Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja RG503 – retro handheld do gier od Anbernic z materiałem wideo

  • Design
    (4.5)
  • Build Quality
    (4.5)
  • Display
    (5)
  • Performance
    (4.5)
  • Features
    (4.5)
  • Software
    (4)

Podsumowanie

RG503 to najnowszy retro handheld do gier od Anbernic. Rozpakowujemy go, sprawdzamy funkcje, a następnie wypróbowujemy kilka gier z emulatorami, aby zobaczyć, jak dobrze działa.

Overall
4.5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Pros

  • Świetnie wyglądający 4,95-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 960×544, taki sam jak w Sony Vita!
  • Duży wybór emulatorów gotowych do użycia
  • Do wyboru trzy kolory
  • Wyjście TV przez HDMI
  • Szybka obsługa Wi-Fi 5 GHz
  • Dobra żywotność baterii

Cons

  • Nadal wykorzystuje starszy procesor Cortex-A55

W naszej recenzji sprawdzamy najnowszy retro handheld do gier RG503 od Anbernic. Rozpakowujemy ją, sprawdzamy funkcje, a następnie wypróbowujemy kilka gier z emulatorami, aby zobaczyć, jak dobrze działa ta konsola do gier.

Recenzja wideo RG503

Rozpakowywanie RG503

Zacznijmy od rozpakowania. Na początek mamy retro handheld RG503, któremu przyjrzymy się bliżej już wkrótce.

RG503 Unboxed
RG503 Unboxed

Pod opakowaniem znajduje się instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim. Obejmuje wszystko, od uruchamiania, poruszania się po menu, gry wieloosobowej online i prawidłowego wyłączania handhelda.

Następnie znajduje się kabel USB typu C. Zalecamy użycie tej ładowarki do ładowania RG503. Podłącza się go do prawego portu USB typu C, nie ładuje się na lewym porcie. W zestawie znajduje się karta Micro SD o pojemności 64 GB, która służy do przechowywania gier.

Recenzja RG503 - Unboxing
Recenzja RG503 – Unboxing

I na koniec, ale nie mniej ważne, są chusteczki i osłona ekranu, których można użyć do zamontowania na RG503, jeśli chcesz.

Przegląd RG503

Retro handheld do gier RG503 jest dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i brązowo-szarym.

RG503 Kolory
RG503 Kolory

Mierzy około 7,4 x 3,3 x 0,8 cala (19 x 8,4 x 2,1 cm) i waży 235 gramów. Wyświetlacz to 4,95-calowy OLED o rozdzielczości 960×544. W rzeczywistości jest to ten sam wyświetlacz, który jest używany w handheldach Vita.

Z przodu mamy zwykłe dwa drążki analogowe, które można kliknąć. Do dyspozycji jest D-Pad i cztery przyciski do gier, a także przyciski SELECT i START.

Recenzja RG503 - widok z przodu
RG503 Widok z przodu

Po lewej stronie znajduje się przycisk zasilania, a po prawej przełącznik głośności. Na górze znajdują się przyciski lewego i prawego ramienia oraz spustu.

Recenzja RG503 - widok z góry
Recenzja RG503 – widok z góry

Istnieją dwa porty USB typu C, jak wspomniano, ten po prawej stronie służy do ładowania urządzenia przenośnego.

Do dyspozycji jest gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i port Mini HDMI, który można wykorzystać do podłączenia do telewizora lub monitora w celu grania w gry retro na dużym ekranie.

Recenzja RG503 - widok z dołu
Recenzja RG503 – widok z dołu

Na spodzie znajdują się dwa gniazda kart Micro SD. Po lewej stronie znajduje się system operacyjny, a po prawej pamięć masowa.

Dostępny jest przycisk resetowania urządzenia i przydatny przycisk funkcyjny, który jest używany w połączeniu z innymi przyciskami. Na przykład, aby uzyskać dostęp do menu RetroArch, wyjść z emulatorów, załadować i zapisać stany i tak dalej.

Specyfikacja techniczna RG503

CPUCzterordzeniowy 64-bitowy Cortex-A55. Maksymalna częstotliwość 1,8 GHz
RAMLPDDR4 1GB
PRZECHOWYWANIESystem operacyjny 16 GB (gniazdo karty Micro SD 1)
Do 512 GB pamięci masowej (gniazdo kart Micro SD 2)
KOMUNIKACJA2.4/5G Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Bluetooth 4.2
OSLinux
BATERIAAkumulator litowo-polimerowy 3500 mAh. Bateria wytrzymuje do sześciu godzin w zależności od użytkowania.
Specyfikacja techniczna RG503

Przegląd systemu operacyjnego

Interfejs używany w konsoli retro R503 jest znanym interfejsem w stylu Emulation Station, który można zobaczyć na wielu urządzeniach przenośnych i jest bardzo łatwy w użyciu.

