Chat with us, powered by LiveChat

Najlepszy bezwentylatorowy mini PC w 2022 roku

Masz dość hałaśliwego, starego komputera stacjonarnego? Chcesz czegoś bardziej cichego? Sprawdź nasz najlepszy wybór bezwentylatorowych mini PC w naszym poręcznym przewodniku zakupowym!

Czy potrzebuję mini PC bez wentylatora?

Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na dźwięki niż inni. Być może jest to po prostu ich preferencja, a być może wymagają cichego otoczenia, aby się skoncentrować. Bez względu na powód, jasne jest, że hałaśliwy wentylator komputerowy warczący 24/7 przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.

W tym momencie pojawia się bezwentylatorowy mini PC. Podtyp mini PC, który pozwala cieszyć się całkowicie bezgłośną pracą komputera?

Jak to działa? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Lub jeśli zdecydowałeś, że szukasz komputera, który mimo wszystko ma wentylator. Sprawdź nasz szerszy przewodnik zakupu mini PC!

Po pierwsze, czym jest mini PC?

Jeśli rozejrzałeś się po naszym blogu, być może zauważyłeś, że jesteśmy bardzo dobrze zaznajomieni z koncepcją „mini PC”. Ale co to jest, pytasz?

Mini PC to – jak sama nazwa wskazuje – komputer o miniaturowych rozmiarach. Te hiper-kompaktowe komputery wykorzystują wyspecjalizowane komponenty w celu drastycznego zmniejszenia wymagań dotyczących rozmiaru (a co za tym idzie, zapotrzebowania na energię).

Dawno już minęły czasy, gdy do wykonywania nawet najbardziej podstawowych czynności, takich jak wysyłanie e-maili, oglądanie filmów i nie tylko, potrzebny był nieporęczny, skomplikowany komputer. Dzięki postępowi technologicznemu komputery z dnia na dzień stają się coraz mniejsze, a jednocześnie coraz bardziej wydajne.

Jak komputer PC może być pozbawiony wentylatora?

Wentylator, wbrew pozorom, nie jest niezbędny do działania komputera. Jest to część systemu chłodzenia komputera i istnieją dwa warianty chłodzenia, które można wybrać podczas montażu jednostki.

Aktywne chłodzenie – co to jest?

„Aktywne chłodzenie” to forma zarządzania ciepłem, w której jakiś element systemu aktywnie pracuje nad utrzymaniem niskiej temperatury urządzenia. Zazwyczaj ma to postać wentylatorów, które obracają się szybko, aby zarówno wprowadzić chłodne powietrze do systemu i na komponenty (znane jako „wlot”), jak i wentylatory, które obracają się szybko, aby wyciągnąć gorące powietrze z wnętrza obudowy (znane jako „wylot”).

Istnieją bardziej zaawansowane rodzaje aktywnego chłodzenia, znane jako „chłodzenie wodne”, w których specjalny rodzaj cieczy przewodzącej ciepło jest wykorzystywany do odprowadzania ciepła z komponentów w rodzaju „zamkniętej pętli” (ciecz nagrzewa się, jest schładzana, a następnie ponownie używana).

Większość minikomputerów posiada jakiś rodzaj wentylatora w systemie, choć jego dokładna lokalizacja różni się w zależności od modelu.

Chłodzenie pasywne – co to jest?

Chłodzenie pasywne jest alternatywą dla chłodzenia aktywnego, w którym system jako całość stale pracuje nad odprowadzaniem nadmiaru ciepła.

Osiąga się to wyłącznie za pomocą czegoś znanego jako „radiatory”. Komponent chłodzący stanowi również podstawową część aktywnych systemów chłodzenia. Radiatory przybierają różne formy, ale zazwyczaj są to duże „żebrowane” bloki metalu przewodzącego ciepło.

