Chat with us, powered by LiveChat

AYANEO Geek Review – Levnější kapesní herní počítač

AYA NEO Geek Review
  • Design
    (5)
  • Build Quality
    (5)
  • Display
    (4.5)
  • Performance
    (4.5)
  • Features
    (4.5)
  • Software
    (5)

Souhrn

AYA NEO Geek má téměř všechny funkce, díky kterým byl AYANEO 2 skvělý. Pouze displej není tak dobrý, ale přesto je skvělý sám o sobě a stojí méně!

Overall
4.8
Sending
User Review
0 (0 votes)

Pros

  • Rychlý procesor AMD Ryzen 7 6800U a Radeon 680M pro hraní her
  • Až 32 GB LPDDR5 RAM a 2TB úložiště
  • Rychlá WiFi 6 a BT 5.2
  • Nižší cena než u modelu AYANEO 2

Cons

  • Žádné

V naší recenzi AYANEO Geek budeme porovnávat rozdíl mezi ním a kapesním herním počítačem AYANEO 2. Provedeme několik systémových a herních benchmarků a poté porovnáme výsledky. Nakonec si zahrajeme několik her doporučených našimi diváky a na závěr si řekneme, jestli byste si měli koupit Geek místo AYANEO 2.

AYANEO Geek Review Video

Už jste se přihlásili k odběru našeho kanálu YouTube? Sledujte naše nejnovější videa a krátké filmy!

Rozbalení AYANEO Geek

V krabici najdete několik uživatelských příruček, které vám pomohou začít pracovat s kapesním počítačem a softwarem AYA SPACE.

AYANEO Geek Unboxed
AYANEO Geek Unboxed

Pod ním je AYANEO Geek. Za chvíli si to ukážeme podrobněji.

AYANEO Geek Unboxing
AYANEO Geek Unboxing s výběrem zástrčkových adaptérů pro většinu zemí

Na spodní straně je 65W nabíječka s adaptéry do zásuvky pro téměř všechny země světa. K dispozici je také nabíjecí kabel USB typu C a dva adaptéry USB typu C na typ A, které se hodí.

Přehled AYANEO Geek

AYANEO Geek měří v nejtlustším místě 10,3 x 4,1 x 1,4 palce (26,4 x 10,5 x 3,6 cm). Je o něco větší než AYANEO 2. Oba váží kolem 680 g, takže v tom není žádný rozdíl.

V modelu, který recenzujeme, má 7″ dotykový displej s tenkým rámečkem a rozlišením 1200P. K dispozici je také rozlišení 800P. Kvalita displeje je sice velmi dobrá, ale ve srovnání s úžasným displejem AYANEO 2, který je tím nejlepším, co jsme dosud na kapesním počítači viděli, má o něco nižší živost a barvy. Porovnáme je později v této recenzi AYANEO Geek.

AYANEO Geek Pohled zepředu
AYANEO Geek Pohled zepředu

Na přední straně jsou analogové páčky s halovým efektem a obvyklá herní tlačítka. K dispozici jsou dvě další tlačítka, která se používají pro překrytí AYA SPACE a vlastní funkce.

AYANEO Geek Pohled shora
AYANEO Geek Pohled shora

Podél horní části jsou umístěny spouště s hallovým efektem a ramenní tlačítka. K dispozici jsou dvě malá tlačítka, která lze nakonfigurovat pro vlastní stisknutí kláves.

Tlačítko napájení slouží také jako snímač otisků prstů pro vyšší zabezpečení a rychlé přihlášení do systému Windows. K dispozici je kolébka hlasitosti a dva porty USB typu C.

AYANEO Geek Spodní pohled
AYANEO Geek Spodní pohled

Na spodní straně je další port USB typu C, který můžete připojit k oficiálnímu doku AYANEO. K dispozici je slot pro kartu Micro SD a 3,5mm port pro sluchátka.

