EPOMAKER Carbon X Review
EPOMAKER Carbon X je 46g bezdrátová esports myš z uhlíkových vláken. Její senzor PAW3950, polling 8 000 Hz a trojrežimová konektivita stojí jen 79,99 dolaru.
Co se nám líbilo
- Ultralehké tělo 46 g
- Voštinový kryt z uhlíkových vláken
- Vlajkový senzor PAW3950
- Skutečný polling 8 000 Hz
- Velmi nízká latence 2,4 GHz
- Trojrežimová konektivita
Mohlo by být lépe
- Voštinový kryt může zachytávat prach a nečistoty
V tomto článku
Co je EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X je pravoruká bezdrátová esports myš s děrovaným voštinovým krytem z uhlíkových vláken a senzorem PixArt PAW3950. Váží přibližně 46 g, podporuje 400 až 30 000 DPI a polling až 8 000 Hz přes 2,4 GHz nebo USB. Stojí 79,99 dolaru.
EPOMAKER postupně rozšiřuje svou řadu herních myší vedle klávesnic a EPOMAKER Carbon X se řadí téměř na vrchol řady Carbon. Drží se známé formule: špičkový senzor, extrémně lehký kryt, vysokorychlostní bezdrátové připojení a cena pod úrovní mnoha zavedených konkurentů.
Za 79,99 dolaru je EPOMAKER Carbon X zaměřen přímo na kompetitivní hráče, kteří chtějí lehkou a pohotovou myš, aniž by platili ceny vlajkových značek. Tato recenze pokrývá jeho design, senzor, polling, konektivitu, baterii a software, abyste se mohli rozhodnout, zda se vyplatí koupit. Je obzvláště zajímavý, pokud se vám líbila myšlenka EPOMAKER Carbonis, ale preferujete jednodušší design bez displeje zaměřený čistě na hmotnost, sledování a bezdrátový výkon.
Na rozdíl od EPOMAKER NEX Pro nejde o myš, která se snaží být univerzálním společníkem na stůl s nabíjecí stanicí, RGB podsvícením a větším ergonomickým krytem. Carbon X je mnohem více zaměřený. Chce být lehký, rychlý a přesný a většina jeho konstrukčních rozhodnutí z tohoto cíle vychází.
Design a konstrukce
EPOMAKER Carbon X používá symetrický voštinový kryt z uhlíkových vláken o rozměrech 118 × 62,2 × 39,6 mm a hmotnosti přibližně 46 g. Děrovaný design je klíčový pro jeho ultralehkou konstrukci, zatímco materiál z uhlíkových vláken udržuje tělo pevné i přes mnoho otvorů.
Ačkoli je kryt symetrický, Carbon X je fakticky pravoruká myš, protože obě boční tlačítka jsou na levé straně. Pravorucí hráči k nim mají snadný přístup, ale levorucí uživatelé z toho stejný užitek mít nebudou.
Voštinové otvory usnadňují uchopení a přemísťování myši a povrch nabízí dobrou přilnavost při rychlých pohybech. Nevýhodou je, že se uvnitř krytu může hromadit prach, vlasy a nečistoty, takže vyžaduje občasné čištění.
S přibližně 46 g je EPOMAKER Carbon X výjimečně lehký. Hmotnost působí dobře vyváženě kolem středu myši a senzoru, což ho udržuje pod kontrolou při rychlých flicích a přemísťování. I přes děrovanou konstrukci působí kryt při tlaku pevně, nikoli chatrně.
Povrch z uhlíkových vláken dává Carbon X osobitý vzhled a absence RGB podsvícení podtrhuje jeho přístup zaměřený na výkon. Je navržen kolem hbitosti, přesnosti a nízké hmotnosti, nikoli kvůli vizuálním efektům na stole.
