Recenzja Anbernic RG Nano
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Podsumowanie
Ten mały retro handheld do gier ma swój urok. Wiele klasycznych handheldów i konsol jest bardzo grywalnych, ale w krótszych seriach, zanim pojawi się zmęczenie.
Overall
4.3User Review
( votes)Pros
- Wyjątkowo przenośny
- Metalowa obudowa
- Przyzwoity wybór emulowanych systemów
Cons
- Niższa żywotność baterii w porównaniu z większymi urządzeniami przenośnymi
- Niewygodny dla oczu podczas dłuższych sesji grania ze względu na rozmiar ekranu.
Mówi się, że dobre rzeczy przychodzą w małych opakowaniach, przetestujmy to z najmniejszym jak dotąd handheldem Anbernic, RG Nano. Dołącz do nas w naszej recenzji RG Nano, w której rozpakowujemy, przeglądamy, testujemy wydajność emulatorów i sprawdzamy, jak gry wyglądają na tym małym przenośnym urządzeniu do gier retro.
Recenzja wideo Anbernic RG Nano
Rozpakowywanie RG Nano
Zacznijmy tę recenzję RG Nano od rozpakowania. Na początku pudełka znajduje się instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim. Następnie mamy emulator gier retro Anbernic RG Nano, który wkrótce przedstawimy bardziej szczegółowo.
Do RG Nano dołączony jest brelok do kluczy, który można przypiąć do zamka błyskawicznego, paska lub breloka. Następnie znajduje się kabel USB typu C do ładowania. I wreszcie, co nie mniej ważne, jest kabel konwertujący audio typu C na 3,5 mm, którego można użyć do podłączenia słuchawek lub głośników.
Przegląd RG Nano
Kontynuujemy naszą recenzję RG Nano, przedstawiając przegląd tego przenośnego emulatora gier. Anbernic RG Nano jest dostępny w trzech kolorach: niebieskim, fioletowym i czerwonym. Mają one wymiary 2,79 x 1,69 x 0,66 cala (7,1 x 4,3 x 1,7 cm) i ważą zaledwie 75 gramów. Niska waga jest imponująca, ponieważ jest to obudowa ze stopu aluminium, niewiele cięższa niż średniej wielkości jajko, 2 kromki chleba lub 4 płyty kompaktowe, aby umieścić ją w kontekście.
Wyświetlacz to 1,54-calowy IPS o rozdzielczości 240×240. Pomimo niskiej rozdzielczości, istniały handheldy o niższych rozdzielczościach, w tym seria Gameboy, aż do modelu Advance, który miał 240×160.
Z przodu znajduje się klasyczny D-Pad, cztery przyciski do gier oraz Select i Start.
Na górze znajdują się dwa przyciski naramienne, a pośrodku port USB typu C. Port służy do ładowania i ma ładny wskaźnik LED ładowania wokół portu. Można użyć dołączonego kabla konwertera, aby podłączyć się do gniazda 3,5 mm w celu uzyskania zewnętrznego dźwięku. Oznacza to niestety, że nie można jednocześnie ładować i słuchać muzyki z zewnętrznych źródeł. Istnieją oddzielnie dostępne kable rozgałęziające, które mają oba złącza, jeśli jest to dla Ciebie przełom.
Po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania, który po dotknięciu pełni funkcję przycisku menu. Jest też gniazdo na kartę micro SD.
D-Pad jest zaskakująco wygodny w użyciu, choć nieco nieprecyzyjny w gorączce chwili. Przyciski do gier są dość małe, ale po spędzeniu trochę czasu na ich używaniu, nie są takie złe i są responsywne. Przenośnego emulatora gier RG Nano nie można chwycić, a zamiast tego można go oprzeć na palcach, co jest całkiem wygodne przez krótki czas.
Specyfikacja techniczna RG Nano
CPU | Dwurdzeniowy procesor Allwinner V3s ARM Cortex-A7 pracujący z częstotliwością do 1,2 GHz |
RAM | 64 MB DDR2 |
PRZECHOWYWANIE | Karta micro SD o pojemności 64 GB, możliwość użycia karty o pojemności do 512 GB |
WYŚWIETLACZ | 1,54-calowy wyświetlacz IPS 60 Hz o rozdzielczości 240 x 240 |
OS | Linux |
BATERIA | Polimerowa bateria litowo-jonowa 1050 mAh, wystarczająca na 2,5 godziny pracy |
W ramach naszej recenzji RG Nano przetestowaliśmy baterię i możemy potwierdzić około 2,5 godziny średniego użytkowania przy użyciu różnych emulatorów.
Przegląd systemu operacyjnego
Naszą recenzję RG Nano opieramy na najnowszej wersji oprogramowania układowego 1.0.1, która zawiera pewne ulepszenia w stosunku do dostarczonego oprogramowania układowego. Zawiera kilka rdzeni emulatorów retroarch, a także przeportowane gry. Przewodnik dotyczący aktualizacji oprogramowania sprzętowego RG Nano znajduje się tutaj.
