Chat with us, powered by LiveChat

Przewodnik po niestandardowym oprogramowaniu sprzętowym RG351 | Najlepsze niestandardowe oprogramowanie sprzętowe dla rodziny RG351

Nie jest tajemnicą, że w DroiX lubimy handheldy do gier. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik po wszystkich najlepszych obecnie dostępnych niestandardowych oprogramowaniach sprzętowych RG351, aby pomóc Ci w pełni wykorzystać możliwości niedawno zakupionego RG351P, RG351M lub podobnego urządzenia.

Dlaczego potrzebuję niestandardowego oprogramowania sprzętowego RG351?

Powszechnym problemem wielu dostępnych na rynku handheldów do gier retro jest to, że „brakuje” w nich oprogramowania układowego. Być może wydajność nie jest wystarczająca, a może interfejs użytkownika jest nieco powolny.

Chociaż jest to zwykle dobre dla zwykłego użytkowania, bardziej doświadczeni gracze i zaawansowani użytkownicy będą chcieli wycisnąć z tych urządzeń każdą odrobinę mocy i funkcjonalności, jaką tylko mogą.

Jest to możliwe dzięki niestandardowemu oprogramowaniu sprzętowemu.

Czym jest niestandardowe oprogramowanie sprzętowe?

Jak sama nazwa wskazuje, niestandardowe oprogramowanie układowe to niestandardowe oprogramowanie układowe.

Chociaż nie zawsze tak jest, większość niestandardowego oprogramowania układowego spełnia następujące kryteria:

  • Jest to oprogramowanie typu open-source
    • Każdy może rozwidlić projekt lub wnieść do niego swój wkład.
  • Są one tworzone przez społeczność.
    • Oddani hobbyści poświęcają swój wolny czas, aby te systemy operacyjne były jak najlepsze.
  • Są bezpłatne!
    • Nie musisz płacić ani grosza, aby z nich korzystać!

Jeśli napotkasz oprogramowanie sprzętowe, które nie spełnia tych trzech kryteriów. Radzimy zachować ostrożność, ponieważ mogą one podlegać wielu kwestiom (bezpieczeństwa, etyki, legalności itp.).

Należy pamiętać, że nie ma idealnego oprogramowania układowego. W tym sensie, że bez względu na to, co wybierzesz, istnieje możliwość napotkania błędów, szczególnie jeśli pobierzesz wersje beta, RC (kandydat do wydania) lub „nocne”.

Jak korzystać z tego przewodnika

W tym przewodniku omówimy uniwersalne kroki w tej sekcji.

W ten sposób instalowane jest całe oprogramowanie sprzętowe dla rodziny RG351.

  • Przygotowanie karty microSD
  • Pobierz odpowiedni plik obrazu (będzie to plik .img, .img.gz lub coś podobnego).
  • Flashuj go za pomocą preferowanego narzędzia.
  • Włóż dysk do napędu RG351 i zezwól na wykonanie wszelkich operacji pierwszego uruchomienia (rozszerzenie partycji itp.).

Jeśli jesteś zaznajomiony z procesem flashowania kart microSD, możesz pominąć całą tę sekcję.

Ważne zastrzeżenie: DroiX jest zdecydowanym zwolennikiem emulacji i ochrony gier. Nie akceptujemy nielegalnego udostępniania materiałów chronionych prawem autorskim. Żadne pliki obrazów w tym przewodniku nie są dostarczane z fabrycznie załadowanymi grami lub plikami BIOS. Należy je dostarczyć we własnym zakresie.

Pobierz narzędzia

Najważniejszym narzędziem dla tego przewodnika jest oprogramowanie do flashowania obrazu. Służy ona do zastosowania plików obrazów na karcie microSD.

Podsumowując, używają one pliku blueprint (często nazywanego obrazem) do automatycznego tworzenia partycji, plików i folderów na urządzeniu pamięci masowej.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów. Wszystkie z nich są darmowe:

Jeśli napotkasz jakiekolwiek skompresowane pliki, które nie są w podstawowym formacie .zip, możesz również potrzebować oprogramowania do zarządzania archiwami innej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych propozycji:

Wyodrębnij skompresowane pliki za pomocą wybranego oprogramowania do zarządzania archiwami, a następnie zapisz plik obrazu za pomocą oprogramowania do flashowania obrazów.

