Dokovacia stanica G1 eGPU
-
Design
-
Build Quality
-
Performance
-
Features
Zhrnutie
Dokovacia stanica GPD G1 eGPU kombinuje všestrannosť tradičnej dokovacej stanice so zabudovaným eGPU AMD Radeon 7600M. Vďaka pripojeniu Oculink a USB 4 je to vynikajúca možnosť na dobitie vášho vreckového alebo minipočítača.
Celkovo
4.8Recenzia používateľa
( votes)Klady
- Malý ľahký a prenosný
- Dobrý výkon na beta ovládačoch, až o 30 % vyšší na oficiálnych ovládačoch
- Na trhu zatiaľ nie je nič také malé
Nevýhody
- Nie je možné upgradovať, t. j. pridať novú grafickú kartu
Trpezlivo sme čakali, odkedy sme v apríli po prvýkrát zverejnili správu, že spoločnosť GPD vydáva dokovaciu stanicu G1 eGPU so zabudovaným eGPU. V našej recenzii dokovacej stanice GPD G1 eGPU ju preveríme spolu s GPD WIN MAX 2 2023 s portom Oculink.
Recenzia dokovacej stanice GPD G1 eGPU
Rozbalenie dokovacej stanice GPD G1 eGPU
Ako vždy začíname našu recenziu dokovacej stanice GPD G1 eGPU rýchlym rozbalením. Najprv tu máme používateľskú príručku, ktorá je v čínštine a angličtine. Pod ním sa nachádza samotná dokovacia stanica GPD G1 eGPU, ktorú si o chvíľu ukážeme podrobnejšie.
V krabici sa nachádza napájací kábel, ku ktorému pribalíme správny adaptér pre vašu krajinu. A kábel USB 4.0. POZNÁMKA: Nedodáva sa s káblom Oculink, ale môžete ho získať v balíku pri objednávke.
Prehľad dokovacej stanice GPD G1 eGPU
Pokračujeme v našej recenzii dokovacej stanice GPD G1 eGPU s prehľadom zariadenia. Má rozmery približne 8,8 x 4,3 x 1,1 palca (22,5 x 11,1 x 3,0 cm) a váži približne 920 gramov. Puzdro je vyrobené z hliníkovej zliatiny, ktorá ho pomôže chrániť, ak ho budete prenášať napríklad v taške.
Na prednej strane sa nachádza port Oculink, o ktorom sa dozviete viac neskôr, a port USB 4 pre spätnú kompatibilitu s inými zariadeniami. Na pravej strane je tlačidlo napájania.
Na zadnej strane sa nachádza vstup napájania a tri porty USB 3.2 typu A na pripojenie periférnych zariadení. Je tu vysokorýchlostná čítačka sd kariet 4.0, ktorá je veľmi užitočná. Porty USB a čítačka kariet sú k dispozícii len po pripojení k hostiteľskému zariadeniu USB 4. Na výstup videa sú k dispozícii dva DisplayPorty a jeden HDMI pre podporu až troch monitorov.
Technické špecifikácie GPD G1 eGPU
GRAFICKÝ ČIP | AMD Radeon RX 7600M XT |
ARCHITEKTÚRA | RDNA 3.0 |
ZÁKLADNÉ HODINY | 1500 MHz |
HODINY GAME CLOCK | 2300 MHz |
BOOST CLOCK | 2615 MHz |
RAM | 8 GB GDDR6 2 250 MHz |
GRAFICKÝ PORT | Oculink(SFF-8612)Ženský port × 1 USB 4 × 1 |
VIDEO PORT | HDMI 2.1 × 1 DisplayPort 1.4a × 2 |
DÁTOVÝ PORT | USB 3.2 × 3 SD 4.0 × 1 Obe fungujú len po pripojení k zariadeniu USB 4 |
CHLADENIE | Aktívne chladenie, chladenie vzduchom |
TGP | 120W |
PRÍKON ZDROJA | Zabudovaný 240W zdroj GaN |
K svojmu zariadeniu sa môžete pripojiť pre GPU dvoma spôsobmi. Ak má vaše zariadenie, napríklad GPD WIN MAX 2 2023, port Oculink, je to najlepšie pripojenie. Alebo ak máte zariadenie kompatibilné s rozhraním USB 3 alebo vyšším, môžete sa pripojiť cez port USB 4.
