Recenzja Anbernic RG556
-
Design
-
Build Quality
-
Display
-
Performance
-
Features
-
Software
Podsumowanie
Anbernic RG556 to przenośny handheld do gier, który świeci żywym 5,48-calowym wyświetlaczem AMOLED, zapewniając wyjątkową grafikę dla graczy w podróży. Jego procesor T820 w połączeniu z układem graficznym Mali-G57 zapewnia płynną rozgrywkę w szerokiej gamie gier na Androida i emulatorów.
Overall
4.5User Review
( votes)Pros
- Doskonały 5,84-calowy wyświetlacz AMOLED 1080P wygląda krystalicznie czysto
- Dobra jakość wykonania
- Android 13 i dołączone oprogramowanie uruchamiające działają bardzo dobrze
- Cichy wentylator i niskie temperatury
Cons
- Nie tak wysoka wydajność jak w przypadku podobnych cenowo handheldów
Anbernic RG556 to najnowszy handheld firmy Anbernic z systemem Android przeznaczony dla wyższej klasy rynku. Czy nowy procesor T820 wystarczy, aby dotrzymać kroku procesorom Dimensity i Snapdragon, które można znaleźć w nowszych urządzeniach przenośnych z systemem Android? Przekonajmy się o tym w naszej recenzji Anbernic RG556, w której rozpakowujemy urządzenie, przyglądamy się mu bliżej, przeprowadzamy kilka testów porównawczych, a następnie sprawdzamy wydajność w wielu grach.
Recenzja wideo Anbernic RG556
Rozpakowywanie Anbernic RG556
Naszą recenzję Anbernic RG556 rozpoczynamy od krótkiego unboxingu. Pierwszy po wyjęciu z pudełka jest sam Anbernic RG556, któremu przyjrzymy się bliżej wkrótce.
Pod opakowaniem znajduje się instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim. W pudełku znajduje się kabel USB typu C do ładowania. Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest osłona ekranu i chusteczki do jej stosowania.
Przegląd Anbernic RG556
Następna w naszej recenzji Anbernic R G556, Anbernic RG556 mierzy około 8,7 x 3,5 x 0,5 cala (22,3 x 9 x 1,5 cm) i waży 331 g.
Urządzenie do gier z systemem Android jest dostępne w dwóch kolorach: czarnym i przezroczystym niebieskim. Materiał jest nieco inny, czarna obudowa ma bardziej matowe wykończenie, podczas gdy niebieska obudowa wygląda i jest błyszcząca w dłoniach.
Wyświetlacz to 5,48-calowy ekran dotykowy AMOLED o rozdzielczości 1080P. Wyświetlacz OLED wygląda świetnie z ładnymi kolorami i jasnością. Po lewej stronie znajdują się analogi efektów halla i D-Pad, a poniżej przyciski funkcyjne i powrotu. Po prawej stronie znajdują się przyciski do gier z SELECT i START poniżej prawego drążka analogowego.
W górnej części znajdują się przyciski wyzwalania ramion i efektu halla, a następnie przyciski zasilania i głośności.
Na spodzie znajduje się port słuchawkowy 3,5 mm, port USB typu C i zakryte gniazdo kart micro SD.
Specyfikacja techniczna Anbernic RG556
Następnie w naszej recenzji Anbernic RG556 sprawdzamy specyfikację techniczną, a następnie żywotność baterii, hałas wentylatora i testy temperatury. Anbernic RG556 jest wyposażony w procesor Unisoc T820, który po raz pierwszy widzieliśmy, więc ciekawie będzie zobaczyć, jak działa w porównaniu z procesorami Retroid Pocket 4 PRO i AYN Odin 2.
CPU | Procesor Unisoc T820, 6 nm układ SOC EUV 5G. Ośmiordzeniowy 1x A76 @2.7GHz, 3x A76 @2.3GHz, 4x [email protected] |
GPU | Czterordzeniowy Mali G57 @850MHz |
RAM | 8 GB LPDDR4X |
PRZECHOWYWANIE | 128G UFS 2.2 |
WYŚWIETLACZ | 5,48-calowy ekran AMOLED, OCA full fit 1080*1920 |
KOMUNIKACJA | Wi-Fi 6 Bluetooth 5.0 |
BATERIA | Polimerowa bateria litowa 5500 mAh |
OS | Android 13 |
INNE FUNKCJE | Wbudowany joystick Halla, sześcioosiowy czujnik żyroskopowy, wyzwalacz Halla, szybki wentylator + rurka cieplna aktywnie rozpraszająca ciepło, obsługa bezprzewodowej aktualizacji FOTA, netplay, streaming, bezprzewodowy screencasting, USB Type-C obsługuje wyjście Display Port 1080p, silnik wibracyjny, słuchawki stereo 3,5 mm, ustawienia oszczędzania energii, sterowanie oświetleniem joysticka, jasność wyświetlacza itp. |
Zasilanie RG556 zapewnia akumulator o pojemności 5500 mAh. W naszych testach Antutu w pętli uzyskaliśmy nieco ponad cztery godziny.