Recenzja RG503 - Menu główne

Naciskanie przycisków W górę i W dół powoduje przeglądanie różnych systemów gier i emulatorów. Należą do nich Arcade, MAME WonderSwan, Capcom Play System 1, 2 i 3. MSX, PC Engine, OpenBOR, Master System, Mega Drive, Game Gear, Dreamcast, Neo Geo, Neo Geo Pocket, PlayStation i PlayStation Portable.

Wybór systemu gier spowoduje przejście do przeglądarki gier, w której można przewijać listę gier na karcie SD, wystarczy wybrać jedną z nich, a gra zostanie załadowana.

Recenzja RG503 - Menu ustawień
Recenzja RG503 – Menu ustawień

Naciśnięcie przycisku START spowoduje wyświetlenie menu głównego, w którym można zmienić różne ustawienia, w tym układ kontrolera i ustawienia interfejsu użytkownika. Z tego miejsca można skonfigurować i połączyć się z punktem dostępu WiFi w celu pobierania danych z gier, a także do gry wieloosobowej online na obsługiwanych emulatorach.

Z tego menu można również bezpiecznie wyłączyć emulator retro handhelda, co zalecamy zrobić, w przeciwnym razie można uszkodzić system operacyjny.

Wyjście telewizyjne RG503

Recenzja RG503 - wyjście TV
Recenzja RG503 – wyjście TV

RG503 posiada port mini HDMI, który można wykorzystać do podłączenia do telewizora lub monitora i przekształcenia go w konsolę do gier w stylu retro. Aby ją włączyć, wyłącz RG503, podłącz do niego kabel HDMI i włącz zasilanie. Ekran RG503 pozostanie wyłączony, a sygnał wyjściowy będzie wyświetlany na telewizorze lub monitorze. Jakość wyjścia wideo wynosi 720P i jest dobrej jakości. I nie zapominaj, że w wielu systemach możesz użyć filtrowania, aby wygładzić grafikę, jeśli chcesz.

Tryb wieloosobowy online z RG503

Sieciowy tryb wieloosobowy z RG503
Sieciowy tryb wieloosobowy z RG503

Dzięki kompatybilnym systemom, takim jak Mega Drive, możesz grać online lokalnie lub przez Internet z innymi osobami za pośrednictwem punktu dostępu WiFi. Aby to zrobić, musisz używać tego samego emulatora i dokładnie tego samego pliku ROM. Po prostu załaduj menu RetroArch, przejdź do ekranu online i możesz dołączyć lub rozpocząć nową instancję. Nie każdy emulator obsługuje tę funkcję, ale te, które to robią, działają bardzo dobrze.

Przegląd emulatora RG503

Przyjrzyjmy się niektórym z obsługiwanych systemów gier i temu, jak dobrze działają one na przenośnej konsoli do gier retro RG503.

Final Burn Alpha

Recenzja RG503 - końcowe spalanie
Recenzja RG503 – końcowe spalanie

Final Burn Alpha obsługuje różne systemy arcade, w tym niektóre gry, których nie można znaleźć na przykład w MAME. Wypróbowujemy Raiden DX i działa świetnie. Jak widać, gra jest rozciągnięta do szerokiego ekranu. Możesz to zmienić w ustawieniach większości emulatorów, aby używać proporcji 4:3, jeśli wolisz, aby wyglądały jak oryginał.

MAME

Recenzja RG503 - MAME
Recenzja RG503 – MAME

W przypadku MAME wypróbowujemy grę zręcznościową Asterix, która działa świetnie. Wypróbowałem kilka gier i nie miałem żadnych problemów z kompatybilnością lub spowolnieniem gier.

CPS-III

Recenzja RG503 - CPSIII
Recenzja RG503 – CPSIII

Capcom Play System I i II działają bez żadnych problemów, więc przejdziemy od razu do CPS-III i Street Fighter 3 3rd strike. Nie mieliśmy żadnych problemów z szybkim ładowaniem gier ani z wydajnością.

MSX

Recenzja RG503 - MSX
Recenzja RG503 – MSX

Często pomijamy MSX podczas recenzowania retro handheldów, więc dajmy mu trochę miłości z Contrą. Gra się dobrze, w rzeczywistości jest to trochę dziwne, ale fajnie jest grać w ekran po ekranie zamiast przewijania bocznego na innych systemach.

