Chat with us, powered by LiveChat

RG351 ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

RG351M Space Grey
Last updated: 18 října 2023
Estimated reading time: 5 min
Poznámka: Tento průvodce je stále ve vývoji

Ahoj! Možná jste se sem dostali, protože jste si zakoupili RG351 (doufáme, že od nás 🙂 ) a chcete se s novým kapesním zařízením seznámit.

RG351 se od svých předchůdců výrazně liší tím, že na něm již neběží operační systém OpenDinguX, ale EmuELEC, linuxová distribuce založená na CoreELEC.

(Jinými slovy, jedná se o distribuci Linuxu určenou přímo k emulaci her.)

Ve společnosti DroiX jsme se rozhodli vytvořit malého průvodce, který vám pomůže zvyknout si na nový systém. Tak čtěte dál!

Rozdělení EmuELEC

EmuELEC se skládá ze dvou základních komponent:

RetroArch

RetroArch tvoří páteř systému. Jedná se o front-end pro sbírku emulátorů, který vám umožní „vše v jednom“, bezproblémové přepínání mezi různými emulátory, úpravu konfigurace a v posledních letech i online hraní klasických her, které ho nikdy neměly.

I když se v posledních letech stala uživatelsky mnohem přívětivější, stále se doporučuje, abyste měli alespoň znalosti o tom, jak emulace funguje, než se do ní pustíte. Jinak se může stát, že něco rozbijete!

Více informací si můžete přečíst zde: https://www.retroarch.com/.

Pokud se pustíte do podrobností emulace, hraní si se shadery, možnostmi vykreslování a dalšími funkcemi, pravděpodobně zde strávíte více času.

EmulationStation

EmulationStation je další front-end pro emulátory, který poskytuje vizuálně přizpůsobitelnější, zjednodušené a uživatelsky přívětivé prostředí. Díky možnosti snadno měnit motivy, vyhledávat v online databázích krabicové obaly her, třídit hry do sbírek a dalším možnostem.

Vzhledem k tomu, jak je RG351 nastaven, funguje EmulationStation spíše jako front-end pro RetroArch než jako samotné emulátory. Většina emulátorů v systému je spouštěna prostřednictvím aplikace RetroArch.

Při běžném každodenním používání budete většinu času pravděpodobně trávit v grafickém uživatelském rozhraní aplikace EmulationStation.

Navigace v uživatelském rozhraní

Uživatelské rozhraní modelu RG351 je rozhodně honosnější než u jeho předchůdců. Výchozí nastavení může vypadat takto, pokud se spustí aplikace EmulationStation:

[Image Coming Soon!]

Navigace je však stejná jako vždy. K pohybu použijte analogovou páčku nebo směrový panel a k výběru položek a opuštění nabídek tlačítko A nebo B.

Stisknutím tlačítka START můžete také otevřít nabídku aplikace EmulationStation. Zde můžete vybrat z několika možností, například.

  • NASTAVENÍ EMUELEC
    • Upravte způsob, jakým běží samotný EmuELEC. Můžete například povolit Bluetooth, vytvářet zálohy konfigurací a měnit, který frontend se spustí při startu (pokud chcete, můžete nastavit, aby se na začátku spustil RetroArch, a ne EmulationStation).
  • NASTAVENÍ UŽIVATELSKÉHO ROZHRANÍ
    • Změna vzhledu uživatelského rozhraní aplikace EmulationStation. Můžete měnit témata, seskupovat hry do vlastních kolekcí a mnoho dalšího!
  • NASTAVENÍ SÍTĚ
    • Připojte RG351 bezdrátově k internetovému připojení a umožněte online hraní s vybranými emulátory.

Jak ukončit hry?

Jádra RetroArch

Pokud není uvedeno jinak, jedná se o standardní způsob ukončení emulátoru na RG351.

Většinu emulátorů v RG351 ukončíte současným stisknutím levé a pravé analogové páčky.

