W tym wpisie na blogu z materiałem wideo porównujemy GPD Win 3 z przenośnym komputerem do gier ONEXPLAYER. Dzielimy się naszymi przemyśleniami na temat konstrukcji, funkcji, użytkowania, testów porównawczych i wydajności w grach. Który handheld do gier jest dla Ciebie najlepszy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
GPD Win 3 vs ONEXPLAYER Porównanie wideo
Nasze wideo można znaleźć poniżej. Lub jeśli wolisz czytać, przewiń nieco dalej, aby zobaczyć wersję tekstową i graficzną.
Specyfikacja techniczna
Zarówno GPD Win 3, jak i ONEXPLAYER posiadają warianty z procesorami i5 i i7. W tym artykule używamy modeli i7 jako porównania. Możesz dowiedzieć się o nich w naszych oddzielnych testach porównawczych i5 vs i7 dla GPD Win 3 tutaj i ONEXPLAYER tutaj.
Bardzo krótkie spojrzenie na specyfikacje techniczne obu urządzeń:
CPU | Intel i7-1165G7 z 4 rdzeniami, 8 wątkami i częstotliwością Turbo do 4,7 GHz. |
GPU | Układ graficzny Intel Iris Xe Graphics o maksymalnej częstotliwości 1,30 GHz |
RAM | 16 GB pamięci RAM LPDDR4x |
PRZECHOWYWANIE | 1 TB Wymienny NVMe 1.4 PCIe Gen 4.0 |
WIFI | Zgodność z WiFi 6 (IEEE 802.11ax), 2.4G / 5G Dual Band |
BATERIA | Bateria 3x5000mAh (Win 3), 1×15,300mAh (ONEXPLAYER) |
Jak widać, specyfikacje są zasadniczo identyczne. Istnieje różnica między producentami dysków SSD. Może to skutkować różnicami w wydajności, które przetestujemy później.
GPD Win 3 vs ONEXPLAYER Przegląd
Projekt
Największą różnicą między nimi jest oczywiście design.
Naszą pełną recenzję GPD Win 3 można przeczytać i obejrzeć tutaj. Podręczna konsola do gier Win 3 jest najmniejszą z nich, ma wymiary 7,8 x 3,6 x 1 cala (19,8 x 9,2 x 2,7 cm) i waży 550 gramów. Ekran to 5,5-calowy wyświetlacz o natywnej rozdzielczości 1280 x 720. Pod względem sterowania ma standardowe klikalne podwójne analogi, klasyczny cyfrowy pad. Dostępne są przyciski do gier, w tym spust i ramiona, a także skierowany do przodu czujnik odcisków palców.
Możesz przeczytać i obejrzeć naszą pełną recenzję ONEXPLAYER tutaj. Konsola ręczna ONEXPLAYER jest znacznie większa i cięższa niż Win 3, mierząc 11,3 x 5,1 x 0,8 cala (28,8 x 13 x 2,1 cm) i ważąc 820 g. Ekran to 8,3-calowy wyświetlacz IPS o natywnej rozdzielczości 2560×1600. Podobnie jak Win 3, ma wszystkie typowe elementy sterujące z dodatkiem trzech dodatkowych przycisków; przycisku pulpitu, klawiatury ekranowej i przycisku trybu turbo. Z tyłu znajduje się połączony czujnik zasilania i odcisków palców.
Klawiatura
Widzimy więc, że oba urządzenia mają zasadniczo te same główne cechy. Win 3 ma wbudowaną klawiaturę, która jest przydatna do bardzo krótkiego użytkowania, nie chciałbyś pisać na niej długiego dokumentu. ONEXPLAYER ma klawiaturę ekranową, która co prawda działa całkiem dobrze, ale ponownie, tylko do szybkiego użycia.
Rozmiar i przenośność
Główną różnicą jest rozmiar. GPD Win 3 jest znacznie mniejszy i lżejszy, dzięki czemu jest bardzo przenośny. Win 3 jest tak mały, że po umieszczeniu na górze ONEXPLAYER jest mniej więcej wielkości ekranu! Przenośną konsolę można z łatwością zmieścić np. w torbie lub dużej kieszeni kurtki.
ONEXPLAYER waży 270 g więcej i szczerze mówiąc, jest nieco na granicy pod względem przenośności. Z pewnością nie jest to coś, co można zmieścić w kieszeni kurtki, chyba że masz masywne kieszenie. W zależności od torby, może nawet nie zmieścić się w całości!
Prawdziwa przenośność jest zdecydowanie czymś, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji między tymi dwoma urządzeniami. Czy chcesz nosić ze sobą bardzo duży handheld, czy coś, co można łatwo schować do kieszeni lub torby. GPD Win 3 dla mnie osobiście wygrywa tutaj, jest przenośny i lekki!