Technické specifikace

CPUAMD Ryzen 7 6800U. 8 jader a 16 vláken až 4,7 GHz s maximálním doporučeným TDP 28 W
GPUAMD Radeon 680M s 12 jádry na 2200 MHz
RAM16GB / 32GB LPDDR5 6400 MT/s
SKLADOVÁNÍ512 GB / 1 TB / 2 TB PCIe 3.0 M.2 2280
DISPLAY7palcový LCD displej s tenkým rámečkem 1920*1200
KOMUNIKACEWiFi 6
Bluetooth 5.2
BATERIEBaterie s kapacitou 50,25 Wh
Technické specifikace AYANEO Geek

V našich testech jsme při spuštění benchmarku Cinebench dosáhli nejvyšší teploty 45 °C a nejvyšší hlučnosti ventilátoru 69 dB. S 50,25Wh baterií jsme dosáhli přesně jedné hodiny v plné zátěži na AYA NEO při TDP 28 W a čtyř hodin a třiceti pěti minut v nečinnosti na stolním počítači při TDP 28 W.

Zde je rychlé srovnání rozdílů mezi modely AYANEO 2 a Geek.

AYANEO 2AYANEO GEEK
SCREENCelá obrazovka 1200PTenký rámeček 1200P
VIBRACE„NS stejný HD“Lineární motor v ose X
GYROSCOPEDvojité tělo a rukojeťTělo
MODUL OTISKŮ PRSTŮDotyková obrazovka S3 SpánekStandardní
SSDPCIE 4.0PCIE 3.0
VELIKOST264,5×105,5×21,5mm264,5×105,5×22,3
Porovnání AYANEO 2 a AYANEO Geek

Největší změnou kromě displeje je asi použití PCIE 3 místo 4 u Geeka. Existují rozdíly v použitých modulech vibrací, gyroskopu a otisků prstů, které podle mého názoru nejsou důležité.

Dilema mrtvé zóny

V poslední době se diskutuje o snímačích s hallovým efektem a obecně o ovládání kapesních herních počítačů, zejména o možných mrtvých zónách.

Právě když jsme psali tuto recenzi AYANEO Geek, vydala společnost AYANEO aktualizaci svého softwaru AYA SPACE, která se týká mrtvé zóny ovladače, nyní můžete vypnout nebo zapnout kompenzaci mrtvé zóny.

Když je vypnutá, můžeme na webové stránce testeru gamepadu vidět, že na základě našeho zadání získáme poměrně přesný pohyb. Můžeme si však všimnout, že při úplném pohybu jedním směrem a uvolnění páky se ne vždy vrátíme na osu kolem nuly.

Nastavení mrtvé zóny AYANEO Geek
Nastavení mrtvé zóny AYANEO Geek – Pro více informací doporučujeme shlédnout video výše.

Po zapnutí kompenzace mrtvé zóny můžeme pozorovat odlišné výsledky. Pohybem páčky vyskočí z 23 % na 28 %, než se zaregistruje, ale pokud ji po úplném pohybu jakýmkoli směrem pustíme, v podstatě se vrátí zpět na nulu.

Nyní se tedy můžete rozhodnout, zda chcete mít přesnější nebo řekněme v průměru až o 25 % méně přesný počáteční vstup s vypnutou nebo zapnutou funkcí. Řekl bych, že bude záležet na hře, kterou hrajete, zda potřebujete přesnost, nebo ne, ale možnosti, co chcete použít, tu jsou. Je dobré, že se touto problematikou zabývá společnost AYANEO.

AYA SPACE

Krátká zmínka o AYA SPACE, pokud jste se s kapesními počítači AYANEO seznámili poprvé. AYA SPACE je skvělý frontend pro kapesní počítače AYANEO, který z nich dělá konzoli podobný zážitek. Spouštěč vyhledá hry na disku a přidá je do nabídky, můžete změnit mnoho nastavení a aktualizovat firmware.

AYANEO Geek AYA SPACE
AYANEO Geek AYA SPACE

Ve hře můžete stisknout tlačítko AYA SPACE, které vyvolá překryvné okno se zkratkami k běžně používaným nastavením, jako je rychlost ventilátoru, TDP, rozlišení obrazovky a další.

Funkci Smart TDP, která byla nedávno představena, se budeme věnovat v samostatném článku a videu. V podstatě dynamicky upravuje TDP podle potřeby, což pomáhá šetřit energii baterie, a také snižuje taktování CPU, aby GPU mohl v případě potřeby pracovat optimálně.

Společnost AYANEO neustále pracuje na tomto softwaru s novými funkcemi, což dává jejím produktům ve srovnání s jinými výrobci velmi vybroušený vzhled a dojem.

