Chat with us, powered by LiveChat

Benchmark – DroiX Winter 2020 Mini PC Lineup

Cześć! My w DroiX mamy nadzieję, że pozostajesz bezpieczny i ciepły w tym chłodnym okresie świątecznym. Z przyjemnością przedstawiamy dziś wpis na blogu poświęcony komputerom Mini PC! W ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadziliśmy na rynek trzy nowe modele, z których wszystkie uważamy za świetne oferty same w sobie! Postanowiliśmy zestawić ze sobą cztery najsilniejsze modele w prostym teście porównawczym, aby dać ci wyobrażenie o tym, w co się pakujesz, gdy szukasz nowego modelu.

Co to jest Mini PC?

Mini-PC to, jak sama nazwa wskazuje, komputer PC o niewielkich rozmiarach. W zamian za niektóre cechy typowego domowego komputera stacjonarnego, takie jak moc, możliwość rozbudowy lub wydajność cieplna, otrzymasz komputer, który może wykonywać większość, jeśli nie wszystkie zadania, które może wykonać domowy komputer stacjonarny, zajmując ułamek miejsca i prawdopodobnie zużywając również ułamek energii!

Dlaczego miałbym potrzebować mini PC?

Mini PC to dobry pomysł z wielu powodów, takich jak

  • Jeśli potrzebujesz prostego, nieskomplikowanego i łatwego w konfiguracji komputera:
    • Domowe biuro (rozmowy wideo, praca z arkuszami kalkulacyjnymi, tworzenie stron internetowych itp.)
    • Wielofunkcyjne centrum multimedialne (Kodi, EmulationStation, Netflix itp.)
    • Domowy komputer ogólnego przeznaczenia (Youtube, czytanie e-maili, zakupy online itp.)
  • Jeśli szukasz rozwiązania komputerowego dla przedsiębiorstw – komputery Mini PC są doskonałym, jednolitym wyborem dla wszelkiego rodzaju masowych rozwiązań IT w szkole, na uczelni, na uniwersytecie lub w biurze, ze względu na ich niewielki rozmiar i łatwość konfiguracji (pozwalającą na szybkie wdrożenie / wymianę w razie potrzeby).

Skład

Wszystkie cztery komputery, które poddamy dziś testom porównawczym, mają te same konfiguracje pamięci masowej i RAM – 512 GB M.2 NVMe SSD i jedną pamięć RAM DDR4 SO-DIMM o pojemności 16 GB.

  • NVISEN Y-MU01 (dawniej DroiX CK1) – nasz najdłużej działający komputer na tej liście, CK1 to elastyczny wybór dla mini PC, wyposażony w procesor i7 8. generacji (oferujemy również wariant i5 z mniejszą ilością pamięci i pamięci RAM). Stare, ale dobre.
  • Beelink GT-R – obecnie nasza najbardziej zaawansowana oferta, GT-R jest jedynym oferowanym przez nas urządzeniem wyposażonym w dwa złącza M.2. gniazd SSD (jedno SATA i jedno NVME), co czyni go potencjalną potęgą pamięci masowej. Działa na procesorze AMD Ryzen 3550H.
  • MINISFORUM DMAF5 – Jeden z naszych najnowszych modeli, DMAF5 jest wyjątkowy, ponieważ jest niezwykle łatwy w rozbudowie, wyposażony w pokrywę z blokadą przycisków, którą wystarczy nacisnąć, aby ją otworzyć. Podobnie jak GT-R, działa na procesorze AMD Ryzen 3550H.
  • MINISFORUM H31 – wydany mniej więcej w tym samym czasie co DMAF5, H31 jest wyjątkowy, ponieważ jest jedynym sprzedawanym przez nas urządzeniem, które wykorzystuje procesor do komputerów stacjonarnych; napędzany procesorem Intel i3 9. generacji.

Czytaj dalej, aby zapoznać się z wynikami testów Beelink GT-R Benchmark, NVISEN Y-MU01 CK1 Benchmark, MINISFORUM DMAF5 Benchmark i MINISFORUM H31 Benchmark.

Test

Benchmark, w którym będziemy testować te cztery urządzenia, to Passmark PerformanceTest 10.0 firmy Passmark Software, wielofunkcyjny program do testów porównawczych, który testuje różne aspekty systemu.

  • Procesor – ogólna wydajność procesora.
  • Grafika 2D – zdolność systemu do przetwarzania grafiki 2D, w tym zdjęć, wektorów, interfejsów użytkownika i innych.
  • Grafika 3D – testuje zdolność systemu do przetwarzania grafiki 3D
  • Pamięć – wydajność pamięci RAM wewnątrz urządzenia.
  • Dysk – wydajność głównego urządzenia pamięci masowej w urządzeniu.

Benchmark CPU

Zaczniemy od benchmarku CPU, którego wyniki przedstawiają się następująco:

Stąd widzimy, że Beelink GT-R i DMAF5 – oba z tym samym procesorem AMD Ryzen 5 – wyraźnie przewyższają swoje odpowiedniki z procesorami Intela.

Wielu postrzega serię Ryzen jako „powrót do formy” dla AMD, a te wyniki z pewnością to potwierdzają. Jeśli szukasz surowej mocy obliczeniowej w swoim mini PC, z całego serca sugerujemy jeden z dwóch.

