Chat with us, powered by LiveChat

Recenzja stacji dokującej GPD G1 eGPU – doładuj swój przenośny komputer do gier!

GPD G1 eGPU docking station review - Supercharge your handheld gaming PC and mini PC
Stacja dokująca G1 eGPU
  • Design
    (5)
  • Build Quality
    (5)
  • Performance
    (4.5)
  • Features
    (4.5)

Podsumowanie

Stacja dokująca GPD G1 eGPU łączy w sobie wszechstronność tradycyjnej stacji dokującej z wbudowaną kartą graficzną AMD Radeon 7600M eGPU. Dzięki łączności Oculink i USB 4 jest to doskonała opcja do doładowania komputera przenośnego lub mini PC.

Overall
4.8
Sending
User Review
0 (0 votes)

Pros

  • Mały, lekki i przenośny
  • Dobra wydajność na sterownikach beta, do 30% więcej na oficjalnych sterownikach
  • Jak dotąd na rynku nie ma nic tak małego

Cons

  • Brak możliwości rozbudowy, tj. dodania nowej karty graficznej

Cierpliwie czekaliśmy, odkąd w kwietniu po raz pierwszy poinformowaliśmy, że GPD wypuści na rynek stację dokującą G1 eGPU z wbudowanym eGPU. W naszej recenzji stacji dokującej GPD G1 eGPU sprawdzimy ją z GPD WIN MAX 2 2023 z portem Oculink.

Recenzja wideo stacji dokującej GPD G1 eGPU

Rozpakowywanie stacji dokującej GPD G1 eGPU

Jak zawsze rozpoczynamy naszą recenzję stacji dokującej GPD G1 eGPU od szybkiego unboxingu. Po pierwsze, mamy instrukcję obsługi w języku chińskim i angielskim. Pod spodem znajduje się sama stacja dokująca GPD G1 eGPU, którą wkrótce pokażemy bardziej szczegółowo.

Stacja dokująca GPD G1 EGPU po rozpakowaniu
Stacja dokująca GPD G1 EGPU po rozpakowaniu

Wewnątrz pudełka znajduje się przewód zasilający, do którego dołączymy odpowiedni adapter dla danego kraju. Oraz kabel USB 4.0. UWAGA: Nie jest dostarczany z kablem Oculink, ale można go otrzymać w pakiecie podczas składania zamówienia.

Stacja dokująca GPD G1 EGPU Unboxing
Stacja dokująca GPD G1 EGPU Unboxing

Przegląd stacji dokującej GPD G1 eGPU

Kontynuujemy naszą recenzję stacji dokującej GPD G1 eGPU z przeglądem urządzenia. Mierzy około 8,8 x 4,3 x 1,1 cala (22,5 x 11,1 x 3,0 cm) i waży około 920 gramów. Obudowa wykonana jest ze stopu aluminium, co zapewnia jej ochronę podczas noszenia np. w torbie.

Widok z przodu stacji dokującej GPD G1 EGPU
Widok z przodu stacji dokującej GPD G1 EGPU

Z przodu znajduje się port Oculink, o którym więcej później, oraz port USB 4 zapewniający wsteczną kompatybilność z innymi urządzeniami. Po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania.

Widok z tyłu stacji dokującej GPD G1 EGPU
Widok z tyłu stacji dokującej GPD G1 EGPU

Z tyłu znajduje się wejście zasilania, a następnie trzy porty USB 3.2 typu A do podłączania urządzeń peryferyjnych. Jest to szybki czytnik kart sd 4.0, który jest bardzo przydatny. Porty USB i czytnik kart są dostępne tylko po podłączeniu do urządzenia hosta USB 4. Na wyjściu wideo znajdują się dwa porty DisplayPort i jeden HDMI do obsługi nawet trzech monitorów.

Specyfikacja techniczna GPD G1 eGPU

UKŁAD GRAFICZNYAMD Radeon RX 7600M XT
ARCHITEKTURARDNA 3.0
ZEGAR PODSTAWOWY1500 MHz
ZEGAR GRY2300 MHz
BOOST CLOCK2615 MHz
RAM8GB GDDR6 2,250MHz
PORT GRAFICZNYOculink(SFF-8612) Port żeński × 1
USB 4 × 1
VIDEO PORTHDMI 2.1 × 1
DisplayPort 1.4a × 2
PORT DANYCHUSB 3.2 × 3
SD 4.0 × 1
Oba działają tylko po podłączeniu do urządzenia USB 4
CHŁODZENIEAktywne chłodzenie, chłodzenie powietrzem
TGP120W
MOC ZASILACZAWbudowany zasilacz GaN o mocy 240 W

Możesz połączyć się z urządzeniem dla GPU na dwa sposoby. Jeśli urządzenie, takie jak GPD WIN MAX 2 2023, ma port Oculink, jest to najlepsze połączenie. Jeśli posiadasz urządzenie kompatybilne z USB 3 lub nowszym, możesz podłączyć je przez port USB 4.

