Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja RG351P – złota rączka ANBERNIC!

Recenzja
  • Build Quality
    (5)
  • Usability
    (4)
  • Performance
    (4)

Podsumowanie

Retro handheld nowej generacji wreszcie jest dostępny! Nowy procesor i system operacyjny tchną nowe życie w retro handheldy do gier.

Overall
4.3
Sending
User Review
5 (1 vote)

Pros

  • Szybszy procesor niż w poprzednim modelu
  • EmuELEC i RetroArch OS
  • Więcej pamięci RAM/więcej konsol obsługiwanych po wyjęciu z pudełka
  • Możliwość dodania kolejnych konsol

Cons

  • Brak WiFi w tym modelu
  • Nie jest wystarczająco szybki dla wszystkich gier Dreamcast i PSP

Cześć! Dziś w DroiX przedstawiamy recenzję RG351P!

Wprowadzenie

RG351P to najnowszy handheld od ANBERNIC, który rozpoczyna nową erę handheldów do gier w stylu retro. Cechą charakterystyczną tego modelu jest zauważalnie zwiększona moc obliczeniowa, którą zawdzięcza nowszemu procesorowi Rockchip RK3326 zamiast starego procesora Ingenic JZ4770.

Ten mocniejszy procesor dodatkowo poprawia wydajność podczas emulowania tytułów z PS1 i innych istniejących platform (SNES, Neo Geo itp.), a także umożliwia emulowanie potężniejszych platform, takich jak Nintendo 64, PlayStation Portable i Sega Dreamcast. Wydajność na tych platformach będzie się jednak różnić w zależności od gry.

Fizycznie zachowuje podobny kształt do RG350P. Wprowadzono jednak niewielkie zmiany w ogólnym układzie przycisków. Urządzenie odeszło również od konstrukcji z dwiema kartami SD i teraz działa w całości z pojedynczej karty SD znajdującej się na spodzie urządzenia.

RG351P obsługuje również podstawową funkcjonalność online w postaci gry online za pośrednictwem RetroArch i RetroAchievements. Możesz także pobrać dodatkowe motywy stworzone przez społeczność dla urządzenia i skanować repozytoria online w poszukiwaniu „metadanych” (grafiki pudełek, podgląd filmów itp.), aby spersonalizować wygląd swojego systemu.

[Video] Recenzja RG351P

Możesz zobaczyć naszą pełną recenzję wideo tutaj lub przeczytać naszą recenzję RG351P w tekście poniżej:

RG351P Unboxing

Najpierw mamy retro handheld do gier RG351P, który pokażemy bardziej szczegółowo w tej chwili. Posiadamy kabel do ładowania USB typu C. Można użyć dowolnego złącza USB, na przykład ładowarki telefonu komórkowego lub komputera. Zaleca się również korzystanie z tego kabla, ponieważ te, które już posiadasz, mogą nie być kompatybilne. Podłącza się go do portu USB OTG/DC znajdującego się po prawej stronie, gdy jest skierowany do przodu.

Recenzja RG351P Unboxing
RG351P Unboxing

W zestawie znajduje się skrócona instrukcja obsługi w języku chińskim i angielskim. Ma wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę.

Przegląd RG351P

Model RG351P firmy Anbernic jest dostępny w trzech kolorach: białym, czarnym i fioletowym. Z przodu znajduje się 3,5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 480×320. Dostępne są dwa analogowe przyciski sterujące, D-Pad, cztery przyciski do gier oraz Select i Start. W rogu znajduje się dioda LED baterii.

Kolory biały, czarny i fioletowy RG351P
Kolory obudowy: czarny, fioletowy i biały

Po lewej stronie znajduje się przycisk zasilania. Po prawej stronie znajduje się pokrętło głośności. Na górze znajdują się dwa zestawy przycisków na lewym i prawym ramieniu. Dostępne są dwa porty OTG, z których jeden jest portem ładowania. Pośrodku znajduje się gniazdo słuchawkowe.

W dolnej części widać maskownice dwóch głośników. Gniazdo kart MicroSD z 64 GB Micro SD w środku i przycisk resetowania.

Z tyłu znajdują się teksturowane uchwyty, które po raz pierwszy pojawiły się w RG350M, dzięki czemu urządzenie jest pewniejsze w trzymaniu i wygodniejsze podczas grania.

Specyfikacja techniczna RG351P

PROCESORRockChip RK3326
CORES4
CZĘSTOTLIWOŚĆ1,5 GHz
PROCESOR GRAFICZNYMail G32-MP2
WYŚWIETLACZ3,5″ IPS 480×320
RAM1GB DDR3L
PRZECHOWYWANIE64 GB
BATERIALi-Polymer 3500mAh 5 do 7 godzin w zależności od użytkowania
Specyfikacja techniczna RG351P

Przegląd EmuELEC

Kontynuujemy naszą recenzję RG351P. Po uruchomieniu EmuELEC przechodzimy bezpośrednio do menu systemu gier. Systemy można zmieniać, naciskając przycisk A w lewo i w prawo, aby wybrać, a przycisk B, aby anulować.

