Chat with us, powered by LiveChat

Krótka historia przenośnych konsol do gier

Cześć! W DroiX jesteśmy zajęci wprowadzaniem na rynek różnych produktów. przenośne konsole do gier W ciągu ostatnich kilku miesięcy – od pionowej potęgi RG351V po unikalny wizualnie GameForce Chi – pomyśleliśmy, że interesujące będzie ogólne spojrzenie na historię przenośnych konsol do gier.

Obejmuje to, skąd pochodzą i gdzie są teraz. Nie będziemy omawiać wszystkich handheldów, ale te najbardziej godne uwagi.

Druga generacja (~1980’s) – zabytkowe konsole do gier przenośnych

Microvision posiadał wymienne „kartridże” z płytą czołową

Podział na gry domowe i przenośne rozpoczął się wraz z drugą generacją konsol do gier. Ta generacja rozpoczęła się w 1979 roku wraz z pierwszą przenośną konsolą do gier, Milton Bradley Microvision.

Microvision była nie tylko pierwszą przenośną konsolą do gier, ale także pionierem koncepcji „wymiennych kartridży”. Użytkownik mógł zmienić „płytę czołową”, która zawierała wszystkie elementy niezbędne do gry. Dotyczy to zarówno fizycznych przycisków, jak i samego procesora.

Mikrovision miał krótki cykl życia. Ze względu na liczne problemy sprzętowe, ostatecznie zaprzestano jego produkcji w 1981 roku, zaledwie dwa lata po premierze.

gra i zegarek vintage ręczna konsola do gier
Game & Watch Ball – przykład urządzenia Game & Watch Handheld

Prawdziwą gwiazdą wśród zabytkowych konsol do gier jest seria handheldów Nintendo Game & Watch (nie mylić z Mr Game & Watch).

Rodzinę Game & Watch można uznać za bliższą zabawkom niż nowoczesnym konsolom do gier. Każda gra ma swój unikalny sprzęt i wygląd.

Prosty, ale wciągający charakter gier pozwolił Game & Watch odnieść duży sukces jako wczesny handheld do gier.

Czwarta generacja (~1990) – Gdzie to się NAPRAWDĘ zaczęło?

Czwarta generacja handheldów do gier jest powszechnie uważana za moment, w którym gry przenośne naprawdę trafiły do głównego nurtu.

przenośna konsola do gier game boy
Game Boy Colour – podobny wyglądem do oryginału, ale wyposażony w kolorowy ekran.

Awangardą generacji jest bez wątpienia handheld Nintendo Game Boy. Game Boy charakteryzował się prostą, solidną konstrukcją i praktyczną implementacją wymiennych kartridży. Taka konstrukcja pozwoliła na stworzenie modelu biznesowego typu „brzytwa i żyletki” i zachęciła konsumentów do zakupu wielu gier.

Game Boy doczekał się kilku iteracji w nadchodzących latach. Takie jak Game Boy Pocket, który był smuklejszą wersją, która wymagała mniej baterii, oraz Game Boy Colour, który posiadał kolorowy ekran (zamiast monochromatycznego).

Odniosła ona sukces komercyjny, sprzedając się w ponad 118 milionach egzemplarzy we wszystkich wersjach przez 14 lat swojego istnienia.

Innym godnym uwagi handheldem tej generacji był Game Gear. Konkurencyjny handheld opracowany przez firmę SEGA (która w tym czasie konkurowała również z Nintendo na rynku konsol domowych).

sprzęt do gier przenośna konsola do gier
Game Gear posiadał wyświetlacz zdolny do renderowania 4096 różnych kolorów.

Urządzenie to było podobne pod względem wydajności do Sega Master System. Game Gear był reklamowany jako „fajniejsza” alternatywa dla Game Boya. Posiadał on w pełni kolorowy wyświetlacz, który rodzina Game Boy otrzymała dopiero w 1998 roku.

Game Gear odniósł skromny sukces dzięki unikalnej bibliotece gier (wspomniane gry były jednak wątpliwej jakości) i przystępnej cenie. Sprzedaż około 10 milionów sztuk w ciągu 7-letniego cyklu życia.

