Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja Beelink SER7 z materiałem wideo – świetny gamingowy mini PC AMD Ryzen 7 7840HS!

Beelink SER7 Review
Beelink SER7 Review
Recenzja Beelink SER7
  • Design
    (4.5)
  • Build Quality
    (4.5)
  • Performance
    (4.5)
  • Features
    (4)

Podsumowanie

Beelink SER7 to kompaktowy i wydajny mini PC, oferujący imponującą wydajność w grach i emulacji dzięki procesorowi AMD Ryzen 7 7840HS i zaawansowanym opcjom łączności.

Overall
4.4
Sending
User Review
0 (0 votes)

Pros

  • Wysoka wydajność procesorów AMD Ryzen 7 7840HS i 780M
  • Mała obudowa
  • Mnóstwo opcji łączności
  • Dobra wydajność energetyczna i zarządzanie temperaturą

Cons

  • Brak portu Oculink

Beelink oferuje nowy gamingowy mini PC z procesorem 7840HS. Sprawdźmy w naszej recenzji Beelink SER 7, jak wypada w testach systemowych i gamingowych. Ale zanim to zrobimy, rozpakujmy go i przyjrzyjmy się bliżej temu mini PC.

Naszą recenzję Beelink SER7 rozpoczynamy od rozpakowania. Po wyjęciu z pudełka otrzymujemy instrukcję obsługi, która jest dostępna w wielu językach, w tym angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim. Pod spodem znajduje się sam Beelink SER7, za chwilę sprawdzimy go bardziej szczegółowo.

Recenzja Beelink SER7 po rozpakowaniu
Beelink SER7 Unboxed

Pod opakowaniem znajduje się zasilacz. Dołączymy odpowiedni adapter dla danego kraju. W zestawie znajdują się dwa kable HDMI, jeden długi, a drugi krótki. I wreszcie, co nie mniej ważne, jest uchwyt VESA i śruby do jego zamocowania.

Beelink SER7 Unboxing
Beelink SER7 Unboxing

W następnej części recenzji Beelink SER7 przyjrzymy się bliżej temu niewielkiemu komputerowi do gier. Beelink SER7 mierzy około 4,9 x 4,4 x 1,9 (12,6 x 11,3 x 4,9 cm) i waży około 652 g.

Beelink SER7 Widok z przodu
Beelink SER7 Widok z przodu

Z przodu mamy gniazdo audio 3,5 mm, porty USB Type-C i USB 3.2, a także przycisk zasilania.

Beelink SER7 Widok z tyłu
Beelink SER7 Widok z tyłu

Z tyłu znajduje się gigabitowy port ethernet 2.5 i dwa porty USB 2.0. Dostępne są porty DisplayPort i HDMI, które w połączeniu z dwoma portami USB 4 umożliwiają wyświetlanie obrazu na czterech monitorach. Jest też drugie gniazdo audio 3,5 mm.

Złącze zasilania jest nieco inne niż zwykle. Posiada magnetyczne połączenie, które po prostu wsuwa się na miejsce.

W ramach naszej recenzji Beelink SER7 sprawdzamy specyfikację techniczną, a następnie przeprowadzamy testy zużycia energii, hałasu wentylatorów i temperatur tego małego zestawu do gier.

CPUAMD Ryzen 7 7840HS, 8 rdzeni, 16 wątków, bazowe taktowanie 3,80 GHz, boost do 5,10 GHz
GPUAMD Radeon 780M 12 rdzeni 2700 MHz Częstotliwość
RAM32 GB DDR5 SO-DIMM (Dual)
PRZECHOWYWANIEDysk SSD M.2 2280 PCIe 4.0 o pojemności 1 TB
KOMUNIKACJAWiFi 6
Bluetooth 5.2
Ethernet 2,5 Gb/s
WYJŚCIE WIDEODo Quad Display przez HDMI, DisplayPort i 2x USB 4. Do 4K 144 Hz.

W naszych testach zużycia energii uzyskaliśmy 12,9 W podczas bezczynności na pulpicie. Podczas przeprowadzania testu porównawczego Cinebench uzyskaliśmy szczytowe zużycie energii na poziomie 85,2 W.