RG351P UI
Menu EmuELEC

Anbernic RG351P ulepsza serię RG350 o obsługę nowszych konsol. W sumie dostępne są 22 konsole do gier i komputery w stylu retro. Należą do nich popularne 8- i 16-bitowe konsole do gier. Są to: Capcom CPS 1, 2 i 3, Dreamcast, Final Burn (Arcade), GameBoy, Gameboy Colour, GameBoy Advance, Genesis/Mega Drive, Game Gear, MAME (Arcade), MSX, Neo-Geo, Neo-Geo Pocket, NES, Nintendo 64, Nintendo DS, PC Engine, PlayStation, PlayStation Portable, Super Nintendo i WonderSwan Colour.

Interfejs użytkownika RG351P

W ramach niniejszej recenzji RG351P chcemy przyjrzeć się bliżej interfejsowi użytkownika. Naciśnięcie przycisku A na systemie gier powoduje wyświetlenie listy zainstalowanych gier. Naciśnięcie przycisków W górę i W dół spowoduje przewinięcie listy, a przycisków L2 i R2 spowoduje pominięcie strony na liście. Naciśnięcie przycisku w lewo lub w prawo spowoduje przejście do następnego systemu gry. Naciśnięcie przycisku A uruchomi grę, a przycisk B przeniesie cię z powrotem do menu głównego. Nawigacja jest szybka i łatwa dzięki opcjom wyszukiwania i przeskakiwania do liter początkowych. Jest to bardzo przydatne, jeśli masz dużą kolekcję gier na konsole retro.

Menu gry RG351P
Menu listy gier

Naciśnięcie przycisku Wybierz spowoduje wyświetlenie menu System, które umożliwia ponowne uruchomienie oprogramowania, ponowne uruchomienie lub całkowite wyłączenie urządzenia. Zalecamy wyłączenie w ten sposób, aby zapobiec możliwemu uszkodzeniu karty MicroSD.

Ustawienia EmuELEC

Naciśnięcie przycisku Start powoduje przejście do menu ustawień głównych. Z tego miejsca można zmienić wiele ustawień. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z oprogramowaniem, nie zalecałbym zmiany żadnych ważnych ustawień. Możesz jednak zmieniać motywy, a jeśli masz klucz WiFi, możesz skonfigurować połączenie bezprzewodowe z tego miejsca.

Istnieje opcja Scrape’owania nowo dodanych gier przez WiFi. Scraping połączy się z Internetem i pobierze informacje o kolekcji gier. Informacje te obejmują opis gry, rok wydania i gatunek, a także zrzut ekranu z gry. Informacje te są wyświetlane na liście gier i różnią się w zależności od motywu. Choć nie jest on niezbędny do tego, by grać w jakiekolwiek gry na konsolach retro, to bardzo dobrze prezentuje się w menu.

Ustawienia EmuELEC
Ustawienia EmuELEC

Istnieje możliwość pobrania i zaktualizowania wszelkich przyszłych aktualizacji oprogramowania układowego, jeśli/kiedy będą one dostępne. Ogólnie rzecz biorąc, producenci nie wydają wielu oficjalnych aktualizacji oprogramowania układowego. Spodziewałbym się, że niestandardowe oprogramowanie układowe będzie obsługiwać tę funkcję w przyszłości. Bez WiFi będzie można dokonać aktualizacji za pomocą karty MicroSD.

Z poziomu szybkiego menu można wykonywać takie funkcje, jak zapisywanie i wczytywanie stanów gry. Pozwala to na zapisanie gry w dowolnym momencie, nawet jeśli gra pierwotnie nie obsługiwała żadnego rodzaju zapisu. Po prostu zapisz stan i możesz załadować ten stan w dowolnym momencie, aby wznowić dokładnie tam, gdzie skończyłeś.

Przegląd emulatora RG351P

Kontynuując naszą recenzję RG351P, omówimy kilka emulatorów działających na nim. Sonic the Hedgehog to przyjemna, szybka gra, która pokazuje szybkość emulatora. Jak można się spodziewać, prawie każda gra działa świetnie na Megadrive/Genesis. Można również ładować gry SEGA CD i grać w nie.

Emulator Mega Drive
Emulacja Mega Drive / Genesis

Zdecydowana większość gier na SNES działa świetnie. Jednak gry, które wykorzystują dodatkowe układy przetwarzania, takie jak układ SFX w Star Fox, mogą mieć pewne problemy, szczególnie z szorstkim dźwiękiem, gdy nie działają ze 100% prędkością.

PC Engine ma jedne z najlepszych gier retro, a emulacja jest świetna. Zgodnie z oczekiwaniami, nie ma żadnych problemów ze spowalnianiem gier. Wszystko, czego próbowałem, działało świetnie.

