Chat with us, powered by LiveChat

Jaka jest różnica między RG350, RG351, P/V/M, RG300X itd.

RG350 to popularny handheld do gier retro, który w ciągu swojego życia doczekał się wielu następców i może być uważany za pierwszy handheld do gier retro, który został (względnie) przyjęty w głównym nurcie.

W tym artykule omówimy RG350 i jego różnych krewnych, aby dać ci lepsze wyobrażenie o tym, w co się pakujesz przy następnym zakupie przenośnej konsoli retro.

Aby ułatwić zrozumienie, podzieliliśmy handheldy na generacje w oparciu o ich procesor. Wszystkie handheldy danej generacji będą oczekiwać podobnej wydajności w grach.

ANBERNIC RetroGame Handheld pierwszej generacji

Pierwsza generacja handheldów ANBERNIC RetroGame zawiera tylko jednego członka i była stosunkowo krótkotrwała w porównaniu do innych generacji.

Co to jest RG300?

RG300 to bezpośredni poprzednik RG350, który pojawił się zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Chociaż wykorzystuje słabszy procesor niż RG350, nadal jest w stanie emulować szeroką gamę retro handheldów, 8-bitowych i 16-bitowych konsol. Nie radzi sobie jednak z platformami 32-bitowymi i nowszymi (PS1 itp.).

W przeciwieństwie do swoich następców, RG300 jest jedynym modelem wyposażonym w baterię wymienianą przez użytkownika.

W przeciwieństwie do późniejszych modeli, RG300 jako jedyny nie posiada przycisków naramiennych L2/R2.

ANBERNIC RetroGame Handheld drugiej generacji

Druga generacja ANBERNIC RetroGame jest jak dotąd najpopularniejszą generacją, zawierającą wiele iteracji. Wszystkie handheldy RG drugiej generacji są napędzane przez procesor Ingenic JZ4770 i posiadają 512 MB pamięci RAM.

Druga generacja handheldów ANBERNIC może emulować większość platform do PS1 bez wielu, jeśli w ogóle, problemów.

Co to jest RG350?

Wzrost popularności ANBERNIC rozpoczął się od dobrze przyjętego RG350.

Od czego wszystko się zaczęło. ANBERNIC RG350 to retro handheld do gier zasilany przez procesor JZ4770, który działa (standardowo) przy użyciu widelca OpenDingux.

Jego zaletą jest możliwość wygodnej obsługi emulacji PS1 (a także wielu innych platform retro) w ekonomicznej cenie i solidnej jakości wykonania.
Posiada standardowy, ale wszechstronny zestaw elementów sterujących (spusty i bumpery, klikalne drążki analogowe itp.), a także możliwość wyjścia przez HDMI, jednak ta funkcja jest dość niestabilna i może nie działać dobrze ze wszystkimi telewizorami / monitorami.

Dzięki przystępnej cenie, elastyczności i wysokiej jakości wykonania można go uznać za ważny punkt zwrotny na scenie handheldów do gier retro. Zmiana paradygmatu w stosunku do standardów „500 w 1”, które były powszechne wcześniej.

Obecnie model ten jest już praktycznie przestarzały. Jeśli jednak nie podobają Ci się niektóre zmiany w późniejszych modelach lub szukasz najtańszego punktu wejścia, nadal może to być dobry wybór dla Ciebie.

Co to jest RG350M?

Zaraz po RG350 pojawił się RG350M, model bardziej „premium”.

ANBERNIC RG350M był następcą modelu RG350. W stosunku do oryginalnego modelu RG350 wprowadzono w nim szereg zmian:

  • Obudowa wykonana jest z aluminium zamiast plastiku. Dzięki temu jest nieco cięższy i bardziej wytrzymały.
  • Ogólny układ urządzenia został odświeżony
    • Drążki analogowe są teraz niskoprofilowe i umieszczone symetrycznie w dolnej części urządzenia.
    • Przyciski głośności i zasilania zostały przeniesione na boki urządzenia
    • Dostęp do „wewnętrznej” karty SD można teraz uzyskać za pośrednictwem zewnętrznego gniazda, eliminując potrzebę otwierania urządzenia lub SSH do systemu w celu zmodyfikowania jego zawartości.
  • Ekran ma wyższą rozdzielczość 640 x 480 (poprzednio 350 x 240)
  • Z tyłu urządzenia znajdują się gumowe uchwyty ułatwiające trzymanie.