Srovnávací testy systému

V rámci naší recenze AYANEO Geek provádíme systémové i herní benchmarky. Naše srovnávací testy začneme několika systémovými testy, abychom se mohli podívat na celkový výkon, který můžeme porovnat s ostatními 6800U při TDP 28 W.

PCMark10

Počínaje PCMarkem, který testuje každodenní používání od prohlížení webu až po práci s kancelářskými dokumenty a zpracování médií.

Výsledky benchmarku PCMark10
Výsledky benchmarku PCMark10

Vidíme, že AYANEO Geek dosáhl 6 224 bodů ve srovnání s 6 384 body u AYANEO 2. Rozdíl je přibližně 2,5 %, což by při opakování benchmarků pravděpodobně vedlo k jiným výsledkům.

Cinebench

Cinebench testuje výkon procesoru, k čemuž slouží vícejádrový test.

Výsledky benchmarku Cinebench
Výsledky benchmarku Cinebench

Geek dosáhl skóre 10 710 bodů a AYANEO 2 dosáhl nepatrně vyššího skóre 10 989 bodů, což představuje další 2,5% rozdíl.

3DMark

3DMark testuje CPU a GPU, aby zjistil, jak dobře fungují společně. Provádíme testy Time Spy, Fire Strike a Night Raid.

Výsledky benchmarku 3DMark
Výsledky benchmarku 3DMark

V aplikaci Time Spy se výsledky liší o 1,5 %. V případě nočního nájezdu dostaneme rozdíl 1,1 % a v případě ohnivého úderu téměř nic – 0,1 %.

Shrnutí srovnávacího testu systému

Celkově je v systémových benchmarcích velmi malý rozdíl. Vidíme od stejného až po 2,5% nárůst ve prospěch modelu AYANEO 2.

AYANEO 2AYANEO GEEK
PCMARK106,3846,224
CINEBENCH (vícejádrový)10,98910,710
3DMARK (Časový špión)2,7102,753
3DMARK (Noční nájezd)25,08124,796
3DMARK (Fire Strike)6,6896,677
Srovnání systému AYANEO 2 a AYANEO Geek

Srovnávací testy můžete opakovat a pokaždé získáte mírně odlišné výsledky, takže tyto výsledky považujeme za téměř identický výkon.

Herní benchmarky

Pokračujeme v naší recenzi AYANEO Geek s několika herními benchmarky. Herní benchmarky budeme provádět v nejvyšším rozlišení 1200P i 800P, a to při kombinaci 11W, 20W a 28W TDP. To nám dává k dispozici dobrou škálu rozlišení a úrovní TDP pro hraní her v nejlepší kvalitě i výdrži baterie.

Úplné zveřejnění zde: Srovnáváme benchmarky s herním handheldem AYANEO 2, který jsme recenzovali na začátku listopadu 2022. Výsledky se v závislosti na testu liší, což je způsobeno různými ovladači i verzemi her. Tyto srovnávací výsledky jsou tedy pouze orientační a neměly by být brány jako absolutní.

Forza Horizon 5

Testujeme hru Forza Horizon 5 s nízkým nastavením grafiky. Právě zde můžeme při porovnání výsledků benchmarků vidět určité rozdíly.

Výsledky benchmarku Forza Horizon 5
Výsledky benchmarku Forza Horizon 5

Při 1200P jsou patrné znatelné rozdíly napříč TDP, ale při 800P je AYANEO Geek o 1 snímek za sekundu rychlejší, netušíme proč. Celkově zůstávají FPS v různých testech stále velmi dobré.

Shadow of the Tomb Raider

Výsledky benchmarku Shadow of the Tomb Raider jsou velmi těsné, v obou testech jen o několik málo snímků.

Výsledky benchmarku hry Shadow of the Tomb Raider
Výsledky benchmarku hry Shadow of the Tomb Raider

Mohli bychom je spustit znovu a každý z nich by měl jiné výsledky, takže celkově jde o stejný výkon.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 testujeme ve výchozím nastavení grafiky Low.

Výsledky benchmarku Cyberpunk 2077
Výsledky benchmarku Cyberpunk 2077

Ve všech čtyřech benchmarcích jsme dosáhli slušného skóre a v některých z nich je AYANEO 2 o jeden nebo dva snímky lepší. Můžete hrát v rozlišení 1200P a omezit se na 30 nebo 40 snímků, nebo zvolit rozlišení 800P a zvýšit několik grafických nastavení.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Testujeme hru Call of Duty Modern Warfare 2 s minimálním grafickým nastavením bez upscalingu.