Technické specifikace
EPOMAKER Carbon X kombinuje senzor PAW3950, 46g kryt z uhlíkových vláken a trojrežimovou konektivitu za 79,99 dolaru.
| Specifikace | EPOMAKER Carbon X |
|---|---|
| Značka | EPOMAKER |
| Model | Carbon X |
| Typ | Bezdrátová esports herní myš |
| Cena | 79,99 dolaru |
| Materiál krytu | Uhlíková vlákna |
| Design krytu | Voštinový / děrovaný |
| Tvar | Symetrický kryt, pravoruké rozložení tlačítek |
| Rozměry | 118 × 62,2 × 39,6 mm |
| Hmotnost | Přibližně 46 g (EPOMAKER ve svém katalogu uvádí zaokrouhleně asi 50 g) |
| Senzor | PixArt PAW3950 |
| DPI / CPI | 400 až 30 000 |
| Stupně DPI | 400, 800, 1 600, 2 400, 3 200, 5 000, 30 000 |
| Rychlost sledování | 750 IPS |
| Zrychlení | 50 g |
| Snímková frekvence | 20 000 FPS |
| Vzdálenost sejmutí | 0,7 mm, 1 mm nebo 2 mm |
| Režimy připojení | 2,4 GHz bezdrátově, Bluetooth, kabelové USB-A na USB-C |
| Polling (2,4 GHz / kabelové) | 125 Hz až 8 000 Hz |
| Výchozí polling | 1 000 Hz |
| Polling (Bluetooth) | 125 Hz |
| Latence kabelového připojení | 0,35 ms |
| Latence 2,4 GHz bezdrátově | 0,4 ms |
| Latence Bluetooth | 10 ms |
| Tlačítka | Čtyři programovatelná tlačítka; levé tlačítko nelze přemapovat |
| Baterie | 300 mAh, dobíjecí |
| Výdrž baterie při testování | Více než dva týdny při smíšeném každodenním používání |
| Nabíjení / kabelové připojení | USB-A na USB-C |
| Software | Online software v prohlížeči |
| Doporučený prohlížeč | Prohlížeč založený na Chrome |
| Operační systémy | Windows, macOS, Linux |
| Kompatibilita s konzolemi | PS4/5, Xbox a Switch (podle EPOMAKER) |
| Obsah balení | Myš, 2,4GHz dongle, odpojitelný kabel USB-A na USB-C, uživatelská příručka |
Specifikace vycházejí z oficiálního produktového katalogu EPOMAKER Carbon X, přičemž výdrž baterie a praktické poznatky vycházejí z našeho testování.
Senzor a výkon
EPOMAKER vybavil Carbon X optickým senzorem PixArt PAW3950, jedním z nejvýkonnějších senzorů, jaké se dnes v herních myších nacházejí. Podporuje 400 až 30 000 DPI v sedmi přednastavených stupních: 400, 800, 1 600, 2 400, 3 200, 5 000 a 30 000 DPI.
Senzor je dimenzován na 750 IPS, zrychlení 50 g a 20 000 FPS, což je více než dost pro rychlé FPS hry a práci na ploše s vysokou citlivostí. Vzdálenost sejmutí lze také nastavit na 0,7 mm, 1 mm nebo 2 mm, což vám dává kontrolu nad tím, jak se senzor chová při přemísťování myši.
Při testování působilo sledování plynule a konzistentně při rychlých flicích, kontrolovaných pohybech sledování i rychlých změnách směru. Během běžného používání se neobjevily žádné zjevné známky angle snappingu, predikce ani nežádoucího zrychlení.
Pro většinu hráčů leží užitečný rozsah hluboko pod uváděnými 30 000 DPI. Kompetitivní FPS hráči často preferují 400, 800 nebo 1 600 DPI, zatímco vyšší nastavení se hodí pro rychlou navigaci na ploše, strategické hry nebo velmi vysoká rozlišení displejů.
PAW3950 dává EPOMAKER Carbon X sledovací hardware, který může konkurovat mnohem dražším myším. Hlavní otázkou je, zda EPOMAKER svým tvarem, kvalitou zpracování a softwarem vytěží maximum, a při běžném hraní je odpověď z velké části ano.
