Chat with us, powered by LiveChat

Benchmarky dokovací stanice GPD G1 eGPU s USB 4 s videem

Oficiální ovladače AMD pro procesory řady 7000 byly vydány před několika týdny a my nyní můžeme aktualizovat naše kapesní počítače tak, aby používaly stejné ovladače. To znamená, že nyní můžeme provést srovnávací testy dokovací stanice GPD G1 eGPU a získat lepší představu o tom, jak si která z nich vede přes rozhraní USB 4. Nejedná se o recenzi, i když naši úplnou recenzi dokovací stanice GPD G1 eGPU najdete zde.

Video s benchmarky dokovací stanice GPD G1 eGPU

Informace o referenčních hodnotách

Než se pustíme do srovnávacích testů, stručně proberu, co jsme dělali. Na všech kapesních počítačích používáme ovladače AMD v23.7.2. Jedná se o první oficiální ovladače AMD kompatibilní s procesory řady 7000 a ve srovnání s beta verzí ovladačů jsme zaznamenali řadu zvýšení a snížení stability a výkonu. Více informací o tomto tématu najdete po zveřejnění výsledků srovnávacího testu.

Testujeme s modely GPD WIN MAX 2 2023 Ryzen 5 a 7, oba mají podporu Oculinku a USB 4. K dispozici jsou také modely AOK ZOE A1 Pro a AYA NEO 2S, které mají procesor 7840U. Testovat budeme také modely GPD WIN 4, GPD WIN MAX 2 a AYA NEO Geek, které mají předchozí generaci procesorů 6800U. Všem těmto zařízením chybí port Oculink, ale mají podporu USB 4.0.

GPD G1 eGPU dokovací stanice srovnává zařízení
GPD G1 eGPU dokovací stanice srovnává zařízení

Proč srovnávat interní a externí displeje?

Budeme je porovnávat s jejich interním displejem a výstupem na externí monitor prostřednictvím dokovací stanice GPD G1 eGPU. Proč oba displeje? Zjistíte tak, jak šířka pásma USB 4 ovlivňuje výkon. Při použití interního displeje se data odesílají z kapesního počítače do G1 a poté zpět do kapesního počítače, kde se zobrazí na interním displeji.

Použití interního displeje vyžaduje dvakrát větší šířku pásma
Použití interního displeje vyžaduje dvakrát větší šířku pásma

To vyžaduje dvakrát větší šířku pásma prostřednictvím kabelu USB 4 než při odesílání dat z kapesního počítače do dokovací stanice GPD G1 eGPU a následném přímém výstupu na externí displej. Používání interních displejů může vést ke vzniku úzkých míst a snížení výkonu eGPU.

Použití externího monitoru vyžaduje menší šířku pásma přes USB 4.
Použití externího monitoru vyžaduje menší šířku pásma přes USB 4.

Oculink je metoda přenosu dat s větší šířkou pásma než USB 4.0, a to až 64 oproti 40 Gb/s. To znamená, že lze přenést více dat, což vede k menšímu počtu úzkých míst a optimálnímu výkonu. Výkon Oculinku prozkoumáme a porovnáme v některém z příštích článků.

Jaké benchmarky se provádějí?

U všech kapesních počítačů pracujeme s 28W TDP a používáme rozlišení 4K, 1440P, 1080P a 720P na externím displeji 4K. Pro interní displeje všech zařízení kromě AYA NEO Geek používáme rozlišení 1080P a 720P bez ohledu na podporovaná rozlišení kapesních počítačů. AYA NEO Geek má interní rozlišení displeje 800P, takže pro tento model nejsou k dispozici testy 1080P. Zachováváme stejná rozlišení, abychom mohli přesněji porovnat výkon.

Srovnávací testy

3DMark

Benchmarkové testy dokovací stanice GPD G1 eGPU začínáme programem 3DMark. Pro 3DMark testujeme pouze s externím monitorem, protože na interních displejích běží v různých rozlišeních.

Dokovací stanice GPD G1 Srovnání v benchmarku 3DMark
Srovnání benchmarku 3DMark-EXT

V zájmu transparentnosti jsme s G1 měli několik problémů při provádění benchmarků 3DMark, obvykle šlo o náhodné pády nebo zamrzání. Myslím, že je to způsobeno spíše používáním externího GPU než čímkoli jiným, protože se to stalo na několika různých zařízeních. Několikrát jsme zopakovali benchmark GPD WIN MAX 2 2023 Ryzen 7 Time Spy, který se nedostal výše než na 4 232. Netušíme proč, v této verzi ovladače je nějaký podivný problém. Totéž platí pro GPD WIN 4, který při všech třech testech náhodně zamrzl nebo spadl.