Można również zauważyć, że CK1 został pokonany przez H31, mimo że H31 ma tylko procesor i3. Wynika to z faktu, że CK1 jest zasilany przez procesor i7 przeznaczony do niskiego zużycia energii / użytkowania laptopa, w porównaniu do pełnego procesora stacjonarnego H31.

Benchmark grafiki 2D

Ten test porównawczy składał się z różnych testów, w tym renderowania obrazów wektorowych i obciążenia interfejsu użytkownika (szybkie zmiany powiększenia, skalowanie interfejsu użytkownika itp.) Wyniki są następujące.

Test porównawczy mini PC
PC Mark Benchmark 2D Grapics dla Mini PC

Po raz kolejny możemy zobaczyć, że urządzenia zasilane przez AMD znacznie przewyższają swoje odpowiedniki Intela. Chociaż wszystkie cztery zapewnią wystarczająco komfortowe wrażenia podczas współczesnego użytkowania (różnice staną się naprawdę zauważalne tylko podczas intensywnych animacji 2D, takich jak gry lub aplikacje z mocno animowanymi interfejsami użytkownika).

Benchmark grafiki 3D

Ten test porównawczy składał się z ogólnych testów renderowania 3D, w tym wydajności w różnych wersjach DirectX. Wyniki są następujące:

Po raz trzeci z rzędu urządzenia napędzane przez AMD wyprzedzają konkurencję pod względem wydajności! Chociaż żadne z tych urządzeń nie nadaje się szczególnie dobrze do gier, z łatwością poradzą sobie z mniej wymagającymi graficznie grami i niektórymi modelami 3D, co czyni je bardzo elastycznymi. RX Vega 8 to prawdziwa waga ciężka, jeśli chodzi o zintegrowane procesory graficzne.

Co ciekawe, DMAF5 wyprzedza GT-R, mimo że oba mają ten sam procesor. Nie mamy pewności, czy wynika to z aktualizacji sterowników (wprowadziliśmy DMAF5 wiele miesięcy po GT-R), czy z innych powodów.

Benchmark dysku

Testy porównawcze dysków obejmowały głównie różne testy odczytu/zapisu. Wysoka ocena w tym miejscu oznacza ogólnie szybszą wydajność podczas użytkowania (aplikacje i zasoby będą ładować się znacznie szybciej). Wyniki są następujące:

Po raz pierwszy mamy tu wyraźnego zwycięzcę. GT-R wyprzedza konkurencję. Szacujemy, że ze względu na nacisk na przechowywanie w GT-R (mając miejsce na M.2 NVME, M.2 SATA i 2,5-calowy dysk HDD/SSD jednocześnie), więcej czasu poświęcono na zaprojektowanie tej części urządzenia.

Benchmark pamięci

Testy pamięci dotyczyły głównie pomiaru szybkości i stabilności pamięci RAM. Wszystkie urządzenia korzystały z tego samego modelu 16 GB pamięci RAM, którego używamy w większości naszych urządzeń. Wyniki są następujące:

O dziwo, H31 absolutnie miażdży pod tym względem każde inne urządzenie. Widoczna tutaj wydajność jest podobna do tego, czego można by doświadczyć w CK1 z dwukanałową pamięcią, co sprawia, że zastanawiamy się, jak dobrze by sobie radził, gdyby nie był to jednokanałowy zestaw pamięci RAM!

CK1 również wygodnie (ledwo) plasuje się na drugim miejscu. Podczas gdy oba systemy AMD działają niezwykle podobnie (z marginesem mniejszym niż 0,1%).

Ogólne/Wnioski

Połączenie wyników daje nam ogólny wynik – wyniki są następujące:

PC mark benchmark dla mini komputerów
PC mark benchmark dla mini komputerów Wyniki ogólne

Co zaskakujące, DMAF5 nieznacznie wyprzedza GT-R. Wynika to jednak głównie z różnicy w wydajności grafiki 3D.

Na podstawie tych wyników możemy wyciągnąć różne wnioski na temat każdej z jednostek:

  • CK1 – choć nabiera lat – wciąż jest niezwykle solidnym wyborem. Jego mocną stroną jest szybkość pamięci i dysków, dzięki czemu wszystkie aplikacje ładują się szybko, umożliwiając szybkie rozpoczęcie pracy
  • H31 ma zdecydowanie najwydajniejszą pamięć i jest wyjątkowy, ponieważ działa z pełnym procesorem do komputerów stacjonarnych. Jest to idealne rozwiązanie do pracy w większych rozdzielczościach w edytorach obrazów lub pracy z dużymi bazami danych/arkuszami kalkulacyjnymi.
  • Beelink GT-R to potężny mini-komputer, który jest idealny, gdy chcesz zaoszczędzić na kosztach, aby zapewnić sobie najlepszą wydajność w najmniejszym możliwym opakowaniu.
  • DMAF5 jest zaskakująco wydajny, a zawodzi go jedynie niezwykle słaba wydajność dysku. Jeśli chodzi o czystą moc obliczeniową, jest to z pewnością zawodnik wagi ciężkiej, rywalizujący z GT-R – ale jeśli chodzi o szybkie ładowanie aplikacji, może pozostać nieco w tyle za innymi. W każdym razie jest to świetna alternatywa dla CK1.

Do następnego razu!