Recenzja ONEXPLAYER ONEXGPU 2
-
Design
-
Build Quality
-
Performance
-
Features
Podsumowanie
ONEXPLAYER ONEXGPU 2 zapewnia potężną wydajność w grach dzięki karcie graficznej AMD Radeon RX 7800M, 12 GB pamięci RAM GDDR6 i rozszerzalnej pamięci masowej,
Overall
4.6User Review
( votes)Pros
- Wysokowydajny procesor graficzny AMD Radeon RX 7800M
- Łączność OCuLink i USB 4
- Dodatkowe wyjścia USB, Ethernet, HDMI i DP
- Gniazdo SSD dla dodatkowej pamięci masowej
- Orientacja pionowa w celu zaoszczędzenia miejsca
Cons
- Duży zasilacz w porównaniu do zasilaczy wewnętrznych
Zewnętrzne stacje dokujące GPU zyskały na popularności, oferując potężny sposób na zwiększenie wydajności gier na urządzeniach przenośnych, mini PC i komputerach stacjonarnych. ONEXPLAYER ONEXGPU 2 ma na celu rozwinięcie swojego poprzednika poprzez aktualizację do AMD Radeon 7800M, obiecując lepszą wydajność i rozszerzoną łączność. Ale jak duża jest różnica? I czy jest to właściwa aktualizacja dla Ciebie? Przyjrzyjmy się bliżej i dowiedzmy się w naszej recenzji ONEXPLAYER ONEXGPU 2.
Recenzja wideo ONEXPLAYER ONEXGPU 2
ONEXPLAYER ONEXGPU 2 Przegląd
Naszą recenzję ONEXPLAYER ONEXGPU 2 rozpoczynamy od spojrzenia na samą stację dokującą eGPU. ONEXPLAYER ONEXGPU 2 mierzy około 9,03 x 6,8 x 1,6 cala (22,9 x 17,5 x 4,3 cm) i waży około 1,6 kg (3,5 funta) bez zasilacza, 2,3 kg z zasilaczem. ONEXGPU 2 stoi pionowo, aby zajmować mniej miejsca na biurku. Z przodu znajduje się przycisk zasilania, przycisk turbo i przycisk cyklu trybu RGB.
Przycisk Turbo przełącza między domyślną mocą 180 W a 130 W. Przycisk RGB przełącza różne tryby podświetlenia, które znajdują się w górnej i dolnej części ONEXGPU 2.
Z tyłu, od góry do dołu, znajduje się złącze zasilania, port USB-C 4 i OCuLink do szybkiego przesyłania danych. Dalej mamy HDMI 2.1 i dwa DisplayPorty 2.0 dla wyjścia do trzech telewizorów lub monitorów. Obok drugiego DisplayPort znajduje się czytnik kart micro SD, a poniżej dwa porty USB-A, kończąc na porcie ethernet.
Po lewej stronie pod grillem wentylatora znajduje się zdejmowana pokrywa przytrzymywana magnesami, w której można zainstalować dysk SSD M.2 NVMe PCI-E Gen 3.0 w celu uzyskania dodatkowej pamięci masowej.
I krótkie spojrzenie na zasilacz, ponieważ jest to duży chłopiec! Mierzy około 4,7 x 3,7 x 1,1 cala (12 x 9,5 x 3 cm), nie licząc typu wtyczki, lub zamiast tego można użyć wtyczki do czajnika. Jest to ładowarka GaN o mocy 330 W, która nie tylko zasila ONEXGPU 2, ale może również ładować urządzenie do 65 W. Posiadanie zasilacza zewnętrznego w stosunku do ONEXGPU pomaga w utrzymaniu niskich temperatur, ale oznacza również coś dodatkowego do noszenia, jeśli jesteś w ruchu.
Specyfikacja techniczna ONEXPLAYER ONEXGPU 2
W ramach naszej recenzji ONEXPLAYER ONEXGPU 2 przyglądamy się specyfikacji technicznej, a także przeprowadzamy własne testy hałasu wentylatora i temperatury.