Zasadniczo jest to wersja premium RG350.

Co to jest RG350P?

RG350P stanowi doskonały punkt wejścia dla bardziej uparcie nastawionych na budżet konsumentów.

RG350P był bardziej atrakcyjną cenowo alternatywą dla RG350M, zawierającą większość ulepszeń, które wprowadził RG350M.

Główne różnice między ANBERNIC RG350P i RG350M polegają na tym, że RG350P nie ma metalowej obudowy, a ekran ma taką samą rozdzielczość jak RG350 (240p).

Mając to na uwadze, RG350P jest dobrą alternatywą dla tych, którzy chcieliby zaktualizowanego modelu, ale nie zależy im na metalowej obudowie lub ekranie o wyższej rozdzielczości.

Co to jest RG280M?

RG280M to „zapomniane dziecko” drugiej generacji.

RG280M jest „zminimalizowaną” wersją RG350M.

Posiada te same podstawowe ulepszenia, w tym ekran o wyższej rozdzielczości 480P i metalową obudowę, ale w znacznie mniejszym rozmiarze.

Ze względu na mniejszy rozmiar, nie posiada wyjścia HDMI, jak jego więksi krewni. Posiada również tylko jeden drążek analogowy, a także mniejszy ekran (2,8 cala zamiast standardowych 3,5 cala).

RG280M jest również jedynym urządzeniem ANBERNIC , które zerwało ze standardową szaro-czarną kolorystyką dla urządzeń metalowych. Charakteryzuje się dość zabawnym „gradientowym” kolorem.

Co to jest RG280V?

RG280V zwiększa przenośność do 11.

ANBERNIC RG280V to wariant RG350 , który charakteryzuje się zupełnie innym układem, który jest poziomy i bardziej porównywalny z handheldami, takimi jak oryginalne modele Bittboy lub handheldy LDK.

Posiada taki sam ekran jak RG280M (2,8 cala, 480p) i większość przycisków. Nie posiada jednak żadnych drążków analogowych.

Sama konstrukcja urządzenia jest plastikowa, ale posiada metalową płytę czołową. Jest to pierwszy handheld RG, w którym zastosowano mieszankę tych dwóch materiałów.
Jest znacznie bardziej przenośny niż jego poprzednicy, będąc tylko o połowę krótszym i zauważalnie lżejszym.

Czym jest RG300X?

Być może jedno z bardziej wątpliwych wydawnictw ANBERNIC. Dla kogo przeznaczony był model RG300X?

RG300X to być może najdziwniejszy jak dotąd handheld firmy ANBERNIC.

Konstrukcja ANBERNIC RG300X bardzo wyraźnie przypomina GameBoy Micro. Z opcjami kolorystycznymi identycznymi jak w RG280V (czerwono-złoty motyw inspirowany Famicom oraz bardziej stonowany czarno-srebrny motyw).

Poza formą/estetyką, jest on bardzo podobny do RG280V. Główna różnica polega na tym, że ekran ma wyższą rozdzielczość (640x480p) i średnicę 3 cali.

Zamiast zwykłego upgrade’u, model RG300X można uznać za niszowy dodatek do rodziny RG350, podobnie jak RG280V.

Możesz sprawdzić naszą recenzję RG300X, aby bliżej przyjrzeć się temu retro handheldowi do gier.

ANBERNIC RetroGame Handheld trzeciej generacji

Trzecia generacja handheldów to czas, kiedy ANBERNIC naprawdę zaczął przyciągać uwagę opinii publicznej. Dzięki mocniejszemu procesorowi, wydajność emulacji została poprawiona we wszystkich aspektach, a wcześniej niemożliwe do odtworzenia konsole stały się dostępne. W tym PSP, Sega Dreamcast i nie tylko.

Ta generacja oznaczała również odejście od OpenDingux i zamiast tego wykorzystała bardziej przyjazny dla użytkownika system operacyjny EmuELEC .