Radiatory te zostaną umieszczone w bezpośrednim kontakcie z komponentami, które mają generować duże ilości ciepła, zwykle połączone ze sobą za pomocą związku przewodzącego ciepło, takiego jak „pasta termiczna” lub „ciekły metal”, aby zapewnić, że między komponentami nie ma małych przerw.

Dzięki sile dynamiki termicznej ciepło jest przenoszone z komponentu, przez związek i do radiatora. Ciepło zgromadzone w radiatorze stopniowo się rozprasza (w szybszym tempie niż w przypadku samych komponentów) dzięki jego większej powierzchni (co oznacza, że więcej chłodnego powietrza może się z nim stykać).

Aktywne systemy chłodzenia będą wyposażone w wentylatory nadmuchujące na te radiatory. Pasywne systemy chłodzenia wykorzystują tylko same radiatory.

Urządzenia korzystające z pasywnego chłodzenia będą również prawdopodobnie zawierać konstrukcję, która pozwala na rozpraszanie ciepła również przez samą obudowę, wykorzystując obudowy jako gigantyczne radiatory.

Czy mini PC bez wentylatora przegrzewają się?

Bez wentylatora nawiewającego chłodne powietrze na radiatory można obawiać się, że komputer ulegnie uszkodzeniu z powodu wysokiej temperatury podczas użytkowania.

Nie jest to jednak powód do niepokoju. Bezwentylatorowe mini PC zazwyczaj wykorzystują „mobilne” procesory, które są specjalnie zaprojektowane do bezpiecznej pracy w wyższych temperaturach przez dłuższy czas.

Czy mini PC bez wentylatora ma jakieś wady?

Mini-komputer bez wentylatora nie jest jednak rozwiązaniem wszystkich problemów związanych z komputerem. Zanim zdecydujesz się na takie urządzenie, musisz upewnić się, że rozumiesz potencjalne konsekwencje korzystania z niego.

Ogólnie wyższe temperatury

Po pierwsze, choć minikomputery bez wentylatorów są znacznie bardziej zdolne do pracy w wyższych temperaturach niż komputery ze zwykłymi procesorami, mają one tendencję do pracy w cieplejszych warunkach pod obciążeniem.

Jeśli jesteś typem osoby, która pozostawia komponenty spoczywające na górze komputera, możesz rozważyć to ponownie w przypadku mini PC bez wentylatora, ponieważ cała obudowa (a nie tylko część, w której znajduje się procesor) jest bardziej podatna na nagrzewanie się i wpływanie na rzeczy w bezpośrednim sąsiedztwie.

(Jeśli więc ty lub ktoś inny zostawi, powiedzmy, tabliczkę czekolady obok lub na urządzeniu, może się okazać, że szybko się ona roztopi!)

Stosunkowo niska moc

Niestety nie da się obejść tej wady. Przeciętnie, mini PC bez wentylatorów będą zauważalnie słabsze niż mini PC z wentylatorami.

Będzie to spowodowane jednym z dwóch powodów:

  • Procesor będzie podkręcony, aby działał z mniejszą prędkością
  • System wykorzystuje przede wszystkim procesor o niższym poborze mocy

Wszystko to w imię zarządzania ciepłem. Praca przy niższych prędkościach oznacza, że generowane jest mniej ciepła. Gdyby te komputery mogły uruchamiać zwykłe, desktopowe procesory bez kontroli i chłodzenia. Szybko znaleźliby się pod wpływem czegoś, co nazywa się throttlingiem. Throttling to proces, w którym procesor zwalnia, aby zredukować ciepło i powrócić do bezpieczniejszych temperatur roboczych.

Na co zwrócić uwagę w najlepszym mini PC bez wentylatora?

Podobnie jak w przypadku wszystkich minikomputerów, należy wziąć pod uwagę pięć głównych komponentów.

Procesor

Zgodnie z wadą wspomnianą wcześniej w tym artykule. Mało prawdopodobne jest znalezienie wysokiej klasy procesora w mini PC bez wentylatora.