Podczas uruchamiania Antutu przetestowaliśmy również hałas wentylatora i termikę. Uzyskaliśmy hałas wentylatora na poziomie 60 dB i najwyższą temperaturę wynoszącą około 39 stopni C. Należy zauważyć, że wentylator zazwyczaj nie jest często aktywny, chyba że jest naprawdę zestresowany, więc musieliśmy ręcznie ustawić go na najwyższą prędkość, aby uzyskać najwyższy poziom hałasu.
Przegląd systemu operacyjnego Android
Kontynuujemy naszą recenzję Anbernic RG556, przyglądając się systemowi operacyjnemu, jego funkcjom i oprogramowaniu. Anbernic RG556 działa z systemem Android 13, który jest dość aktualny. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się krótki ekran konfiguracji, który wstępnie zainstaluje kilka emulatorów. Zalecałbym jednak przejście bezpośrednio do sklepu Play, aby je zaktualizować, ponieważ były to starsze wersje.
Użytkownik ma do wyboru uruchamianie poszczególnych emulatorów lub korzystanie z programu uruchamiającego Anbernic do przeglądania i grania w gry. Jeśli masz gry na karcie micro SD, program uruchamiający przeskanuje i doda gry. Po przeskanowaniu pojawi się kilka systemów i gier do przeglądania i grania. Oprogramowanie jest dość proste, ale jest łatwe w konfiguracji i obsłudze i działa bardzo dobrze.
Alternatywnie można uruchomić emulatory pojedynczo. Będzie to wymagało nieco więcej konfiguracji, ale często, zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających systemów, emulatory są bardziej zoptymalizowane niż te używane na przykład w RetroArch. Jeśli zauważysz, że gry działają wolno w RetroArch, sprawdź, czy istnieje samodzielny emulator, który pomoże poprawić wydajność, może to zrobić dużą różnicę.
W rozwijanym menu dostępne są opcje mapowania klawiszy, trybu prędkości procesora i sterowania wentylatorem. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z mapowaniem klawiszy, umożliwia ono mapowanie ekranowych elementów sterujących na fizyczne kontrolery urządzenia. Pozwala grać w większość gier za pomocą kontrolera, nawet jeśli go nie obsługują.
Wyjście wideo przez USB C jest obsługiwane. Potrzebna będzie odpowiednia stacja dokująca z wyjściem HDMI, taka jak nasza DroiX SD1, lub jeszcze lepiej, hub USB DroiX NH8 z NVME. Aha, a nasza gama przenośnych monitorów świetnie współpracuje z tą konfiguracją!
Po podłączeniu będziesz mieć możliwość przełączania się między dublowaniem ekranu lub interfejsem podobnym do pulpitu na telewizorze z ekranem dotykowym na urządzeniu. Tryb dublowania ekranu działa doskonale, ale mieliśmy kilka drobnych problemów z wejściem do menu ustawień lub wyjściem z gry podczas grania w emulatory. Ogólnie rzecz biorąc, gra wygląda i działa świetnie na przenośnym monitorze.
Testy porównawcze systemu
Ponieważ jest to system operacyjny Android, w ramach recenzji Anbernic RG556 możemy przeprowadzić kilka testów porównawczych systemu i porównać wydajność z innymi urządzeniami przenośnymi z Androidem do gier.
3DMARK
Testy porównawcze rozpoczynamy od 3DMark, który sprawdza wydajność CPU i GPU. W wynikach Slingshot otrzymujemy 4,736 dla RG556, jest to średni wynik. AYN Odin 2, AYANEO Pocket Air i Retroid Pocket 4 PRO osiągnęły maksymalne wyniki.
W bardziej wymagającym benchmarku Wildlife Extreme, RG556 uzyskuje wynik 564. Chociaż jest to najniższy wynik, niektóre z mniej wydajnych handheldów mogą po prostu uruchomić benchmark, nie mówiąc już o uzyskaniu wyniku.
Antutu
Antutu to ogólna seria testów porównawczych, które testują wszystko, od wydajności interfejsu użytkownika po szybkość pamięci masowej.
Anbernic RG556 ma przyzwoity wynik wynoszący nieco poniżej pół miliona. Urządzenia o wyższej cenie i wydajności mają jednak znaczną przewagę.