Polling a latence
EPOMAKER Carbon X podporuje polling od 125 Hz až do 8 000 Hz v režimu 2,4 GHz bezdrátově nebo přes kabelové USB. Výchozí hodnota je 1 000 Hz se sedmi volitelnými stupni: 125, 250, 500, 1 000, 2 000, 4 000 a 8 000 Hz.
| Režim připojení | Polling | Latence | Nejlepší využití |
|---|---|---|---|
| 2,4 GHz bezdrátově | 125 Hz až 8 000 Hz (výchozí 1 000 Hz) | 0,4 ms | Kompetitivní hraní |
| Kabelové USB-A na USB-C | 125 Hz až 8 000 Hz | 0,35 ms | Nabíjení a záložní použití |
| Bluetooth | 125 Hz | 10 ms | Sekundární zařízení a cestování |
EPOMAKER uvádí latenci kabelového připojení 0,35 ms, latenci 2,4 GHz bezdrátově 0,4 ms a latenci Bluetooth 10 ms. Tato čísla staví 2,4GHz připojení extrémně blízko kabelovému výkonu, což je přesně to, co kompetitivní bezdrátová myš potřebuje.
V praxi 8 000 Hz znamená, že myš hlásí svou polohu až osmkrát častěji než konvenční myš s 1 000 Hz. Díky tomu mohou rychlé fliky a prudké změny směru působit o něco bezprostředněji, zejména na monitorech s vysokou obnovovací frekvencí.
Během testování jsme při běžném hraní nezaznamenali žádný postřehnutelný rozdíl v latenci vstupu mezi kabelovým a 2,4GHz bezdrátovým použitím. Pro kompetitivní hraní je vhodné používat 2,4GHz připojení, zatímco Bluetooth je lepší ponechat pro sekundární zařízení nebo cestování.
Přínos 8 000 Hz je nejvíce patrný v kompetitivních scénářích a na systémech, které zvládnou vyšší zátěž pollingu. Pro každodenní práci, prohlížení a méně náročné hry zůstává 1 000 Hz rozumnou výchozí hodnotou, protože vyvažuje pohotovost s výdrží baterie a systémovou režií.
Právě populární
Co lidé tento měsíc kupují
Ceny uvedené v každém obchodě

GPD WIN 5 (AI Max HX 385 – 32GB_RAM/1TB_NVME) (Raven Black)

MANGMI Pocket Max (Snapdragon 865 – 8GB_RAM/128GB_STORAGE) (Retro GB)
Konektivita a baterie
Carbon X nabízí trojrežimovou konektivitu: 2,4 GHz bezdrátově, Bluetooth a kabel USB-A na USB-C. EPOMAKER uvádí, že díky tomu funguje s PS4/5, Xbox a Switch stejně jako s Windows, macOS a Linux.
Bluetooth je omezen na polling 125 Hz a latenci kolem 10 ms, takže se nejlépe hodí jako pohodlný režim pro tablety, sekundární zařízení nebo cestování. Pro hraní je lepší volbou dodávaný 2,4GHz dongle nebo kabelové USB-C připojení.
Vestavěná baterie má 300 mAh, což u bezdrátové herní myši zní málo. Při našem smíšeném každodenním používání však EPOMAKER Carbon X vydržel více než dva týdny, než bylo potřeba nabít, takže je praktičtější, než kapacita sama o sobě naznačuje.
Výdrž baterie se bude lišit podle pollingu, režimu připojení a toho, jak intenzivně se myš používá. Při 8 000 Hz očekávejte znatelně kratší výdrž než při výchozích 1 000 Hz, ale dvoutýdenní výsledek je slibným znamením pro běžné používání na ploše i při hraní.
Odpojitelný kabel USB-A na USB-C znamená, že můžete Carbon X používat i během nabíjení. Dodávaný opletený kabel není nijak zvlášť ohebný a při připojení může mírně táhnout, takže kabelové použití je nejlepší brát spíše jako možnost nabíjení nebo zálohy než jako hlavní způsob používání myši.