Výsledky srovnávacího testu CoD MW2
Výsledky srovnávacího testu CoD MW2

V testech můžeme pozorovat snižující se rozdíl mezi oběma kapesními počítači s klesajícím TDP. Skóre je poměrně dobré, můžete hrát v 800P s vyšším nastavením grafiky, nebo si nechat minimální nastavení pro nejlepší snímkovou frekvenci.

Souhrn herních srovnávacích testů

Z výsledků benchmarků je patrné, že Forza a Call of Duty měly na Geeku o něco nižší skóre, zatímco Tomb Raider a Cyberpunk si vedly téměř stejně jako AYANEO 2. Můžeme to do jisté míry přičíst různým verzím her a ovladačů, protože vše ostatní včetně systémových benchmarků je v pořádku a srovnatelné s ostatními.

AYANEO 2AYANEO GEEK
FORZA HORIZON 590 FPS84 FPS
SHADOW OF TOMB RAIDER68 FPS67 FPS
CYBERPUNK 207748,78 FPS50,41 FPS
CALL OF DUTY: MODERN WARFARE 267 FPS64 FPS

S AYANEO Geek tak získáte zhruba stejný výkon jako s AYANEO 2 a dalšími handheldy, jako jsou GPD Win 4 a ONEXPLAYER Mini. Pokud chcete porovnat výsledky, podívejte se na našeho průvodce nejlepšími kapesními herními počítači pro rok 2023.

Testy herního výkonu

Při testech herního výkonu v naší recenzi AYANEO Geek zkoušíme některé z našich obvyklých her a několik her, které nám navrhli naši diváci. Pro tyto účely hrajeme na dvou úrovních, jednak na nejlepší kvalitu s cílem dosáhnout 60 FPS a více, jednak na nastavení pro nejlepší výdrž baterie.

Warframe

Už je to nějaký čas, co jsem naposledy hrál Warframe, takže děkuji Eastern Critterovi za návrh, abych se na něj podíval. Hru můžete spustit v rozlišení 1200P na vysoké grafické nastavení a většinou budete mít více než 60 snímků za sekundu, hraje se skvěle i při tomto nastavení.

AYANEO Geek Warframe
AYANEO Geek Warframe

Pokud chcete šetřit baterii, můžete přejít na střední nastavení grafiky 800P s příkonem 11 W. Myslím, že byste se mohli dostat ještě níže, pokud byste provedli další úpravy.

Call of Duty Modern Warfare 2

Pro Call of Duty Modern Warfare 2 bych doporučil 720P 28W Vyvážená grafika a žádný upscaling pro kampaň.

AYANEO Geek CoD Modern Warfare 2
AYANEO Geek CoD Modern Warfare 2

Pokud hrajete online, pak vám 720P na minimální grafice bez upscalingu zajistí nejlepší FPS a zároveň čistou grafiku. Pokud chcete, můžete trochu snížit TDP, abyste ušetřili baterii, a omezit snímkovou frekvenci na 30.

Starcraft 2

Starcraft 2 jsem předtím vůbec nehrál a Matt Cosmo.87 mi navrhl, abych tuto hru vyzkoušel. Hraje se lépe s myší a klávesnicí, takže k ní používáme dokovací stanici AYANEO Multi Station Dock. Při 1200P na extrémní kvalitu grafiky při 28W jsem dosahoval hodně přes 100 FPS.

AYANEO Geek Starcraft 2 s AYANEO Multi Station
AYANEO Geek Starcraft 2 s AYANEO Multi Station

Můžete jít až na 800P s nízkou grafikou při TDP 11 W a stále dosáhnete 300 FPS, takže pokud byste chtěli, můžete snížit TDP ještě níže a omezit snímkovou frekvenci na 60. V každém případě byste neměli mít problém s provozem této hry.

Overwatch 2

Overwatch 2 běží skvěle na 1200P 28W TDP na vysoké grafice bez upscalingu. Občas se může objevit pokles snímků, ale nic, co by hru přerušilo.

AYANEO Geek Overwatch 2
AYANEO Geek Overwatch 2

Pro dosažení co nejlepší výdrže baterie můžete snížit nastavení na 800P 11W TDP při nízkém nastavení grafiky.