Szóste pokolenie (2001) – jeszcze więcej Game Boy’a

Szósta generacja handheldów do gier została ponownie zdominowana przez Nintendo, z ich bezpośrednim następcą oryginalnego Game Boya, Game Boy Advance.

przenośna konsola do gier game boy advance
Game Boy Advance w swoim kultowym niebiesko-fioletowym kolorze.

Game Boy Advance charakteryzował się zwiększoną mocą obliczeniową i charakterystycznym poziomym kształtem „paska”. Oprócz bardziej żywego, szczegółowego ekranu i wstecznej kompatybilności z tytułami Game Boy i Game Boy Colour. Game Boy Advance odniósł natychmiastowy komercyjny sukces na rynku.

Game Boy Advance doczekał się dwóch głównych wersji. Po pierwsze, Game Boy Advance SP. Urządzenie to posiadało ekran wyższej jakości i konstrukcję typu clamshell. Drugą iteracją był Game Boy Micro, zminiaturyzowana wersja Game Boy Advance.

Siódma generacja (2004) – Złote lata przenośnych konsol do gier

Siódma generacja przenośnych konsol do gier była prowadzona przez dwa główne urządzenia

Pierwszym z nich był najnowszy handheld Nintendo w tamtym czasie – Nintendo DS. Urządzenie to posiadało konfigurację z dwoma ekranami, ze zwykłym wyświetlaczem pracującym w parze z ekranem dotykowym. System był również wstecznie kompatybilny z tytułami Game Boy Advance, posiadając dodatkowe gniazdo kartridża w dolnej połowie urządzenia.

Nintendo DS Lite było bardziej elegancką wersją oryginalnego, masywnego modelu.

DS doczekał się wielu iteracji w ciągu swojego życia.

DS to najlepiej sprzedający się handheld do gier wszechczasów, który ostatecznie sprzedał się w ponad 140 milionach egzemplarzy we wszystkich swoich wersjach.

Drugim dominującym handheldem tej ery była rodzina Playstation Portable firmy Sony. Podczas gdy Nintendo DS osiągnęło sukces rynkowy dzięki połączeniu przystępnej ceny i dużego, zróżnicowanego katalogu gier. PSP zyskało sławę dzięki surowej mocy, dzięki czemu stało się popularne wśród bardziej hardkorowych graczy.

PSP było dostępne w wielu różnych kolorach poza standardowym czarnym.

Dzięki zastosowaniu zastrzeżonego formatu dysku o nazwie „Universal Media Disc”, PSP było w stanie obsługiwać gry na znacznie większą skalę niż jego konkurenci. Z łatwością obsługuje pełną grafikę 3D w dużych, tętniących życiem światach i pełną grę głosową. PSP posiadało również wiele funkcji multimedialnych, takich jak odtwarzanie wideo, co czyniło z niego podwójny odtwarzacz multimedialny.

PSP miało trzy główne iteracje w całym swoim cyklu życia, odpowiednio PSP-1000, PSP-2000 i PSP-3000. Każda kolejna wersja ma bardziej opływową/lekką konstrukcję i dodaje nowe funkcje sprzętowe, takie jak ładowanie przez USB i port wyjścia wideo.

8. generacja i kolejne (2011) – koniec ery przenośnych konsol do gier

Rządzące rodziny przenośnych konsol do gier rozszerzyły swój zasięg do 2010 roku, wprowadzając nowe pozycje na przestrzeni lat.

Nintendo 3DS było wyraźnym następcą Nintendo DS. Urządzenie zachowało znajomy układ dwóch ekranów i wewnętrzne/zewnętrzne kamery DSi, ale dodało nowy drążek analogowy i unikalną (opcjonalną) funkcję stereoskopowego 3D.

Nowy 3DS XL jest przez wielu uważany za ostateczną wersję linii 3DS.

Podobnie jak jego poprzednik, 3DS również miał wiele iteracji w ciągu swojego życia.

Innym znanym handheldem tej ery była Playstation Vita firmy Sony. Podobnie jak jego poprzednik, PSP Vita był potężniejszym handheldem niż jego konkurenci. Ulepszono istniejącą konstrukcję PSP, dodając ekran dotykowy, dwa drążki analogowe i nie tylko.