AOKZOE A1 Pro se zde na základě průměrných hodnot dostal na první místo.

Forza Horizon 5

Herní benchmarky dokovací stanice GPD G1 eGPU začínáme hrou Forza Horizon 5 s velmi nízkým grafickým nastavením. Procesory a grafické procesory AMD jsou optimalizovány tak, aby v této hře fungovaly skvěle, takže je ideální jako test.

Srovnání benchmarku Forza Horizon 5 na externím monitoru
Srovnání benchmarku Forza Horizon 5 na externím monitoru

Při použití externího monitoru se při rozlišení 4K dostaneme na 72 až 79 FPS napříč zařízeními. A podobné vzory pro rozlišení 1440P, 1080P a 720P. AYA NEO 2S a původní GPD WIN MAX 2 se zde umístily na prvním místě se stejnou snímkovou frekvencí, což není špatné, protože se jedná o procesory řady 6000, resp. 7000.

Srovnání benchmarku Forza Horizon 5 na interním displeji
Srovnání benchmarku Forza Horizon 5 na interním displeji

Na interním displeji by AOKZOE A1 pro nedokončil žádný benchmark. Domníváme se, že se jedná o problém s šířkou pásma USB, protože se jednoduše náhodně vrátí zpět na plochu. AYA NEO 2S právě vede, WIN MAX 2 a WIN 4 jsou velmi těsně za ním.

Cyberpunk 2077

Naším dalším měřítkem je Cyberpunk. Používáme nejnižší nastavení grafiky bez upscalingu.

Cyberpunk 2077 Srovnání na externím monitoru
Cyberpunk 2077 Srovnání na externím monitoru

Na externím displeji vidíme velmi podobné výsledky při rozlišení 4K a 1440P s určitými odchylkami při rozlišení 1080P a 720P GPD WIN MAX 2 2023 Ryzen 7 zde vede.

Cyberpunk 2077 Srovnání na interním displeji
Cyberpunk 2077 Srovnání na interním displeji

Na interním displeji si Ryzen 7 vede opět velmi dobře, s několika snímky navíc nad ostatními, přičemž jeho bratr Ryzen 5 je jasně na druhém místě. V porovnání s ostatními se liší o několik snímků, ale jinak nic pozoruhodného.

Shadow of the Tomb Raider

Další je Shadow of the Tomb Raider s nejnižším grafickým nastavením. Navzdory stáří hry je stále velmi náročná.

Srovnání benchmarků hry Shadow of the Tomb Raider na externím monitoru
Srovnání benchmarků hry Shadow of the Tomb Raider na externím monitoru

Na externím displeji AYA NEO GEEK zaostává při rozlišení 1080P a vyšším, zde může být problém v chlazení. Modely MAX 2 23 Ryzen 7 a A1 Pro dosahují v benchmarcích dokovací stanice GPD G1 eGPU v průměru velmi dobrých výsledků.

Srovnání benchmarků hry Shadow of the Tomb Raider na interním displeji
Srovnání benchmarků hry Shadow of the Tomb Raider na interním displeji

Na vnitřním displeji vidíme určitý rozdíl oproti vnějšímu displeji. AOKZOE A1 Pro opět trpí možnými problémy se šířkou pásma a masivním poklesem výkonu. GPD WIN MAX 2 Ryzen 5 si v tomto benchmarku vede o něco lépe než Ryzen 7, což bylo překvapivé.

Street Fighter 6

Něco novějšího je Street Fighter 6. Běžíme v rozlišení 4K na nejvyšší grafické nastavení, abychom zjistili, jak dobře vše funguje při vysokém zatížení.

Srovnání benchmarku Street Fighter 6 na externím monitoru
Srovnání benchmarku Street Fighter 6 na externím monitoru

Na externím monitoru jsme u většiny kapesních počítačů dosáhli velmi podobných výsledků s rozdílem doslova jednoho nebo dvou snímků. Musela však existovat výjimka, GPD WIN 4 zaznamenal pokles výkonu ve 2. a 3. části benchmarků dokovací stanice GPD G1 eGPU.

