Recenzja beCreatus DP1310
-
Design
-
Build Quality
-
Features
Podsumowanie
Jeśli chcesz w pełni wykorzystać konfigurację trzech monitorów z wieloma urządzeniami, beCreatus DP1310 to doskonały wybór hybrydowej stacji dokującej.
Overall
4.7User Review
( votes)Pros
- Łatwa konfiguracja i instalacja
- Obsługa do trzech monitorów
- Rozdzielczość do 8K 60Hz/4K 120Hz w zależności od konfiguracji
- Łatwe przełączanie między dwoma źródłami sygnału wejściowego
- Łatwy dostęp do podłączania urządzeń peryferyjnych
- Produkt o wyglądzie i dotyku klasy premium
Cons
- Aby utrzymać porządek na biurku, konieczne może być zarządzanie kablami.
- Brak czytnika kart SD
beCreatus DP1310 to dwuwejściowa stacja dokująca z obsługą wyjścia do trzech monitorów z łatwym przełączaniem między nimi. W połączeniu z 5 portami USB, DP1310 zapewnia mnóstwo łączności, ale czy cena 299 USD jest tego warta?
Zastrzeżenie: BenQ uprzejmie dostarczył nam stację dokującą beCreatus DP1310 bezpłatnie do recenzji. Nie otrzymaliśmy żadnych opłat za napisanie tej recenzji. Wszystkie opinie wyrażone w tej recenzji są naszymi własnymi opiniami i nie były sugerowane przez firmę.
Przegląd wideo BenQ beCreatus DP1310
Unboxing beCreatus DP1310
Wewnątrz pudełka znajduje się skrócona instrukcja obsługi, która pokazuje kroki instalacji.
Następnie mamy hybrydową stację dokującą beCreatus DP1310. Wkrótce omówimy to bardziej szczegółowo.
Do zestawu dołączona jest bezpłatna karta przedłużonej gwarancji oraz informacje.
Pod opakowaniem znajduje się zasilacz i kabel z wtyczką dla danego kraju.
Następnie znajduje się kabel z certyfikatem HDMI 2.1 8K.
I wreszcie, co nie mniej ważne, jest kabel USB-C 3.2, który jest kompatybilny z 4K.
beCreatus DP1310 Przegląd
Stacja dokująca beCreatus DP1310 mierzy około 156 x 103 x 40 mm i waży 550 g. Obudowa wykonana jest ze stopu aluminium i zapewnia doskonałe chłodzenie pasywne.
Stacja dokująca może być używana zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej, a antypoślizgowe podkładki na spodzie i z jednej strony eliminują zarysowania powierzchni roboczej.
Z przodu hybrydowej stacji dokującej, od lewej do prawej, znajdują się dwa porty USB A zapewniające zarówno obsługę ładowania do 7,5 W, jak i transfer danych z prędkością do 10 Gb/s. Obok nich znajduje się port USB-C zapewniający ładowanie do 36 W, również z prędkością transferu 10 Gb/s. Porty są idealne do podłączenia dodatkowych urządzeń, takich jak telefon komórkowy do ładowania, a także szybkiej pamięci masowej, takiej jak przenośny dysk NVMe.
Jest też port audio 3,5 mm, do którego można podłączyć słuchawki. Jest to bardzo przydatne, ponieważ dźwięk z dowolnego używanego urządzenia będzie przez nie przesyłany. Nie ma potrzeby zmiany wyjść audio.
Być może zastanawiasz się, czym jest duży zielony przycisk? Działa on zarówno jako przycisk zasilania, a przytrzymanie go przez trzy sekundy wyłącza i włącza urządzenie. Pojedyncze naciśnięcie przełącza pomiędzy dwoma źródłami sygnału HDMI.
Z tyłu, od lewej do prawej, znajdują się trzy kolejne porty USB-A, dwa o przepustowości 480 Mb/s i trzeci o przepustowości 10 Gb/s. Jest bardzo przydatny gigabitowy port Ethernet, który jest idealny, jeśli używasz laptopa bez niego.
Następnie mamy porty wideo. Zaczynamy od HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2 dla wyjścia wideo. Następnie wejście HDMI 2.1 i wyjście HDMI 2.1.
Następnie mamy port USB-C, który można podłączyć do laptopa lub podobnego urządzenia. Obsługuje również ładowanie PD o mocy 100 W, dzięki czemu zapewnia pełne zasilanie urządzenia.