Co to jest RG351P?

ANBERNIC RG351 Kolor fioletowy Widok z przodu
ANBERNIC eksplodował popularnością w dużej mierze dzięki RG351P

RG351P jest prawdziwym następcą RG350. Zawiera szereg zmian zarówno na poziomie sprzętowym, jak i programowym.
Zasilany przez Rockchip RK3326 i posiadający 1 GB pamięci RAM, radzi sobie prawie ze wszystkim, co RG350 robił bezbłędnie, będąc jednocześnie w stanie obsłużyć więcej platform, takich jak N64, Dreamcast, a nawet PSP/DS. W przypadku wszystkiego, co jest nowsze niż PS1 (a także współczesnych urządzeń, takich jak Sega Saturn), wydajność różni się znacznie w zależności od gry.

Domyślnie uruchamia EmuELEC, który jest systemem operacyjnym wykorzystującym EmulationStation jako front-end (do organizacji) i RetroArch jako back-end (do zarządzania/konfiguracji emulatorów).
Wydajność standardowego oprogramowania układowego nie jest najlepsza w niczym poza PS1, więc zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z niestandardowym oprogramowaniem układowym.

Inne zauważalne zmiany w ANBERNIC RG351P obejmują brak wyjścia HDMI i konstrukcję z jedną kartą SD do obsługi zarówno systemu operacyjnego, jak i gier / emulatorów.

Czy RG351P obsługuje Wi-Fi?

RG351P jest również zdolny do interakcji przez Internet. Możesz natywnie skrobać bazy danych w poszukiwaniu metadanych dla swojej kolekcji, pobierać nowe motywy dla EmulationStation, a nawet grać online za pośrednictwem funkcji netplay RetroArch.

Pierwsza seria RG351P posiadała wbudowany układ Wi-Fi, jednak został on usunięty w kolejnych partiach ze względu na wadę konstrukcyjną, która powodowała, że głośniki emitowały głośny trzask za każdym razem, gdy była aktywność sieciowa. Obecnie, aby uzyskać dostęp do funkcji online, należy użyć klucza USB Wi-Fi (+ adaptera OTG, ponieważ obecnie nie ma żadnych kluczy USB-C Wi-Fi).

W DroiX sprzedajemy poręczny zestaw zawierający klucz sprzętowy USB Wi-Fi, adapter OTG i osłonę ekranu RG351P, jeśli szukasz ich w szczególności.

Co to jest RG351M

ANBERNIC RG351M Czarny Kolor Widok z przodu
RG351M oznaczał drugie podejście do koncepcji wewnętrznego Wi-Fi

RG351M jest mniejszym ulepszeniem RG351P niż RG350M był dla RG350 (zostań z nami!).

Posiada aluminiowo-metalową obudowę i funkcjonalny, pozbawiony wad wbudowany układ Wi-Fi (tylko 2,4 GHz). Poza tym nie ma nic innego godnego uwagi w urządzeniu; poza tym jest identyczny z RG351P.

Aby uzyskać więcej informacji na temat RG351M, zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją ANBERNIC RG351M!

Co to jest RG351V?

RG351V w dobrym kolorze - widok z przodu pod kątem
RG351V był interesującym odejściem od poziomego „barowego” stylu handhelda ANBERNIC, z którego był znany

RG351V to trzecia pozycja w rodzinie RG351 firmy ANBERNIC.

RG351V oferuje znaczną liczbę zmian w stosunku do RG351M, takich jak:

  • Projekt zmienił się całkowicie i jest teraz zorientowany pionowo. Oznacza to, że elementy sterujące znajdują się pod ekranem, a nie po jego bokach.
  • Ekran RG351V ma rozdzielczość 640x480p i proporcje 4:3. Pozwala to na lepszą obsługę większej liczby konsol retro.
    • Dla porównania, ekran RG351P ma rozdzielczość 480x320p i proporcje 3:2. Pozwala to na doskonałą emulację tytułów GameBoy Advance, ale nie innych platform.
  • Posiada teraz tylko jeden drążek analogowy.
  • Bateria jest nieco większa, aby zrównoważyć większy ekran.
  • Urządzenie powróciło do systemu dwóch kart microSD, który można było zaobserwować w rodzinie handheldów RG350.