Srovnání benchmarku Street Fighter 6 na interním monitoru
Srovnání benchmarku Street Fighter 6 na interním monitoru

Na interním displeji v rozlišení 1080P ukazuje sloupcový graf velmi malý rozdíl mezi kapesními počítači, všechny v podstatě běží při 60 snímcích za sekundu. AOKZOE A1 Pro by si nechtěl hrát s náhodným pádem zpět na plochu. AYA NEO Geek by pravděpodobně dokázal běžet i při 60 FPS, ale u tohoto handheldu jsme omezeni na rozlišení 800P.

Souhrn benchmarků dokovací stanice GPD G1 eGPU

Z benchmarků je patrné, že ovladače řady AMD 7000 jsou stále velmi nestabilní a v některých podmínkách nedosahují dostatečného výkonu. Oproti srovnávacím testům beta ovladačů, které jsme provedli v naší hlavní recenzi, jsme zaznamenali určité rozdíly. V některých ohledech byly výkonnější, ale ne tak stabilní. A s novými oficiálními ovladači, které jsou často méně výkonné, ale o něco stabilnější. Pak na některých benchmarcích nebo zařízeních, které se přepnou naopak! Ovladače AMD jsou teď pro řadu 7000 trochu zmatek!

Oceanhorn 2 ve vysoké grafice 4K na GPD G1
Oceanhorn 2 ve vysoké grafice 4K na GPD G1

Očekáváme, že budoucí verze zlepší stabilitu i výkon kapesních počítačů řady 7000. Mějte na paměti, že 6800U je procesor předchozí generace, který měl podobné problémy při prvním vydání a od té doby měl čas na to, aby ovladače dozrály, což by se mělo časem projevit i u řady 7000.

Tento článek porovnává výkon USB 4 s dokovací stanicí GPD G1 eGPU na řadě současných i předchozích generací kapesních počítačů. V hrách náročných na GPU vidíme srovnatelný výkon na obou generacích procesorů. To je skvělé, protože to může vdechnout nový život starším kapesním počítačům, které mají problémy s hrami náročnými na GPU. V některých případech jsme viděli, že procesor 6800U měl vyšší skóre než procesor 7840U. Mějte však na paměti, že novější modely mohou podporovat Oculink a právě zde se projeví celkové zvýšení výkonu.

Závěrečné myšlenky

Dokovací stanice GPD G1 eGPU je vynikající zařízení, které je v současné době trochu zklamáno špatnou podporou ovladačů AMD. Tyto benchmarky ho skutečně tlačí k jeho limitům a zvládá je velmi dobře, pokud s ním kapesní počítač dokáže držet krok, na rozdíl od AOKZOE A1 Pro. Jak jsme viděli v naší recenzi dokovací stanice GPD G1 eGPU, v závislosti na požadavcích hry můžete hrát hry obvykle v rozlišení 1440P se slušným nastavením grafiky nebo ve 4K s nižším nastavením.

RPCS3 WipeoutHD běží perfektně!
RPCS3 WipeoutHD běží perfektně!

GPD G1 rozhodně stojí za zvážení, pokud máte kapesní počítač řady 6000 a nechcete přecházet na novější. Hry vám poděkují za obrovské zvýšení výkonu GPU.

Pokud máte nejnovější řadu 7000, samozřejmě se dočkáte obrovského nárůstu výkonu. Časem se možná dočkáme i vyššího výkonu, protože ovladače se zlepšují. GPD G1 je pro tuto generaci stále vhodnou volbou, ale vyžaduje určitou trpělivost, abyste z něj dostali to nejlepší.

Jak jsme se již zmínili, dokovací stanice GPD G1 eGPU je vynikající zařízení, které můžete používat venku a hrát na svém kapesním počítači, a doma jej pak připojit k bezdrátovému ovladači a hrát na velké obrazovce s vyšším výkonem, rozlišením a grafikou.

RPCS3 Tekken 6 je s dokovací stanicí GPD G1 eGPU hračka spustit na plný výkon
RPCS3 Tekken 6 je s dokovací stanicí GPD G1 eGPU hračka spustit na plný výkon

Kde koupit dokovací stanici GPD G1 eGPU?

Více informací o dokovací stanici GPD G1 eGPU a její objednávku najdete zde. A nezapomeňte, že si můžete koupit všechny dnes představené kapesní herní počítače, včetně předobjednávek nového modelu GPD WIN 4 2023 s portem Oculink a procesorem 7840U.

Co si myslíte o srovnávacích testech dokovací stanice GPD G1 eGPU? Chcete vidět další testy nebo články o něm? Dejte nám vědět v komentářích!

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.