Cena | $299 |
Połączenie z hostem | USB-C IN x 1, HDMI 2.1 IN x 1 |
Całkowita moc wyświetlaczy | 3 |
Maksymalna rozdzielczość wyjściowa wideo i częstotliwość odświeżania | 4K 60Hz (USB-C IN), 8K 60Hz (HDMI 2.1 IN) |
Maksymalna prędkość transferu USB | 10 Gb/s |
Maksymalna moc do ładowania urządzeń USB | USB-C PD 36W (dla tabletu, telefonu komórkowego) |
Tworzenie sieci | Gigabit Ethernet RJ-45 (10/100/1000M) |
Audio | Gniazdo audio 3,5 mm (IN/OUT) |
Rozwiązanie do rozpraszania ciepła | Stop aluminium |
Zgodność z systemem operacyjnym | Windows, macOS (Intel/M1/M2), Ubuntu, Android, ChromeOS |
Instalacja i konfiguracja beCreatus DP1310
Pierwszym i najważniejszym krokiem konfiguracji i instalacji jest zainstalowanie sterowników DisplayLink dla urządzenia (urządzeń). Umożliwi to korzystanie z maksymalnie trzech monitorów z urządzeniem. Można je pobrać tutaj. Kompatybilne systemy operacyjne to Windows, macOS, Ubuntu, Android i ChromeOS.
Następnie można podłączyć główne urządzenie. Jeśli Twoje urządzenie, takie jak komputer PC lub laptop, obsługuje wideo i dane przez USB-C, podłącz je do portu USB-C In z tyłu. W przeciwnym razie można użyć portu HDMI 2.1, ale traci się funkcję podwójnego wejścia HDMI.
Następnie można podłączyć drugie urządzenie. Ogólnie rzecz biorąc, będzie to coś w rodzaju konsoli do gier, takiej jak Xbox, PlayStation 5 lub nawet kompatybilny handheld do gier. To idzie do portu HDMI 2.1, który obsługuje do 8K 60Hz / 4K 120Hz.
Opcjonalnie można podłączyć sieć Ethernet i dowolne urządzenia peryferyjne USB, takie jak mysz i klawiatura, a nawet bardziej wymagające dyski o dużej prędkości itp.
Podłącz zasilanie i gotowe. Naciśnij i przytrzymaj zielony przycisk przez trzy sekundy, a Twoja konfiguracja z trzema monitorami ożyje!
Korzystanie z beCreatus DP1310
Używałem beCreatus DP1310 zarówno w domu, jak i w pracy do mojej recenzji tego produktu, dzięki czemu mogłem doświadczyć jego pełnego zakresu zastosowań.
Moja codzienna praca polega na recenzowaniu i testowaniu produktów, co może oznaczać, że korzystam z wielu różnych urządzeń nawet w ciągu kilku godzin. Mam trzy monitory na biurku, dwa do pracy, a trzeci do używania z innymi urządzeniami. Od jakiegoś czasu chciałem używać trzeciego monitora jako dodatkowego monitora roboczego, ale mój komputer miał tylko dwa wyjścia wideo.
Dzięki beCreatus DP1310 mogę po prostu podłączyć kabel USB-C z komputera do stacji dokującej, użyć kombinacji dwóch HDMI i jednego DisplayPort do moich monitorów. To bardzo proste, aby wszystkie trzy monitory wyświetlały pulpity Windows.
Wypróbowałem drugie wejście HDMI z różnymi urządzeniami, od laptopów po przenośne komputery do gier, takie jak GPD WIN Mini, a nawet retro handheldy z systemem Android, takie jak zupełnie nowy AYN Odin 2. Po naciśnięciu zielonego przycisku trzeci monitor bez trudu przełączył się na drugie źródło HDMI i wyświetlił obraz na trzecim monitorze. Działa dokładnie tak, jak tego oczekujesz.
W domu moja konfiguracja jest nieco inna. Mam dwa główne monitory i monitor przenośny, którego używam okazjonalnie. Ponownie, w ciągu kilku chwil miałem wszystkie trzy monitory wyświetlające mój pulpit i konsolę Xbox w drugim porcie. Jako stacja dokująca do gier sprawdza się świetnie, jedno naciśnięcie przycisku i moja konsola Xbox wyświetlała obraz bezbłędnie w rozdzielczości 4K 120 Hz.