ANBERNIC RG351V jest dostępny w trzech kolorach. Standardowy półprzezroczysty czarny kolor, matowy szary kolor i nietypowy kolor z wzorem drewna.

Aby uzyskać więcej informacji na temat RG351V, zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją RG351V!

Co to jest RG351MP?

RG351MP Kolor miętowo-zielony - widok z przodu pod kątem
RG351MP przez wielu uważany jest za „ostateczny” handheld trzeciej generacji.

RG351MP jest czwartą i prawdopodobnie ostatnią iteracją handhelda RG351 przed rozpoczęciem nowej „czwartej generacji”.

Zapewnia wszystkie najpopularniejsze funkcje poprzednich wcieleń RG351 w jednym, spójnym urządzeniu. Wyposażony w wyświetlacz 4:3 i konstrukcję z dwiema kartami SD RG351V, z wysokiej jakości, wytrzymałą metalową obudową RG351M.

Co zaskakujące, RG351MP nie posiada wbudowanego układu Wi-Fi i musi korzystać z klucza sprzętowego Wi-Fi, tak jak oryginalny RG351P.

Aby dowiedzieć się więcej o RG351MP, zapoznaj się z naszą recenzją. RG351MP można również kupić w DroiX.

Retro handheldy do gier ANBERNIC czwartej generacji

Co to jest RG552?

RG552 depcze po piętach telefonom komórkowym bardziej niż jakikolwiek wcześniejszy handheld ANBERNIC.

Podsufitka czwartej generacji. RG552 stanowi długo oczekiwany skok technologiczny w stosunku do swoich poprzedników RG351. Jest wiele do powiedzenia na ten temat, więc wytrzymaj z nami przez chwilę.

Jak można się spodziewać po skoku technologicznym, jest on wyposażony w mocniejszy procesor – Rockchip RK3399 – w połączeniu z gwałtownym wzrostem pojemności pamięci RAM (łącznie 4 GB). Zapewnia to znacznie stabilniejszą wydajność na platformach, które kiedyś były uważane za „trafione lub chybione” do emulacji, takich jak N64 i PSP. Daje też możliwość emulowania wcześniej nieopłacalnych platform, takich jak Dreamcast i Sega Saturn.

Centralnym elementem urządzenia dla wielu jest również jego duży wyświetlacz. Waży w nietypowej rozdzielczości 1920×1152 (5:3) i ma rozmiar około 5,36 cala. Jest znacznie większy niż którykolwiek z jego poprzedników. Ekran jest teraz również wrażliwy na dotyk.

Inne godne uwagi funkcje obejmują możliwość łatwego przełączania się między systemami operacyjnymi Android (na wbudowanej pamięci eMMC) i Linux (zewnętrzna karta microSD). Powrót portu mini-HDMI. Funkcjonalność Wi-Fi bez trzasków. A także wprowadzenie aktywnego chłodzenia opartego na wentylatorze (gorące powietrze jest wyrzucane z górnej części urządzenia).

Chociaż został on wprowadzony na rynek z nieco mieszanym odbiorem ze względu na mieszany stosunek ceny do wydajności. RG552 stanowi doskonały punkt wejścia w dziedzinę retro handheldów do gier i prawdopodobnie będzie tylko lepszy w miarę upływu czasu, ponieważ opracowywane są aktualizacje i niestandardowe oprogramowanie układowe, aby naprawdę przesunąć urządzenie do granic możliwości.

Możesz dowiedzieć się więcej o RG552 w naszej recenzji RG552.

Tabela specyfikacji urządzeń ANBERNIC (RG350 vs RG351P vs RG350M vs itd.)