Przygotowanie karty SD

Przed kontynuowaniem należy przygotować kartę microSD. Rozmiar karty microSD zależy od urządzenia, dla którego będzie przeznaczone oprogramowanie układowe.

  • Jeśli oprogramowanie układowe jest przeznaczone dla RG351P lub RG351M, zalecamy minimalny rozmiar karty 32 GB.
    • Wynika to z faktu, że zarówno gry, jak i system operacyjny będą musiały współdzielić tę samą kartę.
  • Jeśli oprogramowanie układowe jest przeznaczone dla RG351V lub RG351MP, zalecamy minimalny rozmiar karty 16 GB
    • System operacyjny i wszystkie powiązane emulatory znajdą się na własnej karcie, więc potrzeba będzie mniej miejsca.

Przygotowanie karty microSD nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wszystko, co musisz zrobić, to sprawić, aby karta miała jedną partycję i aby komputer miał natywny dostęp do tej partycji.

Co prawda oprogramowanie do flashowania obrazu nadpisze ten obraz, ale jest to najbezpieczniejszy sposób, aby upewnić się, że karta jest pusta, a narzędzia do flashowania będą działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Uważamy, że najlepszym sposobem na przygotowanie karty microSD jest użycie menedżera partycji. Naszym ulubionym programem jest MiniTool Partition Wizard, który można pobrać bezpłatnie.

Przygotowanie karty microSD za pomocą programu MiniTool Partition Wizard

Flashowanie karty microSD

Najlepsze niestandardowe oprogramowanie sprzętowe RG350 - krok flashowania RUFUS
Rufus ma kilka dodatkowych opcji, które można zignorować

Po przygotowaniu karty microSD i pobraniu wybranego oprogramowania sprzętowego należy wykonać operację flashowania.

Na obrazku po lewej stronie używamy programu Rufus do przygotowania naszej karty microSD. Ponieważ jest darmowy, lekki i łatwy w użyciu.

  1. Upewnij się, że urządzenie jest ustawione na literę odpowiadającą karcie microSD.
  2. Wybierz plik obrazu wybranego oprogramowania układowego (i upewnij się, że pojawia się on w polu „Boot selection”).
  3. Wybierz, gdy będziesz gotowy.

Operacja zostanie wykonana automatycznie. Nie wyjmuj karty microSD podczas tego procesu, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa.

Nadal nie działa!

Jeśli wykonanie uniwersalnych kroków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jest kilka rzeczy, które warto wypróbować:

  • Upewnij się, że plik oprogramowania sprzętowego został pomyślnie pobrany.
    • Możliwe, że podczas pobierania nastąpiła przerwa w dostępie do Internetu, co spowodowało uszkodzenie/nieużyteczność pliku.
  • Upewnij się, że używasz właściwej wersji oprogramowania sprzętowego dla swojego urządzenia.
    • Powodem istnienia różnych wersji oprogramowania sprzętowego jest to, że istnieją urządzenia z różnymi ekranami i układami sterowania.
    • Jest mało prawdopodobne, aby oprogramowanie sprzętowe działało, jeśli używana jest nieprawidłowa wersja dla urządzenia.
    • Modele RG351P i RG351M są identyczne poza metalową obudową i układem Wi-Fi, dzięki czemu mogą współdzielić 99% istniejącego oprogramowania układowego.
  • Spróbuj użyć innego oprogramowania do flashowania obrazu
    • Według doniesień niektóre oprogramowanie sprzętowe nie radzi sobie dobrze z niektórymi obrazami. Na przykład balenaEtcher z ArkOS
  • Spróbuj użyć innej karty microSD
    • Możliwe, że karta microSD jest w jakiś sposób uszkodzona.
    • W takim przypadku spróbuj użyć innej karty microSD.
    • Dwie renomowane marki, które można wypróbować, to SanDisk i Samsung.
  • Spróbuj pobrać z innej lokalizacji
    • Nie jesteśmy idealni! Istnieje też szansa, choć niewielka, że przesłane przez nas pliki zostały uszkodzone.
    • W takim przypadku należy spróbować pobrać najnowsze wersje oprogramowania sprzętowego z odpowiednich witryn.
    • Zostaw komentarz i daj nam znać, abyśmy mogli naprawić uszkodzone obrazy!

