeciwieństwie do innych modeli tej generacji, RG351M posiada wyświetlacz o proporcjach 3:2 (480x320p) i tylko jedno gniazdo kart microSD. Oznacza to, że system operacyjny i gry znajdują się na tej samej karcie microSD, ale także na oddzielnych partycjach.

Podobnie jak RG351MP i RG351V, RG351M działa na tym samym układzie RockChip RK3326 SoC, więc oczekuje takiej samej wydajności w grach. Współczynnik proporcji 3:2 lepiej sprawdza się w grach na Game Boy Advance, ale skutkuje czarnymi paskami lub rozciągniętymi efektami wizualnymi we wszystkich innych grach.

To, co lubimy!

  • Metalowa powłoka stanowi podstawę ogólnego solidnego wrażenia „premium”.
  • Funkcjonalne wbudowane Wi-Fi!
  • Mnóstwo fajnych, zabawnych kolorów do wyboru.

Czego nie lubimy…

  • Nie ma większego powodu do aktualizacji, jeśli masz już RG351P.
  • D-Pad może być nieco sztywny, dopóki się nie „przyzwyczai”.
  • Rozdzielczość 3:2 oznacza, że większość gier albo wymaga rozciągnięcia, albo cierpi z powodu czarnych pasów.

Sprawdź naszą recenzję RG351M, aby dowiedzieć się więcej, lub sprawdź DroiX, gdzie możesz kupić RG351M już teraz!


Podsumowanie

ModelProcesorWyświetlaczSystem operacyjnyLink do zakupu
Retroid Pocket 2 PlusUnisoc Tiger T310; Quad-core @ 1.8GHz640x480p; 4:3; 3,5″Android 9.0Kup teraz
MIYOO MINIDwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A7 o taktowaniu 1,2 GHz640x480p; 4:3; 2,8″Niestandardowy (oparty na systemie Linux)Kup teraz
ANBERNIC RG552RockChip RK3399; sześciordzeniowy przy 1,8 GHz 1920x1152p; 5:3; 5,36″Android 7.1 + Inne (oparte na systemie Linux)Kup teraz
ANBERNIC RG351MPRockChip RK3326; czterordzeniowy przy 1,5 GHz640x480p; 4:3; 3,5″EmuELEC (Custom)Kup teraz
Gameforce Chi RockChip RK3326; czterordzeniowy przy 1,5 GHz 640x480p; 4:3; 3,45″EmuELEC (Oficjalny)Kup teraz
Retroid Pocket 2 Cortex-A7; czterordzeniowy przy 1,5 GHz 640x480p; 4:3; 3,5″ Android 6.0 + RetroidOSKup teraz
ANBERNIC RG351V RockChip RK3326; czterordzeniowy przy 1,5 GHz 640x480p; 4:3; 3,5″ EmuELEC (Custom) Kup teraz
ANBERNIC RG351M RockChip RK3326; czterordzeniowy przy 1,5 GHz 480×320; 3:2; 3.5″ EmuELEC (Custom) Kup teraz
Najlepsza przenośna konsola retro – tabela

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.