Oculink je prepojenie priamo do a z PCIe na GPU do vášho zariadenia, ktoré poskytuje väčšiu šírku pásma a stabilitu ako USB 4. Má tiež granulárne možnosti správy napájania špecifické pre grafické karty, ktoré zlepšujú napríklad spotrebu energie. Tu máme podrobný článok o Oculinku, v ktorom si o ňom môžete prečítať viac.
V priebehu roka 2023 a neskôr uvidíme viac zariadení podporujúcich Oculink, napríklad MAX 2 23 a pripravované GPD WIN MINI a revidované AYA NEO 2S. V podstate ide o najlepší spôsob, ako získať optimálny výkon dokovacej stanice GPD G1 eGPU s vaším zariadením.
Najnovšie vreckové počítače sú podporované, ak majú podporu OcuLink alebo USB 4. To zahŕňa aj nový ROG Ally X, ktorý má teraz port USB 4.
Porovnávacie testy GPD G1
V rámci našej recenzie dokovacej stanice GPD G1 eGPU vykonávame niekoľko porovnávacích testov. Pri benchmarkoch používame GPD G1 pripojenú k GPD WIN MAX 2 2023 prostredníctvom Oculinku pre GPU a USB 4 pre ostatné funkcie, ako sú porty USB.
Kvôli transparentnosti musíme uviesť, že stále používame beta ovládače pre WIN MAX 2 2023, ktoré spôsobovali veľa problémov pri spolupráci s dokovacou stanicou GPD G1 eGPU. Po určitom čase inštalovania rôznych ovládačov sme získali väčšinou stabilné nastavenie, aspoň natoľko, aby sme mohli urobiť recenziu.
V tejto recenzii dokovacej stanice GPD G1 eGPU sme pripojení k monitoru s rozlíšením 4K a používame výlučne tento monitor. Mali sme problémy so spustením s internou obrazovkou, takže to preveríme v budúcej aktualizácii, keď bude stabilná.
Sme si celkom istí, že problémy súvisia s nedostatkom správnych ovládačov AMD pre GPD WIN MAX 2 2023 a do uvedenia na trh by mali byť odstránené.
[AKTUALIZÁCIA] Spoločnosť AMD vydala ovládače a my opätovne testujeme handheldy a G1. V našich prvých testoch sme zaznamenali až 30 % nárast výkonu oproti beta verziám ovládačov, takže to majte na pamäti pri nižšie uvedených benchmarkoch.
Všetky testy sa vykonávajú pri TDP 28 W a pri rozlíšení 800P, 1200P, 1440P a 4K bez FSR atď., aby sa získal rozsah údajov na porovnanie integrovaného a externého GPU.
Shadow of the Tomb Raider
Pri benchmarkoch hier začneme s hrou Shadow of the Tomb Raider na najnižších grafických nastaveniach. Pri 800P a najmä pri 1200P vidíme malý rozdiel, nárast FPS o 23 %, resp. 56 %.
Pri rozlíšení 1440P dosiahneme približne 119% nárast FPS oproti integrovanej grafike a pri rozlíšení 4K dosiahneme veľmi pôsobivý 153% nárast z 28 snímok na 71.
Cyberpunk 2077
V hre Cyberpunk používame nízke grafické nastavenia. Pri rozlíšení 800P a 1080P dosiahneme nárast FPS približne o 20 % až 35 %.
Pri rozlíšení 1440P sa počet snímok za sekundu zvýši približne o 132 % a pri rozlíšení 4K sa počet snímok za sekundu zvýši o 160 % z 13,5 na 35,2.
Call of Duty Modern Warfare 2
V hre Call of Duty Modern Warfare 2 používame minimálne grafické nastavenia. Pri rozlíšení 800P získame 83 % a pri rozlíšení 1080P veľmi pôsobivý rozdiel 194 % snímok za sekundu.
Pri rozlíšení 1440P nevidíme v porovnaní s rozlíšením 1080P obrovský skok v počte snímok za sekundu (FPS) - iba 152 %, ale pri rozlíšení 4K dosiahneme slušný nárast FPS o 181 %.
Street Fighter 6
Pri hre Street Fighter 6 používame najvyššie nastavenia, aby sme zaťažili oba grafické procesory. Pre jednoduchosť máme na grafe len 1440P a 4K na obrazovke. Pri 720P a 1080P máme na G1 plných 60 FPS, takže tu dosahuje oveľa vyšší výkon ako integrovaný.