Zobrazí se nabídka aplikace RetroArch. Konkrétně se jedná o rychlou nabídku hry, kterou právě hrajete. Rychlá nabídka obsahuje různé možnosti, které se bezprostředně týkají aktuální hry.

Nyní stiskněte tlačítko B.

Dostanete se do hlavní nabídky aplikace RetroArch. Stisknutím směrového panelu nebo analogové páčky směrem dolů procházejte možnosti, dokud nenajdete položku „Quit RetroArch“. Poté stiskněte tlačítko A.

Nakonec se vrátíte do aplikace EmulationStation a můžete si vybrat další hru.

Nintendo DS (DraStic)

Ukončení aplikace DraStic. Stiskněte levou analogovou páčku. Poté stiskněte směrový panel nahoru nebo dolů, dokud se nezobrazí nabídka.

Trochu nepříjemnou zvláštností aplikace DraStic je, že kurzor má zřejmě vlastní rozum. Stisknutím tlačítka nahoru nebo dolů jednou nebo dvakrát se kurzor nepřesune v nabídce o tolik míst, kolik byste očekávali.

Přesto se pohybujte kurzorem tak dlouho, dokud nenarazíte na možnost „Exit DraStic“, a pak stiskněte tlačítko B. Poté budete přesměrováni zpět do aplikace EmulationStation.

(Jako poznámku na okraj, stisknutím tlačítka A ukončíte nabídku DraStic a vrátíte se do hry, kterou jste hráli).

Arcade (MAME)

Chcete-li ukončit arkádové hry v emulátoru MAME, stiskněte pravou analogovou páčku a okamžitě se vrátíte do aplikace EmulationStation.

Pokud chcete změnit různé možnosti, můžete také stisknutím levé analogové páčky otevřít nabídku hry MAME.

Playstation Portable (PPSSPP)

Stisknutím pravé analogové páčky vstoupíte do rychlé nabídky PPSSPP.

Pomocí směrového panelu nebo analogové páčky zvýrazněte tlačítko „Exit to menu“ a stiskněte tlačítko B.

Pomocí směrového panelu nebo analogové páčky zvýrazněte tlačítko „Exit“ a stiskněte tlačítko B. Poté budete přesměrováni zpět do aplikace EmulationStation.

Síťová hra

Jednou z největších výhod RG351 je možnost hrát retro hry online pomocí běžného připojení Wi Fi.

Je třeba si uvědomit, že tato online hra probíhá prostřednictvím simulace stejného systému pro více hráčů. V podstatě je to, jako by někdo na dálku připojil ovladač Player 2 k vaší emulované konzoli.

S ohledem na tuto skutečnost nelze emulovat multiplayer ani funkce her, které vyžadovaly hardwarové periferie pro připojení, například propojovací kabely.

Služba Netplay je podporována pro většinu platforem v systému. Výjimku tvoří tituly pro PSX (PS1), N64 a Dreamcast.

Připojení

Nejprve se musíte připojit k připojení Wi-Fi, RG351 dokáže rozpoznat pouze signály v pásmu 2,4 GHz, mějte na paměti.

Na hlavní obrazovce aplikace EmulationStation stiskněte tlačítko Start. Zobrazí se hlavní nabídka.

Přejděte na položku Nastavení sítě, vyberte ji a poté vyberte možnost „WIFI SSID“. Zobrazí se seznam všech viditelných internetových připojení v okolí.

Po vyhledání a výběru zařízení, ke kterému se chcete připojit, vyberte možnost „WIFI KEY“ a zadejte heslo pro připojení Wi-Fi (pokud je to nutné).

Po dokončení vyberte tlačítko „ZPĚT“. Systém na minutu zamrzne, což znamená, že se právě pokouší o připojení.

Pokud se to podařilo, po opětovném otevření nabídky Nastavení sítě by se v položce „STATUS“ mělo zobrazit „CONNECTED“ a také byste měli být schopni zobrazit (místní) IP adresu svého zařízení.