Jestem użytkownikiem wyłącznie systemu Windows, więc poprosiłem kolegę z pracy o wypróbowanie stacji dokującej pod kątem kompatybilności z Macbookiem M1/M2. Po zainstalowaniu sterowników był zaskoczony łatwością wyświetlania obrazu na trzech monitorach oraz łatwością konfiguracji i użytkowania. Na wszelki wypadek wypróbowałem również mojego Chromebooka, którego zwykle używam na kanapie w domu. W tym celu nie musiałem instalować żadnych sterowników, ponieważ ChromeOS obsługuje je od wersji R51 (2016) lub nowszej.
Podłączony do stacji dokującej mam dysk NVMe, który w moich testach uzyskał doskonały transfer danych 600+ Mb/s, czyli mniej więcej tyle, ile obsługuje rzeczywisty dysk SSD. Wygląda więc na to, że nie ma żadnych problemów z wydajnością transferu danych. Mam również podłączoną kamerę internetową, mysz, klawiaturę i słuchawki 3,5 mm, ponieważ mój komputer znajduje się nieco dalej niż stacja dokująca. Szybki port USB-C jest dla mnie prawdopodobnie drugą największą zaletą stacji dokującej. Wcześniej musiałem wstać z krzesła i pochylić się, aby podłączyć urządzenie peryferyjne do komputera, teraz jest to w zasięgu ręki.
Jedną z funkcji, której brakuje hybrydowej stacji dokującej, jest czytnik kart SD. Na przednim panelu (a nawet z boku) jest wystarczająco dużo miejsca na czytnik kart SD i micro SD. Jako ktoś, kto regularnie przenosi dane na i z kart SD do użytku z innymi urządzeniami, byłoby to naprawdę wisienką na torcie dla tej stacji dokującej.
Korzystam z hybrydowej stacji dokującej od tygodnia i nie miałem żadnych poważniejszych problemów. Raz zdarzyło mi się, że wyświetlacze wyłączyły się i włączyły na kilka sekund, ale nie jestem pewien, czy przyczyną tego była stacja dokująca, czy mój komputer. Zostawiłem DP1310 włączony na noc, wróciłem następnego dnia i temperatura powierzchni była lekko ciepła w dotyku. Zdecydowanie nie jest to nic niepokojącego, a obudowa ze stopu aluminium doskonale spełniała swoje zadanie.
Przemyślenia końcowe
Stacja dokująca beCreatus DP1310 HDMI 2.1 zdecydowanie zmieniła moje miejsce pracy i sposób, w jaki z niego korzystam. Mogę teraz używać moich trzech monitorów z systemem Windows i każdym dodatkowym urządzeniem, które podłączyłem. Przełączanie źródeł sygnału wejściowego nie wymaga manipulowania z tyłu monitora. Nawet kable HDMI, jeśli przełączasz się między mikro, mini i pełnowymiarowym HDMI, są w zasięgu ręki. Wystarczy nacisnąć przycisk, a urządzenie natychmiast się przełączy. Dla mnie jest to niesamowita oszczędność czasu, ponieważ robię to często w ciągu dnia.
Dzięki temu, że wszystkie kable prowadzą do stacji dokującej w jednym miejscu na biurku. Może to oznaczać, że kilka kabli ciągnie się dookoła i może sprawić, że biurko będzie wyglądać nieestetycznie. Zdecydowanie będę musiał zrobić jakieś zarządzanie kablami, aby wyglądało ładniej. Jest to jedna z wad stacji dokujących, chyba że korzystasz z bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych.
Przy cenie 299 USD beCreatus DP1310 mieści się w zakresie stacji dokujących z wyższej półki. Chociaż możliwe jest użycie standardowej stacji dokującej kosztującej 50 USD i przełącznika HDMI, chodzi przede wszystkim o wygodę. Czy tańsze rozwiązanie oferuje wyjście wideo do 8K 60 Hz, czy ma ładowanie PD do 100 W, czy ma dobrą liczbę USB-A i USB-C dla urządzeń peryferyjnych? Czy działa po prostu od razu po wyjęciu z pudełka, bez żadnego zamieszania?
Plusy zdecydowanie przeważają nad minusami beCreatus DP1310 i to właśnie z tego powodu będzie on stałym elementem na moim biurku w pracy. Możesz dowiedzieć się więcej o hybrydowej stacji dokującej beCreatus DP1310 na stronie BenQ tutaj.