W porównaniu do swojego poprzednika, PlayStation Vita nie była niestety tak popularna.

PSP Vita również porzuciła format UMD na rzecz znacznie bardziej wytrzymałego i przenośnego systemu opartego na kartridżach z pamięcią flash.

Vita była gospodarzem wielu uznanych przez krytyków tytułów i przez lata zyskała pasjonującą, lojalną rzeszę fanów. Cierpiał jednak na brak sprzedaży i został uznany za komercyjną porażkę z powodu wielu czynników.

Trzeci punkt prowadzi nas bezpośrednio do następnej sekcji – pojawienia się„retro handheldów do gier„.

Zmiana paradygmatu? – Gry mobilne i retro handheldy

W dzisiejszych czasach możliwe jest granie we wszystkie formy gier na telefonie komórkowym

Technologia mobilna rozwija się z dnia na dzień coraz bardziej. Wyższa jakość rozgrywki stawała się coraz bardziej osiągalna na urządzeniach, które zdecydowana większość ludzi już posiadała.

To bezpośrednio spowodowało, że rynek dedykowanych przenośnych konsol do gier drastycznie się skurczył w porównaniu z poprzednimi latami. Playstation Vita i Nintendo 3DS zostały wycofane z produkcji odpowiednio w 2019 i 2020 roku. Nie pojawiły się żadne inne informacje dotyczące dedykowanych urządzeń przenośnych od któregokolwiek z producentów.

Zamiast znanych urządzeń i marek, scena skupiła się na emulacji. Urządzenia emulujące są obecne na rynku już od wielu lat. Były to tanie handheldy „500 w 1”, które zawierały słabej jakości gry NES i hacki. Doświadczenie użytkownika nie było najlepsze, delikatnie mówiąc.

Dopiero na początku 2010 roku zaczęły pojawiać się handheldy, takie jak Revo K101, które zdefiniowały podstawy dzisiejszych przenośnych konsol do gier retro. Wyposażony w wymienną pamięć masową i możliwość swobodnej emulacji wielu różnych platform.

Te handheldy stanowiły realną alternatywę dla tych, którzy nie chcieli używać swoich telefonów komórkowych do grania, ale nadal potrzebowali przenośnego urządzenia do gier.

Wzrost popularności alternatywnych urządzeń przenośnych do gier

Scena retro handheldów zajęła tylne miejsce i pozostała dość niejasna do 2019 roku, kiedy to producent ANBERNIC wypuścił RG350. RG350 przyciągnął uwagę dzięki wysokiej jakości komponentom (w porównaniu do wcześniejszych urządzeń na scenie), doskonałej wydajności dla wielu platform, w tym Playstation 1, oraz otwartemu systemowi operacyjnemu zachęcającemu społeczność hobbystów do opracowywania ulepszeń.

Różne handheldy z Androidem zostały opracowane pod koniec 2010 roku. Urządzenia te wykorzystywały już istniejące oprogramowanie. Popularne przykłady obejmują GPD XD Plus i Retroid Pocket 2.

W drugiej połowie dekady wzrósł również popyt na przenośne komputery PC do gier klasy premium. Zaczęło się to od urządzeń takich jak GPD Win. GPD Win 3 i AYA NEO to dwa najbardziej znaczące wyniki tego popytu.

Jakie są najlepsze przenośne konsole do gier?

ANBERNIC RG351M Space Grey - pokazany z przodu pod kątem
RG351M, popularna obecnie przenośna konsola do gier.

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ tak naprawdę zależy od tego, czego dokładnie szukasz.

W tej chwili najlepszą opcją byłoby przejrzenie naszej oferty przenośnych konsol do gier. Jeśli znajdziesz taki, który Ci się spodoba i masz jakieś konkretne pytania na jego temat. Zachęcamy do skontaktowania się z nami pod adresem [email protected], a członek naszego zespołu z przyjemnością udzieli odpowiedzi. Możesz również dyskutować o urządzeniach na naszym oficjalnym forum.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.