Hostování

Vstupte do rychlé nabídky RetroPie (stiskněte levou a pravou páčku ) a stisknutím tlačítka B přejděte o úroveň výš. Pak stiskněte směrový panel nebo analogovou páčku doprava, dokud se nezobrazí ikona, která vypadá jako náhlavní souprava. Toto je sekce„Netplay„.

Vyberte možnostHostitel. Poté sjeďte dolů a zaškrtněte možnost„Publicly Announce Netplay„. Přejděte zpět nahoru a vyberte možnost„Start Netplay Host„.

Pokud se to podaří, měla by se zobrazit zpráva s tímto označením (vedle vaší veřejné IP adresy).

Nyní jste hostitelem svého pokoje. Jakmile se někdo připojí, bude moci manipulovat s čímkoli, co může hráč 2 (nebo 3, nebo 4) v příslušné hře.

Pokud se zobrazí chybová zpráva„Mapování portů selhalo“, chvíli počkejte a zkuste hosting zopakovat.

Připojení k

Před připojením k hostiteli si uvědomte, že použitý soubor ROM musí být u všech připojených uživatelů PŘESNĚ stejný. Pokud je mezi nimi nějaký rozdíl, zobrazí se chybová zpráva ve smyslu „Nelze načíst hlavičku“.

Stejně jako dříve vstupte do nabídky RetroPie a přejděte do sekce Netplay.

Přejděte na konec a vyberte možnost „Obnovit seznam hostitelů Netplay“. Poté by se mělo zobrazit několik dostupných pokojů. Toto jsou všichni ostatní lidé, kteří používají RetroArch na různých zařízeních (nejen na RG351!) a kteří pořádají netplay relace pro různé hry.

Najděte tu, která odpovídá hostiteli (můžete vidět název souboru přehrávané hry, stejně jako jádro, verzi sestavení retroarchu a zemi hostitele). Až najdete shodu, vyberte ji, a pokud je vše v pořádku, budete připojeni.

Stav vaší hry se okamžitě posune tak, aby byl zrcadlovým obrazem hostitele, takže se nemusíte starat o to, abyste byli na stejné obrazovce, ani o nic podobného.

Odchod z

Znovu otevřete nabídku síťové hry RetroPie. Měla by se zobrazit nová možnost „Disconnect from Netplay Host“. Vyberte tuto možnost.

Relace netplay bude ukončena a vy již nebudete synchronizováni s hostitelem. Hra však bude pokračovat nezávisle na vás, a to ve stejném stavu, v jakém jste ji opustili.

Co jsou jádra?

Jednou z charakteristických vlastností aplikací RetroArch a EmulationStation je možnost přepínat mezi více různými emulátory (známými také jako „jádra“) pro stejný systém.

Vzhledem k tomu, že samotný emulátor je interpretací toho, jak retro systém běží, došli různí lidé k různým závěrům. Nikdo nezná správnou odpověď, ale výsledky se mohou dost lišit.

Například N64 má dvě jádra:

  • Mupen64Plus
    • Podle našich pozorování poskytuje Mupen64Plus přesnější zobrazení na úkor výkonu.
  • ParaLLElN64
    • ParaLLEl64 trpí velkým počtem vizuálních chyb. Výkon je však ve většině scénářů znatelně lepší než u Mupen64.

Nakonec záleží na vás, co si vyberete.

Jak změnit výchozí jádra/emulátory

Jádra lze měnit jedním ze dvou způsobů – my se budeme zabývat tím nejjednodušším, a to prostřednictvím aplikace EmulationStation.

Kdekoli v aplikaci EmulationStation stiskněte tlačítko Start a vyberte možnost„Games Settings„.

Přejděte do části„Per System Advanced Configuration“ a vyberte emulátor, pro který chcete změnit jádro.

V možnosti emulátoru stiskněte směrový panel nebo analogovou páčku vlevo/vpravo a vyberte emulátor, který chcete použít.

Po nastavení se při příštím spuštění hry pro daný systém použije vybraný emulátor.

Tags:
Was this article helpful?
Dislike 0