ONEXPLAYER vs GPD Win 3 Display
Ostatnio większość czasu spędzam z ONEXPLAYER. Muszę przyznać, że bardzo lubię z niego korzystać. To właśnie rozmiar ekranu naprawdę do mnie przemawia, jest ogromny! Oznacza to, że wyraźnie widzę wszystko na ekranie, od tekstu na pulpicie urządzenia przenośnego z systemem Windows po gry, które są bardzo wyraźne.
Podczas kręcenia tego filmu wróciłem do Win 3 i od razu zauważyłem różnicę w rozmiarze ekranu. Porównując je obok siebie, można zobaczyć ich rozmiar!
Istnieje również różnica w natywnej rozdzielczości. ONEXPLAYER ma rozdzielczość 2560×1600, a Win 3 1280×720. Chociaż nie zawsze będziesz grać w gry w wysokiej rozdzielczości, możliwość przełączania się między nimi jest bardzo przydatna i zdecydowanie poprawia ogólną jakość. W przypadku Win 3 jesteś praktycznie zablokowany na 720P, chyba że wysyłasz dane do monitora.
ONEXPLAYER zdecydowanie wygrywa pod względem jakości i rozmiaru ekranu! Zwłaszcza z przydatną możliwością zmiany rozdzielczości na niższą w razie potrzeby.
GPD Win 3 vs ONEXPLAYER Controls
Elementy sterujące GPD Win 3 są nieco kontrowersyjne, zgodnie z opiniami na różnych platformach mediów społecznościowych. GPD wydaje się preferować ten układ. Przyciski do gier znajdują się poniżej prawego drążka analogowego, na co widziałem wiele skarg. Może to wymagać przyzwyczajenia, zwłaszcza jeśli jesteś zwykłym graczem konsolowym.
Ogólnie rzecz biorąc, Win 3 jest wygodny podczas długich okresów grania. Pomijając układ przycisków, analogi są łatwo dostępne, ale podczas przełączania się między nimi a D-Padem trzeba często dostosowywać dłonie, aby poprawić chwyt.
ONEXPLAYER ma bardziej tradycyjny układ z przyciskami do gier nad prawym drążkiem analogowym. Istnieje jednak nieco większa przepaść między nimi i może to być nieco trudne. Zauważasz, gdy docierasz do przycisku Y pochodzącego z analoga, lub może to być wina moich kciuków 🙂
ONEXPLAYER jest również bardzo wygodny w trzymaniu. Dodatkowa waga może być odczuwalna po dłuższych okresach grania. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy ręce nie są podparte, np. nie spoczywają na kolanach lub biurku.
Oba mają swoje zalety i wady i myślę, że to naprawdę sprowadza się do osobistych preferencji. Będzie to najprawdopodobniej oparte na rozmieszczeniu przycisków i drążka analogowego.
ONEXPLAYER vs GPD Win 3 Testy porównawcze
Pomimo tego, że oba urządzenia korzystają z tego samego procesora, mogą występować pewne różnice w wydajności ze względu na inne zastosowane komponenty. Nie będzie to szczegółowy test porównawczy, ponieważ mamy już indywidualne testy porównawcze dla obu modeli. Jest to raczej krótki przegląd, aby je porównać.
PassMark
Proces benchmarkowania rozpoczynamy od PassMark, który testuje procesor, grafikę, pamięć i pamięć masową.
GPD Win 3 uzyskał 3,810 punktów, co jest wynikiem od średniej do ponadprzeciętnej we wszystkich testach. ONEXPLAYER uzyskał wyższy wynik 4120, ponownie ze średnimi lub ponadprzeciętnymi wynikami.
Porównując oba wyniki, możemy zauważyć, że GPD Win 3 ma zauważalnie inne wyniki 2D i 3D w porównaniu do ONEXPLAYER. Główną różnicą jest to, że ONEXPLAYER ma znacznie większą prędkość zapisu, około 2,5 GB/s w porównaniu do 2 GB/s w Win 3.
Ogólnie rzecz biorąc, ONEXPLAYER wypada tutaj najlepiej. Ale są to sztuczne testy porównawcze, jak wypadnie w rzeczywistych testach porównawczych?
PC Mark
PC Mark testuje bardziej codzienne zadania, takie jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie multimediów itp. Zapewnia to lepsze spojrzenie na to, jak każde urządzenie działa naturalnie.
GPD Win 3 uzyskał wynik 5,027, a ONEXPLAYER nieco niższy 4,884.
W rozbiciu na poszczególne wyniki widzimy, że GPD Win 3 osiąga wyższe wyniki w kategoriach Essentials i Productivity. Podczas gdy ONEXPLAYER osiąga wyższe wyniki w zakresie tworzenia treści cyfrowych.
