Witamy w naszym przewodniku na temat instalacji systemu ArkOS na handheldach z serii RG351 (a także Gameforce Chi!).
[Update 2021/11/09] Uruchomiliśmy bardziej kompleksowy przewodnik po całym oprogramowaniu sprzętowym dostępnym obecnie dla urządzeń z rodziny RG351. Sprawdź to tutaj!
Trzecia generacja handheldów ANBERNIC została wyposażona w różnorodne oprogramowanie sprzętowe. Wszystkie mają podobne cele (zapewnienie lepszych wrażeń w porównaniu ze standardowym oprogramowaniem układowym), ale osiągają to na nieco inne sposoby.
Podczas gdy oprogramowanie układowe, takie jak 351ELEC , ma na celu rozbudowę i ulepszenie systemu operacyjnego, na którym działało standardowe oprogramowanie układowe, istnieją takie, które zastępują stare systemy i decydują się na wdrożenie czegoś innego.
ArkOS jest jednym z takich niestandardowych firmware. Opierając się na Ubuntu 19.10 – zapewnia większą swobodę programistom i umożliwia szereg dodatkowych funkcji w porównaniu do EmuELEC, takich jak:
- Jednoczesna obsługa 64-bitowej i 32-bitowej przestrzeni użytkownika. Innymi słowy, obsługiwany jest niezwykle szeroki zakres emulatorów i platform.
- Aktualizacje OTA (Wi-Fi)
- Zarówno dla samego ArkOS
- I dla rdzeni w RetroArch.
- Różne inne drobne optymalizacje i ulepszenia jakości życia
ArkOS nie posiada zoptymalizowanych ustawień domyślnych lub konfiguracji dla swoich emulatorów. Oznacza to, że będzie wymagać nieco więcej konfiguracji niż standardowe oprogramowanie układowe lub 351ELEC.
Ponadto ArkOS nie zawiera plików BIOS potrzebnych do działania niektórych emulatorów. Będziesz musiał dodać je samodzielnie, zanim będziesz mógł grać. Pełną listę emulatorów w systemie ArkOS i potrzebnych plików BIOS można znaleźć tutaj.
Będziesz potrzebować:
Przed kontynuowaniem pobierz następujące pliki.
- Sam system ArkOS. Najnowsze wersje ArkOS można pobrać tutaj. Tutaj zamieściliśmy również dystrybucje.
- Jakieś oprogramowanie do flashowania USB. Z wyjątkiem BalenaEtcher, większość narzędzi powinna działać dobrze.
- W przypadku systemu Windows można użyć czegoś takiego jak Win32DiskImager. To właśnie będzie używane w tym przewodniku.
- Dla użytkowników komputerów Mac, coś takiego jak ApplePi Baker.
- Oprogramowanie do zarządzania partycjami. Nie ma znaczenia, którego konkretnie używasz, o ile możesz całkowicie sformatować urządzenia za jego pomocą.
- Lubimy używać Kreatora partycji MiniTool. To właśnie będzie używane w tym przewodniku.
Jak zainstalować ArkOS
Proces instalacji systemu ArkOS jest identyczny z procesem instalacji dowolnego innego oprogramowania układowego na tych urządzeniach. Zamiast więc wymyślać koło na nowo, w stosownych przypadkach będziemy ponownie wykorzystywać obrazy z innych przewodników.
1. Sformatuj kartę
W pierwszej kolejności należy sformatować kartę, aby wyczyścić ją z danych i umieścić je na jednej partycji.
Jeśli karta jest już sformatowana, można pominąć ten krok. Jeśli zakupiono nową kartę SD, prawdopodobnie jest ona już sformatowana. Wystarczy usunąć wszystkie znajdujące się na nim pliki.
Będziemy używać MiniTool Paritition Wizard, ale możesz użyć dowolnego narzędzia. Należy upewnić się, że cała karta znajduje się na jednej partycji i że partycja ta jest dostępna (co oznacza, że można z niej przeciągać/upuszczać pliki).
Czyszczenie karty microSD – obrazy
2. Błysk obrazu
Teraz musisz faktycznie sflashować ArkOS na RG351.
Odbywa się to za pomocą pobranego wcześniej narzędzia do obrazowania. Będziemy używać Win32 Disk Imager.
Po otwarciu programu pojawi się następujący ekran.
Kolejne dwa kroki można wykonać w dowolnej kolejności:
- Kliknij niebieską ikonę folderu po prawej stronie sekcji „Plik obrazu”. Następnie wybierz pobrany wcześniej plik .img oprogramowania układowego.
- Upewnij się, że litera „Device” odpowiada karcie microSD.
Po wykonaniu tych dwóch kroków kliknij przycisk „Napisz”.
Po sflashowaniu karty włóż ją do urządzenia i naciśnij przycisk zasilania. System wykona kilka zadań pierwszego uruchomienia (konfiguracja systemu plików, rozszerzenie pamięci masowej itp.), które mogą chwilę potrwać, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Po uruchomieniu systemu zalecamy zapoznanie się z niezwykle obszerną Wiki ArkOS, aby rozpocząć korzystanie z systemu.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem RG351P, RG351M, RG351V lub GameForce Chi, możesz je kupić pod tymi linkami:
- RG351P od DroiX
- RG351V od DroiX
- RG351M od DroiX
- Gameforce Chi od DroiX
Mamy nadzieję, że niniejszy przewodnik instalacji systemu ArkOS na urządzeniu RG351 okazał się przydatny. Jeśli masz jakieś pytania, opinie lub inne uwagi – zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej. Do następnego razu!