Tlačítka a software
EPOMAKER Carbon X obsahuje čtyři programovatelná tlačítka, i když levé tlačítko myši nelze přemapovat. To stačí pro běžné herní zkratky, přepínání DPI, ovládání médií nebo makra, aniž by se myš změnila v přeplácané zařízení ve stylu MMO.
Obě boční tlačítka jsou umístěna pro pravoruké použití a nabízejí ostrý, hmatatelný stisk. Při běžném hraní jsou snadno dostupná bez náhodných stisků, i když jejich umístění může chvíli trvat, než si zvyknete, pokud jste zvyklí na jiné rozložení tlačítek.
Přizpůsobení probíhá prostřednictvím online softwaru EPOMAKER v prohlížeči, nikoli prostřednictvím tradiční aplikace ke stažení. EPOMAKER doporučuje prohlížeč založený na Chrome, protože jiné prohlížeče mohou mít problémy s kompatibilitou.
Online přístup je pohodlný, protože není co instalovat, ale může působit méně vyladěně než zavedené desktopové softwarové sady. Podle našeho názoru by měla existovat možnost desktopového softwaru pro případ, že by web byl z nějakého důvodu nedostupný.
U myši zaměřené na výkon je absence specializované desktopové aplikace jedním z výraznějších kompromisů. Hardwarové specifikace jsou vynikající, ale zážitek ze softwaru je stejně důležitý pro každého, kdo chce myš pravidelně ladit.
Obsah balení
EPOMAKER přibalil myš EPOMAKER Carbon X, 2,4GHz bezdrátový dongle, odpojitelný kabel USB-A na USB-C a vícejazyčnou uživatelskou příručku.
Odpojitelný kabel je užitečný jak pro nabíjení, tak pro kabelový režim. Neexistuje však žádné úložiště donglu přímo v myši, takže USB přijímač je dalším drobným příslušenstvím, které je třeba na cestách hlídat.
Srovnání
EPOMAKER Carbon X je nejlehčí ze tří myší EPOMAKER, které sdílejí senzor PAW3950 a polling 8 000 Hz.
| Myš | Hmotnost | Senzor | Max. polling | Displej | Nabíjecí stanice | Nejlepší pro |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EPOMAKER Carbon X | ~46 g | PAW3950 | 8 000 Hz | Ne | Ne | Ultralehké kompetitivní hraní |
| EPOMAKER Carbonis | ~50 g | PAW3950 | 8 000 Hz | Ano | Ne | Lehké hraní se statistikami na myši |
| EPOMAKER NEX Pro | ~65 g | PAW3950 | 8 000 Hz | Ne | Ano | Pohodlný ergonomický každodenní společník |
EPOMAKER Carbon X je nejblíže Carbonis v senzoru a bezdrátovém výkonu, ale je lehčí, postrádá LCD a používá voštinový kryt z uhlíkových vláken, aby upřednostnil hbitost. Ve srovnání s NEX Pro je mnohem více orientovaný na esports: lehčí a rychlejší na pocit, ale méně vhodný pro uživatele, kteří chtějí větší ergonomický tvar, dokovací stanici nebo delší kapacitu baterie.
Pokud hrajete převážně kompetitivní střílečky a ceníte si nízké hmotnosti nade vše, Carbon X dává největší smysl. Pokud chcete vidět DPI, polling, režim připojení a stav baterie bez otevírání softwaru, lepší volbou je Carbonis. Pokud chcete pohodlnější myš pro dlouhé seance a čistší nabíjecí řešení, NEX Pro zůstává praktičtějším univerzálem a širší řada herního příslušenství nabízí další možnosti, jak jej doplnit
Náš verdikt – vyplatí se EPOMAKER Carbon X koupit?