Frontend
Najpierw uruchamia się nakładka gmenu2x, która zawiera listę wszystkich emulatorów od Atari Lynx do PlayStation 1. Wybranie systemu spowoduje wyświetlenie listy gier, wybranie jednej z nich spowoduje uruchomienie odpowiedniego emulatora i załadowanie gry. Istnieje również zakładka Retroarch, która zawiera kilka rdzeni emulatorów, w tym arcade, PC Engine, Mega Drive i SNES.
Funkcja zegara czasu rzeczywistego
W emulatorze retro dostępna jest również funkcja zegara, która zapamiętuje godzinę nawet po wyłączeniu. Jest to miły dodatek, chociaż być może ciągłe włączanie ekranu nie jest dobre dla żywotności baterii, ale możesz go całkowicie wyłączyć, jeśli chcesz.
Oprócz gmenu2x istnieje również drugi frontend o nazwie RetroFE. Jest to bardziej wizualny frontend i możesz mieć na przykład pudełko z grą zamiast zwykłej listy tekstowej. Istnieje kilka motywów, których można użyć. Ogólnie rzecz biorąc, działa dobrze, choć czułem, że w niektórych motywach jest nieco opóźniony.
Funkcje emulatora
Emulatory mają fajną funkcję, w której jeśli wcześniej grałeś w wybraną grę, zostaniesz poproszony o wznowienie od miejsca, w którym ostatnio skończyłeś, lub rozpoczęcie gry tak, jakbyś grał po raz pierwszy. Najwyższe oceny za włączenie tej funkcji!
Dostęp do menu w emulatorze uzyskuje się poprzez szybkie dotknięcie przycisku zasilania. Z tego miejsca można zmieniać głośność i jasność, a także zapisywać i wczytywać stany. Można również zmienić proporcje obrazu, co zwykle nie ma znaczenia, ale w przypadku tego wyświetlacza 240×240 ma, ponieważ niektóre mają wyższą rozdzielczość.
Dobrym przykładem jest Crash Bandicoot 2 na GBA. Możemy zaobserwować zmianę współczynnika proporcji pomiędzy Skalowany, najbardziej wierny oryginałowi, pokazuje pełny ekran gry, ale ma górne i dolne obramowanie. Podczas gdy Zoomed wykorzystuje większą część wyświetlacza, ale pomija boki, Stretched wykorzystuje cały wyświetlacz i pomija niektóre boki. A Cropped pomija wiele boków. Będzie się to różnić w zależności od oryginalnej rozdzielczości wyświetlania konsoli, więc sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepsze, na przykład w zależności od rodzaju gry.
Garlic OS Custom Firmware?
Warto wspomnieć, że Black Seraph zasugerował, że niestandardowe oprogramowanie Garlic OS może pojawić się na emulatorze gier RG Nano vintage. Żadne inne szczegóły nie zostały jeszcze ogłoszone. Wiemy jednak z jego poprzednich wydań na inne handheldy, że powinien działać bardzo dobrze i zdecydowanie warto go zainstalować, gdy tylko zostanie wydany. Przygotujemy przewodnik instalacji w naszej Bazie wiedzy, gdy tylko będzie dostępny.
Wydajność emulatora
W ramach naszej recenzji RG Nano przyjrzymy się wydajności emulatorów. Procesor ten był używany w kilku klasycznych symulatorach gier, więc znamy już jego wydajność. Możemy sięgnąć do ery PS1, ale niektóre gry na niej mogą nie działać zbyt dobrze. Spędzimy kilka chwil na testowaniu niektórych systemów przenośnych i konsolowych, aby zobaczyć, jak wyglądają i grają na tym małym retro handheldie.
Gameboy, Gameboy Colour i Game Gear
Game Gear, oryginalny Gameboy i Gameboy Colour mają taką samą rozdzielczość 160×144 pikseli. Możesz wybrać pomiędzy skalowaniem do oryginalnego rozmiaru i rozciągnięciem, aby uzyskać pełny ekran. Wszystkie gry naturalnie działają dobrze i bez żadnych problemów.
Neo Geo Pocket
Neo Geo Pocket działa bardzo dobrze w skalowanych proporcjach i nie warto rozciągać, powiększać lub przycinać dla kilku dodatkowych pikseli. Jak można się spodziewać, wszystkie gry działają świetnie i bez żadnych problemów.
WonderSwan Color
WonderSwan Color ma szerszą rozdzielczość, więc skalowanie oznacza pewne górne i dolne granice. To zależy od gry, jakich proporcji użyć. W przypadku tej gry Zoomed działa dobrze, ponieważ jest to gra wyścigowa, a boki toru nie są tak ważne.