Najlepsze niestandardowe oprogramowanie sprzętowe RG351

Poniżej znajduje się lista wszystkich godnych uwagi firmware dostępnych dla rodziny RG351 w momencie publikacji.

351ELEC

351ELEC ma zaszczyt być najstarszym niestandardowym oprogramowaniem sprzętowym dostępnym dla trzeciej generacji handheldów ANBERNIC.

Głównym celem oprogramowania układowego jest oparcie się na standardowym oprogramowaniu układowym EmuELEC i zoptymalizowanie go przy jednoczesnej poprawie ogólnego komfortu użytkowania.

Możesz uznać 351ELEC za „to, czym powinno być standardowe oprogramowanie układowe”. Ponieważ jest dostarczany z pakietem wstępnie zoptymalizowanych emulatorów i poprawek, wraz z innymi ulepszeniami zorientowanymi na użytkownika.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z niestandardowym oprogramowaniem układowym, zdecydowanie zalecamy wybranie 351ELEC.

351ELEC można pobrać z oficjalnego githuba 351ELEC, dostępna jest również ładnie zaprojektowana strona internetowa . Udostępniliśmy jednak również kopie lustrzane najnowszego stabilnego oprogramowania sprzętowego dostępnego w danym momencie (z wyjątkiem RG351MP, który nie ma obecnie stabilnej wersji).


ARKOS

ArkOS to oparta na Ubuntu niestandardowa dystrybucja oprogramowania układowego dla urządzeń z rodziny RG351. Początkowo jako port TheRA, od tego czasu rozwidlił się w pełnoprawny firmware.

Celem ArkOS jest zapewnienie zoptymalizowanej, adaptowalnej i konfigurowalnej platformy do gier retro.

Używa tego samego back-endu Ubuntu/Linux, na którym bazuje TheRA. Deweloperzy otrzymują więc większy stopień elastyczności, jeśli chodzi o dodawanie i aktualizowanie funkcji do systemu.

ArkOS oferuje również możliwość natywnego uruchamiania aplikacji streamingowych, takich jak Moonlight. Pozwalając mu „technicznie” grać w gry, w które normalnie nie byłby w stanie. Zastrzeżeniem jest niewielkie opóźnienie wejścia.

Dodatkową miłą cechą jest obecność aktualizacji OTA, co pozwala na otrzymywanie nowych wersji oprogramowania układowego bez konieczności wyjmowania karty microSD.

ArkOS wymaga nieco więcej majsterkowania niż 351ELEC, co czyni go dobrą opcją dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy naprawdę chcą przesunąć swoją przenośną konsolę retro do granic możliwości

ArkOS można pobrać bezpośrednio z wiki projektu.


TheRA (TheRetroArena)

TheRA (TheRetroArena) to niestandardowe oprogramowanie układowe RG351 zbudowane na bazie Ubunutu/Linux. Zapewniając deweloperom i innym entuzjastom dostęp do znacznie potężniejszych natywnych narzędzi programistycznych, które znacznie ułatwiają dodawanie funkcji do urządzenia.

Podobnie jak większość innych popularnych oprogramowań układowych, TheRA zawiera wiele drobnych ulepszeń ogólnej wydajności i funkcjonalności urządzenia. Główną zaletą TheRA jest jednak bez wątpienia ogromna liczba obsługiwanych platform.

Choć TheRA nie jest tak zoptymalizowana jak niektóre inne firmware’y, zapewnia możliwość grania w gry z ponad stu (100) różnych platform.

Linki do pobrania

TheRA można pobrać ze strony zespołu deweloperów. Tutaj można również znaleźć mirrory najnowszych wersji dostępnych w momencie publikacji.


Batocera

Batocera (znana również jako Batocera.linux) to długo działająca lekka dystrybucja Linuksa zaprojektowana w celu przekształcenia urządzeń o niskim poborze mocy w pełnoprawne maszyny do gier.