Pri rozlíšení 1440P sme v troch testoch dosiahli skóre 23, 26 a 20 oproti 55, 55 a 59 snímkam za sekundu, čo predstavuje priemer približne 148 %. A pri rozlíšení 4K sme na integrovanej grafike dosahovali približne 10 FPS, než sa neustále náhodne zrútila. Na eGPU sme v troch testoch získali 35, 37 a 30 snímok za sekundu. To je obrovský nárast o 240 % v priemere.
Zhrnutie referenčnej hodnoty
Pri rozlíšení 4K sa pozeráme na priemerný nárast počtu snímok za sekundu približne o 150 %. Pri rozlíšení 1440P dosiahneme priemerný nárast približne 108 %. Pri rozlíšení 1080P a nižšom vidíme nižšiu návratnosť výkonu.
To je všeobecne to, čo vidíme pri grafických kartách vyššej triedy, ktoré majú väčší nárast výkonu oproti integrovaným, keď prechádzate na vyššie rozlíšenia od 800P po 4K.
Ak máte monitor kompatibilný s rozlíšením 1440P alebo vyšším, potom pri používaní dokovacej stanice GPD G1 eGPU zaznamenáte slušný nárast výkonu. Pri rozlíšení 1080P je nárast stále slušný, ale pri akomkoľvek nižšom rozlíšení už naozaj nevyužijete všetky výhody používania externého GPU v porovnaní s integrovaným pri zodpovedajúcom nastavení grafiky.
Záverečné myšlienky
Našu recenziu dokovacej stanice GPD G1 eGPU uzatvárame našimi záverečnými myšlienkami o nej. Opäť sme v rukách spoločnosti AMD a jej nedostatočnej aktualizácie ovládačov pre grafické procesory 7840U a 780M, čo nám veľmi skomplikovalo benchmarky. Týkalo sa to jednoducho dosiahnutia slušných výsledkov benchmarkov s integrovaným GPU a dokonca aj správneho fungovania dokovacej stanice GPD G1 eGPU.
Výsledkom je, že referenčné hodnoty pre integrovanú aj externú grafiku nie sú konečné. Všetky vreckové počítače radu 7000 plánujeme znovu preskúmať a otestovať, akonáhle spoločnosť AMD vydá správne ovládače, kedykoľvek to bude!
Zatiaľ vychádzame z informácií, ktoré máme. Z výsledkov benchmarkov vieme, že najlepšie sa používa pri rozlíšení 1440P a vyššom, hoci ak by ste chceli, môžete ísť aj nižšie. 1440P je stále sladká hranica na hranie u väčšiny ľudí, ale FSR môžete použiť napríklad aj na 4K.
Prejdime k samotnej dokovacej stanici G1 eGPU. Hlavným predajným argumentom stanice G1 je, že ide o jednotku typu „všetko v jednom“. Nemusíte si kupovať samostatný eGPU, počítačový zdroj, kabeláž a skriňu, v ktorej to všetko uchováte. Ďalej máte k dispozícii ďalšie porty USB, vysokorýchlostnú čítačku kariet a tri video výstupy. A potom musíte zvážiť skutočné rozmery, zostavenie vlastnej zostavy pri veľkosti GPD G1 jednoducho neexistuje. Je malý, veľmi ľahký a mimoriadne prenosný!
V druhej časti našej recenzie dokovacej stanice GPD G1 eGPU sa pozrieme na výkon USB v porovnaní s Oculinkom. Budeme ju testovať aj s inými zariadeniami, ktoré nemajú podporu Oculink, vrátane modelu GPD WIN 4 6800U, AOKZOE A1 Pro, AYA NEO 2S a ďalších!
Viac informácií o nej a objednávku dokovacej stanice GPD G1 eGPU nájdete tu. Momentálne je v predaji, takže nie je k dispozícii žiadny zľavový kód, ale môžete ušetriť viac ako 100 USD práve teraz!
Týmto končí prvá časť našej recenzie dokovacej stanice GPD G1 eGPU, dúfame, že bola pre vás užitočná. Druhá časť našej dokovacej stanice GPD G1 eGPU sa zaoberá porovnávacími testami s mnohými vreckovými počítačmi kompatibilnými s rozhraním USB 4, môžete si ju prečítať tu.