Termometry Beelink SER7
Termometry Beelink SER7

W naszych testach hałasu wentylatora i temperatury podczas uruchamiania Cinebench uzyskaliśmy najwyższy hałas wentylatora 60 dB i najwyższą temperaturę 55 stopni C.

Testy porównawcze systemu

Przeprowadzimy teraz kilka testów systemowych na potrzeby recenzji Beelink SER7. Porównamy wyniki z naszym niedawno recenzowanym Minisforum UM780, który ma ten sam procesor AMD Ryzen 7 7840HS.

PassMark

PassMark przeprowadza serię testów CPU, GPU, pamięci RAM i pamięci masowej.

Porównanie testów PassMark
Porównanie testów PassMark

Uzyskaliśmy wynik 7,814, który jest nieco niższy niż w przypadku Minisforum EliteMini UM780 XTX. Może to wynikać na przykład z nieco innych prędkości konfiguracji pamięci RAM i pamięci masowej.

PCMark

PCMark przeprowadza testy w codziennych zastosowaniach, takich jak przeglądanie stron internetowych, wideokonferencje, korzystanie z dużych dokumentów biurowych i edycja obrazów.

Porównanie benchmarków PCMark
Porównanie benchmarków PCMark

Uzyskaliśmy wynik 7,489 dla Beelink SER7 w porównaniu z zauważalnie wyższym wynikiem 10,838 dla UM780.

Cinebench

Cinebench testuje jedno- i wielordzeniową wydajność procesora.

Porównanie benchmarków Cinebench
Porównanie benchmarków Cinebench

Uzyskaliśmy wynik 1,764 i 15,376 na Beelink SER7. Prawie identyczna prędkość pojedynczego rdzenia jak UM780, ale jest różnica w przypadku wielu rdzeni.

3DMark

3DMark testuje CPU i GPU współpracujące ze sobą pod kątem wydajności w grach.

Porównanie benchmarków 3DMark
Porównanie benchmarków 3DMark

W teście Time Spy uzyskaliśmy 3 290, w Fire Strike 7 650, a w Night Raid 28 690. Pomimo niższej wydajności w poprzednich trzech testach porównawczych systemu, widzimy wyższe wyniki w wydajności 3D w dwóch z trzech testów dla Beelink SER7.

Testy porównawcze gier

Kontynuujemy nasze testy porównawcze w grach. Testujemy w rozdzielczości 4K, 1440P, 1080P i 720P, aby uzyskać zakres wyników wydajności dla każdej gry.

Forza Horizon 5

Począwszy od Forza Horizon 5 na bardzo niskich ustawieniach graficznych.

Porównanie testów porównawczych Forza Horizon 5
Porównanie testów porównawczych Forza Horizon 5

Uzyskaliśmy wyniki na poziomie 151, 105, 73 i 43 FPS w rozdzielczościach od 4K do 720P. Wyniki dla wewnętrznego GPU są niemal identyczne zarówno dla Beelink SER7, jak i UM780.

Shadow of the Tomb Raider

W przypadku Shadow of the Tomb Raider korzystamy z najniższych ustawień graficznych.

Porównanie testów porównawczych Shadow of the Tomb Raider
Porównanie testów porównawczych Shadow of the Tomb Raider

Uzyskaliśmy wyniki na poziomie 108, 76, 52 i 27 FPS w odpowiednich rozdzielczościach. Ponownie widzimy niemal identyczne wyniki dla obu modeli.

Call of Duty Modern Warfare III

Uruchamiamy Modern Warfare III na domyślnych minimalnych ustawieniach graficznych bez włączonego FSR.

Porównanie benchmarków Call of Duty MW3
Porównanie benchmarków Call of Duty MW3

Uzyskaliśmy wyniki na poziomie 123, 69, 44 i 22 FPS w odpowiednich rozdzielczościach. Wciąż uzyskujemy niemal identyczne wyniki, co jest świetne.

Street Fighter 6

Aby naprawdę obciążyć mini PC, uruchomiliśmy go na najwyższych ustawieniach graficznych w rozdzielczościach 4K i 1080P.