Výkon emulace

Výkon emulace na AYANEO Geek je stejný jako na AYANEO 2, přečtěte si naši recenzi AYANEO 2 pro podrobnější testování. Bez problémů můžete spustit vše až do éry emulátoru Dolphin. Krátce se podíváme na některé emulátory vyšší třídy.

PlayStation 3

AYANEO Geek Emulátor Playstation 3 s Wipeout HD
AYANEO Geek Emulátor Playstation 3 s Wipeout HD

Celkově lze říci, že emulátor PlayStation 3 RPCS3 podává velmi dobrý výkon. Mnoho her, které jsme vyzkoušeli, běželo na plné obrátky. Občas může dojít ke zpomalení cachování shaderů, ale jinak jsme při hraní her neměli žádné problémy.

Ryujinx

Emulátor AYANEO Geek Ryujinx
Emulátor AYANEO Geek Ryujinx

U emulátorů Ryujinx a Yuzu jsme zaznamenali slušný výkon v kompatibilních hrách. Přepnutím z dokovacího režimu na ruční můžete získat několik snímků navíc. Starší a méně náročné hry fungují skvěle, u náročnějších her však může docházet ke zpomalení.

Xenia

AYANEO Geek Emulátor Xbox 360
AYANEO Geek Emulátor Xbox 360 s Vanquish

Na emulátoru Xenia pro Xbox 360 se ještě pracuje, ale některé hry, které původně běžely při 30 FPS, běží většinou plnou rychlostí. Výkon a kompatibilita se mohou časem zlepšit, takže se jedná spíše o test, abychom zjistili, jak se vyvíjí.

Závěrečné myšlenky

Recenzi AYANEO Geek uzavíráme našimi myšlenkami. Celkově je AYANEO Geek velmi působivý! V posledních dnech jsem přepínal mezi ním a AYANEO 2 a upřímně řečeno, necítím velký rozdíl, pokud jde o kvalitu nebo pocit. Na obou se hraje velmi pohodlně a ovládání je stejně citlivé jako na obou.

AYANEO Geek Performance

Pokud jde o výkon, celkový rozdíl opět není velký. Hry jsem mohl hrát ve stejném rozlišení a se stejným nastavením grafiky jako na AYANEO 2. Některé benchmarky ukazují znatelné rozdíly ve výkonu, ale pokud jde o skutečné hraní, jsou sotva znatelné.

Porovnání displeje AYANEO 2 a Geek

AYANEO Geek vs AYANEO 2 displej
AYANEO Geek vs AYANEO 2 displej

Na obrázku je to těžko vidět, ale vedle sebe můžeme vidět, že displej AYANEO 2 je o něco živější a jasnější. Při neporovnávání a skutečném hraní však není velký rozdíl. Tím nechci říct, že displej AYANEO Geek je špatný, je na stejné úrovni jako u všech ostatních kapesních počítačů a je naprosto kvalitní, jen displej AYANEO 2 se zdá být o něco výše. Model s displejem 800P zatím nemáme k dispozici, takže až bude k dispozici, sledujte jeho srovnání.

Měli byste si koupit AYANEO 2 nebo AYANEO Geek?

Vyplatí se koupit AYANEO Geek místo AYANEO 2? Můžete si ušetřit poměrně slušnou částku za to, co je podle mého názoru mezi nimi malý rozdíl. Dalšími hlavními změnami jsou PCIe 3 SSD a nižší funkce snímače otisků prstů, vibrací a gyroskopu. Pro mě nejsou tak důležité a opět pro mě a můj celkový zážitek z používání Geeka nemají velký význam. Z těchto důvodů bych určitě zvážil AYANEO Geek přes 2 a ušetřit nějaké peníze v procesu!

Kde koupit AYANEO Geek?

Více informací a možnost zakoupit si AYANEO Geek najdete zde. Na pokladně zadejte slevový kód AYANEOGEEK . Vezměte prosím na vědomí, že kódy nejsou platné během výprodejů nebo propagačních akcí. Prohlédněte si naši nabídku kapesních herních počítačů zde.

Tímto končí naše recenze AYANEO Geek, doufáme, že pro vás byla užitečná? Napište nám do komentářů, který z těchto dvou kapesních počítačů byste si koupili a proč. Vždy nás zajímají názory našich čtenářů.

Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.