GPU | AMD Radeon RX 7800M |
ARCHITEKTURA | Navi 32 |
RAM | 12GB GDDR6 |
CZĘSTOTLIWOŚĆ | 2145 MHz |
PROCESORY STRUMIENIOWE | 3840 |
JEDNOSTKI OBLICZENIOWE | 60 |
JEDNOSTKI RASTROWE | 96 |
SZCZYTOWA WYDAJNOŚĆ OBLICZENIOWA W POŁOWIE PRECYZJI | 71,73 TFLOPs |
SZCZYTOWA WYDAJNOŚĆ OBLICZENIOWA POJEDYNCZEJ PRECYZJI | 35,84 TFLOPs |
W naszych testach hałasu wentylatora i temperatury uruchomiliśmy je z Forza Horizon 5 na zewnętrznym monitorze przy ustawieniach graficznych 4K Extreme, aby naprawdę wycisnąć sprzęt przy 180 W. Uzyskaliśmy najwyższą temperaturę 60 °C i najwyższy hałas wentylatora 65 dB. Nie zauważyliśmy większej różnicy przy 130 W.
Benchmarki
Nie moglibyśmy zrobić recenzji ONEXPLAYER ONEXGPU 2 bez kilku testów porównawczych. Pominiemy zwykłe benchmarki oparte na CPU i skoncentrujemy się na tych dla GPU. Będziemy używać ONEXPLAYER X1 Pro z procesorem HX 370, który ma port OCuLink. ONEXFLY F1 Pro z procesorem HX 365 tylko z portem USB. Dołączyliśmy wyniki testów porównawczych dla wewnętrznych i zewnętrznych wyświetlaczy, a także z i bez łączności OCuLink na X1 Pro, aby zobaczyć różnice w wydajności.
3DMARK
Zaczniemy od naszych zwykłych testów 3DMARK Benchmark, Time Spy, Night Raid i Fire Strike. W Time Spy widzimy, że X1 Pro przez OCuLink naturalnie przejmuje prowadzenie, a USB pozostaje w tyle. F1 Pro radzi sobie tutaj całkiem dobrze z dobrymi wynikami tylko przez USB.
W Night Raid widzimy bardziej mieszane wyniki. W przypadku F1 Pro widać różnicę między wyświetlaczami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a także OCuLink i USB. F1 Pro na zewnętrznym wyświetlaczu zaskakująco zajmuje pierwsze miejsce w wynikach.
W benchmarku Fire Strike wyniki są nieco bardziej zbliżone. X1 Pro ponownie prowadzi przez OCulink, ze spadkiem wydajności tylko przez USB. Z kolei F1 Pro przez USB radzi sobie całkiem dobrze w różnych testach.
Forza Horizon 5
To właśnie wtedy, gdy uruchamiamy niektóre benchmarki gier, możemy zobaczyć zalety OCuLink w porównaniu z połączeniami tylko przez USB. X1 Pro z OCuLink cieszy się ogromnym wzrostem wydajności we wszystkich testach. Po podłączeniu tylko przez USB widzimy, że oba urządzenia mają bardzo zbliżoną liczbę klatek na sekundę, ograniczoną przepustowością USB 4.
Shadow of the Tomb Raider
W przypadku Shadow of the Tomb Raider widzimy ten sam wzór z X1 Pro przez OCuLink. Ma on ogromny wzrost wydajności w porównaniu do samego USB. Ponownie widzimy podobne wyniki z USB w testach względnych dla obu urządzeń.
Cyberpunk 2077
Ostatnim benchmarkiem jest Cyberpunk 2077. Widzimy dobre wyniki dla X1 Pro przez OCuLink, choć zauważalny spadek przy 4K na zewnętrznym monitorze. W przypadku F1 Pro przez USB widzimy oczekiwane wyniki zgodne z wynikami X1 Pro USB.
Podsumowanie benchmarku
ONEXPLAYER ONEXGPU 2, jak widzieliśmy, jest świetny pod względem wydajności, ale widzimy pewne wąskie gardła, gdy używamy tylko USB 4. Przepustowość USB 4 nie jest wystarczająca, aby nadążyć i widzimy dużą lukę w wydajności w porównaniu do OCuLink. W przypadku oryginalnej stacji dokującej ONEXPLAYER ONEXGPU eGPU różnica nie była tak duża, ponieważ procesor graficzny miał mniejszą wydajność, ale nadal występowało wąskie gardło. Z tego powodu uzyskaliśmy dość podobne wyniki przez USB 4 na obu urządzeniach.
Jednak po podłączeniu przez OCuLink widzimy wyższe wyniki niż w przypadku GPU 7600M. Na przykład w rozdzielczości 4K w grze Forza Horizon 5 widzimy około 38% różnicy w wydajności. Niższe rozdzielczości będą podobne, ale jeśli zwiększysz jakość grafiki, zobaczysz, że różnica między nimi gwałtownie wzrośnie.