Oculink to łącze bezpośrednio do i z PCIe na GPU do urządzenia, zapewniające wyższą przepustowość i stabilność niż USB 4. Posiada również szczegółowe funkcje zarządzania energią specyficzne dla kart graficznych, które poprawiają na przykład zużycie energii. Szczegółowy artykuł na temat Oculink można przeczytać tutaj.

W pozostałej części 2023 roku zobaczymy więcej urządzeń obsługujących Oculink, takich jak MAX 2 23 i nadchodzący GPD WIN MINI oraz poprawiony AYA NEO 2S. Zasadniczo jest to najlepszy sposób na uzyskanie optymalnej wydajności stacji dokującej GPD G1 eGPU z urządzeniem.

Benchmarki GPD G1

W ramach naszej recenzji stacji dokującej GPD G1 eGPU przeprowadzamy kilka testów porównawczych. W testach porównawczych używamy GPD G1 podłączonego do GPD WIN MAX 2 2023, za pośrednictwem Oculink, dla GPU i USB 4 dla innych funkcji, takich jak porty USB.

Włączanie stacji dokującej GPD G1 EGPU
Włączanie stacji dokującej GPD G1 EGPU

Dla przejrzystości musimy zaznaczyć, że wciąż korzystamy ze sterowników w wersji beta dla WIN MAX 2 2023, które spowodowały wiele problemów ze stacją dokującą GPD G1 eGPU. Po pewnym czasie instalowania różnych sterowników uzyskaliśmy w większości stabilną konfigurację, przynajmniej na tyle, abyśmy mogli sporządzić recenzję.

Na potrzeby niniejszej recenzji stacji dokującej GPD G1 eGPU podłączyliśmy ją do monitora 4K i korzystamy wyłącznie z niego. Mieliśmy problemy z uruchomieniem go z wewnętrznym ekranem, więc sprawdzimy to w przyszłej aktualizacji, gdy będzie już stabilny.

Jesteśmy dość pewni, że problemy są związane z brakiem odpowiednich sterowników AMD dla GPD WIN MAX 2 2023 i do czasu premiery powinny zostać naprawione.

[UPDATE] AMD wydało sterowniki i ponownie testujemy komputery przenośne i G1. W naszych pierwszych testach zaobserwowaliśmy nawet 30% wzrost wydajności w porównaniu do sterowników w wersji beta, więc należy o tym pamiętać w poniższych testach porównawczych.

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy TDP 28W i rozdzielczości 800P, 1200P, 1440P i 4K bez FSR itp., aby uzyskać zakres danych do porównania zintegrowanego i zewnętrznego GPU.

Shadow of the Tomb Raider

Testy porównawcze gier zaczynamy od Shadow of the Tomb Raider na najniższych ustawieniach graficznych. Widzimy pewną różnicę przy 800P, a zwłaszcza przy 1200P, wzrost FPS odpowiednio o 23% i 56%.

GPD G1 eGPU vs zintegrowany GPU w Shadow of the Tomb Raider
GPD G1 eGPU vs zintegrowany GPU w Shadow of the Tomb Raider

W rozdzielczości 1440P uzyskujemy około 119% wzrost liczby klatek na sekundę w porównaniu do zintegrowanej grafiki, a w rozdzielczości 4K uzyskujemy imponujący 153% wzrost z 28 klatek do 71.

Cyberpunk 2077

W Cyberpunk działamy na niskich ustawieniach graficznych. Przy 800P i 1080P uzyskujemy wzrost FPS o około 20% do 35%.

Porównanie wyników testów porównawczych Cyberpunk 2077
Porównanie wyników testów porównawczych Cyberpunk 2077

W rozdzielczości 1440P otrzymujemy około 132% wzrost liczby klatek na sekundę, a w rozdzielczości 4K otrzymujemy ogromny 160% wzrost z 13,5 do 35,2.

Call of Duty Modern Warfare 2

W Call of Duty Modern Warfare 2 działamy na minimalnych ustawieniach graficznych. Przy 800P otrzymujemy 83%, a 1080P imponujące 194% różnicy w liczbie klatek na sekundę.

Porównanie wyników testów porównawczych Call of Duty Modern Warfare 2
Porównanie wyników testów porównawczych Call of Duty Modern Warfare 2

Przy 1440P nie widzimy ogromnego skoku FPS w porównaniu do 1080P z zaledwie 152%, ale przy 4K uzyskujemy przyzwoity wzrost FPS o 181%.

Street Fighter 6

W przypadku Street Fighter 6 działamy na najwyższych ustawieniach, aby obciążyć oba układy GPU. Dla uproszczenia na wykresie mamy tylko 1440P i 4K na ekranie. Uzyskaliśmy pełne 60 FPS przy 720P i 1080P na G1, więc działa znacznie szybciej niż zintegrowany tutaj.