Porównanie benchmarków Street Fighter 6
Porównanie benchmarków Street Fighter 6

Tendencja ta jest kontynuowana z przeważnie podobną liczbą klatek na sekundę w obu modelach, tu i ówdzie występuje różnica w liczbie klatek na sekundę, ale nic się nie wyróżnia.

Wydajność emulacji

W naszej niedawnej recenzji Minisforum UM780 XTX zauważyliśmy znaczny wzrost wydajności w porównaniu do mobilnego procesora 7840U do emulacji.

Emulacja PS2 na Beelink SER7
Emulacja PS2 na Beelink SER7

Z Beelink SER7 będziesz w stanie uruchomić wszystko do PlayStation 1 i Dreamcast bez żadnych problemów. Na przykład na PlayStation 1 można zwiększyć wewnętrzną rozdzielczość renderowania do 4K i dodać kilka poprawek graficznych, aby znacznie poprawić oprawę wizualną.

To samo dotyczy ery PlayStation 2, będziesz mógł zwiększyć rozdzielczość renderowania dla wielu, ale nie wszystkich gier i cieszyć się wyższą jakością grafiki.

Beelink SER7 z uruchomionym emulatorem Yuzu
Beelink SER7 z uruchomionym emulatorem Yuzu

Przechodząc do nowszych systemów, takich jak PS3, od czasu do czasu widać buforowanie shaderów, ale nic, co zbytnio psuje rozgrywkę.

W przypadku emulatorów Yuzu i Ryujinx ponownie widzimy bardzo dobrą wydajność. Nie wszystkie gry będą działać z pełną prędkością, ale do wyboru jest wiele grywalnych tytułów.

Ogólnie rzecz biorąc, Beelink SER7 to świetny mini PC do gier retro i emulacji w ogóle.

Przemyślenia końcowe

Kończymy naszą recenzję Beelink SER7 naszymi ostatnimi przemyśleniami. Beelink SER7 początkowo uzyskał niższy wynik niż oczekiwano w testach systemowych, ale nadrobił to w testach gier, uzyskując takie same wyniki jak Minisforum UM780. Może to wynikać ze sposobu konfiguracji systemu, ale jeśli ogólna wydajność w grach jest taka sama, to nie widzę w tym problemu.

Palworld jest bardzo grywalny przy średnich ustawieniach 1440P
Palworld jest bardzo grywalny przy średnich ustawieniach 1440P

W przypadku emulacji również odnotowaliśmy bardzo dobrą wydajność. Beelink SER7 jest w stanie dość dobrze odtwarzać bieżące urządzenia, lepiej niż jego odpowiednik 7840U. Wcześniej, w przypadku kilku gier, w których nie było wystarczającej prędkości do emulacji z pełną prędkością, osiągnęliśmy ten cel dzięki SER7.

Zaletą Minisforum UM780 jest port Oculink, do którego można podłączyć zewnętrzny procesor graficzny, taki jak stacja dokująca GPD G1 eGPU. W rezultacie cena jest nieco wyższa, ale warto ją rozważyć, jeśli planujesz używać eGPU z Oculink w przyszłości. Można oczywiście korzystać z eGPU przez USB 4 na Beelink, ale traci się nieco na wydajności ze względu na przepustowość.

Goat Simulator 3 na Beelink SER7
Goat Simulator 3 na Beelink SER7

Jako samodzielny mini PC, Beelink SER 7 jest wydajnym urządzeniem, które jest w dobrej cenie i dobrze radzi sobie ze wszystkim, od codziennych zadań po wysoki poziom gier. Zdecydowanie warto poważnie rozważyć zakup gamingowego mini PC.

Możesz dowiedzieć się więcej i kupić Beelink SER7 tutaj. Obecnie trwa wyprzedaż komputerów mini PC w atrakcyjnych cenach.

Dziękujemy za przeczytanie (lub obejrzenie) naszej recenzji Beelink SER7, mamy nadzieję, że okazała się ona przydatna. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało zadawaj je w komentarzach.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.