Krátká odpověď: Ano, pokud chcete lehkou, rychlou bezdrátovou esports myš a dokážete se smířit se softwarem pouze v prohlížeči.
Nejlepší pro: Pravoruké FPS hráče se středně velkou rukou, kteří chtějí lehkou myš s polingem 8 000 Hz
Nevhodné pro: Levoruké uživatele, hráče, kteří chtějí dokovací stanici, displej na myši nebo plně uzavřený kryt, a pro každého, kdo potřebuje desktopovou aplikaci
Aktuální stav: Maloobchodní model, uvedený za 79,99 dolaru
Hodnocení: 8,5/10
EPOMAKER Carbon X je cílená, ultralehká bezdrátová esports myš, která zvládá důležité věci správně. Váží přibližně 46 g, používá vlajkový senzor PAW3950, podporuje polling 8 000 Hz a udržuje latenci 2,4 GHz extrémně nízkou. Jeho voštinový kryt z uhlíkových vláken je jádrem tohoto kouzla – udržuje myš lehkou a přitom působí pevně.
Nejvíce se hodí pro hráče se středně velkou rukou, kteří chtějí lehkou myš pro FPS hry a nevadí jim design s otevřeným krytem. Naše testování zjistilo, že výdrž baterie je lepší, než malá kapacita 300 mAh naznačuje – myš vydržela více než dva týdny při smíšeném každodenním používání.
Pokud chcete více pohodlí, dokovací stanici nebo plně uzavřený kryt, NEX Pro zůstává lepší univerzální volbou. Pokud chcete informace o stavu přímo na myši, Carbonis je bohatší alternativou. Ale pokud je vaší prioritou lehká, rychlá esports myš bez zbytečností, EPOMAKER Carbon X je velmi přesvědčivou volbou v nabídce EPOMAKER.
Často kladené otázky
Kolik váží EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X váží v naší recenzi přibližně 46 g, zatímco EPOMAKER ve svém katalogu uvádí zaokrouhleně asi 50 g. Hmotnost je vyvážená kolem středu myši a senzoru a voštinový kryt z uhlíkových vláken působí i při tlaku pevně.
Podporuje EPOMAKER Carbon X bezdrátový polling 8 000 Hz?
Ano, EPOMAKER Carbon X podporuje polling až 8 000 Hz přes 2,4GHz bezdrátové připojení i přes kabelové USB připojení. Výchozí hodnota je 1 000 Hz a Bluetooth je omezen na 125 Hz.
Jak dlouho vydrží baterie EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X vydržel na jedno nabití více než dva týdny při našem smíšeném každodenním používání. Výdrž bude znatelně kratší při 8 000 Hz než při výchozích 1 000 Hz, takže výdrž baterie se liší podle pollingu a režimu připojení.
Vyplatí se EPOMAKER Carbon X koupit pro FPS hraní?
Ano, EPOMAKER Carbon X je silnou volbou pro FPS hráče, kteří chtějí lehkou myš, protože kombinuje 46g kryt se senzorem PAW3950, polingem 8 000 Hz a latencí 0,4 ms na 2,4 GHz za 79,99 dolaru. Jeho hlavními kompromisy jsou voštinový kryt náchylný na prach, tuhý opletený kabel a software pouze v prohlížeči.
Mám si koupit EPOMAKER Carbon X, Carbonis nebo NEX Pro?
Kupte EPOMAKER Carbon X, pokud je pro vás nejdůležitější nízká hmotnost, Carbonis, pokud chcete displej na myši, a NEX Pro, pokud chcete pohodlnější ergonomický tvar a nabíjecí stanici. Všechny tři používají senzor PAW3950 a podporují polling 8 000 Hz, takže volba se redukuje na hmotnost, funkce a pohodlí ruky.
Otázky a komentáře
0Každá otázka dostane odpověď. Ptej se před nákupem — DaveC a tým odpovídají do jednoho pracovního dne a odpovědi zůstávají veřejné, aby pomohly dalšímu čtenáři.