Oprogramowanie sprzętowe Batocera było jednym z pierwszych opracowanych dla RG351 i utorowało drogę do lepszej emulacji N64 na tej platformie. Jednak od tego czasu inne oprogramowanie sprzętowe przyjęło ten sam emulator. Batocera nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Nie ma wiele do powiedzenia na temat tego oprogramowania układowego poza tym, że jest to dobrze wykonane, oparte na systemie Linux oprogramowanie układowe dla RG351P. Z pewnością warto sprawdzić, czy oferowane konfiguracje i funkcje są tego warte.

Jedną szczególną wadą Batocera jest jednak brak „łatwo dostępnej” partycji gier na obrazie. Będziesz potrzebował narzędzia takiego jak Linux File Systems for Windows firmy Paragon Software, aby dodawać gry w taki sam sposób, jak w przypadku innych systemów.

Batocera można pobrać bezpośrednio ze strony zespołu programistów. Niestety, w chwili pisania tego tekstu obsługiwane są tylko oryginalne modele RG351P (i RG351M).


Lakka

Lakka jest obecnie jedną z bardziej niejasnych opcji dla niestandardowego oprogramowania układowego RG351.

Zrezygnowano w nim z nakładki EmulationStation na rzecz oprogramowania układowego skoncentrowanego wyłącznie na RetroArch. Usunięcie wszelkich niepotrzebnych kosztów ogólnych i umożliwienie systemowi wyciśnięcia każdej dostępnej mocy.

Jest również bardzo łatwy w aktualizacji, dzięki włączeniu aktualizacji OTA.

Jednak krzywa uczenia się korzystania z Lakka jest bardziej stroma niż w przypadku innych firmware’ów ze względu na brak usprawnionego, przyjaznego dla użytkownika interfejsu EmulationStation.

Cierpi również na wydajności, jeśli chodzi o platformy, które działają lepiej z samodzielnymi emulatorami, takimi jak Nintendo DS.

Podsumowując, to oprogramowanie układowe jest miłą alternatywą dla tego, co już istnieje, ale ostatecznie niepotrzebne dla RG351, chyba że jesteś purystą RetroArch. Ponieważ brak narzutów nie pozwala mu na odtwarzanie niczego, czego inne oprogramowanie układowe nie może.

Lakka ma dobrze utrzymaną stronę internetową z łatwym procesem krok po kroku, aby znaleźć i zainstalować odpowiednią wersję dla siebie. Poniżej zamieściliśmy również kilka linków do serwerów lustrzanych:


351Droid

351Droid to niestandardowe oprogramowanie układowe RG351, które próbuje wprowadzić LineageOS do rodziny retro handheldów RG351.

Pomimo tego, że jest to eksperymentalne przedsięwzięcie, osiągnięto imponujący poziom funkcjonalności.

Korzystanie z Androida zapewnia systemowi dostęp do wielu już dojrzałych, dość zoptymalizowanych emulatorów. TeoretycznieLineageOS powinien również zapewniać dostęp do aplikacji do strumieniowania gier (Moonlight itp.), a także samych gier na Androida.

351Droid, choć fajny, w tym momencie nadal jest bardziej dowodem koncepcji. Ogólnie rzecz biorąc, nadal zawiera sporo błędów. Uważamy jednak, że warto to sprawdzić dla samego czynnika „wow”!

Najnowszą wersję 351Droid można pobrać z tego folderu na Dysku Google.

Przez krótki czas prowadzono stronę internetową projektu, ale w chwili pisania tego tekstu nie jest ona już prowadzona. Obecnie wszelkie dyskusje na temat tego firmware’u można znaleźć na discordzie Retro Handhelds.

Poniżej zamieściliśmy również linki lustrzane:

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten przewodnik okazał się przydatny! Jeśli szukasz własnej konsoli ANBERNIC , zapoznaj się z naszą szeroką ofertą konsol retro na droix.co.uk.

Jeśli masz jakieś uwagi/problemy z linkami do pobrania, nie krępuj się zostawić komentarza!

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.