Istnieje różnica w wydajności, jednak ogólnie jest ona dość zrównoważona. Stawiając je obok siebie, w większości zadań nie widać żadnej różnicy.
3D Mark
3D Mark dał nam prawie identyczne wyniki 1796 vs 1801, czego się spodziewaliśmy. Różnica jest prawie zerowa, więc możemy pozwolić sobie na pewne odchylenia. Nie będziemy tu spędzać zbyt wiele czasu, więc przejdźmy do testowania wydajności niektórych gier.
GPD Win 3 vs ONEXPLAYER Wydajność w grach
Aby zapewnić uczciwość w testach porównawczych gier, oba urządzenia zostały ustawione na tę samą rozdzielczość 1920×1080 na zewnętrznym monitorze z wyłączonym ekranem urządzenia. ONEXPLAYER natywnie działa w rozdzielczości 2560×1600, co wymaga większej mocy obliczeniowej, więc dałoby to nieuczciwe wyniki.
Forza Horizon 4
Forza Horizon 4 jest ustawiona na domyślne ustawienia Ultra. Widzimy, że obie gry uzyskują średnio 31 klatek na sekundę. Istnieją pewne drobne różnice, jeśli przeanalizuje się statystyki, ale ogólnie dają one taką samą średnią liczbę klatek na sekundę.
Final Fantasy XIV Endwalker
Po uruchomieniu testu porównawczego Final Fantasy 14 na maksymalnych ustawieniach wyniki ponownie są dość wyrównane. Win 3 jest tuż przed nami.
Różnica wynosi 4%, więc może to być spowodowane zadaniami w tle, które powodują niewielki spadek wydajności na krótką chwilę.
Street Fighter V
To porównanie nie jest w żadnym wypadku dokładne, nie jesteśmy Linus Tech Tips! Rozpoczęcie klipu od tej samej klatki dla każdego urządzenia pokazuje, że ONEXPLAYER nieznacznie ustępuje Win 3 podczas meczu.
Nie jestem pewien, czy jest to różnica w wydajności urządzenia, czy też karta przechwytująca działa inaczej. Jednak przyglądając się bliżej liczbie klatek na sekundę na filmie, można zauważyć, że średnia liczba klatek na sekundę na urządzeniach różni się w trakcie meczu.
Podsumowanie
Win 3 i ONEXPLAYER mają zarówno zalety, jak i wady, które pokrótce podsumuję.
Jeśli przenośność jest niezbędna, GPD Win 3 wygrywa bezapelacyjnie. Jest mniejszy i lżejszy niż ONEXPLAYER i można go łatwo przechowywać w kieszeni, aby szybko podnieść i grać. ONEXPLAYER jest na to trochę za duży!
Jeśli gra na dużym ekranie jest niezbędna, to ONEXPLAYER wygrywa. Osobiście wolę większy ekran, wszystko jest łatwiejsze do zobaczenia i odczytania.
Oba urządzenia mają swoje wady i zalety, jeśli chodzi o sterowanie, jest to ostatecznie kwestia osobistych preferencji. Osobiście wolę bardziej tradycyjny układ gier na ONEXPLAYER.
Jeśli chodzi o wydajność, ogólnie rzecz biorąc, nie widać ogromnej różnicy między nimi. ONEXPLAYER ma szybszą pamięć, więc czas ładowania gry będzie nieco krótszy. Ale pod względem faktycznego grania w gry nie ma dużej różnicy na obu przenośnych komputerach PC.
A teraz przejdźmy do ceny. GPD Win 3 kosztuje 1 049,95 GBP, a ONEXPLAYER 1 149,00 GBP. Biorąc pod uwagę większy rozmiar fizyczny i rozmiar ekranu ONEXPLAYER, jest to rozsądna różnica w cenie wynosząca 100 GBP.
Po spędzeniu trochę czasu z obydwoma handheldami, zarówno w pracy, jak i do użytku osobistego, osobiście skłaniałbym się ku ONEXPLAYER. Większy ekran i umiejscowienie elementów sterujących przechylają szalę na jego korzyść, ponieważ ogólnie sprawia wrażenie lepszej jakości.
Daj nam znać w komentarzach, którą z nich wybrałbyś jako najlepszą przenośną konsolę do gier i dlaczego? Jesteśmy ciekawi, ponieważ komunikujemy się z oboma producentami i przekazujemy im wiele informacji zwrotnych.
Możesz dowiedzieć się więcej i kupić GPD Win 3 tutaj. Znajdź więcej informacji i kup ONEXPLAYER tutaj. A jeśli żaden z nich nie przypadł ci do gustu, możesz przejrzeć naszą ofertę handheldów do gier.