Gameboy Advance
Podobnie jest na GBA z szerszym ekranem. Jak widzieliśmy wcześniej, odtwarzanie Scaled pokazuje pełny oryginalny ekran, ale masz granice. Tryb powiększony jest prawdopodobnie najlepszy w użyciu, ale może zależeć od gry.
A teraz przejdźmy do konsol, które mają większą natywną rozdzielczość pikseli niż 240×240. Oznacza to, że gry muszą być zmniejszane, powiększane lub przycinane, aby zmieściły się na wyświetlaczu.
Master System
Rozdzielczość natywna Master System i PC Engine nie jest daleka od RG Nanos, więc możesz użyć skalowania, powiększania lub przycinania w zależności od preferencji.
MegaDrive i SNES
Gdy przechodzimy do systemów 16-bitowych z SNES i Mega Drive, widzimy obsługiwane większe natywne rozdzielczości. Skalowana rozdzielczość ma mniejsze górne i dolne granice i powinna być w porządku dla wielu gier, rozciągnięta nie jest w rzeczywistości zła, przycięte i powiększone są w porządku w zależności od gry, w którą grasz.
PS1
W przypadku PlayStation 1 jest to mieszana torba. Na początek znajdziesz wiele gier, które nie działają z pełną prędkością. Myślę jednak, że dzięki niestandardowemu oprogramowaniu sprzętowemu zobaczysz poprawę. Większym problemem jest wyświetlacz, pomimo natywnej rozdzielczości PS1 320×240, wewnętrznie przeskalowano ją do 480P, co może sprawić, że tekst będzie bardzo trudny do odczytania na tym małym wyświetlaczu. Powiedziałbym, że niektóre gry są w porządku, ale nie kupuj tego specjalnie do gier na PS1.
Przemyślenia końcowe
Kończymy naszą recenzję RG Nano naszymi przemyśleniami na temat emulatora gier na urządzenia przenośne. RG Nano to interesujący emulator retro. Kiedy dotarły próbki do recenzji, wszyscy w biurze ustawili się w kolejce, aby je wypróbować. Początkowe opinie brzmiały: ” Zamierzam kupić jeden dla mojego dziecka” lub „To jest świetne, gdy jedziesz pociągiem” itp. Otrzymujemy takie opinie od innych produktów, ale nie tak wiele, jak w przypadku RG Nano.
Miałem dokładnie takie same początkowe odczucia, ale po spędzeniu trochę czasu na korzystaniu z RG Nano, moje opinie nieco się zmieniły. Może to wina mojego wieku, ale po godzinie korzystania z emulatora gry na handhelda, moje oczy zaczęły się męczyć patrząc na tak mały wyświetlacz. Mój wzrok jest w porządku, nie idealny, ale nie mam tego problemu ze zwykłymi handheldami. Jest to coś, o czym należy pamiętać, jeśli masz jakiekolwiek schorzenia wzroku.
RG Nano należy dla mnie do kategorii nowości. Jest to raczej okazjonalne urządzenie emulujące retro do szybkich sesji gier, które jest niezwykle przenośne i łatwe do przechowywania, gdy nie jest używane. Natychmiast przyciąga uwagę, pokaż go komuś, a zostanie on wciągnięty w gamę grywalnych systemów przenośnych i konsolowych na tak małym przenośnym urządzeniu retro.
Nie mogę szczerze polecić Anbernic RG Nano jako głównego urządzenia przenośnego do siedzenia i grania w dłuższe sesje gamingowe. Zamiast tego powinieneś kupić tradycyjny handheld. W podobnej cenie można nabyć Miyoo Mini Plus lub Anbernic RG35XX i cieszyć się większym ekranem, dłuższym czasem pracy na baterii i szybszym działaniem.
Pomimo kilku zastrzeżeń, RG Nano ma w sobie niezaprzeczalny urok. I zgadnijcie co, mam teraz jeden w kieszeni, gotowy do gry w każdej chwili!
Gdzie kupić Anbenic RG Nano?
Możesz dowiedzieć się więcej i kupić Anbernic RG Nano tutaj. Użyj kodu RGNANO5OFF , aby uzyskać 5% zniżki przy kasie. Lub przejrzyj naszą ofertę handheldów do gier retro tutaj.
Na tym kończy się nasza recenzja RG Nano. Mamy nadzieję, że okazał się on przydatny. Co sądzisz o RG Nano? Czy jest za mały, jest nowością, czy się podoba? Daj nam znać w komentarzach!
Podręcznik rozpoczęcia pracy z RG Nano
Jeśli planujesz zamówić RG Nano lub właśnie go otrzymałeś, tutaj znajdziesz przydatny przewodnik. Zawiera szczegółowe informacje na takie tematy, jak zmiana frontendu, zmiana proporcji obrazu, aktualizacja oprogramowania układowego, dodawanie plików na kartę SD i wiele innych.