Kategoria/nazwa urządzeniaJednostka centralna/procesorRAMRozmiar wyświetlaczaRozdzielczość wyświetlaczaWspółczynnik proporcjiUkład sterowaniaUkład karty SDBateriaSystem operacyjnyWaga urządzenia (w przybliżeniu)Wymiary (w przybliżeniu w cm)
RG300Ingenic JZ4760B @ 528Mhz, dwurdzeniowy128 MB DDR23 cale320×4804:3Brak analogowy; Symetryczny1x wewnętrzny + 1x zewnętrzny1800 mAhOpenDingux220g11,9 x 8,2 x 2,5
RG350Ingenic JZ4770 @ 1.0GHz, dwurdzeniowy512 MB DDR23,5 cala320×2403:2Podwójnie analogowy; asymetryczny1x wewnętrzny + 1x zewnętrzny2500 mAhOpenDingux160g14,5 x 7,3 x 1,4
RG350MIngenic JZ4770 @ 1.0GHz, dwurdzeniowy512 MB DDR23,5 cala640×4803:2Podwójnie analogowy; symetryczny2x zewnętrzne2500 mAhOpenDingux255g14,5 x 7,3 x 1,8
RG350PIngenic JZ4770 @ 1.0GHz, dwurdzeniowy512 MB DDR23,5 cala320×2403:2Podwójnie analogowy; symetryczny2x zewnętrzne2500 mAhOpenDingux170G14,5 x 7,3 x 1,8
RG280MIngenic JZ4770 @ 1.0GHz, dwurdzeniowy512 MB DDR22,8 cala320×4803:2Pojedynczy analog; Asymetryczny2x zewnętrzne2500 mAhOpenDingux205g13,6 x 6,1 x 1,8
RG280VIngenic JZ4770 @ 1.0GHz, dwurdzeniowy512 MB DDR22,8 cala320×4803:2Brak analogów; Symetryczny2x zewnętrzne2100 mAhOpenDingux120g8,9 x 7,8 x 1,8
RG351PRockchip RK3326 @ 1,5 GHz; czterordzeniowy1GB DDR3L3,5 cala320×4803:2Podwójnie analogowy; symetryczny1x zewnętrzny3500mAhEmuELEC160g15,2 x 7,1 x 1,8
RG351MRockchip RK3326 @ 1,5 GHz; czterordzeniowy1GB DDR3L3,5 cala320×4803:2Podwójnie analogowy; symetryczny1x zewnętrzny3500mAhEmuELEC260g15,2 x 7,1 x 1,8
RG351VRockchip RK3326 @ 1,5 GHz; czterordzeniowy1GB DDR3L3,5 cala640×4804:3Pojedynczy analog; Asymetryczny2x zewnętrzne3900 mAhEmuELEC200g14 x 9,4 x 2,7
RG300XIngenic JZ4770 @ 1.0GHz, dwurdzeniowy512 MB DDR23 cale640×4804:3Brak analogów; Symetryczny2x zewnętrzne2500 mAhOpenDingux160g13,7 x 6,9 x 2
RG351MPRockchip RK3326 @ 1,5 GHz; czterordzeniowy 1GB DDR3L 3,5 cala 640×480 4:3 Podwójnie analogowy; symetryczny 2x zewnętrzne 3500mAh EmuELEC 267g14,5 x 7,3 x 1,8
RG552Rockchip RK3339 @ 1,8 GHz; sześciordzeniowy 4 GB LPDDR45,36 cala1920×11525:3Podwójnie analogowy; symetryczny 2x zewnętrzne 2x 3200mAh (6400mAh)Android 7.1 (eMMC) + zmodyfikowany Batocera (microSD)367gNIE DOTYCZY
Kabel porównawczy ANBERNIC RetroGame (RG)

Dziękuję za doczytanie do tego momentu. Mamy nadzieję, że niniejszy przewodnik okazał się przydatny! Jeśli masz jakieś pytania, zostaw komentarz, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Szybkie podsumowanie porównań

W tej sekcji szybko omówimy najpopularniejsze porównania. Aby uzyskać bardziej szczegółowe porównania, zapoznaj się z wcześniejszymi sekcjami.

RG350 vs RG350M vs RG350P

RG350 to urządzenie bazowe, na którym bazują modele RG350M i RG350P .

W porównaniu do RG350, RG350M posiada następujące cechy:

  • Metalowa powłoka
  • Zmieniono położenie elementów sterujących.
  • Dwa zewnętrzne gniazda kart microSD (zamiast 1x wewnętrzne + 1x zewnętrzne)
  • Wyświetlacz o wyższej rozdzielczości.