Geekbench
Trzecim i ostatnim benchmarkiem jest Geekbench, który testuje wydajność pojedynczego i wielu rdzeni.
Widzimy przyzwoite wyniki dla RG556, ponownie na czwartym miejscu za droższymi urządzeniami, ale nie o ogromne różnice.
Podsumowanie benchmarku
Anbernic RG556 pozostaje na czwartym miejscu za potężnymi konsolami do gier AYN Odin 2, AYANEO Pocket Air i Retroid Pocket 4 Pro Android. Należy pamiętać, że dwa pierwsze modele są co najmniej dwukrotnie droższe od RG556, jednak różnica w cenie Retroid Pocket 4 PRO jest znacznie mniejsza.
Wydajność w grach
Zalecamy obejrzenie powyższego filmu z recenzją Anbernic RG556, aby zobaczyć materiał z rozgrywki. Wypróbowaliśmy kilka różnych gier, w tym Diablo, Dan the Man, Horizon Chase i Magic Rampage.
Wszystkie gry działają dobrze, bez spowolnień i opóźnień. Jak już wspomnieliśmy, istnieje wbudowane mapowanie ekranu i udało nam się je skonfigurować bez żadnych problemów.
Wydajność emulatora
Ponownie, zalecamy obejrzenie powyższego filmu z recenzją Anbernic RG556, aby zobaczyć materiał z emulatora na wielu systemach. Zasadniczo wszystkie systemy 8-bitowe i 16-bitowe, aż po PlayStation 1 i Dreamcast będą działać bez żadnych problemów. Będziesz także mógł przeskalować wewnętrzną rozdzielczość renderowania do 1080P, aby grafika 3D wyglądała znacznie płynniej.
W przypadku bardziej wymagających systemów, począwszy od PlayStation 2, sukces będzie mieszany. W przypadku PlayStation 2 bardziej wymagające gry będą działać wolno, chyba że obniżysz rozdzielczość renderowania. Jednak w przypadku mniej wymagających gier można zwiększyć rozdzielczość renderowania i nadal działać z pełną prędkością.
W przypadku nowszych systemów, w tym handheldów, ponownie odniesiesz mieszany sukces. Na przykład na Vicie była spora liczba gier z tych kompatybilnych, które działały w pełnym 30 lub 60 FPS. Jednak gry takie jak Street Fighter X Tekken działały przy około 40 klatkach na sekundę.
W przypadku handheldów obecnej generacji grywalne będą tylko mniej wymagające tytuły 2D. Jeśli chcesz emulować na tym poziomie, polecamy AYN Odin 2 Pro
Przemyślenia końcowe
Podsumujemy naszą recenzję Anbernic RG556 naszymi przemyśleniami na temat konsoli do gier z systemem Android. Anbernic RG556 jest ogólnie dobrym retro handheldem, ale jego wydajność jest niższa niż w podobnie wycenionym Retroid Pocket 4 PRO. Ale za tę różnicę w cenie otrzymujesz większy 5,48-calowy wyświetlacz AMOLED o wysokiej rozdzielczości, w porównaniu do 4,7-calowego IPS o niższej rozdzielczości w 4 PRO. W zależności od preferencji możesz chcieć większego lub mniejszego wyświetlacza, ale AMOLED pokona IPS pod względem jakości w każdy dzień tygodnia.
Podoba nam się łatwy w użyciu program uruchamiający Anbernic, który po prostu skanuje kartę micro SD i dodaje gry do odpowiednich menu systemowych. Działa świetnie i doskonale nadaje się do szybkiego uruchamiania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bardziej wymagających systemów będziesz chciał korzystać z dedykowanych aplikacji, a nie rdzeni RetroArch. Dedykowane aplikacje wymagają nieco konfiguracji, ale wzrost wydajności jest tego wart.
Jeśli interesuje Cię większy i wysokiej jakości wyświetlacz z dość szybką konfiguracją, to urządzenie do gier Anbernic RG556 z Androidem jest zdecydowanie warte rozważenia. Jeśli zależy Ci na nieco większej wydajności, wybierz Retroid Pocket 4 Pro.
Możesz dowiedzieć się więcej i kupić Anbernic RG556 tutaj. Użyj kodu rabatowego „RG5565OFF”, aby uzyskać 5% zniżki, kod wygasa miesiąc po opublikowaniu tej recenzji i nie może być używany podczas wyprzedaży lub promocji w sklepie.
Dziękujemy za przeczytanie (lub obejrzenie) naszej recenzji Anbernic RG556. Daj nam znać w komentarzach, co myślisz o tym handheldie do gier z Androidem, czy warto go kupić, czy też szukasz innego handhelda?