Wydajność Street Fighter 6 na 780M vs 7600M XT
Wydajność Street Fighter 6 na 780M vs 7600M XT

Przy 1440P uzyskujemy wyniki 23, 26 i 20 w porównaniu do 55, 55 i 59 klatek na sekundę w trzech testach, czyli średnio około 148%. W rozdzielczości 4K uzyskiwaliśmy około 10 klatek na sekundę na zintegrowanej grafice, zanim gra zaczęła się losowo zawieszać. Na eGPU uzyskaliśmy 35, 37 i 30 klatek na sekundę w trzech testach. To ogromny średni wzrost o 240%.

Podsumowanie benchmarku

W rozdzielczości 4K obserwujemy średni wzrost liczby klatek na sekundę o około 150%. Przy 1440P uzyskujemy średni wzrost o około 108%. W przypadku rozdzielczości 1080P i niższych obserwujemy niższy zwrot z wydajności.

GPD G1 EGPU Docking Station Street Fighter 6
GPD G1 EGPU Docking Station Street Fighter 6

Ogólnie rzecz biorąc, jest to to, co widzimy w przypadku kart graficznych z wyższej półki, które mają większy wzrost wydajności w porównaniu ze zintegrowanymi kartami graficznymi, gdy przechodzisz do wyższych rozdzielczości od 800P do 4K.

Jeśli posiadasz monitor kompatybilny z rozdzielczością 1440P lub wyższą, zauważysz przyzwoity wzrost wydajności dzięki stacji dokującej GPD G1 eGPU, gdy jest ona używana. Nadal jest przyzwoity wzrost przy 1080P, ale przy niższych ustawieniach naprawdę nie uzyskuje się pełnych korzyści z korzystania z zewnętrznego GPU w porównaniu do zintegrowanego z dopasowanymi ustawieniami graficznymi.

Przemyślenia końcowe

Kończymy naszą recenzję stacji dokującej GPD G1 eGPU z naszymi końcowymi przemyśleniami na jej temat. Ponownie jesteśmy w rękach AMD i ich braku aktualizacji sterowników dla GPU 7840U i 780M, co naprawdę utrudniało nasze testy porównawcze. Obejmowało to po prostu uzyskanie przyzwoitych wyników testów porównawczych ze zintegrowanym procesorem graficznym, a nawet prawidłowe działanie stacji dokującej GPD G1 eGPU.

W rezultacie benchmarki dla zintegrowanej i zewnętrznej grafiki nie są ostateczne. Planujemy ponownie sprawdzić i przetestować wszystkie handheldy z serii 7000, gdy AMD wyda odpowiednie sterowniki, kiedykolwiek to nastąpi!

Stacja dokująca GPD G1 EGPU CoD MW2
Stacja dokująca GPD G1 EGPU CoD MW2

W międzyczasie korzystamy z informacji, które posiadamy. Z wyników testów porównawczych wiemy, że najlepiej nadaje się do użytku w rozdzielczości 1440P i wyższej, chociaż można zejść niżej, jeśli chcesz. 1440P to nadal najlepsze miejsce do grania dla większości ludzi, ale można też użyć FSR do uruchomienia na przykład w 4K.

Przejdźmy do samej stacji dokującej G1 eGPU. Główną zaletą G1 jest to, że jest to urządzenie typu „wszystko w jednym”. Nie musisz kupować oddzielnego eGPU, zasilacza PC, okablowania i obudowy, aby to wszystko przechowywać. Do tego dochodzą dodatkowe porty USB, szybki czytnik kart pamięci i trzy wyjścia wideo. A potem trzeba wziąć pod uwagę rzeczywisty rozmiar, budowanie własnej konfiguracji po prostu nie istnieje w rozmiarze GPD G1. Jest mały, bardzo lekki i niezwykle przenośny!

Stacja dokująca GPD G1 EGPU Forza Horizon 5
Stacja dokująca GPD G1 EGPU Forza Horizon 5

W drugiej części naszej recenzji stacji dokującej GPD G1 eGPU przyjrzymy się wydajności USB w porównaniu z Oculink. Będziemy również testować go z innymi urządzeniami, które nie obsługują Oculink, w tym z modelem GPD WIN 4 6800U, AOKZOE A1 Pro, AYA NEO 2S i nie tylko!

Możesz dowiedzieć się więcej i zamówić stację dokującą GPD G1 eGPU tutaj. Obecnie jest w sprzedaży, więc nie ma kodu rabatowego, ale możesz zaoszczędzić ponad 100 USD już teraz!

Na tym kończy się pierwsza część naszej recenzji stacji dokującej GPD G1 eGPU, mamy nadzieję, że okazała się ona przydatna. Część druga naszego testu stacji dokującej GPD G1 eGPU obejmuje testy porównawcze z wieloma urządzeniami przenośnymi kompatybilnymi z USB 4, można ją przeczytać tutaj.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.