Capcom Play System I ma wiele różnych gier i wszystkie działają doskonale. Nie spodziewałem się żadnych problemów i nie znalazłem ich podczas testowania gier. Capcom Play System II działa równie dobrze jak pierwsza odsłona. Ponownie, wszystkie gry działają z bardzo dobrą prędkością, bez zauważalnych spowolnień. Chociaż nie ma zbyt wielu gier na system CPS III, wszystkie działają dobrze, bez zauważalnych spowolnień w intensywnych grach walki.

CPS-III Emultor
Emulacja CPS-III (Arcade)

Przechodzimy na wyższy poziom emulacji Gameboy Advance. Wypróbowałem różne gry i nie zauważyłem żadnych problemów ze spowolnieniami. Gameboy Advance wygląda świetnie na tym ekranie i sprawia wrażenie, jakbyśmy grali na oryginalnym handheldzie!

Emulacja nowszej generacji

Nowością w serii RG jest emulacja Nintendo 64. Ogólnie rzecz biorąc, Nintendo 64 działa całkiem dobrze. W zależności od gry, w którą grasz, możesz od czasu do czasu doświadczyć czkawki podczas gry. Na przykład w F-Zero może się od czasu do czasu zacinać. Warto również pamiętać, że niektóre gry wyświetlają błędy graficzne, które są powszechne w niektórych emulatorach N64. Ogólnie rzecz biorąc, gry działają dobrze na RG351P.

Emulator PlayStation
Emulacja PlayStation

PlayStation było wspierane przez serię RG350, choć bardzo dobrze działała tylko garstka gier. RG351P zdecydowanie poprawia emulację PlayStation i ma o wiele więcej grywalnych gier. Jeśli wstrzymywałeś się z zakupem serii RG na PlayStation, teraz jest na to czas.

Emulacja Dreamcast to kolejny nowy dodatek do retro handhelda RG351P. Wypróbowałem kilka gier i ogólnie emulacja jest w porządku. W zależności od tego, w co grasz, będziesz doświadczać sporadycznych spowolnień podczas gry. Na przykład w Crazy Taxi 2 spowolnienia były głównie zauważalne, a dźwięk zacinał się od czasu do czasu. Ogólnie rzecz biorąc, emulacja Dreamcasta jest w porządku, ale nie oczekuj, że będzie idealna.

Nintendo DS może być trudne z urządzeniami bez ekranu dotykowego. Podczas gry możesz nacisnąć przycisk L2, aby przełączać się między ekranami i R2, aby wyświetlić oba. Możesz emulować ekran dotykowy za pomocą prawego drążka analogowego, aby poruszać rysikiem. Ogólnie rzecz biorąc, emulacja DS nie jest zła, gry są zdecydowanie grywalne, ale w grach takich jak New Super Mario Land czułem się nieco powolny i nie w 100% responsywny.

Emulator PSP
Emulacja PlayStation Portable

PlayStation Portable to kolejny nowy dodatek, który można znaleźć w RG351P. Podobnie jak w przypadku Dreamcasta, będzie to zdecydowanie zależało od gry, w którą grasz, czy będzie ona grywalna, czy nie. Castlevania X ogólnie gra się bardzo dobrze, ale jeśli grasz w coś takiego jak Grand Theft Auto, spodziewaj się, że doświadczysz wysokiego przeskakiwania klatek, co sprawi, że gra nie będzie przyjemna. Dobrą wskazówką jest zmiana rozdzielczości renderowania w ustawieniach PPSSPP z 2x na 1, co pomoże poprawić liczbę klatek na sekundę.

Podsumowanie

Ogólnie jestem pod wrażeniem RG351P, ponieważ Anbernic zwiększył wydajność w stosunku do serii RG350. Oznacza to, że niektóre z nowszych systemów gier, takich jak PlayStation i N64, są bardziej grywalne. A wraz z wprowadzeniem Nintendo DS z wieloma grami, jest to dobry powód do aktualizacji. Jeśli szukasz idealnej emulacji PSP, to być może nie jest to handheld dla ciebie.

Emulacja CPS-I (Arcade)

Sam RG351 jest bardzo wygodny do trzymania przez długi czas, a posiadanie D-Pada na górze jest świetne dla zdecydowanej większości gier retro. Jakość głośników jest bardzo dobra, z czystym dźwiękiem stereo w obsługiwanych grach, który w przeciwieństwie do innych systemów nie jest zbyt głośny przy pełnej głośności.

Jeśli czekałeś na nowsze handheldy do gier oparte na procesorze, to RG351P jest bardzo dobrą opcją. Jeśli masz już jedno ze starszych urządzeń RG350 i chcesz grać w nowsze systemy, to skok wydajności jest całkiem niezły i zdecydowanie warto go rozważyć.

Gdzie kupić RG351P

Mamy nadzieję, że nasza recenzja RG351P okazała się przydatna. Możesz dowiedzieć się więcej i kupić RG351P tutaj, a naszą ofertę retro handheldów do gier znajdziesz tutaj.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.