Gratulujeme k zakoupení dokovací stanice GPD G1 eGPU! Stanice G1 poskytuje bohaté možnosti dalšího připojení pro váš kapesní počítač nebo mini PC. Je vybaven třemi dalšími porty USB-3, čtečkou karet SD, dvěma porty HDMI a portem DisplayPort. Prostřednictvím portu OCuLink nebo USB 4.0 můžete jakékoli kompatibilní zařízení přeměnit na výkonný herní počítač. Tato příručka se zabývá nastavením, používáním a řešením problémů souvisejících s GPD G1.
Pokud se v této příručce něco nepíše nebo máte stále problémy, obraťte se na náš zákaznický servis. Rádi vám pomůžeme!
Nastavení dokovací stanice GPD G1 eGPU
Samotná dokovací stanice GPD G1 eGPU vyžaduje jen velmi málo času na nastavení. Ke třem dostupným portům USB můžete připojit libovolné periferie, například myš a klávesnici USB a USB flash disk. Volitelně můžete připojit jeden nebo více monitorů prostřednictvím dvou portů HDMI a/nebo jednoho portu DisplayPort. Pokud máte displej s vysokým rozlišením a DisplayPortem, doporučujeme jej použít, ale HDMI je také v pořádku.
V závislosti na vašem zařízení můžete mít port OCuLink. Ty se nacházejí v novějších kapesních počítačích, jako jsou GPD WIN MAX 2 2024, GPD WIN Mini 2024 a GPD WIN 4 2024. Pokud máte jedno z těchto zařízení, můžete využívat vyšší rychlosti přenosu dat. V opačném případě můžete použít rozhraní USB 4.0, které je podporováno jinými zařízeními. Patří mezi ně řada AYA NEO, starší modely GPD, kapesní počítače ONEXPLAYER a AOKZOE.
Pokud používáte OCulink, musíte připojit kabel OCulink i USB 4, pokud chcete používat porty dokovací stanice. Připojení USB je nutné pro periferní zařízení USB, čtečku karet SD a video výstupy. Když je GPD G1 i zařízení vypnuté, připojte k zařízení kabely OCulink a/nebo USB 4.
Pokud se připojujete k zařízení bez portu OCuLink, stačí k zařízení GPD G1 a k zařízení připojit kabel USB 4. Dvakrát zkontrolujte, který port na vašem zařízení je USB 4, protože může existovat více portů, které nejsou kompatibilní.
Nejprve zapněte dokovací stanici GPD G1 eGPU, počkejte několik sekund a poté zapněte zařízení. Po několika okamžicích se spustí systém Windows.
Aktualizace a instalace ovladačů grafiky AMD
Pokud máte aktuální grafické ovladače, může se GPD G1 již nastavit a nainstalovat ovladače automaticky. Můžete to zkontrolovat ve Správci zařízení systému Windows > Zobrazovací zařízení. Pokud se zobrazí AMD Radeon RX 7600M XT, byla úspěšně nainstalována.
Při použití pouze připojení USB 4 se zobrazí oznámení, že byla povolena technologie AMD XConnect.
Pokud eGPU nebyla nalezena nebo chcete pouze aktualizovat ovladače na nejnovější. Naším průvodcem se můžete řídit zde a je také vložen níže.
Po aktualizaci nebo instalaci ovladačů vypněte zařízení a následně vypněte GPD G1. Počkejte několik okamžiků a poté zapněte GPD G1 a poté zařízení.
Po opětovném spuštění systému Windows zkontrolujte, zda je v systému AMD Radeon RX 7600M XT je nyní přítomen ve Správci zařízení systému Windows > Zobrazovací zařízení. Pokud se nezobrazuje, vypněte GPD G1, počkejte deset sekund a poté jej zapněte. Nyní by se měl objevit v části Zobrazovací zařízení.
Aktualizace systému GPD G1 BIOS (volitelně)
v případě, že potřebujete aktualizovat BIOS vašeho GPD G1, můžete tak učinit poměrně snadno díky našemu průvodci aktualizací BIOSu G1, který je rovněž vložen níže.
Řešení problémů s GPD G1 eGPU
Proč hry běží pomaleji, než se očekávalo?
Existuje několik možných důvodů, proč hry běží pomaleji, než se očekávalo. Zde je několik věcí, na které je třeba se při řešení problémů zaměřit:
Zkontrolujte, zda hra používá AMD Radeon RX 7600M XT eGPU a nikoli interní grafiku, například AMD Radeon 780M. Podívejte se do nastavení hry Video nebo Display a zjistěte, zda je tam možnost vybrat grafickou kartu. Může mít různé názvy, například GPU, Monitor atd.
Zkontrolujte, zda nastavení videa ve hře není příliš vysoké. Mnoho her má doporučené nastavení grafiky, které můžete zvolit a které automaticky nastaví grafiku na základě hardwaru. Pokud máte stále problémy, zkuste spustit nižší rozlišení obrazovky, například 1440P, 1080P nebo 720P. Případně změňte výchozí nižší nastavení grafiky a zvyšujte je, dokud nebudete mít pocit, že hra běží pomalu, a pak se vraťte k předchozímu nastavení.
Používání interního displeje na kapesním počítači snižuje účinnost eGPU. Při použití interního displeje se data odesílají z kapesního počítače do G1 a poté zpět do kapesního počítače, kde se zobrazí na interním displeji.
To vyžaduje dvakrát větší šířku pásma přes kabel USB 4. Data se z kapesního počítače posílají do dokovací stanice GPD G1 eGPU a poté se přímo vypisují na externí displej. Pokud je to možné, doporučujeme použít externí displej, který vyžaduje menší šířku pásma a zvýší výkon.
AMD Radeon RX 7600M XT nebyl detekován
Nejprve se ujistěte, že je vaše zařízení kompatibilní s rozhraním OCuLink nebo USB 4. Zkontrolujte, zda jsou kabely na obou koncích zcela zasunuty do portů.
Pokud nemáte port OCuLink, ujistěte se, že se připojujete k portu USB 4. Pokud je k dispozici více portů typu C, podívejte se do uživatelské příručky zařízení a ověřte si, který port USB 4.0 je správný.
Aby systém Windows zařízení rozpoznal, může být nutné zařízení GPD G1 vypnout, několik okamžiků počkat a poté jej znovu zapnout. Po připojení se může ozvat výchozí zvuk připojeného zařízení USB systému Windows. Při použití pouze rozhraní USB 4 se také zobrazí oznámení, že byla povolena technologie AMD XConnect.
Zkuste znovu nainstalovat ovladače. Občas může dojít ke konfliktům s novějšími aktualizacemi ovladačů a staršími ovladači ve vašem zařízení. Postup pro úplné odinstalování stávajících ovladačů a následnou novou instalaci naleznete ve výše uvedeném návodu.
Řešení problémů s připojením GPD G1
Chcete-li používat některý z dalších portů na GPD G1, je třeba připojit kabel USB. Kabel OCuLink přenáší data pouze do/z GPU. K zařízení GPD G1 je přiložen kabel USB 4.0. Doporučujeme používat tento kabel, protože ostatní kabely mohou být například USB 3.0 nebo nabíjecí kabely.