W międzyczasie, w porównaniu do RG350, RG350P oferuje:

  • Zmienione elementy sterujące
  • Dwa zewnętrzne gniazda kart microSD (zamiast 1x wewnętrzne + 1x zewnętrzne)

Innymi słowy, RG350P jest tańszą wersją RG350M. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą niektórych, ale nie wszystkich ulepszeń wprowadzonych w ramach przeprojektowania.

RG315P vs RG351M vs RG351V

RG351P jest urządzeniem bazowym, na którym bazują modele RG351M i RG351V .

W porównaniu do RG351P, RG351M posiada następujące cechy:

  • Metalowa powłoka
  • Wbudowana funkcja Wi-Fi

W porównaniu do RG351P, RG351V posiada następujące cechy:

  • Całkowite przeprojektowanie (orientacja pionowa, zmiana położenia elementów sterujących itp.)
  • Wyświetlacz o wyższej rozdzielczości
  • Inny współczynnik proporcji (4:3)
  • Wbudowana funkcja Wi-Fi
  • Dwa zewnętrzne gniazda kart microSD (zamiast 1x zewnętrznego)

Podsumowując, model RG351M jest ulepszeniem modelu RG351P, a model RG351V jest uzupełnieniem modelu RG351M.

RG280V vs RG280M

Modele RG280V i RG280M to niszowe urządzenia boczne generacji RG350 .

W porównaniu do RG350 (urządzenie bazowe), RG280M posiada następujące cechy:

  • Mniejszy rozmiar
  • Mniejszy ekran
  • Metalowa powłoka
  • Ekran o wyższej rozdzielczości
  • Dwa zewnętrzne gniazda kart microSD (zamiast 1x wewnętrzne + 1x zewnętrzne)
  • Brak wyjścia HDMI
  • Jeden drążek analogowy mniej

W porównaniu do RG350, RG280V oferuje:

  • ZNACZNIE mniejszy rozmiar
  • Mniejszy ekran
  • Ekran o wyższej rozdzielczości
  • Dwa zewnętrzne gniazda kart microSD (zamiast 1x wewnętrzne + 1x zewnętrzne)
  • Brak wyjścia HDMI
  • Brak drążków analogowych

RG300 vs RG300X

Pomimo tego, że pochodzą z różnych generacji, RG300X i RG300 mają na tyle podobne nazwy, że można je łatwo pomylić.

W porównaniu do RG300, RG300X posiada następujące cechy:

  • Pozioma konstrukcja
  • Wydajniejszy procesor
  • Więcej pamięci RAM
  • Mniejszy ekran
  • Wyjście HDMI
  • Przyciski L2/R2
  • Łatwiej dostępna dodatkowa karta microSD

RG351M vs RG351MP vs RG351P

RG351P jest urządzeniem bazowym, na którym bazują modele RG351MP i RG351M .

W porównaniu do RG351P, RG351M posiada następujące cechy:

  • Metalowa powłoka
  • Wbudowana funkcja Wi-Fi

W porównaniu do RG351P, RG351MP posiada:

  • Metalowa powłoka
  • Dwa zewnętrzne gniazda kart microSD
  • Wyświetlacz o wyższej rozdzielczości
  • Inny współczynnik proporcji (4:3)

Gdzie kupić urządzenia ręczne ANBERNIC (RG351P, RG350M itp.)?

Większość z tych handheldów można kupić w DroiX!
RG350: https://go.droix.co.uk/RG350
RG350M: https://go.droix.co.uk/RG350M
RG350P: https://go.droix.co.uk/RG350P
RG280V: https://go.droix.co.uk/RG280V
RG351P: https://go.droix.co.uk/RG351P
RG351M: https://go.droix.co.uk/RG351M
RG351V: https://go.droix.co.uk/RG351V
RG300X: https://go.droix.co.uk/RG300X
RG351MP: https://go.droix.co.uk/RG351MP
RG552: https://go.droix.co.uk/RG552

Jedynym modelem, którego nigdy nie sprzedaliśmy jest RG280M!

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.