Możesz dowiedzieć się więcej o obu handheldach, których używaliśmy w tej recenzji; Recenzja ONEXPLAYER X1 Pro i Recenzja ONEXPLAYER F1 Pro.
Wydajność gry
Benchmarki są bardzo dobre, ale co z rzeczywistymi grami. Przyjrzymy się niektórym z bardziej wymagających gier. W tym celu używamy ONEXPLAYER X1 Pro z połączeniem OCuLink w rozdzielczości 1600P.
Cyberpunk 2077
Jeśli zależy nam na solidnych 60 klatkach na sekundę, to wybraliśmy 1600P na domyślnych ustawieniach graficznych Ray Tracing Low, z wysoką jakością tekstur i AMD FidelityFX Super Resolution 2.1 ustawioną na Auto.
Forza Horizon 5
Aby uzyskać solidne 60+ klatek na sekundę, wybraliśmy 1600P na domyślnych ustawieniach graficznych Extreme. Przyjemna i łatwa konfiguracja dla tej gry
Jeśli masz wyższą częstotliwość odświeżania na wyświetlaczu, powiedzmy 120 Hz z X1 Pro. Wtedy możemy wybrać grafikę 1600P Medium. Możesz też zejść do 1200P i wybrać grafikę High, jeśli wolisz.
Zatwierdzony
Kolejny szybki test 60+ FPS. Użyliśmy 1600P na domyślnych ustawieniach graficznych Epic, z włączonym Ray Tracing i NVIDIA DLSS 3 ustawionym na Quality.
Przemyślenia końcowe
Podsumujmy nasze przemyślenia na temat recenzji ONEXPLAYER ONEXGPU 2. ONEXPLAYER ONEXGPU 2 to świetny dodatek dla posiadaczy komputerów przenośnych, mini lub stacjonarnych, pod pewnymi warunkami. Podsumujmy dlaczego.
Obudowa może wydawać się bardzo duża, ale jeśli porównasz ją do karty graficznej, to jest ona głównie większa pod względem głębokości. Ma też tę zaletę, że nie leży płasko na biurku, lecz stoi, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca.
Należy również wziąć pod uwagę, że w środku znajduje się nie tylko karta graficzna. Mamy tutaj pełny zestaw akcesoriów stacji dokującej, z obsługą do trzech zewnętrznych wyświetlaczy, dwoma dodatkowymi portami USB, portem Ethernet i gniazdem SSD dla dodatkowej pamięci masowej. Tak więc dodatkowy rozmiar w porównaniu do standardowego GPU rekompensuje to tutaj.
Najważniejszym czynnikiem jest wydajność. Widzimy wyższą wydajność niż w przypadku poprzedniej generacji ONEXGPU. Po zastosowaniu OCuLink obserwujemy wzrost wydajności o około 50% ze 103 do 153 FPS w grze Forza Horizon 5 w rozdzielczości 4K w porównaniu do starszego modelu 7600M.
Jeśli jednak Twoje urządzenie nie obsługuje OCuLink, nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać wydajności ONEXPLAYER ONEXGPU 2 ze względu na ograniczenia przepustowości USB 4. W niektórych przypadkach może to skutkować dużymi spadkami wydajności. Na przykład w grze Forza Horizon 5 w rozdzielczości 4K zarejestrowaliśmy 208 FPS przy połączeniu OCuLink, ale tylko 73 FPS przez USB 4. Jeśli planujesz korzystać wyłącznie z USB 4, różnica w wydajności w porównaniu do poprzedniego modelu 7600M jest znacznie mniejsza, co czyni go bardziej opłacalnym wyborem.
Mając to wszystko na uwadze, jeśli masz lub planujesz zakup urządzenia z OCuLink, to ONEXPLAYER ONEXGPU 2 jest doskonałą opcją. Masz najszybsze możliwe połączenie dla wydajności graficznej, wiele wyjść wideo, Ethernet i gniazdo SSD dla większej ilości pamięci. Jest to zdecydowanie jedna z opcji do rozważenia!
Na tym kończy się nasza recenzja ONEXPLAYER ONEXGPU 2, mamy nadzieję, że okazała się przydatna. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego produktu, prosimy o zadawanie ich w komentarzach, a my z przyjemnością pomożemy.