Większość mini PC będzie wyposażona w procesory z niższej półki, takie jak modele Intel Celeron i Pentium. Nie są to najpotężniejsze procesory na rynku. Są one jednak wyjątkowo energooszczędne.

Ogólnie rzecz biorąc, bezwentylatorowe mini PC są dobre do zastosowań, w których będą działać przez długi czas przy dość niskim obciążeniu. Digital signage, instalacje w punktach usługowych i nie tylko.

Pamięć (RAM)

Ponieważ bezwentylatorowe mini PC są często wyposażone w procesory o niskiej specyfikacji, pamięć RAM często podąża za nimi. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że większość modeli będzie wyposażona w od 8 do 16 GB pamięci RAM i jest to najwyższa sugerowana przez nas wartość. Ponieważ istnieje duża szansa, że nie będziesz uruchamiać żadnych zadań, które wymagają użycia maksymalnie 16 GB pamięci RAM.

Przechowywanie

Większość komputerów mini PC jest obecnie standardowo wyposażona w dyski SSD. W zależności od przedziału cenowego będzie to albo M.2 SATA (tańszy) lub M.2 NVMe (drogie).

Z praktycznego punktu widzenia, różnica w prędkości jest pomijalna dla zwykłego użytkownika, więc konkretny typ dysku SSD nie będzie powodem do zmartwień dla przeciętnego nabywcy.

Niektóre mini PC posiadają również miejsce na 2,5-calowy dysk HDD lub SSD wewnątrz urządzenia. Jeśli jednak jest to system chłodzony pasywnie (bez wentylatora), może to nie mieć miejsca. Ponieważ dodatkowa pamięć masowa może generować dodatkowe ciepło, a dodatkowa pamięć masowa zajmuje więcej miejsca (które można wykorzystać na większy radiator).

Interfejsy

Bezwentylatorowe mini PC są często wyposażone w standardowy zestaw interfejsów. W tym (co najmniej) dwa wyjścia monitorowe i od 2 do 4 portów USB. Poza tym jednak nieczęsto można znaleźć w nich dużą ilość łączności. Po raz kolejny wszystko to w imię ciepła i oszczędności miejsca.

Jaki jest najlepszy mini PC bez wentylatora?

W DroiX zebraliśmy listę najlepszych bezwentylatorowych mini PC dostępnych obecnie w sprzedaży. W miarę nabywania nowych produktów będziemy dodawać je do tej listy.

Beelink T34-M to bardzo lekki, niskoprofilowy, energooszczędny mini PC z procesorem Intel, który stanowi doskonały ekonomiczny dodatek do domowego biura, rozwiązania korporacyjnego lub operacji Digital Signage.

To, co lubimy!

  • Cienki
  • Nieco lżejszy niż T34
  • Niskie koszty energii

Co nam się nie podoba…

  • Port VGA jest niszowy w 2021 roku
  • Pełnowymiarowe gniazdo kart SD zamiast microSD (znowu nisza)

Beelink Gemini T34 to najnowsza pozycja w ofercie komputerów Intel NUC firmy Beelink. Nacisk położono na wszechstronność i stabilną, długotrwałą wydajność w smukłej, niewielkiej obudowie.

To, co lubimy!

  • Cienki
  • Nieco lżejszy niż T34
  • Niskie koszty energii

Co nam się nie podoba…

  • Port VGA jest niszowy w 2021 roku
  • Pełnowymiarowe gniazdo kart SD zamiast microSD (znowu nisza)

Podsumowanie najlepszych bezwentylatorowych mini PC

Podsumowując, mini PC bez wentylatora to świetny wybór, jeśli hałas jest dla ciebie absolutnym hamulcem. Aby to osiągnąć, trzeba będzie jednak pójść na pewne ustępstwa. Zastanów się dokładnie, czy jest to tego warte.

Jeśli masz więcej przemyśleń na ten temat, zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej!

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.