Chat with us, powered by LiveChat

Anbernic RG556 – zasilany przez Unisoc T820 retro handheld do gier z systemem Android

Anbernic RG556
Anbernic RG556

Ujawniono więcej szczegółów na temat najnowszego zapowiedzianego handhelda firmy Anbernic. Oto wszystko, co wiemy do tej pory.

Nowy rok i nowy design

Anbernic RG556 to znacząca zmiana w stosunku do zwykłych konstrukcji Anbernic. Wyposażony w zakrzywione uchwyty i odpowiednie przyciski na ramionach i spustach, wygląda bardziej jak AYN Odin niż ich poprzednie handheldy. Na zdjęciach i filmie widać, że wokół dwóch drążków analogowych znajduje się oświetlenie LED. Mierzy około 22,3 x 9 x 1,5 cm i waży około 0,331 kg

Jeśli chodzi o kolory obudowy, wiemy, że do wyboru będą cztery: niebieski i czarny w standardowych i przezroczystych kolorach.

Anbernic RG556 pod różnymi kątami
Anbernic RG556 pod różnymi kątami

Specyfikacja techniczna Anbernic RG556

Wyświetlacz to 5,48-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 1080×1920 (obrócony).

Zasilanie Anbernic RG556 zapewnia procesor UNISOC T820. Jest to następca dobrze znanego chipu T618, który był używany w retro handheldach do gier, takich jak RG405V, RG505, Retroid Pocket 3+ i Retroid Pocket Flip. Procesor ten nie był jeszcze stosowany w urządzeniach przenośnych do gier, więc ciekawie będzie zobaczyć, jak się sprawdzi. Jest to ośmiordzeniowy procesor z trzema klastrami, 1x ARM Cortex-A76 @ 2,7 GHz, 3x A76 @ 2,3 GHz i energooszczędnym rdzeniem 4x ARM Cortex-A55 @ 2,1 GHz.

Procesor graficzny to ARM Mali-G57 MC4 z czterema rdzeniami o taktowaniu 850 MHz. Pamięć RAM wynosi 8 GB LPDDR4X, a w przypadku pamięci masowej spodziewalibyśmy się co najmniej 128 GB wewnętrznej pamięci UFS2.2 i czytnika kart micro SD.

Będzie działał na systemie operacyjnym Android 13 i będzie obsługiwał Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0. Całość zasila bateria o pojemności 5500 mAh, która wytrzyma do 8 godzin w zależności od użytkowania. Port USB typu C obsługuje DisplayPort 1080P, umożliwiając przesyłanie sygnału do telewizora lub monitora.

Oczekiwana wydajność

Pod względem wydajności możemy porównać go do MediaTek Dimensity 1100, który ma podobną wydajność w niektórych testach porównawczych. Jednak w niektórych przypadkach widzimy, że Dimensity wynosi nawet 10% w stosunku do Unisoc. Niedawno recenzowaliśmy Retroid Pocket 4 PRO, który wykorzystuje ten układ i uzyskał doskonałe wyniki w testach porównawczych, zobacz naszą pełną recenzję Retroid Pocket 4 Pro tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Jeśli chodzi o wydajność w grach i emulacji, możemy spodziewać się podobnego poziomu wydajności, jak w przypadku RP4 Pro. Będzie on w stanie działać do ery PlayStation 1 i Dreamcast bez żadnych problemów. W przypadku PlayStation 2 powinniśmy być w stanie zobaczyć zdecydowaną większość gier działających z pełną prędkością, a nawet zwiększyć rozdzielczość renderowania w niektórych grach w celu poprawy grafiki.

Tam, gdzie zobaczymy mieszaną wydajność, są emulatory takie jak Citra, gdzie najprawdopodobniej wystąpią opóźnienia w buforowaniu shaderów. Chociaż po przejściu gry zobaczysz szybszą wydajność. W przypadku emulatora Vita3K powinniśmy zobaczyć kilka grywalnych gier, najprawdopodobniej z pewnym opóźnieniem buforowania shaderów, ale ogólnie grywalnych. A dla emulatora Yuzu powinniśmy mieć również kilka grywalnych gier o niższych wymaganiach. Nie oczekuj jednak, że jakiekolwiek gry first party będą działać dobrze!

Przewidywana data premiery i cena

Oczekuje się, że Anbernic RG556 zostanie wysłany po Chińskim Nowym Roku, począwszy od 5 marca. Cena retro handhelda do gier jest niższa i konkurencyjna w stosunku do Retroid Pocket 4 PRO.

Anbernic RG556 kształtuje się jako interesujący handheld, który ma wystarczająco dużo zmian w stosunku do zwykłych projektów Anbernic, aby być alternatywą dla Retroid Pocket 4 i Pro. Będziemy jednak musieli poczekać i zobaczyć kilka testów porównawczych w naszej pełnej recenzji, gdy tylko dostaniemy w swoje ręce Anbernic RG556.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.