PC Engine

Recenzja RG503 - PC Engine
Recenzja RG503 – PC Engine

Następny jest świetny silnik PC Engine, a ponieważ próbujemy innych gier niż zwykle, dajmy szansę Aero Blasters. Ponownie można odtwarzać rozciąganie do widescreen lub w oryginalnych proporcjach. Wszystko na PC Engine działa świetnie, więc nie będzie żadnych problemów.

Master System

Recenzja RG503 - Master System
Recenzja RG503 – Master System

Następna jest kolejna, często pomijana, ale jedna z moich ulubionych konsol, SEGA Master System. Jest kilka świetnych gier, jeśli nigdy ich nie sprawdzałeś. Oto klasyczny WonderBoy, w którego ja i mój tata spędzaliśmy godziny grając w latach 80-tych. Wszystko będzie działać świetnie na Master System!

Megadrive

Recenzja RG503 - Mega Drive
Recenzja RG503 – Mega Drive

Opierając się chęci na zwykłego Sonic The Hedgehog, wybieram doskonały Shadow Dancer, aka Shinobi część 2. Zgodnie z oczekiwaniami wszystko działa dobrze na Mega Drive i wygląda świetnie na ekranie OLED.

Game Gear

Recenzja RG503 - Game Gear
Recenzja RG503 – Game Gear

Na Game Gear sprawdzamy Gunstar Heroes, nie wiedziałem, że istnieje wersja na Game Gear i nie jest taka zła, żeby być uczciwym. Choć zdarzają się pewne spowolnienia w ruchliwych fragmentach gry, jest to prawdopodobnie problem oryginalnego sprzętu, a nie wydajności emulatora.

Dreamcast

Recenzja RG503 - Dreamcast
Recenzja RG503 – Dreamcast

Następnie mamy Dreamcasta i sprawdzamy Soul Calibur. Gra się dobrze, ale w przypadku innych gier można zauważyć, że uzyskuje się dobre prędkości, ale występują problemy z opóźnieniem dźwięku lub po prostu jest on zbyt wolny. Jest to nieodłączna część chipsetu zastosowanego w tym modelu, więc nie oczekuj, że wszystko będzie działać świetnie.

Neo Geo

Recenzja RG503 - Neo Geo
Recenzja RG503 – Neo Geo

Następnie mamy klasyczne Neo Geo i sprawdzamy przewijaną z boku strzelankę Blazing Star. Wszystko działa świetnie na Neo Geo i nie będzie żadnych problemów.

PlayStation

Recenzja RG503 - PlayStation
Recenzja RG503 – PlayStation

Wydajność i kompatybilność z PlayStation jest dobra na RG503. Sprawdzamy Twisted Metal 2 i wydajność wydaje się być w porządku, nie ma żadnych spowolnień. Wypróbowałem kilka losowych gier i wszystkie działały dobrze bez żadnych problemów.

PlayStation Portable

Recenzja RG503 - PSP
Recenzja RG503 – PSP

Testy emulatorów zakończyliśmy na PlayStation Portable. Wydajność, jak wiemy z poprzednich modeli, nie jest niesamowita, więc nie spodziewamy się dużej różnicy, zależy to od gry. Domyślnie jest on ustawiony na pomijanie klatek jeden, co bardzo pomaga w grach, które nie osiągają 60 FPS, takich jak Tekken 6, który działa średnio przy około 50.

Przemyślenia końcowe

RG503 jest wystarczająco przyzwoitym handheldem z wyraźnym wyświetlaczem i WiFi 5 GHz, oba są przyjemnymi funkcjami. Jednak procesor zastosowany w RG503 był już używany w poprzednich urządzeniach przenośnych, więc nie widzimy żadnych ulepszeń pod względem wydajności. Coś z nieco większą mocą zdziałałoby cuda dla wydajności Dreamcast i PlayStation Portable.

Recenzja RG503 - DnD
Dungeons & Dragons

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z handheldami do gier retro i szukasz jednego z nich, to RG503 jest doskonałym wyborem do grania na wszystkich klasycznych konsolach i PlayStation. Poza tymi systemami nie jest to idealne rozwiązanie i lepiej byłoby poszukać czegoś nieco mocniejszego, takiego jak Retroid Pocket 2+ lub Retroid Pocket 3.

Gdzie kupić RG503 od Anbernic?

Możesz dowiedzieć się więcej i kupić RG503 tutaj. Sprzedajemy również wiele innych emulatorów retro handheldów, więc jeśli ten nie przypadł ci do gustu, na pewno mamy taki, który ci się spodoba.

Email

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.